proiect lec ie prob fabri 1(1)

4
PROIECT DE LECŢIE (de probă) Data: 4 mai 2015 Propunător: FABRI ALINA Unitatea şcolară: Palatul Copiilor Tîrgu Mureş Obiectul de învăţământ: ARTA ACTORULUI Subiectul lecţiei: Jocuri de comunicare nonverbală Unitatea de învăţare: Comunicarea cu partenerul Competenţa generală: stimularea comunicării între participanţi Categoria de lecţie: mixtă Competenţe specifice: - Stimularea comunicării nonverbale (expresii, gesturi, priviri etc.), pentru a iniţia noi moduri de comunicare; - Dezvoltarea capacităţii imaginative, creative şi a spiritului de observaţie şi inventivitate; - Dezvoltarea coordonării şi a spiritului de echipă. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili: O1 – să folosească diferite modalităţi de comunicare; O2 – să-şi exprime sentimentele; O3 – să-şi dezvolte comunicarea prin diferite gesturi, imitându-le O4 - să adopte un comportament adecvat activităţii în grup O5 - să-şi exprime obiectiv impresiile declanşate de lucrul colegilor Tipul de experienţă de învăţare: euristică/prin descoperire Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, exemplul, jocul didactic

Upload: lavinia-adela

Post on 14-Jan-2016

14 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Lec Ie Prob Fabri 1(1)

PROIECT DE LECŢIE (de probă)

Data: 4 mai 2015Propunător: FABRI ALINAUnitatea şcolară: Palatul Copiilor Tîrgu Mureş

Obiectul de învăţământ: ARTA ACTORULUISubiectul lecţiei: Jocuri de comunicare nonverbalăUnitatea de învăţare: Comunicarea cu partenerulCompetenţa generală: stimularea comunicării între participanţi Categoria de lecţie: mixtăCompetenţe specifice:

- Stimularea comunicării nonverbale (expresii, gesturi, priviri etc.), pentru a iniţia noi moduri de comunicare; - Dezvoltarea capacităţii imaginative, creative şi a spiritului de observaţie şi inventivitate; - Dezvoltarea coordonării şi a spiritului de echipă.

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili: O1 – să folosească diferite modalităţi de comunicare; O2 – să-şi exprime sentimentele; O3 – să-şi dezvolte comunicarea prin diferite gesturi, imitându-leO4 - să adopte un comportament adecvat activităţii în grup O5 - să-şi exprime obiectiv impresiile declanşate de lucrul colegilor

Tipul de experienţă de învăţare: euristică/prin descoperireMetode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, exemplul, jocul didactic Mijloace de învăţământ: laptopForme de organizare: individual, în grup

Page 2: Proiect Lec Ie Prob Fabri 1(1)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Page 3: Proiect Lec Ie Prob Fabri 1(1)

Momentele lecţiei

Obiective

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea activităţii şi alte observaţii

I. Captarea atenţiei

(5)

Salută; Stabileşte ordinea şi disciplina în clasă; Verifică prezenţa elevilor; Pregăteşte mijloacele didactice; Realizează formaţia cerc. Profesorul explică jocul de spargere a gheţii: elevii sunt așezați în cerc, pe scaune. Unul dintre ei intră în mijlocul cercului. Când acesta spune: Schimbă locul ... dacă-ți place anotimpul vara! (de exemplu), cei cărora le place anotimpul vara, se ridică și ocupă un alt scaun. Cine rămâne în picioare, este noul coordonator al jocului, cel care va emite următoarea situație.

Se conformează cerinţelor profesorului.

II. Actualizarea cunoştinţelor

însuşite anterior

(10)

Profesorul solicită elevii să enumere exerciţiile realizate la ultima întâlnire.

Propune reluarea unui exerciţiu, la alegere, dintre cele efectuate, sub coordonarea unui elev. De ce sunt importante exerciţiile de

memorie?

Elevii cunosc desfasurarea exerciţiului si trec la executarea lui.Un elev coordonează desfăşurarea exerciţiului.Exerciţiile de memorie sunt cele mai utile exerciţii pentru dezvoltarea concentrării şi atenţiei la copii, deoarece solicită creierul să se focuseze asupra reţinerii informaţiilor şi redării lor.

Conversaţia de verificare (prin întrebări şi răspunsuri)

Descrierea şi reconstituirea

III. Prezentarea materialului

stimul(5’)

Prezintă un filmuleţ cu Charlie Chaplin şi solicită elevii să relateze ce au înţeles.

Elevii răspund cerinţei profesorului.

IV. Comunicarea

temei şi a obiectivelor operaţionale

(2’)

Anunţă lecţia nouă “Jocuri de comunicare nonverbală competenţele şi obiectivele operaţionale.

Elevii sunt atenţi, urmăresc şi înţeleg competenţele pe care le vor dobândi.

.

Page 4: Proiect Lec Ie Prob Fabri 1(1)