pronumelesiadjpron.7

16
PROIECT DIDACTIC Scoala ,,Mihail Armencea’’, Adjud, Vrancea CLASA: a VII-a DISCIPLINA: Limba română PROFESOR: Milea Alina ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare TEMA:Pronumele şi adjectivele pronominale TIPUL LECŢIEI: de recapitulare şi sistematizare LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă COMPETENTE GENERALE: 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 4. Dezvoltarea capacitǎţii de exprimare scrisǎ II. COMPETENTE SPECIFICE: CS1 – să recunoască pronumele şi adjectivele pronominale în textele date; CS2- să le clasifice în pronume şi adjective pronominale cu forme personale şi fără forme personale; CS 3 - să redea corect categoriile gramaticale ale fiecărui tip de pronume şi adjectiv pronominal; CS 4 - să precizeze diferenţa dintre pronume şi adjective pronominale; CS 5 - să construiască enunţuri în care cuvintele date să fie , pe rând, pronume şi adjective pronominale CS 6- să construiască enunţuri în care pronumele să îndeplinească anumite funcţii sintactice. CS 7- să analizeze morfosintactic pronumele si adjectivele pronominale; CS 8- manifestarea grijii pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale precum şi pentru felul în care scriu; CS9 - participarea cu interes la lecţie;

Upload: ilie-elena

Post on 31-Dec-2015

11 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: pronumelesiadjpron.7

PROIECT DIDACTIC

Scoala ,,Mihail Armencea’’, Adjud, VranceaCLASA: a VII-a DISCIPLINA: Limba românăPROFESOR: Milea AlinaARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareTEMA:Pronumele şi adjectivele pronominaleTIPUL LECŢIEI: de recapitulare şi sistematizareLOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

COMPETENTE GENERALE:2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ

3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris

4. Dezvoltarea capacitǎţii de exprimare scrisǎ

II. COMPETENTE SPECIFICE: CS1 – să recunoască pronumele şi adjectivele pronominale în textele date; CS2- să le clasifice în pronume şi adjective pronominale cu forme personale şi fără forme personale; CS3 - să redea corect categoriile gramaticale ale fiecărui tip de pronume şi adjectiv

pronominal; CS4 - să precizeze diferenţa dintre pronume şi adjective pronominale; CS5 - să construiască enunţuri în care cuvintele date să fie , pe rând, pronume şi adjective pronominale CS6- să construiască enunţuri în care pronumele să îndeplinească anumite funcţii sintactice. CS7- să analizeze morfosintactic pronumele si adjectivele pronominale; CS 8- manifestarea grijii pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale precum şi pentru felul în care scriu; CS9 - participarea cu interes la lecţie; CS10 - cunoaşterea ortografiei pronumelor şi adjectivelor pronominale în comunicarea scrisă.

III. STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtăa) Metode şi procedee: analiza gramaticală, conversaţia, metoda cubului, algoritmizarea, exerciţiulb) Resurse: - materiale: manual Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, fişă de lucru, culegere de exerciţii ,,Foarte bine’’ Editura Paralela 45 - umane: colectivul de elevi, capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior de către ei despre pronume;- bibliografice: Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, 1999.

c) Forme de organizare: - activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuala

Page 2: pronumelesiadjpron.7

d) Evaluare: curentă, orală şi scrisăe) Mijloace de învăţământ: texte lingvistice, testul de evaluare, manualul, fisa de lucru, cubul

http://www.drapele.ro/categorie.php?ID=63

Page 3: pronumelesiadjpron.7

Scenariu didactic

Nr.crt

Etapele lecţiei

Com

p.s

pec

if

Tim

p Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

1 Moment organizatoric1’

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii: asigurarea liniştei, pregătirea materialului didactic.

Conver-saţia

Activitate frontală

2

Verificarea temei scrise şi a cunoştinţelor anterior însuşite

CS1

4’

Profesorul verifică tema,atât cantitativ, cât şi calitativ. Se reactivează prin conversaţie catihetică, noţiunile de bază privind părţile de vorbire: flexibile şi neflexibile, si in special pronumele.

Conversa-ţia

Caietele elevilor

Activitate frontală

orală

3 Captarea atenţiei CS2

CS3CS4

3’

Profesorul scrie la tablă următorul enunţ :” Mama mea mia cumpărat acesta palton .”şi aşteaptă reacţiile elevilor, care nu vor întârzia să apară. Profesorul cere elevilor să copieze textul în caiete, corectând greşelile strecurate.

Conversa-ţia

exerciţiul

Tabla, creta, caietele elevilor Activitate

frontală

4 Anunţarea temei şi a obiectivelor

2’

Profesorul notează pe tablă “Pronume şi adjective pronominale-”, precizând obiectivele urmărite.La sfârşitul lecţiei va trebui sa ştiţi definiţia pronumelui si a adj. pron., sa le identificaţi in texte diferite, sa le analizaţi morfo-sintactic, sa alcătuiţi

Conversa-ţia

Cretă colorată

Activitate frontală

Page 4: pronumelesiadjpron.7

propoziţii cu ele.

5Prezentarea noului

conţinut

CS4

CS5CS6CS7

CS9

5’Profesorul le spune elevilor că vor analiza un text care conţine pronumele şi adjectivele pronominale studiate. Profesorul dictează un text conţinând pronume şi adjective pronominale. ,, Si azi, cand a mea minte, a farmecului roaba, Din orisice durere iti face o podoaba, Si cand rasai nainte-mi ca marmura de clara, Cand ochiul tau cel mandru straluce in afara, Cand esti enigma insasi a vietii mele-ntregi… Azi vad din a ta vorba ca nu ma intelegi.”(M.Eminescu, Nu ma-ntelegi)Se împarte tabla în două părţi egale, într-o parte se notează tipurile de pronume, iar în cealaltă adjectivele pronominale. Se selectează pronumele sau adjectivul pronominal şi se

Conversa-ţia

euristică

explicaţia

exerciţiul

Textul-suport

fisa de lucru

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate pe echipe

Orală

Formativă

Orală

Page 5: pronumelesiadjpron.7

6

7.

Dirijarea învăţării

Obţinerea performantelor

CS1

Cs2

CS3

CS4

CS5

CS6

CS7CS9

CS10

15’

20’

analizează sintactic şi morfologic, menţionându-se de fiecare dată deosebirile dintre ele. Se va insista pe observarea faptului că pronumele înlocuiesc substantive, iar adjectivele pronominale însoţesc substantivul cu care se acordă în gen, număr şi caz.

Elevii vor primi cate o fisa de lucru, in urma utilizării cubului de carton. Profesorul alege pentru fiecare grupa (nivel) cate un număr corespunzător laturilor cubului. Astfel se vor organiza 6 echipe fiecare având cate o sarcina: descrie, compara, analizează, asociază, aplica, argumentează si vor primi fise de lucru.Se vor compara răspunsurile elevilor solicitându-se explicaţii si exemple.

metoda cubului fise de lucru activitate pe

grupe

Profesorul supraveghea-ză munca în cadrul echipelor şi implicarea tuturor elevilor în rezolvarea sarcinilor de lucru.

Page 6: pronumelesiadjpron.7

8

9

10

Asigurarea feed-back-ului

Evaluarea sumativa

Asigurarea retenţiei si a transferului

Cs1Cs2Cs4CS3CS6CS9CS10

10’

1’

Are loc, permanent pe parcursul conversaţiei în cadrul analizei şi se concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple.

Profesorul împarte testele de evaluare elevilor.

Profesorul face aprecieri privind gradul de participare a elevilor la activitate, evidenţiind şi notând elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea şi

Muncă indepen-

dentă

testul de evaluare

Activitate independen-

tăevaluare

scrisă

orala

Page 7: pronumelesiadjpron.7

promptitudinea răspunsurilor.Tema pentru acasa: Redactează o compunere de 15-20 de rânduri cu titlul ,,Povestea pronumelui’’. Vei folosi cele trei moduri de expunere. In redactarea compunerii vei folosi si cuvintele: caz, functie sintactica, acord, persoana.

Conversa-ţia

Activitate frontală

Page 8: pronumelesiadjpron.7

OGLINDA TABLEI

Textul dat spre analiza:

,,Si azi, cand a mea minte, a farmecului roaba, Din orisice durere iti face o podoaba, Si cand rasai nainte-mi ca marmura de clara, Cand ochiul tau cel mandru straluce in afara, Cand esti enigma insasi a vietii mele-ntregi… Azi vad din a ta vorba ca nu ma intelegi.” (M.Eminescu, Nu ma-ntelegi)

Pronume adjective pronominale îti a mea mi orisice ma tau însasi mele a ta

FISĂ DE LUCRU

GRUPA 1-DESCRIE

Defineşte pronumele si felurile lui.Grupeaza pe coloane pronumele nehotarate simple si pronumele nehotarate compuse: careva, cativa, altul, cineva, altceva, toti, cineva, fiecare, oricare, orice, vreunul.

FISĂ DE LUCRU

GRUPA 2- COMPARA

Subliniază varianta corecta:Vreo/ vre-oOricare/ orcareAltaceva/ altcevafata aceea/ fata aceiaAceiaşi pomi/ aceeaşi pomiCelalalt/ celalantAcelas/ acelaşi Fetelor acestora/ fetelor acestea

Page 9: pronumelesiadjpron.7

FISĂ DE LUCRU

GRUPA 3- ANALIZEAZA

Analizează morfologic si sintactic pronumele si adjectivele pronominale din textul următor:,,Si se gândi împăratul ce sa facă, ce sa dreagă, ca merii sa facă mere. Unii îl sfătuiau sa-i ude mereu, alţii ziceau sa le dea mai mult soare; si împăratul a tăiat toţi pomii de jur împrejur si le-a lăsat soare de dimineaţa pana seara. Si merii înfloreau in fiecare săptămână si se scuturau, si rod nu legau.’’ (B. St. Delavrancea, Bunica)

FISĂ DE LUCRUGRUPA 4- ASOCIAZA

Indica valoarea morfologica si funcţia sintactica a cuvintelor marcate:Ceilalti privesc. adj.pron.nehot.Ceilalti colegi privesc. pron.demonstr. de depărtareIl ascult pe acela. adj.pron.posesivIl ascult pe acel copil. pron.posesiv.Imi amintesc de ai tai. adj.pron.demonstr. de depărtareA fost laudat de ai tai. adj.pron.demonstr. de diferentiere

FISĂ DE LUCRU

GRUPA 5 – APLICA

Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “aceasta”, “aceştia”, ,,fiecare’’ să fie, pe rând, pronume şi adjectiv pronominal.

FISĂ DE LUCRU

GRUPA 6- ARGUMENTEAZARecunoaşteţi pronumele şi adjectivele pronominale din următoarele enunţuri, argumentând răspunsul:a) A dat copiilor altora mingea.b) Mama sa l-a înţeles.c) Niciunul nu ştia răspunsul.d) Nu se vedea acel nor pe cer.

Page 10: pronumelesiadjpron.7

Test de evaluare

1. Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele “fiecare” şi ”aceştia” să fie, pe rând,

pronume şi adjective pronominale. 4x0,50= 2p

2.Analizaţi morfosintactic pronumele şi adjectivele pronominale din enunţurile:

Acestuia nu i-a mărturisit secretul.

Faptele fiecărui luptător nu vor fi uitate.

2x1,50= 3p

3.Precizeaza funcţia sintactica si valoarea morfologica a cuvintelor marcate:

Ai mei sunt acasă.

I-am întâlnit pe ai tai.

Ne-am întâlnit cu ceilalţi colegi.

Cartea aceasta e interesanta.

Vorbea despre ai săi.

Cadoul este pentru fiecare. 6x0,50=3p

4.Completeaza spatiile punctate cu adjectivul pronominal demonstrativ de

identitate:

,,Glasul vântului iţi strânge inima, atât e de tânguios si de întristător. S-ar zice ca

Iuliu se schimba aici in fratele mai tânăr al lui Decembre:…………………ochi,

……………………..privire aspra, ……………….…………………………glas,

……………………sprâncene încruntate.’’

( C. Hogaş, Pe drumuri de munte)

4x0,25=1p

1p din oficiu

Page 11: pronumelesiadjpron.7