vaza cu crizantema

12

Click here to load reader

Upload: georgetadinca

Post on 09-Aug-2015

233 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: Vaza Cu Crizantema

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLS. I-VIII NR.5 RM. VÂLCEA PROPUNĂTOR: DINCĂ GEORGETA VERONICACLASA: a III-a BARIA CURRICULARĂ:TehnologiiDISCIPLINA: Educaţie tehnologicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice – hârtiaSUBIECTUL LUCRĂRII: Vază cu crizantemeTIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE CADRU:1 Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile.2 Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple. 3. Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.2. să prelucreze materiale folosind ustensile adecvate şi tehnici variate.2.1. să alcătuiască un plan de lucru pentru a realiza un produs.2.2. să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici variate.2.3. să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniţial.3.2. să-şi asume responsabilităţi în activitatea de grup.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. MOTRICEOM1: să mânuiască cu uşurinţă instumentele de lucru;OM2: să menţină poziţia corectă în timpul lucrului;OM3: să demonstreze deprinderi practice.

B. COGNITIVEOC1: să aplice tehnici de lucru adecvate ( conturare, aplicare, decorare)OC2: să realizeze lucrarea propusă pe baza modelului şi etapelor;OC3: să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrării.

C. AFECTIVE

1

Page 2: Vaza Cu Crizantema

OA1: vor manifesta un comportament adecvat;OA2: vor participa cu plăcere şi interes la lecţie;OA3: vor aprecia lucrările spijinind efortul depus.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul, exerciţiul practic. Resurse materiale : lucrarea model, cartoane colorate, hârtie glace, foarfecă, lipici, casetofon-CD, pahar de plastic, paiuri ; Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, probă practică,autoevaluare, aprecierea verbală,chestionarea orală, calificative.

TIPUL DE INTERACŢIUNE:-dialogată, expozitiv, dirijat,bazată pe activitatea elevilor, frontal, individuală. RESURSE TEMPORARE: 45 minute RESURSE UMANE: 14 elevi INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă LOCUL DE DESFÂŞURARE : sala de clasă ;

BIBLIOGRAFIE:*** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a, Educaţie tehnologică ”, Bucureşti, 2004-Metodica predării abilităţilor practice în clasele I-IV, editura Aramis; - Lucian Stan, Ileana Stan si Elisabeta Botezatu –„Abilitati practice– ghid metodic clasele I-IV” ,Editura Aramis,Bucuresti, 2003- Daniela Stoica – „ Abilitati practice I- IV”, Editura „Carminis”, Pitesti, 1999

REZULTATE AŞTEPTATE:- ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre tehnicile şi etapele de realizare a colajului;- asumarea responsabilităţii de a rezolva sarcinile primite pe baza instruirii programate şi a lucrului independent;- manifestarea simţului răspunderii prin evaluarea reciprocă şi autoevaluarea rezultatelor muncii personale.DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:

FOARTE BINE BINE SUFICIENT*foloseşte tehnicile şi etapele de realizare a colajului cu precizie şi rapiditate;

*aranjează colajul, dând dovadă de originalitate şi mare acurateţe.

*foleseşte tehnicile şi etapele de realizare a colajului cu ezitări şi eventuale imperfecţiuni;

*aranjează colajul, cu sprijinul învăţătorului având mici imperfecţiuni.

*foleseşte tehnicile şi etapele de realizare a colajului sub îndrumarea învăţătorului;

*aranjează colajul, dirijat de învăţător.

DEMERSUL DIDACTIC

2

Page 3: Vaza Cu Crizantema

ETAPELE LECȚIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂEVALUARE

ACTIVITATEA INVĂȚĂTORULUIACTIVITATEA

ELEVILOR

RESURSE

PROCEDURALE

RESURSE

MATERIALE

FORME DE

ORGANIZARE

1 2 3 4 5 6 7 8

1. Moment organizatoric

• Pregăteşte materialele necesare pentru lecţie.• Stabileşte ordinea şi disciplina.

• Se pregătesc pentru lecţie.

∙ instructajul verbal∙ conversaţia

∙ cretă albă,colorată

∙ frontal ∙ observarea sistematică

2.Captarea atenţiei

OA1OA2

- Dragii mei, astăzi, la această oră deosebită, eu v-am mai adus un musafir în afara celor care au venit să vadă cât de multe lucruri ştiţi voi. E un musafir secret, despre care nu credeam că poate să vorbească. Vreţi să ştiţi despre cine e vorba?Voi arăta florile.Când mergeam grăbită pe stradă de dimineaţă ca să vin la şcoală, m-am trezit cu aceste flori în faţa mea. Am vrut să le îndepărtez, dar mi-au spus cu un glas rugător:- Nu ai vrea să afli povestea noastră?Am răspuns:- Cum de puteţi vorbi? Nu-mi vine să cred! E doar în imaginaţia mea!- Nu, nu e imaginaţia ta! Vrei să auzi povestea noastră?- Dragele mele, eu mă grăbesc foarte tare! Mă aşteaptă nişte elevi cuminţi ca să înveţe lucruri noi!- Atunci, nu vrei să ne prezinţi elevilor tăi? Poate vor ei ca să asculte povestea!Şi iată-mă aici cu aceste flori vorbitoare. Ce spuneţi, copii, voi doriţi să le ascultaţi

• Elevii vor fi mobilizaţi să fie atenţi.

∙ conversaţia. observaţia

∙ Imagini ppt

∙ frontal ∙ observarea sistematică

3

Page 4: Vaza Cu Crizantema

povestea? ♦ Se vor prezenta elevilor imagini ppt despre crizantemă.

3.Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor

OA2 Astăzi vom realiza împreună o vază cu crizanteme. Voi prezenta elevilor lucrarea model şi vom discuta modul de realizare. Va trebui să lucraţi cu atenţie pentru a obţine lucrarea propusă.

• Ascultă cu atenţie.Elevii vor identifica materialele aflate pe masa de lucru şi vor indica locul şi modul în care vor fi amplasate.

∙ explicaţia∙ observaţia

∙ frontal∙ individual ∙ expunerea

4.Prezentarea modelului şi explicarea modalităţii de realizare

OA1OA2

- Cere elevilor să observe materialele cu care vor lucra .Prezintă lucrarea model .Explică „ procesul tehnologic“ al realizării lucrării. Demonstrează operaţiile de efectuat :1. Decupăm frunzele şi le lipim de beţişoare.2. Decupăm floricelele de pe cartoane şi le asamblăm din culori diferite (Pentru a obţine o floare cât mai frumoasă este nevoie să se lipească 2-3 rânduri de petale, unele peste altele, circular).3. Rularea capetelor fâşiilor pe un creion ca să capete o formă rotunjită.4. Lipim pe mijlocul fiecărei flori o bulinuţă.5. Se lipesc şi frunzuliţele.6. Fiecare beţisor se despică în trei şi se lipeşte pe spatele florilor.7. După care se aşează în vază.

• Elevii sunt atenţi la explicaţiile date.Observă materialele de lucru.Observă lucrarea model. Urmăresc operaţiile procesului tehnologic .

∙ explicaţia

∙ conversaţia

Analiza

Instructajul

Lucrarea model ∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

1 2 3 4 5 6 7 8

Realizarea OC1 Fiecare elev are pe bancă materialele Execută Explicaţia pahar de ∙ individual Evaluare

4

Page 5: Vaza Cu Crizantema

(execuţia) lucrării

OC2OM1OM2OM3

OA3

necesare realizării lucrării. Se supraveghează modul de execuţie corectând eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.

lucrarea . Exerciţiul

Conversaţia

plastic hârtie glasatăfoarfecălipicicartoane colorate imprimatepaiuri

practica

Observarea sistematică a elevilor

Evaluarea lucrării

OC3OA3

Lucrările elevilor vor fi autoevaluate dupa următoarele criterii:

- aspectul ingrijit al lucrării;- finalitatea lucrării.- corectitudinea lucrării Se va face o apreciere generală a

activităţii. Toţi elevii vor primi câte o diplomă pentru participarea activă la toate activităţile desfăşurate.

Contribuie la evaluarea lu-crǎrilor , identificând criteriile.

Turul galerieiObservaţiaAnalizaComparaţia

Lucrările realizate

frontal

Evaluare reciprocă

autoevaluare

5

Page 6: Vaza Cu Crizantema

PROCES TEHNOLOGIC

Nr.crt Operaţii de lucru Îndrumări tehnologice Materiale

1.

Organizarea

lucrului

Ergonomic

- şabloane flori,frunze

- pet-uri

- lipici

- foarfecă

2.

Trasarea După şablon

Hârtie xerox color,

creion,

3. Decupare După contur Hârtie, foarfecă

4.

Decorarea Pe faţa

obiectului

Diferite forme.

5.

Evaluarea Autocontrol

Colajele realizate

de elevi.

6

Page 7: Vaza Cu Crizantema

7

Page 8: Vaza Cu Crizantema

8

Page 9: Vaza Cu Crizantema

9