trafic de ființe umane

9
Proiect didactic Clasa: a IX-a „A” Disciplina: Dirigenţie Profesor:Antoci Natalia Subiectul lecţiei: TRAFICUL DE FIINŢE UMANE “Omul împotriva omului” Obiective : 01 - să definească în mod corect noţiunile: trafic de fiinţe umane, recrutor, victimă, prostituţie; 02 - să descrie corect etapele traficului de fiinţe umane, în ordine cronologică, pe baza informaţiilor primite; 03 - să compare traficul de fiinţe umane şi prostituţia, sub aspectul asemănărilor şi deosebirilor, în urma vizionării filmuletelor; 04 - să descopere, din mărturiile victimelor, cel puţin patru dintre indiciile care pot anticipa expunerea la pericolul de a deveni victimă a traficului. 05 - să analizeze corect textele propuse de profesor, din perspectiva morală; 06 - să enumere cel puţin două modalităţi de implicare a tinerilor în prevenirea şi combaterea traficului de fiinţe umane, în urma dezbaterilor din clasă; 07 – sa manifeste compasiune sinceră faţă de victimele traficului de fiinţe umane. Metode şi tehnici de învăţare: conversaţia euristică, dezbaterea, problematizarea, joc de rol. Mijloace didactice: PC-ppt, flipchart , markere colorate , imagini, tablă , cretă . colorată , afişe , pliante. Scenariul didactic Momentel e lecţiei Obiective le Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evocare O 1 Pe parcursul vieţii, întotdeauna apar intersecţii pe drumuri, care necesită alegerea drumului corect, fără multe indicaţii. O alegere incorectă atrage după sine o continuitate greşită a Comentează moto-ul.

Upload: alexantoci

Post on 04-Dec-2015

14 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Omul împotriva omului

TRANSCRIPT

Page 1: Trafic de Ființe Umane

Proiect didacticClasa: a IX-a „A”Disciplina: DirigenţieProfesor:Antoci NataliaSubiectul lecţiei: TRAFICUL DE FIINŢE UMANE “Omul împotriva omului”

Obiective :01 - să definească în mod corect noţiunile: trafic de fiinţe umane, recrutor, victimă, prostituţie; 02 - să descrie corect etapele traficului de fiinţe umane, în ordine cronologică, pe baza informaţiilor primite; 03 - să compare traficul de fiinţe umane şi prostituţia, sub aspectul asemănărilor şi deosebirilor, în urma vizionării filmuletelor; 04 - să descopere, din mărturiile victimelor, cel puţin patru dintre indiciile care pot anticipa expunerea la pericolul de a deveni victimă a traficului. 05 - să analizeze corect textele propuse de profesor, din perspectiva morală; 06 - să enumere cel puţin două modalităţi de implicare a tinerilor în prevenirea şi combaterea traficului de fiinţe umane, în urma dezbaterilor din clasă; 07 – sa manifeste compasiune sinceră faţă de victimele traficului de fiinţe umane. Metode şi tehnici de învăţare:conversaţia euristică, dezbaterea, problematizarea, joc de rol.

Mijloace didactice: PC-ppt, flipchart , markere colorate , imagini, tablă , cretă . colorată , afişe , pliante.

Scenariul didactic

Momentele lecţiei

Obi

ectiv

ele

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Evocare

Realizarea sensului

O1

O2

O4

O5

O3

O6

Pe parcursul vieţii, întotdeauna apar intersecţii pe drumuri, care necesită alegerea drumului corect, fără multe indicaţii. O alegere incorectă atrage după sine o continuitate greşită a vieţii. Propun să urmărim o scenetă(Anexa 1)Apoi să vizionăm filmuleţul,,Traficul de fiinţe umane,, Motto-ul lecţiei este:„De la speranţă la disperare-fiinţele umane nu au preţ,,Se anunţă subiectul lecţiei:,,Traficul de fiinţe umane,,Se citesc obiectivele. Cum credeţi ce ar însemna expresia „trafic de fiinţe umane”.

Comentează moto-ul.

Elevii îşi înseamnă obiectivele.Elevii îşi spun părerea,

Page 2: Trafic de Ființe Umane

Reflecţie

Consolidare

O7 După iterpretare, mulţumim actorii şi-i întrebăm cum s-au simţit ,îterpretînd acest rol.Îtroduc elevii în activitate printr-un scurt dialog despre traficul de femei.Facem împreună cu elevii o explicaţie a etapei traficului de femei-recrutarea.(precizăm că un element esenţial al traficului este recrutarea victimelor).-Ce este recrutare?-Cine este recrutorul?-Cine poate fi victima?

Se împarte clasa în 3 grupuri .Solicit fiecărui grup să discute imaginile vizionate şi studiul de caz.Cer fiecărui grup să identifice:a)modalităţile de recrutare,cum sînt recrutate victimele;b)caracteristicile recrutorului,care sînt potenţialele persoane cu rol de recrutor;c)caracteristicile victimelor;Și să prezinte informaţiile pe o coală de hîrtie.Profesorul prezintă portretul victimei şi a recrutorului.Se discută cu elevii despre motivele care au facilitat recrutarea victimei.-Numai femeile pot fi recrutate?Prezint un filmuleţ cu imagini despre prostituţie.-Traficul de femei şi prostituţia sînt acelaş lucru?-Care este asemănarea şi diferenţa dintre prostituţie şi traficul de fiinţe umane?Elevii se împart în 3 grupe :1)Ciorchine.2)Deosebiri după criterii de comparaţie.3)Asemănări.Cer elevilor să prezinte informaţia.După ce toate grupurile au citit comentariile se analizează studiul de caz,,Maria,,.Folosind metoda instruirii problematizate(Cum a fost racolată victima? Care sunt caracteristicile recrutatorului şi ale victimei? Ce s-a întâmplat după recrutare? De ce s-a întâmplat? Care au fost motivele care au determinat-o pe victimă să accepte oferta

definesc noţiunea de :Traficul de fiinte umane este ilegal. Este o violare a numeroase legi internationale si a drepturilor omului si este realizat de criminali care adesea sunt membri ai unor retele criminale trans-nationale foarte bine organizate. Traficantii transporta victimele prin tara, dar si mai des peste hotare. Victimele sint lipsite de drepturile de baza, vandute si inrobite, fortate sa lucreze ca sclave sexuale sau ca lucratori necalificati. Victimele de regula sunt violate, brutalizate sau chiar torturate.Elevii definesc noțiunea: Recrutarea – presupune atragerea persoanei în situaţie de trafic prin oferte de studii sau locuri de muncă, prin încheierea căsătoriilor fictive, etc.;Elevii răspund la întrebări.

Fiecare grup își va prezenta concluziile pe o coală de hîrtie.Si bărbaţii,şi copiii pot fi recrutaţi.Elevii grupei 1 completează ciorchinele.Elevii grupei 2 completează tabelul după criterii de comparaţie.Elevii grupei 3 completează tabelul cu asemănări.

Elevii identifică principalii factori de vulnerabilitate şi discută despre posibilitatea persoanei vulnerabile de a evita riscul să devină

Page 3: Trafic de Ființe Umane

recrutatorului? Putea fi evitată această situaţie? Ce credeţi că a simţit persoana pe tot parcursul dramei? Ce aţi fi simţit voi într-o astfel de situaţie? Unde a greşit victima? Cum aţi fi procedat voi?)cer elevilor să modeleze soluţii alternative în derularea traficului.

Pentru consolidare propun elevilor activitatea ,,Traficul de fiinţe-mit sau realitate,,(anexa 3).Vom clarifica la final eventualele neclarităţi şi necesitatea prevenirii şi combaterii traficului.

Obţinerea performanţei:îi voi întreba pe elevi cum vor crede ei că s-ar putea implica şcoala în conbaterea şi prevenirea traficului de fiinţe umane, Ce ar trebui să facă elevii şi profesorii în această situaţie?Și la sfîrşitul lecţiei se îcheie cu nişte sfaturi:„să refuze să plece fără acte pentru că li se poate întâmpla ce mi s-a întâmplat mie…”

„să verifice unde pleacă şi să verifice dacă pleacă legal şi să nu creadă în orice persoană care le promite ceva…”„nimeni nu-şi poate imagina cât de rău poate fi acolo, chiar dacă fete care au fost acolo povestesc sau chiar dacă citeşti despre asta. Doar acolo poţi să-ţi dai seama şi e prea târziu…”„nu ştiu…să nu plece…”

victimă a traficului.

Propun soluţii.

Răspund.

Page 4: Trafic de Ființe Umane

Anexa 1.

Trei colege de clasă ce provin din familii social-vulnerabile au ajuns la un moment de disperare.Condițiile de trai sînt foarte grele,situația economică grea .Nu știu ce să facă,cum să-și acopere toate necesitățile.Într-o clipă ,una din fete își amintește că are un verișor ,ce și-a deschis o afacere și ajută oamenii să se aranjeze peste hotare.Ele apelează la el și neștiind de pericolul ce le așteaptă nimeresc în mîinile traficanților.

Anexa 2.Studiu de caz “Maria”

“Mă cheamă Maria şi am 16 ani. Am crescut la bunica, în Moldova. Am făcut in trei locuri şcoala. Îmi plăcea scoala. Am terminat opt clase, dar nu am dat examen de capacitate, că bunicul meu de-al doilea a zis că”ce îmi trebuie mie şcoala”.

Un unchii mai de de departe m-a intrebat dacă vreau sa merg în strainatate, ca să nu mă mai cert cu bunicul si să am si eu seviciu. Mi-a zis că pot să lucrez în Grecia, la restaurant sau ca baby-sitter sau ca femeia de serviciu. Mi-a zis să nu-i spun nimic bunicii, aşa că nu am vorbit cu nimeni. Am spus « da » numai ca să scap de acolo.

Am plecat la Timişoara si am trecut ilegal graniţa cu Serbia, ne-am dus la Pancevo, apoi în alt oraş, cu autocarul. Am stat 2 zile intr-o casă nou facută, am dormit pe jos, în a treia zi am trecut ilegal in Macedonia. Am stat ascunşi intr-un beci, că eram la numai 5oo de metri de graniţă.In a şaptea zi, dimineaţa, au venit doi tipi graşi, patronii unui bar. Ne-au ridicat in picioare, ne-am rotit aşa cum au zis ei si m-au ales pe mine si pe incă trei fete. Ne-au ingrămădit intr-o maşină si am vazut pe geam cum a aruncat patronul un teanc de banii călăuzei. Atunci mi-am dat seama că am fost vîndută.

Ne-a dus într-un bar si cînd am întrat am văzut bara de striptease. Ne-a zis « Hai, dezbrăcaţi-vă şi la lucru ».Un singur client am avut, pe toţi ceilalti ii refuzasem, dar dacă îl refuzam si pe ăla, puteam să fiu moartă acum.Acolo unde stăteam, sub duşumea, era o fată ingropată, impuscată de patron .În a zecea seară a venit poliţia, am stat doua nopţi la închisoare, ne-au dus la ambasada din Skopje, ne-au făcut paşapoarte consulare si am venit acasă.

Omul care m-a vîndut mi-e unchi.Am avut incredere în el.Am aflat după aia că mai vînduse fete de seama mea.Dar eu nu-mi dadeam seama, credeam că e de treaba.Avusesem incredere şi în călăuză.Mi-a zis că să nu-mi fac griji, că mă duce el în Grecia, îmi caută serviciu, că nu-mi trebuie absolut nimic, că totul e plătit.Mi-a dat numărul lui de telefon şi mi-a zis că dacă vreau să mă întorc să-l sun să vină să mă ia.Și n-a fost aşa.Aveam impresia că nu o să se întîmple nimic rău, visam, eram bucuroasă că plec, nu ma gîndisem că or să mă vîndă, tot drumul nu m-am gandit că există riscul ăsta.

Cred ca jumătate din fetele din Moldova sunt usor de convins să plece in străinătate să lucreze.Sunt sigure pe ele, aşa cum am fost şi eu la inceput.Eu le-aş spune:”Nu te du, pentru-că eu am trecut prin asta, ştiu cum a fost, şi nu vreau să treci şi tu prin asta.”

Page 5: Trafic de Ființe Umane

Anexa 3.

Afirmaţie Mit Realitate

Traficul de fiinţe este o problemă a societăţii noastre. +Persoanele traficate sînt conştiente de ceea ce li se poate întîmpla. +Traficul de fiinţe este doar o problemă a Republicii Moldova. +Dacă cunoşti metodele de recrutare,poţi deosebi o ofertăfalsă de una reală. +Persoanele care au fost traficate au reuşit să cîştige bani. +Traficul de femei şi prostituţie sînt noţiuni identice. +Traficul de femei este o încălcare flagrantă a dreptului omului. +Traficul de femei are consecinţe negative asupra sănătăţii, familiei,personalităţii,chiar şi asupra vieţii persoanei.

+

Traficul de femei este un fenomen ce nu poate fi prevenit. +

Ciorchinele.(gr.1)

Trafic de fiinţe umane

Prostituţie

femei, barbati si copii — sunt inrobite.

Deseori amenintate cu moartea, ele sunt

fortate sa ofere servicii sexuale nu sunt controlate

de traficanti

nu sunt sclave

isi vand corpul pentru a genera

profit.

sint brutaliz

ate

Plata insa merge direct la stapan

Page 6: Trafic de Ființe Umane

Asemănări (gr.3)

1__Existenţa unui patron _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2__Practicarea prostituţiei _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3__Pierderea controlului asupra acţiunii proprii _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Deosebiri(gr.2)

Trafic de fiinţe Criterii de comparaţie

Prostituţie

Prin minciună şi înşelăciune

Modul de realizare a rerutării

Prin informare exactă

Nu există Consimţămîntul ExistăNu există Vina pentru

păcatul desăvîrşitExistă