0 proiect de lecie
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECIE
Instituia de nvmnt: S.A.M. SUTESTIInstitutor: Scar Adelina Elena
Clasa: a IV-a
Data : 11. 05.2009Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul : Limba romn
Unitatea de nvare: Zile de var
Subiectul leciei: Recapitularea prilor de vorbire i de propoziie nvate
Tipul leciei: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor
Durata: 45 minute
Obiective de referin:
La sfritul clasei a IV-a elevul va fi capabil:
OR1: s utilizeze corect formele flexionare ale prilor de vorbire;
OR2: s recunoasc n textele studiate elemente de construcie a comunicrii nvate;
OR3: s utilizeze corect, n textele redactate, elementele de construcie a comunicrii;
OR 4: s aplice n mod contient regulile de ortografie i de punctuaie;
Obiective operaionale:
n timpul i la sfritul leciei elevul va fi capabil s:
OO1: s diferenieze prile de vorbire ntre ele;
OO2: s identifice prile de vorbire i de propoziie nvate;OO3: s analizeze corect prile de vorbire i de propoziie;
OO4: s recunoasc proverbele;
OO5: s ordoneze logic un text;
OO6 : s completeze corect un rebus;
Resurse procedurale: conversaia euristic,explicaia, exerciiul, lucrul n echip,
Resurse materiale: fie de lucru, coule cu proverbe, jetoane cu figurine vesele, plane
Resurse umane: clasa de elevi organizat n funcie de momentele leciei: individual, pe
grupe, frontal
Bibliografie:
Exerciii gramaticale pentru clasele I-IV -Adriana Leu
Ed . Tera, Focani , 2001 -Ion Leu
- Elena Apopei
Limba i literatura romn cls. a IV a -Vasile Avrvrei
Ed. Taida, Iai, 2008 -Corina Palade
-Greta Cojocariu
Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV , ed. Aramis,2000
Nr
Crt.ETAPELE
LECTIEIOB.
OP.DO
ZARE CONTINUTUL ACTIVITAII STRATEGIA DIDACTICAEVALU-
ARE
ACTIVITATEA INVATATOAREIACTIVITATEA ELEVILORRESURSE
MATERIALERESURSE
PROCEDURALEFORME DE
ORGANIZARE
1
2
3
4
5
6
Moment
organizatoric
Captarea
ateniei
Anunarea
temei i a
obiectivelor
Dirijarea nvrii
Obinerea performanei
Asigurarea reteniei i a transferului
OO6
OO2
OO1
OO2
OO4
OO3
OO1
OO5
OO2
OO11
10
2
10
8
6
7
1 Asigur condiiile necesare desfurrii orei de limba romn n condiii optime.
Pregtesc materialele.
Captarea ateniei o voi face cu ajutorul unei plane didactice ce conine un rebus. Pe verticala A-B va iei cuvntul Recapitulare(anexa 1) Astzi vom consolida cunotinele despre prile de vorbire i cele de propoziie nvate.
Vom lucra diferite exerciii i vom sistematiza cunotinele dobndite prin intermediul acestora.Anun elevii c la sfritul orei vor fi capabili s:
-s recunoasc prile de vorbire i de propoziie;
-s analizeze corect prile de propoziie;
- s ordoneze logic un text;
Adresez copiilor cteva ntrebri:
-Ce este predicatul?
-Prin ce parte de vorbire este exprimat predicatul?
-Ce este subiectul?
-De cte feluri este subiectul i prin ce parte de vorbire este exprimat?
-Cunoatei i alte pri de vorbire n afar de substantiv i verb?
Vom realiza un ciorchine pe o plan didactic cu prile de vorbire.
Propun elevilor un scurt joc, desfurat pe echipe.Grupez elevii n echipe de cte patru-cinci elevi, avnd fiecare echip cte unume(oimii,florile, albinuele,fluturaii).
Prima prob din concurs se numete couleul cu surprize. Liderul echipei va alege de pe catedr un coule n care se afl cteva proverbe amestecate.Echipa care ordoneaz cel mai repede proverbele primete un jeton cu figurin vesel.n continuare vor avea de analizat urmtoarele cuvinte: lupul, bun, pe gin, judec,doi. Pentru fiecare rspuns corect echipa primete cte un jeton.
n urmtoarea prob elevii trebuie s ordoneze logic un text ncurcat.(ANEXA 2) Grupa care termin prima i corect primete un jeton.
Echipa care acumuleaz cele mai multe jetoane ctig concursul.
Elevii primesc o fi de evaluare n care trebuie s nlocuiasc imaginile folosind cuvintele potrivite.( ANEXA 3 )Dup scrierea propoziiilor vor trebui s sublinieze substantivele comune i proprii.
Fac aprecieri generale asupra participrii la or a copiilor.
Dau tema pentru acas: s analizeze patru pri de propoziie din fia de lucru(din anexa 2).Se pregtesc pt.
lecie.
Elevii ascult.
Rspund la ntrebri
Elevii ascult.
Elevii rspund la ntrebri.
Elevii trec la plan i completeaz ciorchinele.
Elevii ordoneaz proverbele.
Elevii analizeaz cuvintele date.
Elevii rezolv fia.
Elevii rezolv fia
Elevii ascult
i noteaz tema.Plan
didactic
Plan didactic
Coule cu proverbe.
jetoane
Fi de lucru
jetoane
Fi de evaluareConversaia
Explicaia
Exerciiul
Explicaia
Conversaia
Conversaia
euristic
Explicaia
Exerciiul
Jocul didactic
Exerciiul
Jocul didactic
Exerciiul
Explicaia
Munca independen-
t
Aprecieri verbalefrontal
frontal
frontal
frontal
individual
frontal
Pe grupe
Pe grupe
individual
frontalcontinu
Continu
Continu
Continu
sumativ