cerceducatoarebuzau.files.wordpress.com · web viewlaborator preşcolar - ghid metodologic,...

21
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.P.N. Plaiul Nucului - Lopătari PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ,,SURPRIZELE PRIMĂVERII” Prof. înv. preşcolar - Brătilă Carmen - Amalia 4 mai 2017

Upload: others

Post on 03-Feb-2021

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.P.N. Plaiul Nucului - Lopătari

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,SURPRIZELE PRIMĂVERII”

Prof. înv. preşcolar - Brătilă Carmen - Amalia

4 mai 2017

DATA: 04.05.2017

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.P.N. Plaiul Nucului - Lopătari

GRUPA: Combinată ,,Românaşii”

EDUCATOARE: Brătilă Carmen-Amalia

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Gingaşa Primăvară”

SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Alaiul Primăverii”.

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Surprizele Primăverii” - evaluare.

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată .

TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate de verificare şi consolidare a cunoştinţelor şi deprinderilor.

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: ,, Bună dimineaţa, prieteni ai Primăverii!’’

Salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, mesajul zilei.

Rutine: “Sunt oaspete bun!”( deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire).

Tranziţii: “Copăcelul” , „Jocul ploii”- cântec,

ALA: ŞTIINŢĂ: ,, Ajut-o pe Zâna Primăvară!” - fişă de lucru

JOC DE MASĂ: ,,Aspecte de primăvară” - puzzle

ADE: (DLC+DOS) - ,,Surprizele Zânei Primăvara ’’ (joc didactic + machetă)

ALA² - ,,Hora primăverii’ (euritmie)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

· Verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primăvara şi consolidarea deprinderii de a se exprima corect din punct de vedere gramatical în propoziţii şi fraze scurte, precum şi exersarea deprinderilor practice însuşite anterior, în vederea realizării unei lucrări practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

· O1 - să rezolve corect cerinţele fişei de lucru;

· O2 -să îmbine piesele de puzzle, astfel încât să realizeze imagini cu aspecte de primăvară;

· O3 - să descrie corect gramatical anotimpul primăvara;

· O4 - să formuleze propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, referitoare la imaginile expuse, realizând acordul dintre subiect şi predicat;

· O5 - să realizeze elementele decorative, caracteristice anotimpului primăvara, prin pictură, mototolire şi lipire;

· O6 - să aplice pe macheta ,,În grădina Primăverii” elementele decorative;

· O7 - să exprime prin mişcări, dans, muzică, starea sufletească.

SARCINA DIDACTICĂ (pentru jocul didactic) :

Să descrie anotimpul primăvara şi imaginile prezentate, exprimându-se corect în propoziţii şi fraze scurte.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, coroniţă cu antenuţe, cub, cutie, cărticica Zânei, recompense.

REGULILE JOCULUI : În cutia trimisă de Zâna Primăvară se află mai multe surprize :

- coroniţă cu antenuţe, care va sta pe capul fiecărui copil, ajutându-i să spună repede şi bine ce ştiu despre anotimpul primăvara prin propoziţii şi fraze scurte ;

-cubul Zânei Primăvară este rostogolit şi copiii, pe rând, vor alcătui propoziţii şi fraze scurte cu ajutorul imaginilor de pe suprafaţa acestuia ;

- cărticica Zânei Primăvară este deschisă de fiecare copil în parte, iar aceştia trebuie să formuleze propoziţii corecte gramatical cu ajutorul imaginilor de pe filele acesteia şi să le reprezinte grafic.

Cu cât vor rezolva mai repede aceste sarcini, atât de repede vor primi recompensele trimise de zână. Fiecare răspuns corect va fi aplaudat de colegi.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, jocul didactic.

Materiale didactice: calendarul naturii, fişe individuale (Anexa 1 şi 2), planşe cu imagini reprezentative pentru anotimpul primăvara, recompense (ecusoane cu gâze şi medalioane), lipici, hârtie creponată, puzzle-uri, coroniţă cu antenuţe, cub, carte, palete, tempera, pensule, suport apă, duplex, materiale pentru realizarea machetei, calculator, CD.

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

Locul desfăşurării: sala de grupă.

BIBLIOGRAFIE:

· Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-5/7 ani), MECT 2008;

· Lazăr, C., Marta, C., Ilie, E., Berbeceanu, G., Ciofica, S.M., Ziua bună începe de dimineaţă!

· Breben, S., Metode interactive de grup - ghid metodic, Editura ARVES;

· Norel, M., Bota., O. A., (2012), Didactica domeniului experienţial Limbă şi comunicare, Cluj-Napoca, Ed. ASCR;

· Păişi Lăzărescu., M., Ezechil.,L., (2015) Laborator preşcolar - ghid metodologic, Bucureşti, Ed. V&I Integral;

DURATA: o zi

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă - Copiii se aşează în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare verbală şi nonverbală. Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă cu apelativul ,,prieten al Primăverii”. Se realizează Prezenţa copiilor, nominalizându-se prezenţii şi absenţii. Calendarul Naturii - se analizează cu ajutorul copiilor imaginea reprezentativă a anotimpului existent, după care se stabilesc data, luna, anul şi starea vremii.

În activitatea de grup - Prin intermediul unui cântec sugestiv se va executa gimnastica de înviorare (,,- M-a trimis boierul să macin piperul!/ - Cu ce, cu ce? / - Cu guriţele...Cu ochişorii... Cu mânuţele... Cu picioarele... Piperul l-am măcinat şi boierul a plecat!”). Noutatea zilei- copiii descoperă şi ascultă mesajul zilei - Zâna Primăvară le trimite copiilor o cutie surpriză şi o scrisoarecu cu sarcinile zilei. Cu ajutorul Tranziţiei “Acum a sosit momentul...”, copiii împărţiţi în grupă mare / mică vor trece la centrele de interes, la centrul Ştiinţă vor rezolva cerinţele fişei de lucru şi la centrul Joc de masă vor reintregi imagini cu aspecte de primăvară. După finalizarea centrelor de interes, preşcolarii vor desfăşura jocul didactic “Spune mai departe!” la Domeniul Limbă şi Comunicare - Educarea limbajului, în care o grupă de copii vor formula propoziţii şi fraze scurte cu ajutorul imaginilor prezentate. În același timp altă grupă de copii vor desfășura la Domeniul Om şi Societate o activitate practică realizând elementele decorative, caracteristice anotimpului primăvara, prin pictură, mototolire şi lipire. Grupele de copii se vor schimba pe parcursul activității în sensul că prima grupă va merge să ansambleze macheta ,,În grădina Primăverii” cu elementele realizate, iar cea de-a doua grupă va continua jocul didactic cu complicarea jocului. Are loc Tranziţia “Jocul ploii” după care preşcolarii vor cânta melodii specifice anotimpului primăvara şi vor dansa „Hora primăverii”.

În încheiere, educatoarea face aprecieri colective şi individuale despre modul în care copiii au participat şi s-au comportat la activităţi.

DEMERS DIDACTIC

Etapele activităţii şi obiectivele specifice acestora

Conţinutul activităţii

Strategii didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:

-amenajarea sălii de grupă;

-pregătirea materialului necesar desfăşurării activităţii;

-introducerea copiilor în sala de grupă.

Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul:,,Bună dimineaţa, prieteni ai Primăverii”

Prezenţa: „Cine este/nu este prezent astăzi?” Se foloseşte panoul de prezenţă cu pozele copiilor.

Calendarul Naturii: ”În ce anotimp suntem?" ,,Cum este vremea astăzi?” “Ce zi este astăzi?”…

Activitatea de grup: Prin intermediul unui joculeţ cu text se va executa gimnastica de înviorare.

Mesajul zilei: “Să fim bune ajutoare pentru Zâna Primăvară!”

Exerciţiu organizatoric

conversaţia

Observarea comportamentului copiilor

Aprecieri frontale si individuale

Captarea atenţiei

Noutatea zilei este prezentată la centrul tematic - o cutie surpriză şi o scrisoare de la Zâna Primăvară. Le citesc scrisoarea:

Dragii mei românaşi,

Eu sunt Zâna Primăvara și sunt foarte supărată deoarece astăzi, pe cand voiam să așez toate frumusețile mele în grădină pentru petrecerea pe care o voi da vineri 5 mai, a bătut vântul foarte tare și mi-a luat culorile. Nu am reușit să le aşez pe toate și de aceea am nevoie de ajutorul vostru. Dacă nu reușesc să aranjez grădina, nu o să pot să dau petrecerea şi o să mă fac de ruşine faţă de prietenii mei. Vai, am atât de multe de pregătit și pentru petrecere! Eu știu că voi sunteți copii isteți și harnici și de aceea am venit să mă ajutați. Vreau să mă ajutaţi să sosesc iarăşi în grădină, să încercuim greşelile care sunt în grădina mea, să alegem hăinuţele cu care ne îmbrăcăm primăvara, să reîntregim imaginile, să descriem imagini şi să dăm culoare grădinii mele, aranjând elementele cât mai frumos. În cutie veţi găsi materialele necesare, dar şi alte surprize (chiar şi recompense!). Dacă reușiți să amenajați grădina o să participați la petrecere.

Mă ajutați, dragii mei?

conversaţia

Anunţarea temei şi precizarea obiectivelor

„Astăzi o vom ajuta pe Zâna Primăvara să organizeze petrecerea pentru prietenii săi, trebuie să o ajutăm să sosească mai repede în grădină, să curăţim grădina, încercuind greşelile, să selectăm hainele de primăvară, să reîntregim imagini, să descriem imagini, să formulăm propoziţii cu aceste imagini şi să le reprezentăm grafic, să realizăm elementele decorative din grădina Primăverii prin pictură şi lipire, iar în schimb Zâna ne va oferi recompense şi ne va invita la petrecerea de mâine. Pentru acest lucru trebuie să rezolvăm sarcinile pregătite de Zână din cutia cu surprize.

Tranziție:

,,Acum a sosit momentul

De mânuţe să ne luăm

Spre Centre să ne-ndreptăm

Şi cu toţi să ne jucăm.

Fiecare unde-i place,

Că la grădi aşa se face!”

Explicaţia

Observarea comportamentului copiilor

Desfăşurarea activităţii

O1

O2

O3

O4

Copiii sunt îndrumaţi spre centrele de interes deschise. Se prezintă pe rând materialele şi sarcinile de lucru din cadrul fiecărui sector, fiecare copil trebuie să-şi identifice centrul de lucru în funcţie de preferinţe.

La centrul ,, Ştiinţă’’ -copiii vor rezolva sarcinile fişei de lucru (Anexa 1).

La centrul “Joc de masă”- copiii trebuie să

reîntregească imaginile cu aspecte de primăvară - puzzle.

Rutină și tranziție: Copiii vor părăsi sala de grupă pentru a merge la baie intonând versurile cântecului „Floricică de pe şes”. Întorși în sala de grupă se vor așeza pe scăunele, unde vor servi masa.

După servirea mesei, copiii se vor aşeza în semicerc, în jurul cutiei- surpriză trimisă de Zână ( cutie în care se află probele jocului), pentru a rezolva probele din cadrul jocului didactic „Spune mai departe!” , la Domeniul Limbă şi Comunicare.

După finalizarea centrelor de interes, preşcolarii vor desfăşura jocul didactic “Spune mai departe!” la Domeniul Limbă şi Comunicare - Educarea limbajului, în care o grupă de copii vor formula propoziţii şi fraze scurte cu ajutorul imaginilor prezentate. În același timp altă grupă de copii vor desfășura la Domeniul Om şi Societate o activitate practică realizând elementele decorative, caracteristice anotimpului primăvara, prin pictură, mototolire şi lipire. Grupele de copii se vor schimba pe parcursul activității în sensul că prima grupă va merge să ansambleze macheta ,,În grădina Primăverii” cu elementele realizate, iar cea de-a doua grupă va continua jocul didactic cu complicarea jocului. Are loc Tranziţia “Jocul ploii” după care preşcolarii vor cânta melodii specifice anotimpului primăvara şi vor dansa „Hora primăverii”.

Explicarea regulilor jocului şi a sarcinii didactice

Copiii trebuie să descopere sarcinile pregătite de Zână dupa indicii. Ei primesc o coroniţă cu antenuţe de albină, care îi va ajuta să spună mai departe ce ştiu despre primăvară, exprimându-se în propoziţii şi fraze scurte. Dacă cineva întâmpină dificultăţi, va fi ajutat de ceilalţi colegi. La proba a doua copiii vor alcătui propoziţii şi fraze scurte cu ajutorul imaginilor de pe suprafaţa cubului, iar la ultima probă vor deschide cărticica Zânei Primăvară şi vor formula propoziţii corecte gramatical cu ajutorul imaginilor de pe filele acesteia şi le va reprezinta grafic.

Fiecare răspuns corect va fi aplaudat.

Jocul de probă:

Se execută jocul de probă cu 1-2 copii,care vor sta în formaţie de cerc, imitând zborul albinelor şi cântând :

,,Zum-zum-zum

Noi plecăm, plecăm la drum.

Albinuţa te desparte

Şi spune tu mai departe!”

După recitarea versurilor, copiii se opresc, iar eu, cu coroniţa pe cap, formulez începutul unei propoziţii/fraze (,, Primăvara ne aduce ...; Mie îmi place primăvara pentru că ..; Primăvara înfloresc/sosesc ....), apoi repet cuvintele ,, Spune mai departe!” şi aşez pe capul unui copil coroniţa cu antenele. Copilul care a primit coroniţa cu antenele trece în mijlocul cercului şi completează propoziţia începută de conducător.

Dacă răspunsul a fost bun, copilul ,,zboară” în mijlocul cercului şi este aplaudat de ceilalţi, dacă nu răspunde corect rămâne în formaţia de cerc.

Desfășurarea propriu-zisă a jocului

Varianta 1

Jocul reîncepe prin mişcarea copiilor din nou în cerc, cântând cântecul (sau recitând versurile) de mai sus. Toţi copiii vor formula propoziţii /fraze şi vor fi aplaudaţi.

Varianta 2

Cubul trimis de Zână are pe fiecare parte o imagine cu elemente caracteristice anotimpului primăvara.

Voi rostogoli cubul ilustrat ,iar copilul în dreptul căruia se opreşte va formula o propoziţie / frază cu imaginea respectivă, corectă din punct de vedere gramatical. Copiii vor rezolva această sarcină, până la finalizarea imaginilor de pe cub.

În cazul în care un copil nu rezolvă sarcina, colegul de lângă el îl va ajuta

Răspunsurile sunt aplaudate.

Complicarea jocului

Le prezint copiilor cartea Zânei Primăvară, care nu mai are text pentru că vântul a şters tot.

Voi privi imaginea şi voi formula o propoziţie/ frază, apoi o reprezint grafic :

Eu văd un pom înmugurit.

.

.

Apoi dau cartea copiilor să meargă din mână în mână, folosind ca numărătoare silabisirea versurilor:

,,Un tăciune şi-un cărbune

Mai departe, copile spune!”

Copilul la care s-a oprit numărătoarea, deschide cartea la întâmplare, priveşte imaginea, o arată copiilor, formulează o propoziţie / frază cu imaginea respectivă şi o reprezintă grafic. Grupa mică va despărţi cuvântul respectiv în silabe şi-l va reprezenta grafic. ex:

ber-ze

.

Jocul va fi reluat până la epuizarea filelor.

Copilul care va avea nevoie de ajutor îşi va alege un alt coleg să-l ajute. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

Cartea Zânei Primăvară va merge la Centrul Bibliotecă.

Exerciţiul

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Conversaţia

Exerciţiul

Aprecieri individuale

Apreciere pe grupe

observarea comportamentului

Aprecierea răspunsurilor corecte privind formularea propoziţiilor

Aprecierea răspunsurilor corecte privind formularea propoziţiilor

Obţinerea performanţei

O3

O4

Pentru a intra în posesia recompenselor, copiii mai au de rezolvat o fişă (Anexa 2).

Mulţumită de hărnicia şi isteţimea copiilor, Zâna Primăvară le oferă ecusoane cu gâze şi alte surprize.

Cu aceste ecusoane ei vor fi grupaţi la următoarea activitate.

Exerciţiul

Aprecieri individuale

Asigurarea retenţiei şi a transferului

O5

O6

O7

Tranziţia “Jocul ploii””

Copiii se aşează la masa de lucru pentru a desfăşura următoarea secvenţă a zilei, o activitate practică la Domeniul Om şi Societate - ,,În grădina Prămăverii” machetă, unde copiii vor avea de realizat elementele decorative prin pictură, rupere, mototolire şi lipire.

Arăt copiilor tabloul ,,În grădina Primăverii” şi deschid o altă cutie- surpriză trimisă de Zână, materialele necesare desfăşurării activităţii. Fiecare va primi materiale conform ecusonului primit la jocul anterior ( grupa mică: omizile primesc flori pentru pomi şi buburuzele primesc buburuze; grupa mare: albinuţele primesc albine şi lalele, fluturaşii primesc legume timpurii şi narcise, libelulele primesc rândunele şi berze). Are loc intuirea materialului didactic. Se solicită copiilor să prezinte materialele aflate pe măsuţe: tempera, pensule, lipici, hârtie creponată, paletă, suport de apă.

Se prezintă copiilor tabloul ,,În grădina Primăverii”, modalitatea de aranjare a însemnelor primăverii, dar copiii vor fi încurajaţi să realizeze o lucrare originală, să aşeze elementele după propria imaginaţie.

Demonstrarea modului de lucru:

Explic şi demonstrez etapele de lucru, pentru fiecare grupă în parte:

- grupa omizilor va lipi flori în pomi;

- grupa buburuzelor va picta cu roşu aripile buburuzelor;

- grupa albinelor va picta albine şi lalele;

- grupa fluturaşilor va picta narcise şi legume timpurii;

- grupa libelulelor va picta răndunele şi berze.

După rezolvarea sarcinilor toţi copiii vor primi un future, pe care îl vor decora cu hârtie creponată (rupe bucăţi mici de hârtie, o mototoleşte şi o lipeşte). Rând pe rând, vor decora ,,Grădina Primăverii” într-un mod original, pentru a o impresiona pe Zâna Primăvară.

Realizarea exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor

Umerii îi vom mişca

Spatele vom îndrepta

Sus, jos, sus, jos

Palmele nu stau deloc

Ci se pregătesc de joc

Degetele-mi sunt petale

Le deschid ca la o floare: boboc - floarea

Mâinile le-am încălzit

De lucru sunt pregătit.

Spor la lucru, dragi copii!.

Efectuarea lucrării de către copii:

Copiii vor începe să lucreze, pe un fond muzical. Pe parcursul executării lucrării, ofer explicaţii suplimentare, individuale şi colective, dacă va fi cazul. Se corectează eventualele greşeli. Se supraveghează modul de lucru al copiilor.

După ce se finalizează elementele decorative, acestea

vor fi aşezate pe tabloul trimis de Zână, având loc o paradă de prezentare. Se poartă o scurtă conversaţie

despre sarcinile pe care le-au îndeplinit, ajutand-o astfel pe Zână.

Vor fi apreciate elementele realizate, cele care au respectat cerința, originalitatea lor.

În semn de mulţumire, Zâna le-a trimis medalioane, chiar cu chipul ei şi care reprezintă invitaţia la petrecerea de mâine.

Pentru a ne pregăti de petrecere trebuie să exersăm câteva dansuri şi vom începe cu ,,Hai, la joc!”. Ne vom juca şi jocul distractiv „Caută perechea potrivită”: în timp ce muzica sună, participantii la joc dansează prin grupă. Când muzica se oprește, fiecare copil trebuie să îmbrățișeze alt copil, care are ecuson asemănător, apoi muzica pornește și participanții continuă să danseze.

Demonstraţia

Explicaţia

Conversaţia

munca independentă

Explicaţia

Jocul

Aprecieri verbale

observarea comportamentului

Aprecieri verbale

Analiza produselor activității

Recompensa

Fixarea cunoştinţelor

O1

O2

O3

O4

O5

O6

Împreună cu copiii vom analiza sarcinile indeplinite pe parcursul acestei zile şi vom face aprecieri asupra lor.

“-Ce am făcut la Ştiinţă?”

“-Ce am făcut la Joc de masă?”

“-Ce joc ne-am jucat?”

“-Ce am realizat la măsuţe?”

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al intregii activităţi, încercând să se evidenţieze, în mod deosebit, cum s-au simţit în diferitele etape ale activităţii.

Zâna Primăvară este foarte mulţumit de voi şi vă aşteaptă mâine la petrecere.

Conversaţia

Aprecieri verbale

Incheierea

activităţii

Voi face aprecieri supra modului cum s-au comportat copiii la activitate pe parcursul întregii zile şi voi reaminti mesajul zilei.

Conversaţia

Aprecieri verbale

Nume ................................................

Fişă de lucru - ,,Spune mai departe!

Grupa mare

· Denumeşte imaginile de mai jos şi formulează propoziţii / fraze cu acestea.

· Reprezintă grafic propoziţia (propoziţia cu linie roşie, cuvintele cu linii negre).

Nume...........................................

Fişă de lucru - ,,Spune mai departe!

Grupa mică

· Denumeşte imaginile de mai jos şi formulează propoziţii cu acestea.

· Desparte în silabe denumirile imaginilor de mai jos şi desenează, în căsuţa alăturată, tot atâtea liniuţe câte silabe are cuvântul.