rinichi i

11
PROIECT DE LECTIE PROFESOR: CLASA: a-VII-a ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii DISCIPLINA: Biologie UNITATEA DE INVATARE: Functiile de nutritie-Sistemul excretor SUBIECTUL: Anatomia sistemului excretor TIPUL LECTIEI: mixta LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa SCOPUL LECTIEI: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la alcatuirea si structura aparatului excretor- principala cale prin care se elimina substantele nefolositoare si daunatoare organismului COMPETENTE SPECIFICE 1.1 Identificarea si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale corpului uman 2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman, 3.2. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare şi rezolvare a unor situaţii problemă; 4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare; 5.1.Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate; COMPETENTE DERIVATE La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: C1 defineascã noţiunea de excreţie; C2 Să localizeze sistemul excretor pe planşă şi să numeasca părţile componente ale acestuia; C3 Să facă observaţii macroscopice asupra structurilor ce contribuie la realizarea excreţiei; C4 Să efectueze corect disecţia rinichiului şi să reprezinte grafic structurile observate. STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, observatia, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, experimentul de laborator

Upload: cornel1110

Post on 22-Jun-2015

42 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rinichi i

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR:CLASA: a-VII-aARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturiiDISCIPLINA: BiologieUNITATEA DE INVATARE: Functiile de nutritie-Sistemul excretorSUBIECTUL: Anatomia sistemului excretorTIPUL LECTIEI: mixtaLOCUL DE DESFASURARE: sala de clasaSCOPUL LECTIEI: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la alcatuirea si structura aparatului excretor-principala cale prin care se elimina substantele nefolositoare si daunatoare organismului

COMPETENTE SPECIFICE1.1 Identificarea si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale

corpului uman2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman,3.2. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare şi rezolvare a unor situaţii problemă;4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;5.1.Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate;

COMPETENTE DERIVATELa sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: C1 Sã defineascã noţiunea de excreţie;C2 Să localizeze sistemul excretor pe planşă şi să numeasca părţile componente ale acestuia;C3 Să facă observaţii macroscopice asupra structurilor ce contribuie la realizarea excreţiei;C4 Să efectueze corect disecţia rinichiului şi să reprezinte grafic structurile observate.

STRATEGIA DIDACTICAMETODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, experimentul de laboratorFORME DE ORGANIZARE: activitate frontala combinata cu activitate individuala si pe grupeMIJLOACE DIDACTICE: manual, tabla, fişe de lucru, videoproiectorul, laptopul, rinichi de mamifer,tavite de disectie, lupe, RESURSE:-umane: clasa de elevi -temporale: 50 min -bibliografice –oficiale: programa scolara - didactice; 1) Z.Partin, L.Logofatu,C.Th.Niculescu, Manual de biologie clasa a-VII-a, Editura Corint2) V. Lazar, M. Nicolae, Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Avers-20073) M. Ghete, M. Grosu, Activitati practice de biologie pentru gimnaziu, Editura Didactica si Pedagogica-Bucurest

Page 2: Rinichi i

Scenariul didactic

Nr.crt.

Etapelelecţiei

C.D

TimpConţinuturi şi sarcini de învăţare

Metode şiprocedee

Mijloace deînvăţământ

Forme de organizare

EvaluareActivitateaprofesorului

Activitateaelevului

0. Momentorganizatoric

Se creează condiţiile propice desfăşurării activităţii instructiv-educative.

1. Captareaatenţiei

1 min.

-Prezinta rinichi de mamifer si solicita elevilor ca pe baza cunostintelor din clasa a VI a si din viata cotidiana sa identifice aceste organe

Facand apel la cunostintele anterioare elevii emit ipoteze cu privire la materialul biologic prezentat si afirma ca sunt rinichi

ExpunereaConversaţia

Frontală Observarea interesului elevilor

2. Enunţarea temei sicompetentelor

2min.

Anunta ca vor studia o noua functie de nutritive-excteria si vor face observatii asupra rinichiului. Scrie te table tema lectiei si prezinta competentele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele

Tabla Frontală

3. Actualizareacunoştinţelor

10min.

Prin chestionare orala se reactualizeaza cunostinte acumulate anterior din anatomia si fiziologia sistemului respirator.

Elevii vor răspunde cerinţelor.

Conversaţia Frontală Oral

4. PrezentareaConţinutuluiSiDirijarea invatarii

20min.

-Defineşte excreţia.

-Colaborând cu elevii stabileşte alcătuirea sistemului excretor şi localizează componentele

Pe baza cunoştinţelor obţinute în clasa a VI a prezintă componentele sistemului excretor.-Sunt atenţi la explicaţiile profesorului.

Conversaţia Explicaţia

Observatia

TablaPrezentare power-point

Frontală Observarea comporta-mentului faţă de

Page 3: Rinichi i

C1

C2

C3

acestuia în corpul uman vizionând imagini.-Desenează sistemul excretor.-Pentru descoperirea structurii rinichiului şi pentru înţelegerea fiziologiei acestuia se trece la efectuarea lucrării practice.Elevii sunt împărţiţi în 3 grupe, primesc fişele de lucru, truse de disecţie şi tăviţe cu rinichi.

-Pe baza observaţiilor făcute de elevi în timpul realizării activităţii practice, cu ajutorul desenelor din atlasul de anatomie şi imaginilor proiectate, descrie alcătuirea rinichiului şi delimitează cele două zone ale acestuia realizând desenul pe tablă.

-Se grupează şi studiază sarcinile din fişa de lucru.După efectuarea observaţiilor notează concluziile pe fişa de lucru.

-Răspund la întrebări observând imaginile din atlasul anatomic,manual şi vizionând imaginile.

Completează schema lecţiei în caiete.

Expunere ManualulRinichi de porcTava de disectieLupa

FrontalăPe grupeIndividuala

lecţie

Analiza răspunsu-rilor

5. Obţinereaperformanţei

4min.

Profesorul cere elevilor sa raspunda la intrebari cu privire la lectia desfasurata astazi si se explica unele neintelegeri

Elevii vor răspunde profesorului si vor semnala eventualele neintelegeri

ConversatiaIndividuala Frontală

Analiza răspunsu-rilor

6. Feedback-ul Are loc pe tot parcursul lecţiei, prin aprecierile profesorului şiobservaţiile acestuia cu privire la răspunsurile elevilor.

Elevii vor coopera pe tot parcursul lecţiei.

Individuală Frontală

Observareainteresuluifaţă de lecţie

Page 4: Rinichi i

7. Evaluareaperforman-ţelor

10 min.

Se cere elevilor sa modeleze din plastilină o mică ,,machetă” a sistemului excretor respactand forma şi succesiunea organelor

Elevii vor realiza sarcina propusa de profesor

Pe grupe Observarea

8. Retenţia 2 min.

Profesorul reia principalele idei din prezentarea conţinutului.

Elevii răspund cerinţei. Conversaţia Frontală Observarea cunoştinţelor însuşite

9. Transferul 1 min.

Profesorul cere elevilor să rezolve ca temă exerciţiile dinmanual , oferind explicaţii.

Elevii vor nota tema în caiete.Elevii vor pune în aplicare cunoştinţele acumulate pe parcursul lecţiei în mediul social, familial.

ConversaţiaExplicaţia

Manualul Frontală Tema pentru acasă

Page 5: Rinichi i

Lucrare practicaDisectia rinichiului de porc

Rinichii sunt principalele organe excretorii. Acestia elimina, prin urina, substante toxice nefolositoare, excesul de apa si saruri minerale, medicamente etc.

Materialenecasare

Tava de disectie, trusa de disectie, rinichi de porc, lupa

1.Observă şi înscrie caracteristicile cu privire la forma şi culoarea rinichiului de porc;compară aceste două caracteristici cu cele ale rinichiului de om(vezi imaginea):-forma.....................................................................................................................-culoarea.................................................................................................................

2. Disectia rinichiului-modul de lucru-se aseaza rinichiul in tava de disectie-se preseaza usor cu o mana-tinand bisturiul in mana cealalta, se sectioneaza rinichiul in lungul liniei mediene, din partea convexa spre cea concave, pana se obtin doua jumatati egale-se observa cele doua zone:

Zona corticala-de culoare mai deschisa Zona medulara-de culoare rosie

Se mai observa: cavitate in forma de palnie-pelvis renal (bazinet) Ureterul

-cu lupa, se pot observa tuburile colectoare si orificiile de deschidere ale acestora in pelvisul renal

3.Pe baza observaţiilor făcute pe rinichiul disecat, consultând şi figurile din manual şi de pe planşă redă în desen componentele rinichiului

Page 6: Rinichi i

Schita lectiei

ANATOMIA SISTEMULUI EXCRETOR

Excreţia –eliminarea substanţelor nefolositoare sau în exces din organism.

Sitemul excretor este:

-localizat în cavitatea abdominală sub diafragmă de o parte și de alta a coloanei

vertebrale.

-alcătuit din: -rinichi (organele la nivelul cărora se formează urina).

-căile urinare (organele care conduc urina la exterior).

Rinichii:-organe pereche;

-au culoare roşie-cafenie , masa de 150g fiecare,forma bobului de fasole;

-in secţiune longitudinală prezintă:

-capsula fibroasă;

-zona corticală(la exterior);

-zona medulară(la interior) cu 7-14 piramide renale;

-unitatea structurală şi funcţională a rinichiului – nefronul;

Căile urinare:-pelvisul renal;

-ureterele;

-vezica urinară;

-uretra.