proiect ed tehno

5
PROIECT DE LECŢIE Şcoala Gimnazială Poiana Prof: Stăicuț Claudia Clasa: a III-a Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: EDUCATIE TEHNOLOGICA Tema: lucrări din diferite materiale Subiectul: Primăvara - colaj Tipul lecției: formare de priceperi si deprinderi Scopul:Formarea priceperii şi deprinderii de a utiliza diverse materiale în combinaţie cu alte materiale; dezvoltarea gustului estetic şi a interesului pentru a lucra în colectiv; stimularea sensibilităţii faţă de plantele, păsările şi insectele din mediul înconjurător. Obiective operaționale: Pe parcursul activităţii elevii vor fi capabili: O 1 - să dea răspunsuri corecte întrebărilor introductive; O 2 - să descrie materialele folosite şi utilizarea lor; O 3 - să precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate; O 4 – să realizeze lucrările propuse respectând etapele precizate; O 5 – să asambleze părţile componente ale lucrării; Strategii didactice: Metode : conversaţia, explicaţia, problematizarea, demonstraţia, observarea organizată, exerciţiul, lucrări practice Mijloace: foarfece, hârtie colorata, amforă, ace cu gămălie, copacul - CD cu „Primăvara” de Vivaldi Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, în grup 1

Upload: claudia-loredana

Post on 24-Nov-2015

4 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIEcoala Gimnazial PoianaProf: Sticu ClaudiaClasa: a III-aAria curricular: TehnologiiDisciplina: EDUCATIE TEHNOLOGICATema: lucrri din diferite materiale

Subiectul: Primvara - colajTipul leciei: formare de priceperi si deprinderiScopul:Formarea priceperii i deprinderii de a utiliza diverse materiale n combinaie cu alte materiale; dezvoltarea gustului estetic i a interesului pentru a lucra n colectiv; stimularea sensibilitii fa de plantele, psrile i insectele din mediul nconjurtor.

Obiective operaionale:

Pe parcursul activitii elevii vor fi capabili:

O1 - s dea rspunsuri corecte ntrebrilor introductive;

O2 - s descrie materialele folosite i utilizarea lor;

O3 - s precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate;

O4 s realizeze lucrrile propuse respectnd etapele precizate;

O5 s asambleze prile componente ale lucrrii;

Strategii didactice:

Metode : conversaia, explicaia, problematizarea, demonstraia, observarea organizat, exerciiul, lucrri practiceMijloace: foarfece, hrtie colorata, amfor, ace cu gmlie, copacul CD cu Primvara de VivaldiForme de organizare: frontal, individual, n perechi, n grup

Bibliografie: 1.Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, clasele III, Bucureti. 2.Neagu, Draga Fantezii i ndemnare,Ed.Tineretului, Bucureti, 1979. 3.Cirea, Victor Cltorie n lumea plantelor,Ed.Casa Editorial Regina, Iai, 2001.DESFURAREA LECIEI

Etapele lecieiOb.

Elemente eseniale de coninutMetode si procedeeForme de organiz.

1. Moment organizatoric

1 minAsigur condiiile necesare bunei desfurrii a leciei.

Se stabilete ordinea i linitea in clasa necesare nceperii activitii. Pregtesc materialul didactic necesar -conversatia

2.Captarea ateniei

5 min.O1Se poarta o discuie despre anotimpul de primvara:

n ce anotimp suntem?

Care sunt lunile corespunztoare acestui anotimp? (martie, aprilie, mai)

Care sunt srbtorile acestui anotimp? (1 Martie, 8 Martie, Floriile, Patele)

- activitile agricole: arat, semnat;

- flori: brndue, ghiocei, viorele, narcise, frezii, zambile;

- insecte i psri: fluturi, buburuze, berze, cocori, cuci, rndunele.Metoda ciorchinelui

Activitate frontal

Evaluare oral

3. Anunarea temei i a obiectivelor

2 min.

Astzi,la educaie tehnologic, o sa facem si noi o machet de primvara..Va trebui sa lucrai n linite, s pstrai ordinea si disciplina, s pstrai acurateea lucrrilor, s decupai dup contur, s asamblai formele decupate.explicaia

4. Dirijarea nvrii

20 min.O2O3O4

Explic prile componente ale lucrrii. mpart colectivul n trei grupe.Pentru fiecare grup se execut unul dintre elemente pentru a exemplifica modul de lucru.Explic si demonstrez etapele de lucru pentru fiecare grupa in parte.

Voi mpri trei cartoane (unul verde, unul galben i altul albastru) celor trei grupe.

Grupa I- cartonul verde, galben i albastru pentru iarb, respectiv nori i soare;

decuparea dup desen

Grupa a II-a- cartonul galben, portocaliu, negru pentru albinue, fluturi, rndunele;

decuparea dup desen

Grupa a III-a cartonul verde, roz, alb pentru frunze, flori, margarete

decuparea dup desen

Cer elevilor s nceap realizarea lucrrilor.Supraveghez elevii, dnd indicaiile corespunztoare acolo unde este cazul;Numesc cte un reprezentant din fiecare grupa pentru a verbaliza etapele ce trebuie parcurse pentru a realiza lucrrile propuse.

explicaia

demonstraia

munca inde

pendentPe grupe

Observare comportamental

5.Obtinerea performantei

5 min.O5

Dup terminarea acestei tehnici, se va trece la asamblarea elementelor decupate pe amfor. Nu nainte de a fixa copcelul i de a prezenta prile lui componente (rdcin, tulpin, frunze, flori, fructe)Asamblarea se face prin prinderea cu ace cu gmlie a decupajelor, n ordinea aleas de ei.Fiecare elev din echipa vine cu idei ct mai creative.

n timpul lucrului, elevii vor audia Primvara de Vivaldi.exerciiulconversaia

activitate n perechiObservare sistematic comportamental

6. Feed-back-ul

4 min.Se repet tehnicile de lucru folosite.

Se evalueaz lucrrile, argumentndu- se aprecierile fcute.Se pot face activiti n completare de numrarea a rndunelelor de pe plan, a fluturilor, a albinelor, a buburuzelor, a florilor din iarbexplicaiaconversaia

7.Evaluarea lucrrilor

8 min.O5

Se va aprecia modul n care au lucrat elevii la or

Cntam ,,Vine,vine primvara sau Copcelul din grdin explicaia

Aprecieri individuale i colective

PAGE 2