tema1 1 digestia
DESCRIPTION
digestieTRANSCRIPT
-
1
Proiect didactic
Aria curricular:Matematica si stiintele naturii Disciplina:Biologie
Clasa:a X-a
Unitatea de nvare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie
Subiectul leciei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere. Resurse de timp :50 minute
Tipul leciei:lectie mixta Scopul leciei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere.
Competene specifice: 1.2 ;3.1 ;5.2 ;5.1 Competente derivate/Obiective operationale: La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili : CD1- s identifice componentele tubului digestiv; CD2 - s identifice care formaiuni sunt implicate n digestia bucala ; CD3-s indice cum se realizeaz digestia gastrica; rolul enzimelor n digestia gastrica; CD4- s precizeze aspecte legate de digestia intestinal; CD5- s identifice particulariti legate de fiziologia intestinului gros; Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.
Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82. Tipul de organizare a activitii:frontal,individual,pe grupe. Anticiparea dificultilor:- intrerperea curentuluiutilizarea planselor;
-intrebari ale elevilor ce depasesc programaasigurarea unui fond de documentare; Bibliografie
-Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005
-Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008 - Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predrii biologiei, editura Universitii Al. I. Cuza Iai, 2001 - Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobat cu ordinul MedCT
-
2
DESFURAREA LECIEI
Nr.
crt Etapele
leciei
Competene derivate
ACTIVITATE DESFURAT Resurse procedurale
Resurse
materiale
Resurse
temporale
Metode
de
evaluare Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
1. Organizarea clasei
-pregateste materialul
didactic; -noteaza in catalog
elevii absenti si
verifica daca sunt
conditii optime pentru
desfasurarea orei;
-isi pregatesc
cartile si caietele; 5
2. Reactualizarecunotine anterioare
- adreseza ntrebri, urmreste elaborarea rspunsurilor din care verifica notiunile
predate
- raspund la
ntrebri; Conversatia
Euristica
10 oral
3. Captarea atentiei
- solicita elevilor Observarea pe baza
imaginilor n Power Point a componentelor
sistemului.
- se gandesc la
solicitarea
profesorului
Conversatia
euristica CD,
calculator,
videoproiec-
tor
3
4. Anuntarea temei si
obiectivelor
-Anuna titlul leciei si il scrie pe tabla
Sistemul digestiv si
digestia la mamifere. -comunica clar
competentele derivate
ale leciei,care exprima ceea ce elevii
treuie sa cunoasca la
finalul lectiei.
-ascult ,noteaza titlul lectiei.
Conversatia
euristica 2
-
3
5. Dirijarea invatarii
CD1
CD2
CD3
CD4
CD5
Utilizeaza mulajul cu
torsul uman.Enumera
componentele
sistemului digestiv la
mamifer.
Descrie pe baza
fragmentelor de lectie
Ael caracteristicile
cavitatii bucale si ale
digestiei
bucale,evidentiind
transformarile fizice,
chimice si biologice
ce determina formarea
proceselor de
masticatie si
deglutitie.
Caracterizeaza
transformarile care au
loc in timpul digestiei
gastrice si a rolului
enzimelor n digestia gastrica.Solicita
elevilor sa compare
alcatuirea camerelor
stomacului la diferite
mamifere.
Prezinta
particularitatile
digestiei intestinale,a
transformarilor ce au
loc aici,stabilind
produsii finali ai
digestiei .
Prezinta elevilor
procesele care au loc
la nivelul intestinului
-ascult, observ, scriu,
-urmaresc imaginile
-ascult, observ, scriu,
-ascult,scriu,observa
Observatia
Explicatia
Conversatia
Observatia
Explicatia
Conversatia
Mulaj
CD lectie Ael
-Calculator
-video-
proiector
CD,
-Calculator
-video-
proiector
20
Oral
Oral
-
4
gros si alcatuirea
acestuia.
Realizeaza schema
tablei(Anexa 1)
6. Obinerea performan-
ei
Inventariaza principalele informatii si solicita
elevilor sa dea
raspunsuri clare pentru a
verifica masura in care
au fost atinse
obiectivele, pe baza unui
fragment de text pe care
il lectureaza .
Citesc fragmentul
de text, dau
raspunsuri la
intrebari.
Lectura
Fragment text
Manual pg. 32.
5
7. Asigurarea feed back-ului
Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si
pe baza fisei de evaluare
(Anexa2)
Completeaza fisa
de evaluare
Fisa de
evaluare. 5 scris
-
5
Anexa 1
SCHEMA LECIEI
Sistemul digestiv si digestia la mamifere.
n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv(cavitate bucala, faringe, esofag, stomac,intestin subtire ,intestin gros, anus) i glandele anexe (salivare, ficatul si pancreasul) .
Cavitatea bucal si digestia bucala-au loctransformari fizice, mecanice si chimice(ptialina transforma amidonul preparat in dextrine si maltoza) In urma masticatiei rezulta bolul alimentar ,care prin deglutitie ajunge in stomac.
Stomacul si digestia gastrica Stomacul este situat sub diafragma,la majoritatea mamiferelor este unicameral,la erbivorele rumegatoare este
tetracameral. In prezenta sucului gastric bolurile sufera transformari mecanice, fizice si chimice. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime. Enzime proteolitice:Pepsina ,labfermentul si gelatinaza.
Enzime lipolitice:Lipaza gastric In urma digestiei gastrice se formeaza chimul gastric.
Absorbia intestinal - are loc la nivelul intestinului subire; - se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale; - absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi; - absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide; - -absorbtia lipidelor se face sub forma de acizi grasi si glicerol. - la finalul absorbiei intestinale rezult chilul intestinal;
Fiziologia intestinului gros
- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz vitamina K.
Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.
-
6
Anexa 2.
FI DE EVALUARE
Nume i prenume elev:..................................... Clasa:.......................................
1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:
a.Sistemul digestiv este alcatuit din:.............................................................. si......................................................................
b.In urma procesului de digestie glucidele sunt transformate in......................................................,lipidele in.......................................................iar
proteinele in................................................................ .
2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane:
A. Absorbia intestinal a. reabsorbia apei b. viloziti intestinale c. formarea chilului intestinal
d. procese de fermentaie i putrefacie B. Fiziologia intestinului gros e. absorbia proteinelor sub form de aminoacizi f. procesul de defecaie
Timp de lucru:5