proiect_romana pt inspectie

15
Şcoala Gimnazială nr.2 Sighetul Marmaţiei

Upload: ttsdac

Post on 10-Apr-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

oproiect

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect_romana Pt Inspectie

Şcoala Gimnazială nr.2 Sighetul Marmaţiei

Prof. Mihalca Codruţa Dana

Page 2: Proiect_romana Pt Inspectie

Proiect didactic

Data :28.05.2015Ora :8-9;Clasa : a III–a B

Aria curriculară: Limba şi comunicare;

Disciplina: Limba şi literatura română;

Unitatea de învăţare: Comunicarea despre personaje şi fapte;

Subiectul lecţiei: „Moș Miron prisăcarul”- de Cezar Petrescu;

Tipul de lecţie: consolidare;

Obiective de referinţă:1.1 – să sesizeze sensul global al unui mesaj , identificând aspectele principale şi de detaliu la care se

referă mesajul oral;

2.2 – să pronunțe clar şi corect un enunț;

3.2 – să desprindă idei principale dintr-un text citit;

3.3 – să citească in mod conștient , corect , fluent , şi expresiv un text cunoscut;

Obiective operaţionale:O1- să găsească cât mai multe cuvinte reprezentative pornind de la un stup desenat ;

O2- să împartă lecţia pe fragmente logice;

O3- să povestească fragmentul şi să formuleze ideea principala potrivită fragmentului citit;

Page 3: Proiect_romana Pt Inspectie

O4- să alcătuiască un cvintet;

O5- să rescrie ideea principala formulata sub forma de titlu şi apoi sub formă de întrebare;

Strategie didactică:a)Metode şi procedee: conversaţia, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor,

exerciţiul, explicaţia,problematizarea;

b)Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

c) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru,

d) Material bibliografic: - Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăescu, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a III-a,

Editura ANA, Bucureşti, 2002.

- Aglaia C. Buduroi, Limba romana, clasa a III-a, auxiliar pentru elevi şi cadre didactice,

Editura Euristica, Iaşi.

- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programe şcolare pentru clasa a III-a, Bucureşti, 2005.

Învăţător: Mihalca Codruta

Page 4: Proiect_romana Pt Inspectie

Momentele lecţiei

Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

EvaluareMetode

şi procede

e

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizar

e

1. Moment organizatoric

2. Verificarea temelor

3. Captarea atenţiei

- stabilesc climatul psihopedagogic necesar desfăşurării

optime a lecției

- se verifica frontal tema .Elevii citesc fiecare pe rând

întrebarea si răspunsul corespunzător acesteia. In cazul

greșelilor îşi corectează fiecare copil cu pixul roșu tema.

- se găsească cat mai multe cuvinte potrivite pentru stupul

desenat pe o coala”(Anexa 1) .

instructaj

verbal

activitatea

independentă

brainstorming fisa

frontal

frontal observaţia

sistematică

Page 5: Proiect_romana Pt Inspectie

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

5.Dirijarea învăţării

-„ Astăzi vom continua sa vorbim despre „Moș Miron ” .

Voi va trebui sa citiți lecția , sa o împărţiţi pe fragmente ,

sa scoateți ideea principala , sa alcătuiți un cvintet care sa

se potrivească cu fragmentul citit si in final sa rescrieți

ideile principale sub forma de titlu si apoi sub forma de

întrebare.”

- se scrie pe tabla data , titlul si autorul;

a-fiecare copil va citi pe rând cate o propoziție din text;

- voi alege pe rând copii care sa fie Moș Miron , Mihai

Eminescu , povestitorul si se va citi pe roluri lecția.

- se împarte lecția pe fragmente pornind de la tablourile pe

care le prezint. Fiecare tablou corespunde unui fragment:

„Încercați sa împărţiţi lecția pe fragmente ţinând cont de

tablourile aflate în faţa voastră.”

„- Cine citește fragmentul?”

- în același fel se va proceda şi pentru celelalte fragmente;

- citirea selectiva a fragmentelor şi povestirea orală a

acestora:

explicaţia

exerciţiul

problematiza-

rea

manualul

tablouri

fişe de lucru

frontal,

individual

aprecierea critică

a răspunsurilor

date de elevi

observaţia

sistematică

Page 6: Proiect_romana Pt Inspectie

6.Obtinerea performanţelor

„Cine îmi citește fragmentul în care este descris Moș

Miron?”

„Cine citește fragmentul care ne spune de ce îl căuta

Mihăiţă pe Moș Miron?”

„Cine îmi citește fragmentul în care aflam cum procedează

albinele cu hoții?”

- împărţiţi pe grupe vor primi o fişa cu cadrane pe care vor

completa:

Cadranul I:-3 cuvinte cheie din fragment;

Cadranul II: - ideea principală;

Cadranul III:- un cvintet potrivit fragmentului;

Cadranul IV:- completează cu subiecte şi predicate poezia

scrisa;(Anexa 2)

- de la fiecare echipa se vor extrage ideile principale si se

vor scrie pe tabla si in caiete.

- împărţiţi pe grupe vor primi o fişa în care vor trebui să

transforme ideea principala sub forma de enunţ în idee

principala sub forma de titlu(Anexa 3)

metoda

cadranelor

conversaţia

problematiza-

rea

caietul

fise de lucru

lucrul pe grupe

frontal

lucrul pe grupe

frontal

analiza

răspunsurilor

date de elevi

Page 7: Proiect_romana Pt Inspectie

7. Asigurarea retenţiei

8.Încheierea activităţi

- împart fisa de munca pe grupe in care elevii vor rescrie

ideile principale sub forma de întrebare.(Anexa 4)

- fac aprecieri generale si individuale ;

- le dau tema pentru exercițiile 1 si 2 din manual;

Page 8: Proiect_romana Pt Inspectie
Page 9: Proiect_romana Pt Inspectie

Anexa1

Page 10: Proiect_romana Pt Inspectie

Anexa 2

METODA CADRANELOR

I-3 cuvinte II- Ideea principală

III- cvintet IV- Alcătuiţi enunțuri cu cuvintele cheie:

Page 11: Proiect_romana Pt Inspectie

Anexa 3

IDEEA PRINCIPALĂ SUB FORMĂ

DE PROPOZIŢIE

IDEEA PRINCIPALĂ SUB FORMĂ

DE TITLU

Page 12: Proiect_romana Pt Inspectie

Anexa 4

Scrieți sub forma de întrebări ideile principale:

1.

2.

3.