vaza cu lalele proiect de lectie cu fisa

8
Proiect didactic Înv.: Tomoiagă Maria Simona Data : 08.04.2008 Casa : a II –a B Aria curriculară : Tehnologii Obiectul : Abilităţi practice Unitatea de învăţare : Activităţi cu materiale sintetice - hârtia Conţinut : Hârtia. Mototolirea, lipirea hârtiei. Vaza cu lalele. Tipul lecţei : Formarea de priceperi şi deprinderi Scopul : Formarea de priceperi şi deprinderi în prelucrarea şi utilizarea hârtiei. Obiectve cadru : 1. Cunoasterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile ; 2. Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple ; 3. Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs. Obiective de referinţă : 1.1; 1.2; 2.1; 2.2; 3.1; 3.2. Obiective operaţionale : A. Cognitive OC1 : să precizeze etapele de lucru ; OC2 : să îmbine tehnica ruperii, mototolirii cu tehnica lipirii pentru a obţine lucrarea propusă ; B. Motrice OM1 : să-şi dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de învăţător; OM2 : să-şi reprime mişcările inutile în oră . C. Afective

Upload: spatarelu-liliana

Post on 24-Nov-2015

18 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

nv.: Tomoiag Maria SimonaData : 08.04.2008Casa : a II a BAria curricular : TehnologiiObiectul : Abiliti practiceUnitatea de nvare : Activiti cu materiale sintetice - hrtia

Coninut : Hrtia. Mototolirea, lipirea hrtiei. Vaza cu lalele.

Tipul lecei : Formarea de priceperi i deprinderi Scopul: Formarea de priceperi i deprinderi n prelucrarea i utilizarea hrtiei.Obiectve cadru:1. Cunoasterea i utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile;

2. Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simple;

3. Dezvoltarea capacitii de cooperare n scopul realizrii unui produs. Obiective de referin : 1.1; 1.2; 2.1; 2.2; 3.1; 3.2.Obiective operaionale :

A. CognitiveOC1 : s precizeze etapele de lucru ;

OC2 : s mbine tehnica ruperii, mototolirii cu tehnica lipirii pentru a obine lucrarea propus ;

B. Motrice OM1 : s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor;

OM2 : s-i reprime micrile inutile n or .

C. Afective

Elevii :

OA1 : vor participa cu interes la lecie :

OA2 : vor aprecia lucrarea realizat , n raport cu modelul propus. Strategia didactic : dirijat

Metode i procedee : exerciiul, demonstratia, conversaia, observaia, expunerea

Forme de organizare : individual , pe grupe

Mijloace de nvmnt : hrtie creponat , lipici, foarfec.

Durata : 50 minuteBibliografia :

1 Curriculum Naional Programe colare pentru nvmntul primar Bucureti 2004,

2. I.Stanciu, G.Dorobanu, Abiliti practice

3. Ghid metodologic clasele I-IV Bucureti, ed. Aramis, 2002

Scenariul didactic

Evenimentele

lecieiOb.

op.Coninut i sarcini de nvareStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloaceModuri de organizare

1.

Captarea

ateniei

OC1

OA2

Deoarece la limba romn am nvat o poezie, vom ncepe ora de abiliti cu cteva versuri , cu rugmintea s reinei prima liter a fiecrui vers.

,,Martie, martie, mrtior,

Ai dat drumul la izvor.

Risipind i nori i cea

Tu trezeti din nou la via

Iarb gze, flori, albine

Eu de-aceea in la tine

Se descoper cuvntul martie. Numele lunii care tocmai a trecut.

conversaia

exerciiulplanfrontalCapacitatea de a rezolva cerina dat

2. Anunareatemei i a obiectivelorOC1

OA2 Din discuiile despre primvar i srbtorile primei lunii a primverii ( 1 i 8 Martie) se extrage titlul temei.

Deoarece abia acum a sosit cu adevrat primvara vom pregti un tablou numit Vaza cu lalele.conversaiafrontal

3.

Actualizarea

cunotinelorOM1

Reamintesc elevilor regulile ce trebuie urmate n realizarea lucrrilor la orele de abiliti:

mnuirea cu atenie a obiectelor ascuite care ne pot accidenta ;

nu se folosete mult lipici; nu se grbete lucru, fiecare elev lucreaz n ritmul su.

explicaia

Evenimentele

lecieiOb.

op.Coninut i sarcini de nvareStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloaceModuri de organizare

4.

Prezentarea

optim

a coninutuluiOM1

OA1Prezint elevilor tabloul cu Vaza cu lalele, realizat din hrtie creponat, prin mototolire i lipire.observareaVaza cu lalelefrontal

5.

Dirijarea

nvriiOA1

Solicit elevilor, s verifice dac au materialele necesare realizrii lucrrii.

Propun un fond muzical cu versuri de primvar.lipici , foarfece, hrtie creponatfrontal

6

Obinerea performanei

OC1

OC2

OA1 Stabilesc sarcinile de lucru pe etape.

Urmresc realizarea lor, fac precizri asupra modului n care lucreaz elevii.

Etape:

1. Se rup buci de hrtie creponat de diferite culori, de lungime i lime medie.

2. Se mototolesc spre a se obine o form aproximativ rotund.

3. Se lipesc pe formele trasate cu creionul in funcie de culoarea corespunztoare (verde pentru frunze, rou pentru flori, etc).

4. Se preseaz cu podul palmei pentru a se fixa mai bine in lipici.

5. Retuarea lucrrii i expunerea ei.

exerciiullipici , foarfece, hrtie creponat

individual

pe grupecapacitatea de a realiza lucrarea propus

7.

Feedback-ulOA2 ndeamn elevii s compare lucrarea realizat cu modelul iniialobservarealucrrile realizateindividual

capacitatea de a compara lucrrile

Evenimentele

lecieiOb.

op.Coninut i sarcini de nvareStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloaceModuri de organizare

8.EvaluareaOA2 Solicit elevilor s-i prezinte lucrrile .

Se fac aprecieri se desemneaz cea mai frumoas lucrare dup metoda

,,turul galerieise acord calificative.

conversaialucrrile ralizateindividualCapacitatea de autoevaluare

a lucrrilor proprii

9.

Retenia i transferulRecomand elevilor s rein etapele de lucru , parcurse n realizarea lucrrii, pentru executarea altor asemntoare.

INCLUDEPICTURE "http://www.casaretro.com/revista/imagini/produs1.jpg" \* MERGEFORMATINET

INCLUDEPICTURE "http://www.casaretro.com/revista/imagini/produs6.jpg" \* MERGEFORMATINET

INCLUDEPICTURE "http://www.casaretro.com/revista/imagini/produs10.jpg" \* MERGEFORMATINET