viorica cicioc tablou de primăvară

6
PROIECT DE ACTIVITATE GRĂDINIŢA : Happy Kids GRUPA : Yellow Apples 1 PROPUNĂTOR : Viorica Cicioc ACTIVITATEA : Domeniul Estetic și Creativ (Educarea limbajului) TEMA : „Tablou de primăvară” TIPUL ACTIVTĂŢII : Consolidare; FORMA DE REALIZARE : Joc didactic SCOPUL ACTIVITĂŢII : Consolidarea însușirii deprinderilor de decupare și lipire a hârtiei;. OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Upload: vio-viorica

Post on 26-Dec-2015

19 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Viorica Cicioc Tablou de Primăvară

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA : Happy Kids

GRUPA : Yellow Apples 1

PROPUNĂTOR : Viorica Cicioc

ACTIVITATEA : Domeniul Estetic și Creativ (Educarea limbajului)

TEMA : „Tablou de primăvară”

TIPUL ACTIVTĂȚII : Consolidare;

FORMA DE REALIZARE : Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

Consolidarea însușirii deprinderilor de decupare și lipire a hârtiei;.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1 – Sa recunoasca deprinderile tehnice folosite la realizarea tabloului-model;

Page 2: Viorica Cicioc Tablou de Primăvară

O2 – Să exerseze deprinderile tehnice de lucru însușite anterior: să taie pe contur (în linie frântă, curbă), să lipească;

O3 – Să îmbine într-un ansamblu elementele pregătite;

METODE ŞI PROCEDEE :

Conversaţia euristică , explicaţia , exerciţiul , problematizarea , jocul didactic, evaluarea

MATERIAL DIDACTIC :

CD cu imagini;

hârtie glasată ;

foarfecă ;

Aracet ;

Bețe de chibrit ;

casetofon;

DURATA: 30 min.

Page 3: Viorica Cicioc Tablou de Primăvară

NR. CRT.

EVENIMENTE DIDACTICE

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE

METODE MIJLOACE

1. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII

- se pregătește sala de grupă pentru o cât mai bună realizare a demersului didactic;

2. INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE ȘI CAPTAREA ATENȚIEI

- Pe fondul unui fragment din « Primăvara », de Antonio Vivaldi, copiii sunt invitați să-și imagineze un peisaj de primăvară și să-l descrie așa cum îl văd ei.

Conversaţia Suport audio

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

Copiii sunt anunțați că vor realiza un tablou de

primăvară în care vor folosi ceea ce au învățat

până acum- să decupeze după contur și să lipească.

Copiii sunt invitati să privească tabloul model al educatoarei.

Conversaţia

Problematizarea

Computerul

4. CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR

- Se analizează tabloul-model privind folosirea tehnicilor de lucru și ordinea în care vor fi utilizate;

- Se prezintă etapele de lucru: decuparea

componentelor tabloului, fixarea în spațiul suprafeței

de lucru.

Copiii completează lucrările cu elemente desenate

Exerciţiul

Jocul

Imagini

Tablă magnetică

Computerul

Fișă de lucru

Page 4: Viorica Cicioc Tablou de Primăvară

(stoluri de păsări călătoare, fluturi) – originalitate;

- Se atrage atenția copiilor asupra poziției în care vor

lucra: spatele drept, brațele sprijinite de măsuță. Se

reamintește și modul în care se folosesc foarfeca și

aracetul.

- Se lucrează pe fondul muzical asigurat de « Primavara » de A. Vivaldi

-Copiii vor răspunde întrebărilor, propunătorul oferindu-le sprijinul și indicațiile necesare;

Conversația

Brainstorming

Explicaţia

Conversația

Fișă model

5. OBŢINEREA PERFORMANŢEI

Copiii vor recita o poezie de Primăvară;

Explicaţia

Exerciţiul

Evaluarea

Creioane colorate

6. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

- se vor face aprecieri globale şi individuale asupra modului în care au participat la activitate;

- acordarea recompenselor;

Conversaţia