proiect in cămara buncii

20
PROIECT DE ACTIVITATE “ÎN CĂMARA BUNCII !”

Upload: mvcarmen

Post on 16-Nov-2015

221 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE N CMARA BUNCII !

PROPUNTOR ACTIVITATE DIDACTIC: Carmen Murean

UNITATEA: Grdinia Special Cluj-Napoca

GRUPA: Mijlocie

DATA: 25.11.2014

TEMA DE STUDIU: Cum este/a fost i va fi aici pe pmnt!

TEMA PROIECTULUI: Toamna cea bogatSUBTEMA : N CMARA BUNCII !

DURATA: o ziACTIVITI DE NVARE: ACTIVITI INTEGRATE N CMARA BUNCII ! D-(joc didactic)+DPM

TIPUL ACTIVITII: Consolidarea i verificarea cunotinelor FORMA DE ORGANIZARE: frontal/subgrupe/individual

SCOPUL: - Consolidarea i verificarea noiunilor despre toamn ale copiilor cu privire la conceptele de legume i fructe;

-Consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare a motricitii fine.

CATEGORII DE ACTIVITI:

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):1. ntlnirea de diminea, salutul, prezena, calendarul zilei, activitatea de grup

2. Rutine: Ne pregtim pentru activiti, gustarea de diminea (deprinderi de ordine, disciplin, autoservire)

3. Tranziii:

jocuri cu text i cnt Unu, doi,unu, doi, mergem noi in pas vioi; joc cu text si cant : Tic, tac, tic, tac locul tu ti l-ai schimbat! joc de micare- Bat din palme clap, clap, clap; OBIECTIVE OPERAIONALE:

s rspund la salutul adresat;

s indice ziua sptmnii la calendarul grupei;

s se deplaseze pstrndu-i locul n rnd ctre sala de mese/baie;

s se spele pe mini utiliznd apa, spunul i prosopul;ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)

Domeniul tiinte N CMARA BUNCII ! -joc didacticDomeniul Psihomotric (DPM): parcurs aplicativOBIECTIVE OPERAIONALE:

D (Activitate matematica)

s grupeze imaginile cu legume i fructe dupa tipul categoria lor;

s denumeasca corect cifra indicata de educatoare n concentrul 1-5 (1-2 pentru copiii BC,VP)

s raporteze cantitatea la numar i numarul la cantitate (CS,DA, DS, KI, LR, MR)DPM (Activitate practica)

s urmeze traseul prestabilit n realizarea sarcinii, s alerge (VP), s sar n cerc (BC, DA), peste i prin obstacol (CS, DS, KI, LR, MR ); s execute corect micrile sugerate de orientare n spaiu necesare finalizrii sarcinii;

s culeag, s planteze legume i s le aeze n co (CS,DA, DS, KI, LR, MR) s duc n pas alergtor legume la lad (BC,VP).ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1):STRATEGII DIDACTICEMetode si procedee: conversaia,explicaia,instructajul verbal, jocul, munca independent, munca pe grupuri mici, analiza, turul galeriei.

Materiale didactice: plane, jetoane reprezentnd imagini cu legumele i fructele, lipici, puzzleForma de realizare: individual, n grupuri miciTranziii: joc cu text i cntec : Tic, tac, tic, tac locul tu i l-ai schimbat!

Durata:15-20 min

CENTRE DESCHISE SI MATERIALE PUSE LA DISPOZITIA COPIILOR

BIBLIOTEC ARTA TIIN CONSTRUCII

Cri, reviste, plane cu imagini legume, fructe, lipiciPuzzle bidimensional i tridimensional reprezentnd legume i fructecarton, crengi de copac

BIBLIOTEC: Ce ne-a nvat toamna ? Obiective urmarite

s rsfoiasc crile, revistele (pensa digitala corecta)

s lipeasc frunze, legume, fructe n dup model

Mijloace didactice

Cri, reviste, plane, jetoane reprezentnd imagini cu legumele i fructele

JOC DE MASA: Fructe i legumele de toamn!-puzzleObiective urmarite

s recunoasc legumele i fructele ilustrate n imagini;;

s reconstituie imaginea formnd din buci ntregul;

s denumeasc imaginea ntregit;

Mijloace didacticePuzzle reprezentnd legume i fructe

ARTA: Coul toamnei Obiective urmarite

s in corect pensula (pensa digitala corecta)

s coloreze legume, fructe n contur

Mijloace didactice

legume, fructe , culori

CONSTRUCTII: Ldia pentru fructe Obiective urmarite

s-i coordoneze micrile oculo-motorii n rezolvarea sarcinii; sa construiasac ldia cu legume din materiale puse la dispoziie s denumeasc imaginea ntregit;

Mijloace didacticeCarton, crengi de copac

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 2): Joc de micare cu text i cnt In cmara oricelului! (adaptare dup cntecul In pdurea cu alune!)OBIECTIVE OPERAIONALE:

s identifice tactil fructele i legumele din scule ;

s le asocieze cu imaginea lor prin indicarea legumei/fructului identic (VP, BC),(prin denumire CS,DA, DS, KI, LR, MR ) s execute micrile sugerate de orientare n spaiu;

s colaboreze cu colegii

s recunoasc legume i fructe tridimensionale i s reconstituie imaginea formnd din jumtate ntregul;

Elemente de joc: surpriza, manipularea materialului, aprecierea, aplauze, recompenseStrategii didactice:

Metode i procedee didactice jocul didactic, conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, munca n echip, munca independent, joc de micare cu text i cnt.

Materiale didactice: Sculeul cu legume i fructe tridimensionale, puzzle reprezentnd legume i fructe Forme de organizare:frontal,individual, pe grupuriTranziii: joc de micare- Bat din palme clap, clap, clap;Sistem de evaluare: evaluare Metode de evaluare: verificarea orala, evaluarea curenta, aprecieri verbale, analiza produselor activitatii.CENTRE DESCHISE SI MATERIALE PUSE LA DISPOZITIA COPIILOR

BIBLIOTEC TIIN CONSTRUCII

Cri, reviste, plane cu imaginiRecunoatere tactil de legume i fructe carton, crengi de copac, frunze uscate pentru casa oricelului

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008

Activiti integrate-ntrebri i rspunsuri, Casa Corpului Didactic, 2009 Jocuri didactice, Editura Corint,2014SCENARIUL ZILEInainte de venirea copiilor n sala de grup se pregtesc o parte din materiale i se aranjeaz sala pe sectoare de activitate.Activitatea zilei ncepe cu ntalnirea de diminea,copiii fiind asezai n semicerc.Salutul de diminea se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei. Fiecare i salut colegul din partea dreapt, adresandu-i-se pe nume. Salutul: Dimineata a sosit

Toi copii au venit

n cerc s ne aezm

Cu toii s ne salutm!Se face prezena copiilor: se striga catalogul grupei, fiecare copil i aaz poza pe panoul grupei.Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am ntalnit

Cine oare n-a venit? Un copil aaz la panou fotografiile colegilor abseni.Se ndreapt atenia copiilor spre Calendarul naturii. Se precizeaz ziua n care ne aflam, se amintete ce zi a fost ieri, i ce zi va fii mine. Se prezint un plan de ntrebri pentru observarea imaginilorexpuse:

-nceanotimp ne aflm?

-Cum este vremea n acest anotimp?

- Ce schimbri au locn natur?Ce sentmpl cu plantele,cu animalele?

-Ce flori detoamn cunoatei? Dar legume? Dar fructe?-Ceactiviti facoamenii? Ce fac copiii?-Cumnembrcm?

Prin ntrebri dirijate, voi introduce coul cu fructe i legume iar copiii vor mprti cu restul grupei care este fructul/ leguma preferat convorbire.Noutile zilei: Astzi vom face multe lucruri interesante, dar toate le vei afla la momentul potrivit.

Noutatea zilei. Grupa primeste n vizit pe oricelul Chi care aduce un scule de la Zna Toamn ! Copiii se ndreapt spre centre pe cntecul A venit iar toamna . n prima parte a zilei, la activitile alese de diminea (A.L.A. I), copii i vor nclzi mnuele Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la o floare/Boboc, floare, boboc ,floare., copii sunt repartizai pe centre, solicitnd rezolvarea cerinelor; Sarcinile vor fi s recunoasc legumele i fructele i s reconstituie imaginea formnd din buci ntregul la centrul Joc de masa; s coloreze n contur i s lipeasc legume, fructe pe hrtie la centrul Arta Coul toamnei; asamblarea din carton i crengi a ldiei la centrul CONSTRUCTII: Ldia pentru fructe. La terminarea activitatilor pe centre se vor observa produsele realizate i se va aprecia modul de lucru.Copiii se vor deplasa spre baie (tranzitie) recitand versurile: Acum c am terminat, scunele am aranjat/ Ca frunzele noi zburm/ Spre baie cu toii pornim/ Pe covor de frunze pasim.Activitatea pe domenii experieniale

Domeniul tiinte N CMARA BUNCII !- joc didacticDomeniul Psihomotric (DPM): parcurs aplicativVor urma traseul prestabilit n realizarea sarcinii, s alerge (VP), s sar n cerc (BC, DA), peste i prin obstacol (CS, DS, KI, LR, MR ); vor executa corect micrile sugerate de orientare n spaiu necesare finalizrii sarcinii; vor planta ,culeage legume i le aez n co (CS,DA, DS, KI, LR, MR); vor mege n pas alergtor s duc legume la co (BC,VP).Se anun tema activittii integrate i obiectivele propuse spre realizare. n acest sens, se va face intuirea materialului, vor fi date explicaiile necesare realizrii obiectivelor menionate, vor fi explicate regulile jocului i se va executa jocul de prob. n ultima etap a zilei (A.L.A. II )copiii vor desfura un program distractiv numit In cmara soricelului! Pentru o bun organizare i desfurare se va ine cont de urmtoarele condiii: aerisirea slii de grup, aezarea mobilierului i pregtirea decorului, introducerea organizat n sala de grup, pregtirea climatului psiho-afectiv necesar nceperii programului.

DESFURAREA ACTIVITII ADPNr.crt.MOMENTELE ACTIVITIICONINUTUL ACTIVITII EVALUARE

1.Moment organizatoricAerisirea salii de grupa;

Se vor asigura condiiile necesare pentru o bun desfurare a activitii;

Se amenajeaz spaiul educaional, se pregtete materialul didacticInstructajul verbal

2Captarea atenieiSe va introduce n activitate oricelul Chi.Se consider reuit :

Captarea ateniei tuturor copiilor

3.Desfurareaactivitii

.Copiii vor fi introdui n activitatea zilei prin ntlnirea de diminea.

Salutul se va realiza prin tehnica comunicarii rotative Salutul porneste de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei. Fiecare i salut colegul din partea dreapta, adresandu-i-se pe nume .

Prezena

Calendarul naturii va fi completat mpreun cu copiii.

Se consider reuit :

Toi copii rspund la salutul educatoarei

Raspund cu prezent cand i aud numele.

Ridic mna cnd i aud numele

Indic ziua de joi i pun nsemnul aspectului vremii de afar.

3.Reactualizarea cunotinelorReactualizarea cunotinelor despre fructe i legume se va realiza prin discuii libere purtate n urma mesajului zilei.Prin ntrebri dirijate, voi introduce coul cu fructe i legume iar copiii vor mprti cu restul grupei care este fructul/ leguma preferat convorbire-nceanotimp ne aflm?

-Cum este vremea n acest anotimp?

- Ce schimbri au locn natur?Ce sentmpl cu plantele,cu animalele?

-Ce flori detoamn cunoatei? Dar legume? Dar fructe?-Ceactiviti facoamenii? Ce fac copiii?-Cumnembrcm?

Se consider reuit :

Copiii denumesc din memorie fructe i legume nvate.

Copiii arata fructe i legume preferate.

4.

Anunarea temei

Se anun tema activitii integrate: N CMARA BUNCII ! . Copiii vor afla sarcinile de lucru ce urmeaz a fi ndeplinite pe parcursul zilei.Se consider reuit :

repet titlul activitii integrate (CS,DA, DS, KI, LR, MR)

ACTIVITATI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES (ALA I)SECVENTELE DIDACTICE CONTINUTUL ACTIVITII

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoricAerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului pe domenii experieniale: art, stiinta, constructii;

Distribuirea materialului necesar pe domenii de activitate;Instructajul verbal

Captarea atentieiSe va introduce n activitate oricelul Chi care aduce sculeul de la Zna Toamn.Conversaia

2.Anuntarea temei i a obiectivelorSe anunt activitile ce vor fi desfaurate pe cele trei centre:

JOC DE MASA: Legumele i fructele!-puzzle

ARTA: Coul cu legumeCONSTRUCTII: Ldie pentru fructeConversaiaSe consider reuit Copii repet numele activitilor (CS,DA, DS, KI, LR, MR)

3.Desfasurarea activitii

pe domenii de activitateSe va explica copiilor modul de desfurare a activitii. Dup tranziia pe cntecul A venit iar toamna, copiii vor fi repartizai pe centre. Copiii i vor nclzi mnuele: Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la o floare/Boboc, floare, boboc ,floare..La centrul Joc de masa vor reconstitui imaginea din doua sau trei bucati i vor denumi corect fructele i legumele reprezentate n imagini. La centrul Arta s in corect pensula (pensa digitala corecta) pentru a colora i lipii legume, fructe pe hartie. La centrul Construcii copii i vor coordona micrile oculo-motorii n rezolvarea sarcinii de construire a ldiei cu fructe din diferite materiale puse la dispozitie.

Brainstorming

ConversaiaSe consider reuit

Copiii (CS,DA, DS, KI, LR, MR) refac ntregul,pronun corect cuvintele , aeaz la locul potrivit jetoanele

Copii (BC; VP ) lipesc conform cu modelul

4.Evaluarea activitiiCopiii vor fi mprii pe grupe i vor realiza sarcinile cerute pentru fiecare centru. Apoi se vor roti pentru ca fiecare copil s poat parcurge activitile desfurate.ConversaiaTurul galeriei

Se consider reuit :

Copiii lucreaz singuri (CS,DA, DS, KI, LR, MR) sau cu ajutor(BC; VP )Copii se rotesc la mai multe centre

5.ncheierea activitiiSe vor prezenta rezultatele copiilor si se va face turul galeriei;

Se fac aprecieri individuale si colective.Conversatia

Tranziia : Acum c am terminat, scunele am aranjat/ Ca frunzele noi zburm/ Spre baie cu toii pornim/ Pe covor de frunze pasim.

ACTIVATATE PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)

SECVENTELE DIDACTICE CONTINUTUL ACTIVITII

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoricAerisirea slii de grup;

Aranjarea mobilierului Distribuirea materialului necesar pe domenii de activitate;Instructajul verbal

Captarea atentieiSe va purta o discuie cu copiii despre oricelul Chi i sculeul de la Zna Toamn.Conversaia

2.Anuntarea temei i a obiectivelorCopiii vor fi familiarizai cu tema activitii. Astzi ne vom juca: N CMARA BUNCII !ConversaiaSe consider reuit :

Repetarea titlului activitii de ctre un copil

3.Desfasurarea activitii

pe domenii de activitateDS-Activitate matematica

Intuirea materialului concret

Se vor prezenta copiilor, sub form de surpriz, elementele ce vor ajuta la desfurarea jocului: planse reprezentand grdina i pomul, imagini cu legume i fructe, jetoane cu cifre, couri pentru munca individuala.

Explicarea sarcinilor i prezentarea regulilor jocului didactic

Copiii sunt asezati pe scaune n semicerc

Se explic regulile jocului i modul de desfurare al acestuia mai nti pe material concret. Fiecare raspuns corect va fii recompensat cu aplauze si felicitari. La Variantele I si II se va lucra frontal iar la varianta III a jocului copiii vor lucra individual la masute. Sarcinile se vor explica treptat,pe parcursul jocului,in functie de varianta.Jocul de prob se realizeaz cu cte un copil.Desfurarea propriu-zis a jocului Varianta ILa prima varianta a jocului se va lucra frontal cu cate un copil. Copiii vor trebui sa potriveasc toate legumele n grdin, fructele n copac. Pentru VP, si BC se va lipi mrul n copac ca material suport

rianta a II-a

Se va lucra frontal la tabla magnetica cu cate un copil desemnat de educatoare. Un copil va aranja pe tabla cifrele de la 1-5 ,verbaliznd aciunea.

Sarcina 1 :vor pune n copac tot atatea mere cte arata cifra.

Sarcina 2:vor potrivi cifra care arata cte mere sunt n mr

Sarcina diferentiata:VP, BC va pune mrul n copac

Varianta a III-a

La aceasta varianta copiii vor lucra individual la masuta .fiecare copil are cate o fisa care reprezinta un copac i jetoane reprezentand mere.Copiii vor trebui sa pun n co tot atia morcovi ci indica cifra de pe tabla magnetica. Dup ce se verifica rezultatul fiecarui copil,unul din ei completeaza i modelul educatoarei.

Tranziia : Bat din palmeDPM

se va realiza printr-o activitate practic Se executa exercitii de nclzire a muchilor.

Pentru realizarea sarcinii didactice se explic i se exemplific modalitatea i etapele de lucru. Solicitnd un copil s repete etapele de lucru.

Copiii vor fi primi coulee cu cartofi din care n:

Varianta I: Vor urma traseul prestabilit n realizarea sarcinii, vor merge n pas alergtor, vor sari n cerc unde vor planta ,culeage legume i le vor aeza n co,

Varianta II: Vor urma traseul prestabilit vor merge n pas alergtor, vor sari n cerc unde vor planta ,culeage legume,vor trece peste obstacol, vor sari n cerc unde vor planta ,culeage legume i le vor aeza n co,

Varianta III: Vor urma traseul prestabilit vor merge n pas alergtor, vor sari n cerc unde vor planta ,culeage legume,vor trece peste obstacol vor sari n cerc unde vor planta ,culeage legume, vor trece prin obstacol i le vor aeza n co.Brainstorming

Conversaia

Se consider reuit :

Repetarea corect a regulilor de ctre un copil din fiecare grupSe consider reuit :

Copiii reusesc sa potriveasca legumele n grdin, fructele n copac;

Copiii VP, BC reuesc s pun mrul n copac i morcovul n grdinSe consider reuit:

Adunarea fructelor, legumelor potrivit culorii (CS, DS, KI, LR, MR );Dac VP, BC va pune mrul n copac

Se consider reuit :

Dac alerg (VP), sare n cerc (BC, DA), peste i prin obstacol (CS, DS, KI, LR, MR );Dac vor executa corect micrile sugerate de orientare n spaiu necesare finalizrii sarcinii; Dac vor planta ,culeage legume i le aez n co (CS,DA, DS, KI, LR, MR); Dac vor mege n pas alergtor s duc legume la co (BC,VP).

4.Evaluarea activitiiSe vor face aprecieri verbale asupra modului in care copiii s-au comportat i au participat la activitate:

-antrenarea n sarcin;

-execuia sarcinilor;

-comportamentul n timpul activitii.Copiii realizeaza individual sarcina de lucru, educatoarea oferindu-le ajutor i explicaii suplimentare.

Turul galeriei

AnalizaAprecieri verbale individuale si frontale

5.ncheierea activitiiSe vor prezenta rezultatele copiilor i se va face turul galeriei;

Se fac aprecieri individuale i colective.

Se face poza de grup mpreun cu lucrrile realizate.

Copiii vor parsi sala de grupa , se fac pregtiri pentru gustare.Conversaia

TRANZITII: copiii ies din grupa pe cntecul Unu, doi, unu, doi vino s te joci cu noi.

ACTIVITI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES (ALA II )

SECVENTELE DIDACTICE CONTINUTUL ACTIVITII

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoricAerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului Distribuirea materialului necesar pe domenii de activitate;

Captarea atentieiSurpriza oricelul Chi cutia cufrul cu buntiConversaia

2.Anuntarea temei i a obiectivelorSe anun tema :Jocul de micare cu text i cnt In cmara soricelului!

Conversaia

Se consider reuit:

Dac repet titlului jocului (CS,DA, DS, KI, LR, MR)

3.Desfasurarea activitii

pe domenii de activitateExplicarea i demonstrarea jocului.

Copiii sunt asezai n cerc n faa educatoarei i urmresc demonstrarea micrilor jocului. Se familiarizeaz cu gesturile sugerate de textul cantecului. Dup demonstrarea jocului ,se cnt cntecul In pdurea cu alunecu copiii de mai multe ori apoi se trece la jocul propriu-zis.

Executarea propriu-zis a jocului

n timp ce se cnt cntecul educatoarea mpreuna cu copiii execut micrile sugerate de text. Se repet de mai multe ori.

Pentru echilibrarea curbei de efort se va organiza un joc linititor,copiii primind n palm cte o frunz pe care o miros i o sufl. Exerciiul se repet de dou, trei ori.Brainstorming

Conversaia

Se consider reuit:

Concentrarea voluntar a ateniei pentru a urmri micrile efectuate de educatoare pe baza textului;Interpretarea cntecului de dou trei ori cu ajutor;

(CS,DA, DS, KI, LR, MR)Executarea micrilor sugerate de textul cntecului cu ajutor (BC, VP) sau fr ajutor (CS,DA, DS, KI, LR, MR)

4.Evaluarea activitiiSe fac aprecieri verbale asupra implicrii i a modului n care au cntat i efectuat micrile sugerate de text.ConversaiaTurul galeriei

Aprecieri verbale .

6.ncheierea activitiiSe fac aprecieri individuale i generale asupra modului n care au participat copiii la activitatea integrat i asupra comportamentului acordndu-se recompense materiale.

Se face poza de grup mpreun cu lucrrile realizate.

Copiii vor parsi sala de grupa ,se fac pregtiri pentru masa de prnz.Conversatia

Aprecieri generale i individuale asupra modului de implicare a copiilor n activitate.

Tranziie: Acum c am terminat, scunele am aranjat/ Ca frunzele noi zburm/ Spre baie cu toii pornim/ Pe covor de frunze pasim.

Educatoare: Carmen Murean

Grupa: Mijlocie

Grdinia Special ,Cluj-Napoca