proiect didactic toamna
DESCRIPTION
proiect de activit toamnaTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ„Salata Toamnei”
Educatoare: Gaina Andreea Alexandra
NIVEL IITEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”SUBTEMA: Vitaminele din grădinăFORMA DE REALIZARE: activitate integratăTIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (predare, consolidare cunoştinţelor şi deprinderilor anterioare)DURATA: 1 ziLOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupăA.D.P. Întâlnirea de dimineaţă. Bucătăreasa vestita pentru gătit pregătită. Deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire.
A.L.A.Jocuri de masă: Sortează imagini cu legume de toamnă.Construcţii: Lădiţe pentru legume.Ştiinţă: ABC-ul legumelor.Jocuri de mişcare
A.D.E. – „Vitaminele din grădină”D.Ş.+D.O.S. „Salata Toamnei” – convorbire+elemente de activitate casnicăD.E.C. „Coşuri pentru legume” – pictură
SCOPUL ACTIVIĂŢII: să îşi îmbogăţească experienţa senzorială ca bază a cunoştinţelor practice, pentru a fi capabili să se implice în realizarea acţiunilor trasate, valorificând deprinderile de lucru însuşite
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :O1: - să recunoască legumele specifice anotimpului de toamnă;O2: - să construiască lădiţe pentru legumele de toamnă folosindu-se de materiale puse la dispoziţie; O3: - să observe legumele utilizând experienţa senzorială: văz, miros, gust, tactil;O4: - să distingă gustul fiecărei legume dintre cele observate; O5: - să redea întrebuinţările şi calităţile fiecărei legume luate în parte şi în ansamblu; O6: - să sorteze imaginile după un anumit criteriu;O7: - să reţină părţile componente ale legumelor observate: miez, sâmburi, codiţăO8: - să folosească tehnici de lucru învăţate în redarea compoziţiei artistico-plastice;O9: - să aplice reguli de igienă cu privire la consumarea legumelor. STRATEGIE DIDACTICĂ:a. Metode şi procedee: observare, conversaţie, demonstraţie, turul galeriei, explicaţia, activitate de grup/munca independentă, exerciţiu.b. Mijloace de învăţământ: legume (ardei, gogoşar, ceapă, morcov, roşie, castravete), cuburi din plastic, jetoane cu diferite imagini specifice temei, fişe individuale de muncă independentă, condimente (sare, ulei, oţet), veselă, bonetă şi halat de bucătăreasă;
1
c. Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual
2
SCENARIUL DIDACTIC
Eveniment didactic
Conţinutul ştiinţific Strategie didacticăMetode şi procedee Mijloace de
învăţământEvaluare
1. Captarea atenţiei
A.D.P. Activitatea zilei va începe cu întânlinea de dimineanţă.Salutul porneşte de la educatoare prin recitarea unei poezii:
“Dimineaţa a sosit Toţi copiii au venit, În semicerc să ne adunăm Cu toţi să ne salutăm. Bună dimineaţaaaaa....!! Ne bucurăm că suntem aici. A-nceput o nouă zi, Bună dimineaţa, copii!”Copiii sunt invitaţi să se aşeze în semicerc şi să se prezinte. După salut vor urma discuţiile de grup care cuprind ştirea zilei şi completarea în calendarul naturii. Discuţii despre tema săptămânii, a zilei.
Observarea Conversaţia
Boneta Halatul
2. Anunţarea scopului şi a obiectivelor
Prezentarea ofertei pentru derularea programului zilei, utilizând materialele descoperite.
ConversaţiExplicaţia
Materialele pregătite pentru prima parte a activităţii
3. Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării
Cu ajutorul educatoarei, preşcolarii vor fi îndrumaţi spre centrele deschise.: A.L.A.Jocuri de masă: Sortează imagini cu legume de toamnă.- din multitudinea de imagini şi jetoane puse la dispoziţie, trebuie selectate imaginile specifice anotimpului de toamnă şi mai ales cele
ConversaţiaObservareaExerciţiu
- jetoane şi imagini
probă practică
3
specifice legumelor de toamnă;Construcţii: Lădiţe pentru legume.- cu ajutorul cuburilor din plastic şi a celor din lemn, folosindu-şi imaginaţia creatoare, vor realiza în diverse forme lădiţele pentru legume;
Ştiinţă: ABC-ul legumelor. - la enunţarea unei litere de către educatoare, preşcolarii vor enumera legume care încep cu litera respectivă şi în acelaşi timp vor continua cu descrierea lor şi modul de întrebuinţare a acestora.
Jocuri de mişcare: Hora legumelor- copii se împart în două echipe: „Legume verzi” şi „Legume roşii” după care vor cânta şi vor juca pe versurile unui cântec cunoscut de ei
ConversaţiaExplicaţie Exerciţiu
Explicaţie Exerciţiu
- cuburi din lemn şi din plastic,- etichete cu denumirea legumelor
- jetoane şi imagini cu legumele despre care se discută
- probă orală
4. Obţinerea performanţei
A.D.E. – „Vitaminele din grădină”D.Ş.+D.O.S. „Salata Toamnei” – convorbire+elemente de activitate casnică- fiecare dintre legumele: ardei, gogoşar, morcov, ceapă, roşie, castravete, vor fi prezentate de către educatoare costumată în „mică bucătăreasă”. - pe baza celor văzute direct sub ochii lor, preşcolarii vor reda: gustul, culoarea, forma, alcătuirea fiecărei dintre legumele spălate, curăţate şi feliate pentru salata de legume;- folosind tacâmurile, vesela şi condimentele corespunzătoare, educatoarea împreună cu preşcolarii va realiza „salata de legume”, care va fi degustată pe rând de toţi preşcolarii.
D.E.C. „Coşuri pentru legume” – picturăPe baza fişei model se prezintă coş cu legume realizat folosind tehnica picturii; se explică procedura de lucru corespunzătoare, urmând ca preşcolarii să treacă la activitate de muncă independentă, dar nu înainte
- observaţia;- explicaţia;- demonstraţia;
- explicaţia;- demostaţia;- execiţiul;- muncă
- ardei;- gogoşar;-morcov;-ceapă;-castravete;-roşia.- tacâmuri şi vesela corespunzătoare;- boneta şi halat alb;- condimente.
- fişe individuale de muncă; - acuarelă şi
- probă orală.
- probă practică.
4
de efectuarea unor exerciţii motrice pentru fluidizarea activităţii. independentă; pensule. 5. Asigurarea feedbak-ului
Câţiva copii vor alege cele mai reuşite lucrări, motivând alegerea făcută. Vom face o analiză asupra activităţii desfăşurate pe tot parcursul zilei, insistând pe recomandarea de a utiliza legume în forme diferite şi în modul de igienă corespunzătoare.
-turul galeriei. -probă orală
6. Evaluare Realizarea unui dialog în care să se exprime aprecieri referitoare la gradul de implicare în activitate şi a rezultatelor obţinute.
- conversaţie; - servire de bomboane;- buline sub forma legumelor.
5