proiect dirigentie

6
PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Lanurile Profesor Diriginte: Tincu Mihaela Data: 14.01.2014 Clasa: a VII a Modulul: Calitatea Stilului de viata Tema Propusa: Igiena Invatarii eficiente Obiective cadru: exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate Obiective de referinta: sa evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici si de mediu asupra stilului de viata si dezvoltarea carierei. Obiective operationale : - sa identifice si sa constientizeze locul pe careil

Upload: dknw

Post on 22-Oct-2015

59 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

igiena invatarii

TRANSCRIPT

Page 1: proiect dirigentie

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Lanurile

Profesor Diriginte: Tincu Mihaela

Data: 14.01.2014

Clasa: a VII a

Modulul: Calitatea Stilului de viata

Tema Propusa: Igiena Invatarii eficiente

Obiective cadru: exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate

Obiective de referinta: sa evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici si

de mediu asupra stilului de viata si dezvoltarea carierei.

Obiective operationale :

- sa identifice si sa constientizeze locul pe careil ocupa scoala in viata elevilor

- să aplice metode eficiente de rezolvare a problemelor si luare a deciziilor

- să identifice sursele de stres şi modalitaţile de adaptare eficientă la stres

Resurse: sala de clasa, tabla, fise de lucru, etichete, lipici, culori

Desfasurarea Lectiei

Momentul Organizatoric- Profesorul muta catedra si invita elevii sa se aseze in forma de cerc in fata clasei Spargerea ghetii

Activitatea 1: Cu totii suntem buni! Obiective: stimularea respectului fata de semeni.Descrierea activitatii:Elevii sunt asezati in cerc. Profesorul are o mingiuta si roaga elevii sa spuna O CALITATE apoi sa paseze mingea elevului caruia ii este adresata calitatea si sa mearga in banca sa. Pana cand toti elevii auu fost apreciati pozitiv.

Activitatea 2: De ce vin la scoala? Obiective: constientizarea importantei scolii in viata elevilor

Page 2: proiect dirigentie

Descrierea activitatii: Brainstorming- discutie libera Profesorul intreaba elevii sa enumere cateva motive reale pentru care ei vin zi de zi la scoala.Activitatea 3: Ce vor profesorii de la mine?Obiective: elevul este ajutat sa devina parte constienta al procesului de invatamant.

Descrierea activitatii: Prof. inmaneaza fiecarei banci o fisa pe care ei sa o completeze.Piramida Cerintelor. Fisa 1.Copii o completeaza in perechi.La finalul activitatii prof completeaza piramida lui proprie desenata pe tabla cu 10 cerinte pe care le are ea de la elevi si subliniaza importanta cunoaasterii acestor cerrinte pentru ca elevul sa inregistreze succes scolar fara stres.

Activitatea 4: De ce ma stresez?Obiective: intelegerea conceptului de stres, modalitati de prevenire si combatere a acestuia.Metode: Brainstorming, explicatia

Descrierea activitatii:Profesorul Scrie pe tabla urmatoarele: CE ESTE STRESUL? DE CE APARE? CUM IL COMBATEM? - tabel de completat cu raspunsurile elevilor.Elevii raspund( brainstorming) si completeaza tabelul.

Activitatea 5: TREBUIE SA INVAT!!! CAND?Obiective: elevii vor fi capabili sa identifice factorii care influenteaza invatarea

Elevii isi vor imbunatati atitudinea fata de munca in echipa, spiritual de cooperare si implicare

Descrierea Activitatii: Profesorul imparte clasa in 4 grupe. De 6-7 eleviFiecarei grupe ii revine o sarcina: sa creeze un poster folosindu-se de culori in care sa descrie sis a prezinte unul din factorii care influenteaza invatarea : Fiziologici, psihologici, ambientali, organizatorici.La sfarsitul lectiei elevii vor prezenta clasei posterul la care au lucrat.

Activitatea 6: FeedbackObiective: se verifica atingerea obiectivelor anterioare

Elevii vor aprecia lectiaProfesorul pune intrebari despre semniicatia lectiei, utilitatea ei.Profesorul comunica tema de lucru : Cum sa invatam mai bine? Viitoarea tema de abordat in continuare.

Page 3: proiect dirigentie