reproducerea organismelor vii cl 5
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
Proiect didacticData:
Clasa: V-a
Durata: 45 min
Obiectul: Științe
Modulul: Materia vie
Subiectul lecției: Reproducerea organismelor vii
Tipul lecției: de acumulare a cunoștințelor
Profesor: Balan Rodica
Subcompetențe: stabilirea legaturilor intre componentele materiei vii
Obiective operaționale:
O1 – să evidențieze trăsături esențiale ce deosebesc lumea vie de materia nevie.
O2 – să relateze moduri de inmultire a plantelor.
O3 – să exemplifice diferite moduri de reproducere.
O4 – să demonstreze capacitatea de a percepe o informatie prezentata in schema.
Strategii didactice:
1. Activități de învățare și evaluare: discuția ghidată, tehnica
roata, tehnica graffiti, tehnica activitate in cerc, tehnica posterul, joc
didactic ,,Cutiuta cu intrebari”, explicatie, descoperirea.
2. Materiale didactice: colecții de flori, fotografii, imagini.
3. Moduri de activitate: frontal, în perechi, în echipă, individual.
Surse informaționale: manualul de Științe clasa a V-a, ghidul profesorului.
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei Activitatea profesorului si elevului Strategii didactice
EvocareaCaptarea atentiei
Motto: ,,Natura a pus omul pe picior de egalitate, educatia i-a separat''
Verificarea cunostintelor
Elevii prezinta meniul zilei care l-au scris si piramida alimentara.
Realizarea sensului
Anunt subiectul lectiei si obiectivele care vor fi urmarite la aceasta lectie.
Rubrica Aminteste-ti!1. Ce este viata?2. Prin ce se deosebeste lumea vie de cea nevie?3. Ce transformari ale lumii vii fac posibila continuitatea
vietii?
Prin tehnica Graffiti se va initia o discutie cu subiectul ,,Reproducerea organismelor viia) Cuvintul reproducere va fi scris in centrul unui poster sau
pe tabla. Elevii vor scrie pe intreaga suprafata ceea ce stiu, sau cred ca stiu referitor la acest subiect. Participa toti elevii, cele scrise nu se semneaza, nu se evalueaza.
b) In continuare, elevii si profesorul examineaza posterul, discuta pe marginea celor scrise.
reproducere
Studiul textului stiintific. Dat fiind faptul ca textul este destul de amplu, ar fi mult
mai eficient daca s-ar lucra secvential (dupa fiecare INFO utilizez aceasta tehnica)Tehnica Roata.
Activitate in cerc1. Formarea unui cerc/semicerc din 8 elevi.2. Exprimarea ideilor.3. Acceptarea tuturor ideilor (chiar si a celor confuze).4. Fiecare raspuns trebuie sa rezulte din celelalte raspunsuri,
obtinindu-se astfel un lant de idei consecutiv si logic.Tehnica de lucru RoataAlgoritm de lucru
Conversatie ghidata
TehnicaGraffiti
Tehnica Posterul
Tehnica Activitate
in cerc
a) Lectura textului.b) Listarea ideilor problematice ce contin in text.c) Selectarea unei idei problematice, confuze.d) Lectura repetata a textului.e) In centrul meselor se va asterne o coala de hirtie. Elevii vor fi antrenati intr-o discutie, folosindu-se o minge care va fi rostogolita de la un elev la altul, trecind peste coala de hirtie.f) In final se generalizeaza, se trag concluzii.
Completarea unei scheme
reproducere
asexuata sexuata(participa un singur individ) (participa 2 indivizi) Divizare directa *gameti Inmugurire ovul+spermatozoid= Prin spori zigot (celula - ou) Regenerare Vegetative (prin organe, parti de organe)
Tehnica Roata
Reflectia Cutiuta cu intrebariCe este reproducerea?Care sint tipurile de reproducere a organsimelor?Cum se reproduc plantele cu flori?Ce intelegeti prin termenul evolutie?Care este rolul sistemului reproducator?Care sint modurile de reproducere sexuata?Ce importanta are reproducerea?
Joc didacticCutiuta cu intrebari
Extensia Rubrica ,,Afla mai mult”Continuati gindul: ,,Floarea imi face viata mai frumoasa pentru ca…..
Am realizat….. Am invatat…. M-am simtit…. M-a impresionat…. M-a pus pe ginduri…. Am lucrat la lectie pe nota….De povestit tema pag.85-87De rezolvat exercitiul 2 si 3
descoperirea
explicatie