proiect didacticeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · web viewscenariu...

27
PLAN DE LECTIE DATA:13.12.2010 Instructor de educatie : Carmen Fratian Centrul Scolar de Educatie Incluziva »Aurora »-Vaslui TEMA: ,,Obiceiuri şi tradiţii de Crăciun ,, Isus se naşte astăzi, copile pentru tine” TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual Domeniul : - Educaţie pentru societate - Educarea limbajului - Educatie muzicală DURATA: 45 min MOTIVATIA : Aceasta lectie este valoroasă deoarece contribuie la exersarea memoriei, la dezvoltarea expresivităţii şi creativităţii în vorbire, precum şi la dezvoltarea atenţiei voluntare. Acest tip de activitate stimulează imaginaţia creatoare şi ajută la verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor cu dizabilitati, la caracteristicile sarbatorilor de iarna. Copilul cu cerinte educative speciale descopera ca fiecare sarbatoare are specificul si frumusetea ei. Activitatea este utilă pentru că dezvoltă spiritul de echipă, îi învaţă pe copii să comunice şi să asculte părerile celorlalţi, să coopereze şi să-şi îndeplinească sarcinile în cadrul echipei. Obiective operaţionale : - să denumească şi să descrie tradiţiile şi obiceiurile poporului român ; - să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă la activitatea propriu-zisă; - să recite versuri ce redau obiceiurile şi tradiţiile poporului român; - să cânte colide tradiţionale româneşti STRATEGII DIDACTICE: a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, joc de rol, exerciţiul, piramida, explozia stelară b) MATERIAL DIDACTIC: -imagini cu aspecte ce vizează obiceiurile şi tradiţiile religioase ale poporului român, fişă cu copii ce colindă; 1

Upload: others

Post on 05-Jan-2020

11 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

PLAN DE LECTIEDATA:13.12.2010Instructor de educatie : Carmen FratianCentrul Scolar de Educatie Incluziva »Aurora »-VasluiTEMA: ,,Obiceiuri şi tradiţii de Crăciun ,, Isus se naşte astăzi, copile pentru tine”TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individualDomeniul :

- Educaţie pentru societate - Educarea limbajului - Educatie muzicală

DURATA: 45 minMOTIVATIA : Aceasta lectie este valoroasă deoarece contribuie la exersarea memoriei, la

dezvoltarea expresivităţii şi creativităţii în vorbire, precum şi la dezvoltarea atenţiei voluntare. Acest tip de activitate stimulează imaginaţia creatoare şi ajută la verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor cu dizabilitati, la caracteristicile sarbatorilor de iarna. Copilul cu cerinte educative speciale descopera ca fiecare sarbatoare are specificul si frumusetea ei.

Activitatea este utilă pentru că dezvoltă spiritul de echipă, îi învaţă pe copii să comunice şi să asculte părerile celorlalţi, să coopereze şi să-şi îndeplinească sarcinile în cadrul echipei.

Obiective operaţionale :- să denumească şi să descrie tradiţiile şi obiceiurile poporului român ;- să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă la activitatea propriu-zisă;- să recite versuri ce redau obiceiurile şi tradiţiile poporului român;- să cânte colide tradiţionale româneşti

STRATEGII DIDACTICE:a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, joc de rol, exerciţiul, piramida, explozia

stelarăb) MATERIAL DIDACTIC:

-imagini cu aspecte ce vizează obiceiurile şi tradiţiile religioase ale poporului român, fişă cu copii ce colindă;-hârtie glasată,foarfece,lipiciuri, steluţe, lumânări, felicitări, imagini cu globuleţe sau clopoţei ce vor trebui decorate, fişă cu naşterea lui Isus;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulgu,- ,,Metode interactive de grup” ,(ghid metodic) ,

Ed. Arves, Craiova, 2006; A. Răducu , N. D. Octavian,V. Vlădescu , S Filip,-Îndrumător- Elemente de educaţie

religioasă pentru învăţământul preşcolar , Ed. Grafika Print, Bucureşti 1999; M. Lespezeanu -,,Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar” –O metodică a activităţilor

instructiv-educative, Ed. S. C. Omfal Esenţial S.R.L.,Bucureşti, 2007; V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - Ghid pentru proiecte tematice ,

Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti 2005

1

Page 2: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

H. Catalano,S. Bolţeanu, R. Brănişteanu, M. Feldrihan, - Caietul Profesional al educatoarei , Ed. Omfal Esenţial, 2006.

SCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi preotul din comună. Preotul povesteşte o scurtă întâmplare emoţionantă despre Naşterea lui Hristos, întreruptă din cand în cand, pentru a adresa întrebari copiilor . Întrebările vizează mesajul dat de Dumnezeu oamenilor prin dăruirea fiului său .

- Dumnezeu dăruieşte de Craciun oamenilor darul cel mai de preţ – chiar pe fiul său . - De ce credeţi că a fost trimis Isus pe Pământ ? - Cum ar trebui să fim noi acum în Ajunul sărbătorilor de Crăciun ? - Ce obişnuiesc să facă românii de Crăciun?- Care sunt tradiţiile şi obiceiurile de această sărbătoare?- 1. Mergem cu colindul ,- 2. Pregătim cozonaci, sarmale...,- 3. Împodobim bradul ,- 4. Îl aşteptăm pe Moş Crăciun,- 5. Mergem cu Steaua,- 6.Sărbătorim ,,Naşterea Lui Isus Hristos”- 7. Mergem cu Pluguşorul , cu Capra,- 8. Mergem cu Sorcova,

Sosirea Îngeraşului va fi un moment surpriză, care îşi va motiva prezenţa şi îi va induce afectiv să participe la activitate, pentru realizarea de sarcini individuale şi de grup de a confecţiona elemente care simbolizează naşterea Domnului Isus Hristos şi obiecte cu care vor pleca să colinde de Sărbători . Activitatea se va realiza prin metoda exploziei stelare, prin citirea imaginii cu Naşterea lui Isus, la care copiii vor formula întrebări: unde?, cine?, când?, de ce?, ce? şi metoda lotus, prin lucru în 8 grupuri pe tema principală, Tradiţii şi obiceiuri de Crăciun, care derivă în 8 teme secundare, concretizate în 8 idei, ce vor deveni teme abordate în grupuri mici şi prin metoda interviului , prin care copiii vor fi puşi în situaţia de a-şi prezenta lucrările şi materialele din care au fost realizate şi cu care vor pleca să colinde. Activitatea va fi completată în conţinut de cantece şi poezii care vor viza aspecte aspecte comportamentale religioase , moment iniţiat de Moş Crăciun . Copiii vor fi recompensaţi cu nuci şi covrigi şi daruri aduse chiar de Moş Crăciun şi vor dansa,,Hora” împreună cu Moş Crăciun.

Evenimentul didactic

Conţinut Strategii didactice

Evaluare

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

Preotul din comună va spune o scurtă povestire despre Naşterea Domnului Isus Hristos în care vor fi intercalate întrebări referitoare la obiceiurile şi tradiţiile de Crăciun .

- Întâlnirea de grup,- povestirea,- conversaţia- explozia

Evidenţierea obiceiurilor şi tradiţiilor religioase.

2

Page 3: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

stelară;- o stea mare şi 5 steluţe mici de diferite culori cu întrebarile scrise pe ele şi 5 săgeţi roşii

Captarea şi orientarea atenţiei

Îngerul intră şi anunţă Naşterea lui Isus . -joc de rol

Anunţarea temei şi a obiectivelor .

Copiii vor fi anunţaţi că pentru a pleca cu colindul trebuie să-şi confecţioneze stea, sorcove, diverse obiecte cu care vor pleca cu colindul .Copiii vor lucra pe grupuri diverse obiecte care vor marca momentele principale ale obiceiurilor şi tradiţiilor de Crăciun.

-conversaţie

Prezentarea optimă a conţinutului

Educatoarea le prezintă ,, Floarea de nufăr” – tema centrală- Naşterea lui Isus- de la care derivă 8 teme secundare concretizate în 8 idei ce vor deveni teme abordate în activitatea pe grupuri mici. Fiecare grup primeşte câte o petală din floarea de nufăr cu identificarea activităţii de grup. Copiii intuiesc materialele de la fiecare zonă, ascultă cerinţele educatoarei şi sarcinile specifice şi se aşează la zona preferată.

-Explicaţia demonstraţia-tehnica lotus ,,Floarea de nufăr”

Evaluarea orală a modului de exprimare , a nivelului cunoştinţelor dobândite în activităţile anterioare

Obţinerea performanţei

1.Zona Biblioteca:Colindul. –AjunulCare sunt colindele - copiii vor citi imaginile alcătuind propoziţii, vor spune ghicitori sau proverbe, vor selecta imaginile alcătuind ,,Cartea obiceiurilor de Crăciun”; - compun propoziţii cu un număr dat de cuvinte cheie: ajun, nuci, colind;-colorează imagine cu copii ce merg cu colindul.2.Casnice:Pregătirea mesei de Crăciun.--pregăti un cozonac după o reţetă :lapte, făină,ouă, zahăr, drojdie, costumaţi cu şorţuleţ şi bonetă pe cap, după ce în prealabil s-au spălat pe mâini,sau au manuşi;- întind foile şi vor pregăti umplutura.3.Împodobitul bradului.

- tehnica lotus-lucru în grup;

Fişe,culori,

carioca

făină, lapte, ouă,zahăr,

Capacitatea de a relaţiona cu colegii de grup

-----------------capacitetea de a desfăşura activităţi -- ---capacitatea de atrasa semne grafice

3

Page 4: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

- scriu felicitări trasând cuvintele peste modelul puntat;- decorează globuleţe.- aşază in brad 6 globuleţe, 6 lumânări, 6 steluţe,6 cadouri.- confecţionează podoabe pentru brad.4. Îl aşteptăm pe Moş Crăciun.- Felicitări cu Moş Crăciun ,- puzzle Moş Crăciun,- confecţionăm, il colorează pe Moş Crăciun;5.Mergem cu Steaua.- confeţionăm stea, 6.Sărbătorim ,,Naşterea Lui Hristos”- confecţionăm ieslea;-colorează imaginea care sugerează Naşterea Lui Hristos;-caută cuvintele la fel;6.Mergem cu Pluguşorul, Capra: -povestesc, descriu obiceiul;-confecţionează , decupează fâşii pentru decorarea Caprei;-colorează imagini cu copii ce merg cu Pluguşorul sau Capra. 8.Mergem cu Sorcova.-decupează, confecţionează, descriu obiceiul, spun poezii, colind,spun când se merge cu Sorcova,.

felicitări,

foarfece,

hârtie glasată,

lipici,

hârtie creponată-celuloză,-paie, păpuşă,-fişă de lucru

-hârtie creponată, foarfece,

casnice

Capacitatea de a utiliza instrumentele de lucru şi de a realiza felicitări,

Stea,

-capacitatea de a lucra în grup

Evaluarea performanţelor

Apare reporterul se prezintă şi evaluează activitatea pe grupuri şi chiar individual.

-interviul, dialogul

-capacitatea de a prezenta grupului lucrarea realizată;

Asigurarea retenţiei şi transferului.

Apare Moş Craciun căruia i se spun câteva poezii şi colinde . Moş Crăciun le spune copiilor care au lucrat foarte frumos şi ştiu multe colinde , că le-a adus un sac plin de cadouri .

-joc de rol,-piramida

-capacitatea de a recita expresiv, de a câta colinde;

Încheierea activităţii

Educatoarea fixează tema activităţii şi face aprecieri asupra modului de desfăşurarea a activităţii.Activitatea se va încheia cu Hora lui Moş Crăciun .Copiii vor dansa împreună cu Moş Crăciu. Se împart apoi darurile .

-expunerea -conversaţia

- frontalăSe fac aprecieri generale şi individuale, punctânu-se realizările

4

Page 5: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

acestei activităţi.

Diagrama Obiceiurilor de Crăciun –

5

Page 6: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

SĂRBĂTOAREA ,,NAŞTERII LUI HRISTOS”

F

ÎMPODOBITUL BRADULUI

C

PLUGUŞORULŞICAPRA

G

PREGĂTIREA MESEI DE CRĂCIUN

B

OBICEIURIŞI

TRADIŢIIDE

CRĂCIUN

MOŞ CRĂCIUN

D

STEAUA

E

AJUNUL

A

SORCOVA

H

6

Page 7: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Pe cine colindăm?

F

Cum ne îmbrăcăm când mergem cu colindul?

C

Ce vesteşte colindul?

G

Cum este vremea de

Craciun

B

,,COLINDUL”Ce primesc copiii?

D

Cunoaşteţi şi alte colinde?

E

Descrie obiceiul colindatului de Crăciun

A

Colorează o imagine cu copii care merg cu colindul.

H

7

Page 8: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Ce aşezăm pe masă?

F

Pregătesc nucile şi rahatul

C

Cu cine petrecem de

Crăciun?

G

Pregătesc aluatul

B

,,PREGĂTIREA MESEI DE CRĂCIUN”

Cum se aranjează masa de Crăciun ?

D

Pentru cine pregătesc masa de Crăciun ?

E

Citesc reţeta

A

Ce şi cum trebuie să mâncăm să nu ni se facă rău?

H

8

Page 9: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Aşează în brad clopoţei

F

Confecţionăm bradul

C

Aşează în brad beteală

G

Cum împodobim bradul?

B

ÎMPODOBITUL BRADULUI

Confecţuinăm globuri

D

Aşează în brad steluţe

E

Povestea bradului de Crăciun.

A

Aşează în brad lumânări

H

9

Page 10: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Unde locuieşte Moş Crăciun?

F

Ce daruri oferă Moş Crăciun?

C

Confecţionează Moş Crăciun

G

Cui dăruieşte Moş Crăciun daruri?

Puzzle Moş Crăciun

B

ÎL AŞTEPTĂM PE MOŞ

CRĂCIUN

Îl descriu pe Moş Crăciun

D

Câţi reni are Moş Crăciun?

E

Descriu obiceiul de Crăciun

A

Felicitări Moş Crăciun

H

10

Page 11: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Ce primeşte Isus în dar?

F

Îngeraşul

C

Confecţionează ieslea

G

Cine vesteşte naşterea Lui Isus ?

B

SĂRBĂTORIM NAŞTEREA LUI

ISUS!

Cine a venit să vadă minunea

D

Cine il încălzeşte?

E

Descriu locul unde s-a născut Isus Hristos

A

Colorează imaginea care sugerează Naşterea Domnului H

11

Page 12: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Mergem cu ,,Steaua”

F

Cine erau cei care au calătorit după Stea?

C

Descriu din ce este confecţionată Steaua de catre copiii care merg să colinde

G

Ce a vestit Steaua?

B

STEAUA

Ce i-au dus Craii în dar Lui Isus?

D

Ce i-au dus Craii în dar Lui Isus?

E

Descriu obiceiul ,,Steaua”

A

Confecţionează Steaua

H

12

Page 13: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Costumaţii

F

Când se merge cu pluguşorul

C

Obiecte pe care le au copiii la pluguşor

G

Compară cele două colinde

B

PLUGUŞORUL

CAPRA

De ce se merge cu pluguşorul?

D

Ce primesc copiii de Pluguşor?

E

Descriu colindele

A

Colorează obiceiuri specifice

H

13

Page 14: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

De ce se fac urări?

F

Când se merge cu Sorcova?

C

Aşază obiectul la obiceiul corespunzător

G

Descriu obiectul Sorcova

B

SORCOVA

Ce primesc copiii?

D

Ce urări se fac?

E

Descriu obiceiul sorcovitului

A

Confecţionează Sorcova

H

14

Page 15: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Isus se naşte astăzi, copile, pentru tine!

15

Page 16: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

ColindA venit, a venit iarnaPe la uşi pe la fereştiA venit, a venit iarna,Cu colinde şi poveşti

Colindăm, colindăm iarna,Pe la uşi pe la fereşti Colindăm , colindăm iarnaCu colinde româneşti

1. Findcă azi e sărbătoare Şi cu toţii aţi venitDragi invitaţi educatoare ,Noi va spunem ,,Bun sosit!”

2. Programul nostru să vă fie Prilej de bucurie şi veselie Dragi invitaţi, vă rog să ne ascultaţiApoi, firesc, să şi aplaudaţi.

3. Casa-n care am intrat E de binecuvântatDupă legea creştinească,Numele să-şi împlinească.

4. Şi-ntre lumânări aprinseMesele să-i fie-ntinseŞi-ncărcate de bucate...Să trăiţi în sănătateŞi-n unire, şi-n cinstire, Că ne-aţi dat adăpostire.

5. Pe podele de nuiele Duc copii-n palme steleSă le lase pe la caseUnde-s gazdele miloaseŞi cu dragoste creştinăDuc copiii-n pumni lumină.

6. Colindul, te coboară sfânt În casa mea IsuseÎn cor de îngeri pe pământ Din vremile apuse.

Colind

Deschide uşa creştine Că venim şi noi la tine.

Îngerii din cer coboarăStaulul de-l înconjoară.

Îngerii cu flori în mână,Împletesc mândră cunună.

Pe cunună-i scris frumosAstăzi s-a născut Hristos

7. În noaptea în care te-ai născut Isuse, pentru mine, Cu ploi de îngeri s-au umplutNălţimile senine .

8. Se-apropie Crăciunul Cu zvonuri de colinde Să ne rugăm în taină Când steaua se aprinde .

9. Isus se naşte astăzi Să-i punem la picioare Lumina rugăciunii.Şi-o limpede cântare.

10.Steaua, Sorcova, şi Capra, Pluguşorul şi Ajunul,Le vor învăţa copiii, Nu le va uita niciunul.

11.Când gerul sapă-n geamuri flori,Când brazii intră-n suflet, La ceas de Lerui-Ler, La ceas de colindători, Urări de sănătate şi linişte de sărbători!

12. În colindă cel puternic Şi cel sfânt este CuvântulCum uneşte într-o noapte, Cerul, omul şi pământul. Cântec Cerul şi pământul, cerul şi pământul În cântec răsună. Îngeri şi oameni, îngeri şi oameni , Cântă împreună.

Page 17: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Hristos se naşte, Domnul coboară,Îngerii cântă magii îl adoră,Hristos se anşte, domnul coboară,Mari minuni se întâmplară. SteauaPe cer eu strălucesc Şi din ceruri La toţi vestesc Căci aici în lume Sub un cer frumos, S-a născut chiar astăzi Domnul Isus Hristos.

Maria Lângă iesle-ngenunchiaţi Lui Isus să vă rugaţi Ca să fiţi copii cuminţi Bucurie la părinţi.

Se apropie Crăciunul Vino să te rogi cu mine! Isus se naşte astăzi, Copile, pentru tine!

Şi-ţi ofer tămâie-n dar.Iosif Se apropie Crăciunul Cu brad împodobit, Isus ne cere-n tainăSă-ngenunchem smerit. Ca să fiţi ascultători Şi la carte silitori;Şi cât timp o să trăiţi Să fiţi pururi fericiţi.

Magul I- Unde-i noul Împîrat

Care acuma s-a născut?... Steaua lui noi am văzut Şi-am venit din depărtare Să-i aducem închinare.

Magul II Toată oastea creştinescă Astăzi să se veselească,C-o stea mare s-a ivit Sus la sfântul răsărit.

Magul IIIŞi străluce cu tărie, Vestea mare bucurie ! Că veşnicul Dumnezeu.A trimis pe fiul său. S-a născut chiar astăzi Domnul Isus Hristos.

Magul I Eu Gaspar Mă numesc

Şi aur îţi dăruiesc.

Magul II Eu mă numesc Melchior Smirnă am pentru odor .

Magu lII

Al meu nume-i BaltazarŞi-ţi ofer tămâie-n dar.

Steaua1. Steau sus rasare

Ca o taină mare, Steaua străluceşte Şi lumii vesteşte.

2. Că astăzi curata Prea nevinovataFecioara Maria Naşte pe Mesia.

3. În ţara vestităBetleem numităMagii cum zăriră Steaua şi porniră.

4. Mergând după rază Pe Hristos Să-l vază,Şi dacă-l găsiră La dânsul intrară Şi se închinară.

5. Cu daruri vestite, Lui Hristos menite, Ducând fiecareBucurie mare .

6. Care bucurie, Şi la voi să fie,

Page 18: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

De la tinereţe, Pân’ la bătrâneţe.La anul şi la mulţi ani!

19. Se cuvine de Crăciun Tot omul să fie bun .Cei mai mici şi cei mai mari,Mai ales cei preşcolari.

20. Toţi pruncii să ne-adunăm Să mergem să ne-nchinăm ;Lui Hristos astăzi născut Într-o iesle aşternut.

21. Că acest pruncuţ frumos A venit spre al nost-folosSă ne scape de pieire,Să ne aducă fericire!

22. Fericirea cea cereascăCine vrea s-o moştenească Să se-nchine lui HristosMesia cel prea frumos!

23. Primiţi colinda ce-o purtămAcum în haină nouă,Căci fericire şi noroc Vă-aducem astăzi vouă!

24.Bună seara gospodari V-au venit colindători Deschideţi-ne porţile!Că de aseară stăm pe-afară,Picioarele-ne-ngheţară,Steşinile-au picurat/Şi ne-a nins şi ne-a plouat.

25.Este seara de Ajun,Noaptea Sfântă, Minunată,Dinainte de Crăciun, De copii mult aşteptată.

26. Brăduţul l-am cumpărat.Ba l-am şi împodobit.Cu globuri l-am colorat .Cu beteală l-am gătit.

27. Brăduleţ plin de culori

Şi de daruri multe,Ai venit aici la noi, De pe vârf de munte.

28. Brăduleţ cu strai de nea Şi steluţe-o mie,Tu în fiecare an Ne-aduci bucurie.

29. Brăduleţul vă aşteptă Veniţi copii veniţi Cu globuri şi betealăSă il împodobiţi!

30. Brăduleţul este gata Hai în jur să-i facem roata, Să-i cântăm în cor, copii,Şi să-i spunem poezii!

31. Bucuros că-i o scânteie Din acea lumină sfântă,Pomul de Crăciun e bradulCe privirea ne-o încântă.

32. An de an el aminteşte De un praznic luminos, De o noapte sacră-n care S-a născut Isus Hristos

Moş Crăciun 33. Într-un ţinut îndepărtat , Trăieşte Moşul drag şi bun,De toţi copiii aşteptat.De preaiubitul Moş Crăciun.

34.El locuieşte împreunăCu reni şi spiriduşi. Cu prinţi, Prinţese, Zână bunăŞi cu pitici ghiduşi.

35. Şi la sfârşit de calendar, Desagii îi încarcă,Să nu aştepte în zadar Copiii din lumea-ntreagă.

36. Moş Crăciun se grăbeşte,

Page 19: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Daruri multe pregăteşteÎn saci mulţi cu jucării, Pentru voi, iubiţi copii.

37.Moş Crăciun e moşul bun, Care a pornit la drum Şi-a ajuns la noi în tindă, Dar aşteaptă o colindă.

38. Dacă-i spun o poezie, Moşu-mi dă o jucărie .Dacă-i joc un joc frumos,Moşu-i tare bucuros.

39. El suflă greu printre troiene,Dar nu se lasă orice-ar fi Şi pentru toţi copiii lumiiAduce brazi şi jucării. 40. Moş Crăciun Astăzi eu îţi spun povestea Unui binefăcător Care poate e un înger Sau un zeu nemuritor.

41. Cei bătrâni, ce ştiu mai multe, De-i întrebi, cu toţii spun Că iubeşte mult copiii Şi că-i zice Moş Crăciun. 42. El coboară de milenii Cu acelaşi sac în spate.Cu acelşi suflet tânăr Încărcat de bunătate.

43. El străbate târguri, sate, Chiar şi locuri mai pustii,Peste tot pe unde-i cheamă Glasuri calde de copii.

44. Pasul său, cu multă râvnă, Calcă iarbă şi nămeţi,Ca să ducă mândre daruri La fetiţe şi băieţi.

45. Căci dorinţa lui cea mare,Sigur, n-aveţi cum s-o ştiţi, E ca toţi copiii lumii Să zâmbească fericiţi.

46. Moş Crăciun, în vremea- aceeaŞi la Vifleem s-a dus Să se-nchine şi să-i ducăDaruri pruncului Isus.

47. Oştile cereşti în cântec Îl slăveau pe Tatăl Sfânt,Iar în cer curgea lumina Împăcării pe pământ.

48. Asta-i seara de Ajun.Vai, ce-mi bate inimioara!Unde-o fi Moşul acum,A venit cu sănioara?

49. Ridic ochii către cerŞi văd steaua ce răsare:Unde-i Moşul, ce să-i cer?Va veni la mine oare50. Întrebând, tot întrebând,Adormi copilul dus, Moşul a sosit curândŞi un dar sub pom i-a pus. 51. Pentru toţi copiii buni Moş Crăciun coboară seara Încărcat cu jucării Conducându-şi sănioara.

52. Pune-n sacul lui vrăjit Pentru fiecare-n parteJucării de pluş, creioaneMaşinuţe, chiar şi-o carte.Moş Crăciun Moş Crăciun cu plete dalbe A venit de prin nămeţi Şi aduce daruri multe La fetiţe şi băieţi. Moş Crăciun, Moş Crăciun

Din bătrâni se povesteşte Că-n toţi anii negraşit ,Moş Crăciun pribeag soseşte, Niciodată n-a lipsit. Moş Crăciun , Moş Crăciun .

Noi am fost cuminţi tot anul Şi miloşi am fost mereu.

Page 20: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Şi în fiecare seară Ne-am rugat la Dumnezeu.Moş Crăciu, Moş Crăciun!

Pluguşorul53. Bună seara, c-a-nserat, Noi cu plugul ne-am luat,Pe la case, ca şi an , Cum a zis badea Traian.

54. La mulţi ani cu sănătateSă vă dea Domnul de toate! La mulţi ani, să trăiţi Să vă găsim fericiţi!

55. Nu venim cu vre-un gând rău, Ci v-aducem pe Dumnezeu. Noul An să vi-l vestim,Azi când cel vechi îl sfârşim.Zile bune să vă deaDumnezeu din mila sa!

56. Noi urăm pentru colaci,Pentru mere, cozonaci,Şi păstrăm obiceiuri bune, De pe vremurile străbune

57. Mâine anul se-noieşte Anul vechi ne părăseşte Cum e din bătrâni lăsat Urăm s-avem rod bogat

58. Să aveţi belşug în toate Grâu, secară şi bucateŞi prin pod şi în cămară, Şi în tindă şi afară.

59. Să vă fie casa casă,Păine şi colaci pe masă,S-aveţi pruncii sănătoşi 60. Şi ca brazii de frumoşi.Dar să fie şi cuminţi, Să asculte de părinţi!Mânaţi măi , hăi, hăi!...

61. Să trăiţi, să înfloriţi

Şi să nu îmbătrâniţiSă fii gazdă sănătoasăC-ai primit urarea noastră.

62. Şi la anul mai venim Anii toţi ca să vă fie În belşug şi bucurie La anul şi la mulţi ani! Busuioc verde pe masă, Rămâi gazdă sănătoasă!Anul Nou ce-aţi aşteptat Să vă fie îmbelşugat, Tot cu grâu şi cu porumb,Dăruit de Domnul Sfânt.63. Busuioc verde pe jos,Rămâneţi toţi sănătoşi.Casa să vă fie plină,De a cerului lumină,Ziua sfântului Vasile,Să vă fie tot spre bine ...Mulţi ani să trăiţi, Mulţi ani, fericiţi!

64. De urat am mai ura, Dar ni-i că vom însera, Pe la curţile dumneavoastră Departe de casa noastră,Că suntem înfriguraţi Şi cu daruri încărcaţi .

65. Şi e vremea, dragi invitaţi,Să vă lăsăm fericiţi,Mulţi ani să trăiţi, Mulţi ani fericiţi!

66. CapraAsta-i capra de la munte Cu steluţă albă-n frunteAsta-i capra de la stână Bună de lapte şi lânăAsta-i capra din oraş Hrănită cu arpacaşCapra mea e din Banat,Şapte mii pe ea am dat,Capra mea e din Suceava , Nu dă laptele degeabaTu căpriţă cu mărgele,Pune capul pe podele.

Page 21: PROIECT DIDACTICeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cumatra.doc · Web viewSCENARIU DIDACTIC Activitatea debutează cu activitatea de grup între copii , educatoare şi

Vine capra din pădureC-a fost la cules de mure Hai căpriţă după mine Nu mă face de ruşine.

67. Căpriţa când se-nvârteşte Nicidecum nu oboseşte Hai căpriţă să jucăm Cu toţi să ne bucurăm Şi la anul care vine Să ne întâlnim cu bine.Sări căpriţă pe picioare Să cântăm câte-o urare Sări căpriţă pe-un picior, Bucuria tuturor Belşugul să vă sporeascăŞi copiii mari să crească.

68.SemănătoriSă trăiţi să înfloriţi,Ca merii ,Ca perii , În mijlocul verii Ca toamna cea bogată De toate-nbelşugată La anul şi la mulţi ani !

Sorcova69. Sorcova veselaSă trăiţi , să înfloriţi Ca merii, ca perii, În mijlocul verii! Să fiţi tari ca piatra Şi iuţi ca săgeata,

Harnici ca albina Ageri ca lumina Viaţă lungă, Bani în pungă, Tot anul să vă ajungă! Grâu când plouă Şi găini cu ouă ! Asemenea şi nouă!Să se înzeciască, Să se însutească!

Auru-n câmpie Strugurii în vie , Fructele-n livezi Vitele-n cirezi Să trăiţi, Să înfloriţi , Sănătoşi mereu să fiţi La anul şi la mulţi ani!!!..70. Ursarul Foicică trei scaieţi A venit ursul băieţi !Foicică pălămidă ,Am venit cu ursu-n tindăMă primiţi nu mă primiţi,Eu cu ursul am venit

Joacă bine urs bătrân Că la iarnă ţi-oi da fân Şi la iarnă şi-oi da iarbăSă te faci băiat de trabă!Ursul meu din Spania L-am adus cu sania.L-am adus cu avionul L-am crescut cu biberonul Ursul meu de pe Rarău,E un mare nătărău ,. Joacă bine măi Martine Că-ţi dau pâine cu măsline . Aruncă-te Neculai Pe ciomagul care-l ai , Şi te-aruncă cât mai sus Să sameni a pui de urs Haida, haida –năBâta-i pe spinarea ta . Acum jocu-am terminat Şi la toţi noi v-am urat , Ca un urs fiţi în putere Ţi la suflet ca de miere.