proiect v mod romeliu verificat

7
1 PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Scoala cu clasele I-VIII Ciutelec Profesor: Crişan Romeliu Data: Disciplina: Geografia generală Clasa: a V-a Unitatea de învăţare: Relieful Pământului Lectia: Relieful major al continentelor (I) Tipul de lectie: mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală) Locul de desfăşurare: sala de clasă Competenţe generale: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă Competenţe specifice: 1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio- economice reprezentate pe un suport cartografic 7.8. Descrierea elementelor, fenomenelor şi proceselor observate (direct sau indirect) Concepte/obiective operaţionale: Cognitive: C 1 : definirea termenilor: încreţire, vulcanism C 2 : identificarea a trei munţi pe hartă şi în orizontul local C 3 : descrierea părţilor componente ale muntelui Formative: C 4 : realizarea de schiţe grafice cuprinzând modul de formare şi elementele unui munte Atitudinale: C 5 : formularea unui punct de vedere referitor la rolul munţilor în evoluţia comunităţii locale. Evaluarea - obiective: Cognitive:

Upload: anto76has

Post on 30-Jun-2015

633 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

1

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Scoala cu clasele I-VIII Ciutelec

Profesor: Crişan Romeliu

Data:

Disciplina: Geografia generală

Clasa: a V-a

Unitatea de învăţare: Relieful Pământului

Lectia: Relieful major al continentelor (I)

Tipul de lectie: mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a

competenţelor de muncă intelectuală)

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Competenţe generale:

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice

4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic

7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

Competenţe specifice:

1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază

4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio- economice reprezentate pe un

suport cartografic

7.8. Descrierea elementelor, fenomenelor şi proceselor observate (direct sau indirect)

Concepte/obiective operaţionale:

Cognitive:

C1: definirea termenilor: încreţire, vulcanism

C2: identificarea a trei munţi pe hartă şi în orizontul local

C3: descrierea părţilor componente ale muntelui

Formative:

C4: realizarea de schiţe grafice cuprinzând modul de formare şi elementele unui

munte

Atitudinale:

C5: formularea unui punct de vedere referitor la rolul munţilor în evoluţia

comunităţii locale.

Evaluarea - obiective:

Cognitive:

Page 2: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

2

Oe1: să opereze cu noţiuni, precum: ţărmuri, golf, insulă, peninsulă, munţi,

orogeneză, încreţire, vulcanism;

Formative:

Oe2: să interpreteze relaţia dintre aspectul munţilor şi modul de formare al

acestora;

Atitudinale:

Oe3: să conştientizeze importanţa munţilor pentru fiinţa umană;

Valori şi atitudini vizate:

- Curiozitatea pentru explorarea mediului geografic înconjurător;

- Respectul pentru natură.

Strategii: dirijată, inductiv-deductivă, explicativ-conversativă;

Metode: - euristice: expunerea(M1), explicaţia(M2), conversaţia euristică(M3), descrierea(M4) ;

- interactive: modelul grafic(M5), analiza(M6) comparaţia(M7), problematizarea (M8).

Instrumente de evaluare: verificarea orală, observarea sistematică, fişă de evaluare;

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante.

Resurse: - umane: 10 elevi

- de timp: 50 min.

- materiale: RM1 Programa şcolară

RM2 Macroproiectarea didactică

RM3 Manual

RM4: Harta fizică a lumii

RM5: Fişă de lucru (Anexa 1)

RM6: TIC: Prezentare Power Point

RM7: desen grafic

Bibliografie

1. Dulamă, Maria Eliza, (2002), Modele, strategii şi tehnici didactice activizante cu aplicaţii

în geografie, Ed. Clusium, Cluj – Napoca, 302 p.

2. Manta, I., (1985), Vulcanii Terrei, Ed. Albatros, Bucureşti, 192 p.

3. Roşca, I., (1966), Munţii care varsă foc, Ed. Ştiinţifică, Bucureşti, 77 p.

4. Roşu, Elisaveta (coord.), (2009), Ghid de proiectare didactică, Ed. Didactica Militans –

Casa Corpului Didactic Oradea, 241 p.

Page 3: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

3

B.Demersul didactic

Nr.

crt.

Secvenţele

didactice

Conţinuturi vizate C.O.

O.e.

Activitatea Resurse Evaluare

profesorului elevului Mat. Proced.

1. Moment

organizatoric

- notează absenţele

- organizează materialul didactic

-creează un climat optim

-răspund cerinţelor

-pregătesc materialele

solicitate

2. Reactualizarea

cunoştinţelor

/evaluare

Oe1

Oe2

Oe3

Oe4

Solicită elevilor:

- definirea noţiunilor de ţărmuri,

insule, peninsule şi golfuri;

- descrierea tipurilor de ţărmuri

- identificarea ţărmurilor,

insulelor, peninsulelor şi

golfurilor, pe hartă

Evaluează răspunsurile

Mediază opiniile

-elaborează răspunsuri

la cerinţe

-autoevaluează

RM4

M3

M4

M6

M7

Frontal -

orală

3. Evocarea Relieful major al

continentelor

- face referire la noţiunile studiate

anterior, utilizează observarea

dirijată a orizontului local în

scopul identificării noilor

conţinuturi care vor fi studiate;

- notează titlul;

-precizează ce vor afla, ce vor şti

să facă cu cele însuşite, şi

importanţa acestora;

-organizează învăţarea;

-răspund cerinţelor;

-notează în caiete;

RM3 M3

M1

Observaţia

sistemati

Page 4: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

4

4. Dobândirea de

noi cunoştinţe

(de către elevi

prin activitatea

de

învăţare/dirijare

propusă de

profesor/mediat

or)

Munţii:

Definire

Formare

Părţi componente

Localizare

CO1

CO2

Oe1

CO3

CO4

Oe2

Oe3

Oe4

CO5

Creează situaţii de învăţare prin

care asigură:

a.cunoaşterea/învăţarea

Definirea noţiunilor: munte,

orogeneză, încreţire, vulcanism

(Conduce elevii spre descoperirea

definiţiilor folosind cunoştinţele

anterioare)

Interpretarea semnelor

convenţionale de pe hartă (Solicită

elevilor să analizeze harta şi să

identifice semnele convenţionale

folosite)

Solicită elevilor Identificarea

reliefului pozitiv, respectiv treapta

munţilor şi unităţile montane

Demonstrează relaţia dintre

aspectul munţilor şi modul de

formare al acestora

b. înţelegerea noilor conţinuturi Explică structura unui vulcan

c. analiza

Compararea munţilor vulcanici cu

cei de încreţire

(Cere elevilor să compare... şi să

coreleze...)

Corelarea tipului de munte după

modul de formare cu forma

acestuia

d. sinteza

Solicită Formularea de opinii

referitoare la rolul munţilor în

evoluţia comunităţii locale.

Enunţă definiţii

Interpretează semnele

convenţionale

Identifică

Formuleză enunţuri

Relaţionează aspectul

exterior cu modul de

formare al munţilor.

Participă la explicaţie

Compară, corelează şi

realizează enunţuri

Formuleză opiniile

solicitate.

RM3

RM7

RM6

RM3

RM6

RM7

M2

M5

M3

M4

M2

M5

M6

M7

Observaţia

sistemati

Orală

Observaţia

sistemati

Orală

5. Stimularea Oe2 Crează o situaţie problemă: Cum Analizează problema şi M8 Observaţia

Page 5: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

5

performanţei explicăm prezenţa apelor minerale

în Munţii Harghita?

emit păreri sistemati

6. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Distribuie fişa de lucru Răspunde solicitărilor RM5

Scrisă

7. Tema pentru

acasă

Recomandă aprofundarea

cunoştinţelor. Oferă material în

scopul realizării unor scurte

prezentări referitoare la vulcani

8. Evaluarea -Analizează şi notează -se raportează la

aprecierile formulate

Page 6: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

6

Anexa 1

Data ________ Numele __________________________

Fişă de lucru

1. Explicaţi care este diferenţa dintre munţii de încreţire şi cei vulcanici.

2. Imaginaţi-vă că sunteţi ghidul unei excursii la munte şi participanţii vă solicită să

prezentaţi părţile componente ale muntelui din dorinţa de a le identifica. Decrieţi părţile

componente ale muntelui în maxim 10 rânduri şi realizaţi schiţa grafică.

Page 7: Proiect v Mod ROMELIU Verificat

7

Schiţa lecţiei

Relieful major al continentelor

- relief major – treaptă de relief

I. Munţii:

- forma de relief cu altitudinea cea mai mare

- formare (orogeneză): prin încreţire şi vulcanism (schiţa grafică)

- părţi componente: versant, culme/creastă, vârf, pas (schiţa grafică)

- localizare (desen harta)

a) prin încreţire

b) vulcanism

Elementele unui munte