proiectdidactic matematica

Upload: lungu-marian-si-madalina

Post on 04-Jun-2018

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    1/7

    Proiect didactic matematic

    Data:

    Grupa: mareEducatoare:Durata:30 35 minCategoria de activitate :Educaie pentru tiin activitate matematic

    Tema activitii:Cine tie mai bine?Mijloc de realizare: Joc didacticTipul activitii:de consolidare i verificare a cunotinelor matematice

    Scopul activitii: Verificarea cunotinelor matematice privind nsuirea conceptului de numr natural n concentrul 1 5 ; efectuarea unoroperaii simple de calcul oral cu diferen de una i dou uniti; stailirea simolurilor matematice : plus! minus i e"al#

    E$ersarea unor operaii ale "%ndirii & anali'a! sinte'a! astracti'area! "enerali'area(! precum i cultivarea unor caliti ale"%ndirii & corectitudinea! promptitudinea! rapiditatea(#

    )e'voltarea ateniei voluntare i a spiritului de oservaie#

    Obiective operaionale:*1 ! s numere cresctor i descresctor n concentrul 1 5 ;*+# s plase'e corect un numr sau o cifr n interiorul irului numeric;*3# s compare numere repre'ent%nd cantiti diferite n concentrul 1 5 pentru a determina ,vecinii- mai mici . mai mari ainumerelor date;*/# s utili'e'e corect numeralul cardinal i ordinal;

    *5# s re'olve proleme orale ale"%nd operaia corect &adunare! scdere(;*# s re'olve sarcinile fiei date;*# s rspund cu un comportament adecvat i s se inte"re'e n ritmul impus de activitate#

    Sarcina didactic: efectuarea unor operaii de adunare i scdere; raportareanumrului la cantitate;determinarea ,vecinilor- ; utili'area corect a numeralului ordinal#

    "egulile jocului: 2n funcie de oiectivele propuse se vor staili re"ulile de oc! iar copiii vor rspunde numai c%nd sunt ntreai#Vor cuta etoanele cu numrul de elemente corespun'tor cifrei artate de educatoare sau etoanele cu cifre art%nd diferena&vecin mai mic sau mai mare( fa de etonul cu cifra artat# Vor scrie la tala ma"netic re'olvarea prolemei conform

    re'ultatului ale"%nd operaia efectuat#

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    2/7

    Elemente de joc: m%nuirea materialului! aplau'e! surpri'a ,4epuraul suprat-! ntrecerea! micarea!sunetul clopoelului#

    Strategii didactice:

    Metode #i procedee: $ conversaia

    e$plicaia demonstraia instructaul veral prolemati'area e$erciiul ocul

    Material didactic %olo&it: etoane cu rdui! oameni de 'pad! iepurai! ursulei &altele(; etoane cu cifre de la 1 la 5 isemnele matematice ; etoane cu "rupe de elemente ntre 1 i 5! fie de munc independent! instrumente de scris! talama"netic i siluete cu cifre i animale! tala de scris! cret! un iepura din cadrul teatrului de ppui! un clopoel! cronometru!

    doi rdui din plastic! podoae pentru pom! stimulente#

    Material bibliogra%ic:

    1# ,6ro"rama activitilor instructiv educative n "rdinia de copii-! 7#E#8! 1999#+# 7iaela ea"u! ?@?! 1995#3# ,Jocuri didactice matematice pentru precolari-! E#)#6# ! =ucureti! 19+/# Aevista ,2nvm%ntul precolar- nr# 1 + i 3 / . 195# Viorica 6reda! ,

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    3/7

    Scenariul didactic

    Evenimentuldidactic

    Coninutul #tiini%ic Strategiididactice Evaluare

    Momentul

    organizatoric

    Captareaateniei

    'nunarea

    jocului #ienunareaobiectivelor

    E(plicareajocului

    ?e pre"tete sala de "rup i materialul necesar pentru una desfurare a

    activitii#

    4ntroducerea n activitate se va reali'a prin elementul surpri' ,4epuraul suprat- ce vafi adus n sala de "rup de ctre un copil de la "rupa vecin! av%nd cu el o tol n carese afl un plic cu fiele de munc independent! un plic cu prolemele orale! un alt pliccu etoane pe care sunt desenate "rupe de oiecte de la 1 la 5! stimulente i un plic cusarcinile ocului# >'i sun foarte suprat 4ar apoi! smi artai 7am ncurcat la numrat 8arei semnul potrivit Bi v ro" eu foarte mult )e adunat i sc'ut

    ? m autai i voi ? mi caut i vecinii ? numr c%t mai corect 6%n nui atac c%inii# 2nainte i napoi# ? mpodoim frumos!

    =radul falnic i flos )ar! ca s nu "reii! Va treui s "%ndii C

    Vrei sau nu! s m autai acuD

    >st'i! vom uca ocul matematic )Cine #tie mai bine*) cu scopul de al auta pe4epura s nu mai fie suprat! s poat numra i el corect nainte i napoi! s re'olve

    e$erciii i proleme de adunare i scdere! s i caute vecinii! s numere folosindnumeralul ordinal ca atunci c%nd se va uca cu prietenii lui s tie al c%telea seascunde sau al c%telea pleac#

    6entru ca ocul nostru s fie mai frumos iar 4epuraul mulumit! va treui s nemprim n dou ecipe: ecipa rduilor i ecipa oamenilor de 'pad &delimitarea ecipelor ( Voi treuie s fii foarte ateni la cerinele 4epuraului#

    6e r%nd c%te un copil din fiecare ecip va fi invitat de ctre 4epura s e$tra" din

    tola sa un plic! care va fi citit de ctre mine i apoi ecipa respectiv va re'olvasarcina aa cum i se cere# 8ei care re'olv corect fr s "reeasc vor fi aplaudai i

    E$punerea

    8onversaia

    4nstructaul

    veral!

    4epuraul suprat&surpri'a(

    Ecusoane

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    4/7

    De&%#urareajocului

    recompensai cu c%te o ulin roie! la tal#Va iei c%ti"toare numai ecipa care acumulea' cele mai multe uline#

    2n prima parte a ocului se vor face e$erciii oc de numrat nainte i napoi nconcentrul 1 5 i de la un numr dat: c%te un memru din fiecare ecip va numra iva ae'a la tala ma"netic cifrele n ir cresctor sau descresctor n funcie de sarcinacerut#

    a( pentru rdui pentru oamenii de 'pad de la 1 la 5 ; de la 0 la 5; de la + la 5; de la 3 la 5;

    de la 5 la +; de la 5 la 1:

    ( raportarea cantitii la numr & cifr( Voi ridica paleta cu cifra 5#8er copiilor s ae'e n rad at%tea podoae &"louri!conuri! etc#( c%te indic cifra ridic paleta cu cifra /# 8er copiilor s ae'e n rad un numr mai mic de podoaecu 1 dec%t arat cifra de pe palet#

    2n partea a doua a ocului se vor efectua e$erciii cu material individual i compunerede proleme orale de adunare i scdere oral i scris#

    E+E"C,-,,

    ?coatei pe mas at%tea veverie c%te ti au'ii . !& copiii scot veveriele ile numr(# 7ai scoatei nc & art /de"ete( at%tea veverie# 8opiii lucrea'#8%te veverie avei n total D 8e operaie ai efectuat D

    Fiecare ecip i va dele"a un coecipier care va scrie la tal e$erciiile# ?coatei at%ia iepurai c%te ti au'ii 0 8opiii lucrea'# >cum punei

    napoi n coule at%ia iepurai de c%te ori va suna clopoelul 1 Ae'olvare:8%i iepurai avei acum pe masD 8e operaie ai efectuat D & se va proceda cala e$erciiul anterior(#

    COMP23E"E DE P"O45EME

    Voi recita versurile: ,8ine tie mai ine! . ? vin acum la mine ? vin la domn pota . Ga potaul 4epura ?i araten fel i cip . 8um anume a socotit-)in fiecare ecip vor iei la tal c%te + copii# Hnul re'olv prolema oral iar cellalt

    scrie enunul la tala ma"netic# )ac re'olvarea este corect fiecare ecip va firecompensat cu c%te + uline roii#

    E$plicaia

    E$erciiul oc

    E$erciiul oc

    8onversaia!

    e$erciiul

    6rolemati'area

    6e ecipe&ulin(

    Frontal!verificare!

    recompens&ulin(

    6articipare n"rupverificare!recompens&ulin(

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    5/7

    'tingereaper%ormanei

    6nc7eiereaactivitii

    1# 2ntrun cr%n"! 3 arici se certau pe un mr# > mai venit nc 1care a cerut i eldin mr # 8%i arici se ceart n cr%n"! pe mrD#

    +# 2n faa unei scoruri! pe o crean" de stear stteau la sfat / veverie# > maiaprut nc # 8%te veverie stau acum la sfatD

    3# 2ntro 'i de iarn n o"rada "rdiniei ! 5 copii construiau un om de 'pad#Hnul sa suprat c nu a fost lsat si pun ocii! i a plecat# 8%i copii aurmas s termine omul de 'padD#

    /# Iot n aceeai 'i / copii sau dus la derdelu cu sniile# 8%nd au pornit la vale! +dintre ei sau rsturnat i nu au mai terminat cursa# 8%i copii au auns lapunctul de sosireD

    ,ntroducerea %i#ei de munc independent

    ?e va face intuirea fiei iar sarcinile se vor da pe r%nd! contracronometru &4epuraulc%ntrici(#?arcina 1# umrai elementele fiecrei mulimi i desenai n eticete cifracorespun'toare numrului#

    ?arcina +# Facei corespondena celor dou mulimi i artai prin semnulcorespun'tor care numr este mai mare#?arcina 3# umrai rduii i ncercuii cifra corespun'toare din dreapta lor#?arcina /# 8olorai adecvat primul! al treilea i al cincilea rdu#?arcina 5# ?criei n ptrele vecinii mai mici i mai mari ai numerelor date#Verificare dac toi coecipierii fiecrei ecipe au lucrat corect i n timpul stailit!fiecare ecip primete c%te 5 puncte &uline roii( 8%te un punct pentru fiecare sarcinre'olvat corect#

    'bordare interdi&ciplinar

    ?e dau cuvintele: ,veveria- i ,iarna-# ?e cere copiilor s discrimine'e suneteleiniiale! s despart cuvintele date n silae i s le repre'inte "rafic la tal# 6entrufiecare re'olvare corect a sarcinii se acord ulina roie fiecrei ecipe#

    'precierea rezultatelor ?e face corespondena ulinelor# Ecipa care a acumulat mai multe uline va fideclarat c%ti"toare se aplaud i va fi stimulat moral de ctre 4epura# Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la ocacord%nd stimulente#

    8onversaia

    6rolemati'area

    4nstructaul veral

    E$erciiul

    8onversaia!E$erciiul

    8onversaia denceiere

    6e ecipe!verificare!recompensare

    Fia individual

    6rin participareactiv

    ?timulentemorale imateriale&ecusoane(

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    6/7

    3e jucm cu numrul 03umr elementele %iecrei mulimi #i de&eneaz 8n etic7ete ci%ra core&punztoare numruluiDu core&pondena 8ntre cele dou mulimi #i arat prin &emn care numr e&te mai mare

    3umr brduii #i 8ncercuie#te ci%ra core&punztoare din dreapta lorColoreaz adecvat primul9 al treilea #i al cincilea brdu

    . / 1 0

    Scrie vecinii ci%relor date

    .

  • 8/13/2019 proiectdidactic matematica

    7/7

    1 /