proiect.lectie.tic.cl.9

4
1 PROIECT DE LECTIE Unitatea de învățământ: Disciplina: TIC Clasa: a IX-a Profesor: Unitatea de învățare: Editorul de texte-Word Tema: Formatare documentelor Word Tipul lecției: Mixtă Locul de desfășurare: laboratorul de informatică Durata lecției: 50 min Competente generale: Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator Competente specifice: C 1 : Formatarea finală a unui document Metode de învățare: Expunerea, conversația Problematizarea, exercițiul, învățarea prin descoperire Procedee de instruire: expunerea în etapa de învățare; învățarea prin descoperire, prin lucrul la calculator; problematizarea. Forme de organizare: frontală și individuală; Resurse materiale: calculatoare, fișe de lucru Metode de evaluare: întrebări orale, aplicații practice; Desfășurarea lecției 1. Moment organizatoric: Organizarea și pregătirea clasei: verificarea frecvenței elevilor 2. Captarea atenției elevilor: anunțarea temei lecției curente; anunțarea modului de desfășurare a activității; 3. Enuntarea obiectivelor lectiei 4. Organizarea invatarii: Comunicarea noilor cunoștințe: FORMATAREA UNUI DOCUMENT Formatarea se referă la schimbări în structura unui document. Într-un document, următoarele caracteristici pot fi formatate: Caracterul Paragraful Pagina utilă

Upload: mihai67

Post on 08-Apr-2016

19 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie tic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect.lectie.tic.cl.9

1

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învățământ: Disciplina: TIC

Clasa: a IX-a

Profesor: Unitatea de învățare: Editorul de texte-Word

Tema: Formatare documentelor Word

Tipul lecției: Mixtă

Locul de desfășurare: laboratorul de informatică

Durata lecției: 50 min

Competente generale:

Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator

Competente specifice:

C1: Formatarea finală a unui document

Metode de învățare:

Expunerea, conversația

Problematizarea, exercițiul, învățarea prin descoperire

Procedee de instruire:

expunerea în etapa de învățare;

învățarea prin descoperire, prin lucrul la calculator;

problematizarea.

Forme de organizare: frontală și individuală;

Resurse materiale: calculatoare, fișe de lucru

Metode de evaluare: întrebări orale, aplicații practice;

Desfășurarea lecției

1. Moment organizatoric:

Organizarea și pregătirea clasei: verificarea frecvenței elevilor

2. Captarea atenției elevilor:

anunțarea temei lecției curente;

anunțarea modului de desfășurare a activității;

3. Enuntarea obiectivelor lectiei

4. Organizarea invatarii:

Comunicarea noilor cunoștințe:

FORMATAREA UNUI DOCUMENT

Formatarea se referă la schimbări în structura unui document. Într-un document, următoarele

caracteristici pot fi formatate:

Caracterul

Paragraful

Pagina utilă

Page 2: Proiect.lectie.tic.cl.9

2

Formatarea paginilor presupune următoarele operaţii:

Stabilirea dimensiunii paginii fizice – Page Layout – size – A4

Stabilirea dimensiunii paginii utile – Page Layout – margins – custom

Stabilirea orientării paginii - Page Layout – orientation – portrait, landscape

Numerotarea paginilor – Insert – page number

Crearea anteturilor şi subsolurilor de pagină – Insert – Header, Footer

Formatarea caracterelor

Caracterele sunt reprezentate de litere, numere, simboluri (&,*), semne de punctuaţie şi spaţii.

Termenul de formatare al caracterelor se referă la atributele pe care le au caracterele individuale dintr-un

document.

În cadrul unui text, caracterele utilizate sunt bine definite de anumite mărimi cum ar fi :

tipul fontului (Arial, Times New Roman, Comis Sans, Verdana)

culoarea fontului

stilul (B-bold (aldin), I-Italic(cursiv), U-underline (subliniat))

dimensiunea acestuia (12,14,16,18,...,72).

ANTET

SUBSOL

PAGINA UTILĂ PAGINA

FIZICĂ Marginea dreaptă

Marginea stângă

Marginea superioară

Marginea inferioară

Marginea subsolului

Marginea antetului

Page 3: Proiect.lectie.tic.cl.9

3

Pentru formatarea caracterelor unui text se folosesc două metode:

Cu ajutorul comenzii Font din meniul Format

Cu ajutorul BAREI DE INSTRUMENTE DE FORMATARE

sau

5. Fixarea cunoștințelor:

Elevii vor primi următorul set de întrebări:

a) Ce înseamnă formatarea unui document?

b) Ce entități putem formata?

c) Ce operații presupune formatarea paginilor?

d) La ce se referă termenul de formatare a caracterelor?

e) Prin câte metode putem formata caracterele unui text?

Page 4: Proiect.lectie.tic.cl.9

4

6. Evaluarea performantei:

Se propune spre rezolvare următoarea fișă de lucru:

I) Lansați în excuție aplicația Microsoft Word

II) Introduceți următorul text:

Procesorul de texte Microsoft Word permite scrierea, editarea si tiparirea documentelor text.

Aspectul textului este controlat prin schimbarea fontului, stilului, marimii caracterelor, prin

setarea distantei dintre randuri, a tabulatorilor si a arginilor. Deosebit de importanta este functia

acestui editor pentru verificarea ortografica si gramaticala a textului.

III) Stabiliți următoarele margini pentru pagina voasta:

Top: 2 cm

Bottom: 1 cm

Left: 2 cm

Right: 1 cm

Paper size: Letter

IV) Dimensiunea textului să fie 14;

V) Stilul textului să fie Lucinda Handwriting;

VI) Stabiliti distanta intre randuri de 1.5

VII) Centrați textul în pagină;

VIII) Salvați documentul cu numele ”Word”