proiect romana puiul

8
1 PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: CLASA: a IV a B ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor SUBIECTUL LECŢIEI: „Puiul” după I. Al. Brătescu – Voineşti TIPUL LECŢIEI: consolidare OBIECTIVE CADRU: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral; 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris; 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă; OBIECTIV FUNDAMENTAL: Organizarea competenţelor de comunicare orală şi scrisă ale elevilor într -un sistem comunicativ funcţional şi asigurarea utilizării acestor achiziţii în cadrul situaţiilor concrete de comunicare socială; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3 să sesizeze structurile gramaticale corecte sau incorecte într-un mesaj ascultat; 2.4 -şi adapteze vorbirea la diferite situaţii de comunicare; 3.5 să reţină din textele studiate elementele de construcţie ale comunicării; 4.3 să redacteze diferite texte de mică întindere, adaptându-le destinaţiei şi scopului comunicării; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: OC 1 să citească corect, conştient, expresiv; OC 2 utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării; OC 3 să caracterizeze un personaj după datele furnizate de text; OC 4 să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional; OC 5 să utilizeze O.G. pentru realizarea sarcinilor de lucru; Motrice:

Upload: bongojazmin

Post on 07-Jul-2015

451 views

Category:

Education


3 download

DESCRIPTION

Proiect de lecție

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect romana puiul

1

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: CLASA: a IV – a B

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor

SUBIECTUL LECŢIEI: „Puiul” după I. Al. Brătescu – Voineşti

TIPUL LECŢIEI: consolidare

OBIECTIVE CADRU:

1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;

2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;

3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;

4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă;

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Organizarea competenţelor de comunicare orală şi scrisă ale elevilor într-un sistem comunicativ funcţional şi asigurarea

utilizării acestor achiziţii în cadrul situaţiilor concrete de comunicare socială;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3 – să sesizeze structurile gramaticale corecte sau incorecte într-un mesaj ascultat;

2.4 – să-şi adapteze vorbirea la diferite situaţii de comunicare;

3.5 – să reţină din textele studiate elementele de construcţie ale comunicării;

4.3 – să redacteze diferite texte de mică întindere, adaptându-le destinaţiei şi scopului comunicării;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive: OC1 – să citească corect, conştient, expresiv;

OC2 – să utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării;

OC3 – să caracterizeze un personaj după datele furnizate de text;

OC4 – să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional;

OC5 – să utilizeze O.G. pentru realizarea sarcinilor de lucru;

Motrice:

Page 2: Proiect romana puiul

2

OM1 – să scrie corect şi lizibil, respectând aşezarea în pagina caietului şi la tablă;

OM2 – să adopte o poziţie corectă la scris;

Afective:

OA1 – să participe activ la toate etapele lecţiei;

STRATEGII DIDACTICE: conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea, cubul, diagrama Wenn, ciorchinele,

metoda R. A. I., brainstorming-ul, tehnica blazonului, tehnica diamantului;

RESURSE:

a) materiale – fişe de muncă independentă, fişe cu organizator grafic, cub, plicuri colorate;

b) bibliografice:

M.E.C., „Curriculum pentru clasele primare”, Bucureşti, 2 005;

M.E.C., „Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limbă şi comunicare”, Bucureşti, 2 001;

Adalmina Ungureanu, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Editura AS’S, Iaşi, 2

003;

Odarca Bout, „Ghid de practică pedagogică”, Sighetu Marmaţiei, 2006

didactic.ro

c) de timp – 50 minute;

d) de spaţiu – sala de clasă;

e) umane – 11 elevi;

Page 3: Proiect romana puiul

3

Obiective

operaţionale

Etape – strategii Conţinut Evaluare

1. Moment organizatoric

pregătirea materialelor necesare;

asigurarea unui ambient (material şi psihic) optim pentru

elevi;

O1

O2

2.Reactualizarea

conţinuturilor şi exersarea

abilităţilor de comunicare

conversaţia

explicaţia

citirea ştafetă

citirea selectivă

povestirea

exerciţiul

metoda R. A. I.

controlul cantitativ şi calitativ al temei;

citirea unui fragment din povestirea „Puiul” după I. Al.

Brătescu Voineşti (manualul de limba română, editura

Aramis);

exersarea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient,

expresiv se va face prin:

citirea ştafetă;

citirea pe fragmente;

citirea selectivă a textului din manual;

reconstituirea naraţiunii pe bază de întrebări se face prin

metoda R.A.I. (Răspunde, aruncă, întreabă): Primul elev

pune o întrebare legată de conţinutul lecţiei, apoi aruncă

o minge altui elev. Acesta răspunde la întrebare, apoi

pune la rândul lui o altă întrebare, aruncând mingea altui

coleg. Întrebările pot fi de tipul:

„Unde se petrece acţiunea descrisă?”, „Care

sunt personajele?”, „De ce a fost prins puiul cel mare de

flăcău?”, „Care este învăţătura desprinsă din text?” etc.

un elev va povesti oral conţinutul textului;

elevii vor alcătui oral enunţuri folosind cuvintele

explicate: cofeturi, mirişte, etc.

se explică oral folosirea semnelor de punctuaţie în

enunţul „ –Lasă-l jos, Mărine, că e păcat de el!”

evaluare

secvenţială

Page 4: Proiect romana puiul

4

O5

3. Avanpremieră

conversaţia

brainstorming-ul

„Din această lecţie aţi putut observa că există

familii şi în rândul vieţuitoarelor, la fel ca la om. Voi

notaţi acum pe fişă toate ideile care vă vin în minte

când rostim cuvântul „mamă”.

pe grupe, elevii completează fişa (Anexa 1);

evaluare

formativă

4. Anunţarea subiectului şi a

obiectivelor

expunerea

„Astăzi vom efectua exerciţii pentru a înţelege

mai bine textul „Puiul”. Voi va trebui să colaboraţi, să

vă confruntaţi opiniile personale cu cele ale colegilor,

să respectaţi opiniile celorlalţi, pentru a rezolva cât

mai corect exerciţiile.

O5

O3

O4

5. Organizarea situaţiilor de

consolidare

conversaţia

metoda cubului

ciorchinele

diagrama Wenn

elevii sunt împărţiţi în trei grupe, iar cu ajutorul unui cub

cu feţele colorate, fiecare în altă culoare, li se vor împărţi

fişele de lucru; fişele sunt puse în şase plicuri colorate la

fel ca feţele cubului;

FIŞA 1

Descrie şi notează într-un ciorchine însuşirile prepeliţei,

notând şi faptele din care reies aceste însuşiri. (Anexa 2)

FIŞA 2

Compară însuşirile puiului mai mare cu însuşirile

celorlalţi pui, realizând o diagramă. (Anexa 3)

FIŞA 3

Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu sens

asemănător:adună, mâncare, flăcău, odată. Alcătuiţi

enunţuri cu ajutorul cuvintelor găsite.

FIŞA 4

Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi propoziţii după

schemele:

S. S. P. P.sec. P.sec.

evaluare

formativă

Page 5: Proiect romana puiul

5

subst. subst. verb subst. adj.

propriu propriu comun

P. S. P.sec. P.sec. P.sec.

verb subst. adj. subst. adj.

comun comun

FIŞA 5

Analizează subiectul şi predicatul din enunţul:

După două săptămâni au ieşit şapte pui drăguţi.

FIŞA 6

Argumentează hotărârea prepeliţei de a pleca în ţările

calde împreună cu cei şase pui.

se verifică oral activitatea grupelor, liderii fiecărei grupe

prezentând rezolvările;

frontal, la tablă şi în caiete se redă cu ajutorul

brainstorming-ului utilizarea omonimelor „cel” şi „ce-l”;

(Anexa 4)

evaluare

formativă

O5

6. Asigurarea feedback-ului

tehnica blazonului

elevii vor realiza în echipă un blazon al textului studiat;

(Anexa 5)

se vor analiza lucrările şi se vor expune posterele;

analiza

bazonului şi

afişarea

posterului

O5

7. Asigurarea retenţei şi

transferului

tehnica diamantului

se va realiza în perechi un diamant (cvintet); (Anexa 6)

se vor analiza lucrările şi se vor expune posterele;

analiza

cvintetului

evaluare

sumativă

8. Încheierea lecţiei

conversaţia

explicarea temei pentru acasă (exerciţiul 10, pagina 103);

aprecieri individuale şi colective;

ANEXA 1

Page 6: Proiect romana puiul

6

Ne iubeşte

Ne ocroteşte

Ne ajută

MAMA

Ne îngrijeşte

Ne învaţă

lucruri bune

ANEXA 2

Page 7: Proiect romana puiul

7

Ciorchinele

PREPELIŢA

Ocrotitoare

Puii se Prindea

adunau ca sub pentru pui

un cort sub furnici şi lăcuste

aripile ei

ocrotitoare

ANEXA 3

Page 8: Proiect romana puiul

8

DIAGRAMA WENN

Puiul cel mare Ceilalţi pui

neascultător ascultători

nefericit cuminţi

nepăsător frumoşi blânzi

iubitori fericiţi