jocuri de toamna proiect didactic
DESCRIPTION
proiect, jocuri, toamnaTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICDATA:26.11.2012CLASA:a III-a 22ARIA CURRICULARĂ:Limbă şi comunicareDISCIPLINA:Limba românăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Rolul cuvintelor în comunicareSUBIECTUL : Prima oră : Joc de toamnă, de Elena Dragoș(lectură)
Ora a doua : Cuvântul-parte de vorbire
TIPUL LECŢIEI : recapitulare
OBIECTIVE CADRU :1.Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală2d3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.5. să manifeste atenţie faţă de interlocutor în diferite situaţii de comunicare ;2.2. să pronunţe clar şi corect un mesaj ;2.5. să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcţie a comunicării studiate ;2.6. să manifeste cooperare în diferite situaţii de cod2ssmunicare ;3.4. să citească în mod corect un text necunoscut;3.7. să manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare) ;4.1. să respecte regulile de despărţire în silabe, ortografia şi punctuaţia într-un text propriu ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
cognitive Prima oră:OC.1.să urmărească cu atenţie materialul prezentat pe calculator;OC.2.să recunoască semnele sosirii toamnei;OC.3.să citească corect şi fluent, respectând semnele de punctuaţie;OC.4.să desprindă elementele lecturii studiate;OC.5. să formuleze clar şi corect întrebări despre text, pornind de la un cuvânt de bază;OC.6.să alc ătuiască oral enunţuri cu noile cuvinte găsite în poezie;OC.7. să completeze fişa de lucru, în funcţie de cerinţele date;
Ora a doua :OC.1.să identifice în text, după diferite cerinţe, părtea de vorbire studiată;OC.2.să precizeze numărul cuvintelor dintr-o propoziţie şi a silabelor;OC.3.să recunoască fiinţele prezente în text;OC.4.să realizeze diagrame Wenn ;OC.5.să transforme substantivele de la numărul singular la plural sau invers;
afectiveOA1 – să manifeste interes, curiozitate pentru lecţie;OA2 – să participe activ la desfăşurarea lecţiei;OA3 – să colaboreze cu învăţătorul / colegii în activitatea de învăţare;OA4 – să trăiască bucuria reuşitei personale şi a clasei;
psiho – motorii
OPM1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete, pe tablă şi pe fişă în ritm propriu;OPM2 – să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE, PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: conversaţia, explicaţia, lectura individuală, citirea expresivă , problematizarea, cadranul, ciorchinele, munca pe grupe, diagrama Wenn, copacul ideilor, brainstorming-ul, povestirea, sinteza, compunerea cubul, explozia stelară.
RESURSE MATERIALE : imagini ce redau peisaje de toamnă, manuale, fişe de muncă individuală, pe grupe,cub, videoproiector.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, în perechi, individuală
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, proba orală, proba scrisă, probă practică,autoevaluare, aprecierea verbală,chestionarea orală, calificative.
TIPUL DE INTERACŢIUNE: - dialogată, expozitiv, dirijat,bazată pe activitatea elevilor, frontal, pe echipe, individuală
RESURSE: TEMPORARE: 2 ore a câte 45 minute DE SPAȚIU: sala de clasă UMANE: 14 elevi
INTERVENŢIA ÎNVĂŢĂTORULUI: permanentă
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa a III-a (2005); Să dezlegăm tainele textelor literare, clasa a III-a, C. Iordăchescu, Editura Carminis; Metodica predării limbii române în învăţământul primar, C. Crăciun; Nuţa, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Bucureşti, Editura
Aramis, 2002; Marcela Peneş,Manual de limba şi literatura română, Ed. Ana, Bucureşti, 2007.
REZULTATE AȘTEPTATE PRIMA ORĂ:saa
ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre părţilor de vorbire asumarea a de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice şi a
studiului independent; manifestarea simţului răspunderii prin evaluare reciprocă şi prin autoevaluarea
rezultatelor muncii personale
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
FOARTE BINE BINE SUFICIENTCitesc, corect, fluent şi expresiv textul;
Reglează vocea, respiraţia şi viteza proprie cerută de conţinut în citirea textului;
Citesc în ritm propriu cu rostirea clară a fiecărui cuvânt;
Formulează întrebări şi răspunsuri legate de conţinutul textului;
Formulează întrebări şi răspunsuri legate de conţinutul textului individual cu puţin ajutor;
Formulează întrebări şi răspunsuri legate de conţinutul textului cu ajutorul învăţătoarei;
Desprind elementele lecturii studiate;
Desprind elementele lecturii studiate cu puțin ajutor;
Desprind elementele lecturii studiate cu ajutorul învăţătoarei;
REZULTATE AȘTEPTATE ORA A DOUA:
ordonarea, sistematizarea şi sintetizarea informaţiilor despre părţilor de vorbire asumarea responsabilităţii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii
programatice şi a studiului independent; manifestarea simţului răspunderii prin evaluare reciprocă şi prin autoevaluarea
rezultatelor muncii personale.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
FOARTE BINE BINE SUFICIENT Definesc toate partile de
vorbire studiate; Recunosc toate partile de
vorbire; Analizeaza corect,
gramatical aceste parti de vorbire;
Rezolva corect exercitiile propuse;
Definesc partile de vorbire studiate, cu mici ezitari;
Recunosc partile de vorbire cu mici ezitari;
Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu unele ezitari;
Rezolva exercitiile propuse cu unele greseli
Definesc partile de vorbire studiate cu ajutorul invatatorului;
Recunosc partile de vorbire cu ajutorul invatatorului;
Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu ajutorul invatatorului;
Rezolva exercitiile propuse cu sprijin din partea invatatorului;
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE LECȚIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGIA DIDACTICĂEVALUARE
ACTIVITATEA INVĂȚĂTORULUI ACTIVITATEA
ELEVILOR
RESURSE
PROCEDURALE
RESURSE
MATERIALE
FORME DE
ORGANIZARE
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment organizatoric
OA1 • Pregătește materialele necesare pentru lecţie.• Stabilește ordinea şi disciplina.
• Se pregătesc pentru lecţie.
∙ instructajul verbal∙ conversaţia
∙ cretă albă,colorată
∙ frontal ∙ observarea sistematică
2. Verificarea temei
•Verifică frontal tema. • Citesc exercițiile. ∙ conversaţia ∙ caietele elevilor
∙ frontal ∙ evaluarea orală
3.Captarea atenţiei
OC.1OC.2
Se prezintă ghicitoarea: GHICI !
Dumneaei a pomenitUn penel . Şi e vrăjit
El vopseşte frunza-n vie ,Din verde e arămie .Şi pe cer adună nori ,Ca să plouă uneori .
E bogată-această doamnăCare se numeşte ... ( toamnă )
Prezentarea unui material PowerPoint cu peisaje de toamnă;
• Elevii vor fi mobilizați să fie atenți.
∙ convrsațiaobservația
∙GhicitoareaImaginiPPT
∙ frontal ∙ observarea sistematică
chestionarea orală
4.Anunţarea titlului lecţiei
şi a obiectivelor
OA1 ,,Pentru că anotimpul toamna ne oferă peisaje şi culori minunate, astăzi la ora de limba și literatura română veţi cunoaşte lectura ,,Joc de toamnă’’, scrisă de Elena Dragoş, din care veţi
• Ascultă cu atenţie.• Reţin titlul și îl notează.
∙ explicaţia∙ observaţia
∙ cretă albă,colorată
∙ frontal∙ individual ∙ expunerea
afla cum ,,se joacă’’ vietăţile în acest anotimp.În urma lecturării textului, va trebui să vă exprimaţi propriile păreri şi cunoştinţe referitoare la conţinutul textului, numărul de cuvinte, despărţiri în silabe, recunoaşterea substantivelor, numărul lor,ortograme, etc. ’’ Se notează titlul lecţiei pe tablă şi în caiete ;
5. Dirijarea consolidării
OC.3
OC.6
OC.5
OPM1
* Are loc citirea model , după care elevii vor citi în gând lectura ,,Joc de toamnă’’ ;*Citirea selectivă : despre viaţa păsărilor călătoare şi a celor care rămân în ţară , despre celelalte vietăţi ale pădurii , despre insecte ,despre zile şi nopţi de toamnă şi despre activitatea şcolarilor .Citirea poeziei se va face în lanţ. Se identifică cuvintele noi din poezie şi se explică. Se alcătuiesc propoziţii oral.* Discutăm pe marginea textului poeziei:-Care este titlul poeziei?-Cine este autorul?-Din ce este alcătuită o poezie?-Din ce sunt alcătuite strofele?
Lucrul în grup:„Răspunde repede şi bine întrebărilor enunţate la EXPLOZIA STELARĂ!”
• Elevii vor citi poezia în gând, pe sarite, în lanț.
• Vor alcătui oral propoziții și vor participa la discuții pe marginea textului.
Elevii vor formula cât mai multe întrebări pe marginea textului care să înceapă cu acea întrebare.
∙ exerciţiul
∙ explicaţia
∙ conversaţia∙lectura explicativă
Explozia stelaraconversaţiaexplicaţia
analiza
∙ cretă albă,colorată∙ caietele
Manualul
Plansă
∙ frontal
∙ individual
În grup
∙ evaluare orală
- capacitatea de a lectura si de a formula intrebări; autoevaluare
-evaluarescrisă chestionarea
OPM2
OA3OA4
-se împarte clasa în 5 grupe de câte 2-3 elevi.-fiecare grupă va primi câte o stea de culoare diferită, ce avea câte o întrebare scrisă pe ea. -Fiecare grupa va trebui să formuleze minim 3 întrebări. * La final, câte un reprezentant al fiecărei grupe va citi întrebările. Celelalte grupe vor putea completa cu alte întrebări.Se aşează steluţele pe panou. Câştigă grupa care găseşte cele mai multe întrebări.
problematizarea Fişe de lucru
orală
6.Obţinerea performanţei
OC.7
OA3OPM1OPM2
*Elevii sunt aşezaţi pe 6 grupe, fiecare corespunzând unei feţe a cubului, metodă ce se va utiliza în această secvenţă a lecţiei. Pe rând, câte un elev de la fiecare grupă va alege numărul corespunzător unei feţe a cubului, urmând ca, împreună cu membrii grupei, să rezolve sarcinile de lucru.DESCRIE: Însușiri rândunelelor, piticilor, furnicii, pițigoiului, ciutelor, copiilor și cucului.COMPARĂ anotimpul toamna cu anotimpul vara. ASOCIAZĂ:Uneşte cuvintele cu înţeles asemănător şi pe cel cu sens opus.ARGUMENTEAZĂ: Ce nu-ți place la toamna?/ Ce-ți place la toamnă? ANALIZEAZĂ: Bifează schimbările din natură prezentate în poezie.
♦Fiecare grupă primeşte câte o sarcină de lucru pe care o rezolvă cooperând cu ceilalţi colegi de echipă.
Sinteza
Metoda cubului
comparaţia
Cubfişe
Tablacaiete
muncă în echipă
frontal
evaluare reciprocă
Probă scrisăCapacitatea de a rezolva exerciţiile
APLICĂ: Completează enunţurile următoare cu explicaţii din text.* Monitorizez activitatea şi dau indicaţiile necesare. Anunţ timpul necesar lucrului. Citim fişele, discutăm, aducem completări de formă şi de conţinut.
7.Încheierea lecţiei
* Recomand elevilor să citească poezii despre toamnă* Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de participare la lecţie.* În ora următoare vom continua analiza textului.
Ascultă cu atenție aprecierile.
Aprecieri şi observaţii referitoare la participarea elevilor la lecţie
ORA A II-A1.Captarea atenţiei
*Se audiază cântecelul despre toamnă.
*Audiază cantecul. CD frontal
2.Anunţarea titlului lecţiei
şi a obiectivelor
OA1 Aşa cum v-am anunţat la sfârşitul primei activităţi, în această oră vom continua să studiem textul Joc de toamnă, dar ne vom axa pe analiza cuvântul-părte de vorbire. Veţi efectua mai multe tipuri de exerciţii operând cu noţiunile învăţate.
Conversaţia
Explicaţia
frontal expunerea
3.Organizarea situaţiilor de recapitulare
Voi adresa elevilor câteva întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor.-Din ce este alcătuită o propoziţie? Dar un cuvânt? Dar o silabă? Ce este cuvântul? (Cuvântul este grupul de sunete sau litere care au un înţeles).
Răspund la întrebări.- cuvinte - silabe- sunete / litere
Realizează sarcina
Conversaţia
Exerciţiul Frontală
Jocul didactic
Frontal Observaţie sistematicăFormativ orală prin aprecierea verbală a exerciţiilor
OC.1OC.2
OC.3
OPM1OPM2
OC.4OC.5
OPM2
OA3
Ordonați cuvintele în propoziție apoi faceți corespondența cuvânt-parte de vorbire:ca o beteala Si-n sat,pe ulicioara, lucind veseli pe cand Copiii zburda la scoala. se duc
*Ne vom aminti câteva cunoştinţe teoretice despre substantiv. -Rezolvarea „Ciorchinelui”.Se discută oral modul de rezolvare al acestei sarcini.*Se va transcrie următorul vers al poeziei şi se va preciza :
- numărul cuvintelor;- numărul silabelor cuvintelor
cerute;- substantivele şi numărul lor.,,Î n luminis la apa vin ciute speriate.’’
*Găsiţi 4-5 cuvinte care denumesc ființe din text şi spuneți ce sunt ca parte de vorbire, apoi schimbaţi numărul acestora (dacă sunt la singular le veţi trece la plural şi invers);
Se va lucra pe fișe de lucru diferențiat, cu următoarea sarcină de rezolvat :
Fișa nr. 1 *Realizaţi diagrama Wenn
Fișa nr.2 *Găsiţi în textul ,,Joc de toamnă’’,
cerută.
Se completează ciorchinele.
Vor transcrie versul, vor preciza numărul cuvintelor, numărul silabelor, substantivele.
Vor identifica în text cuvintele care denumesc ființe.
Vor rezolva fișa.
Exercitiul
Conversația
Exercițiul
explicaţia-diagrama Wenn-exerciţiul
Fișă
Caietele Manualul tabla
fișe
IndividualFrontal
individual
teoretice
Evaluare reciprocă
Observare sistematică
Evaluare reciprocă
Aprecieri reciproce
OA4 substantive la numărul singular şi plural. Se verifică oral activitatea pe grupe.
4.Obţinerea performanţei
OPM2 Elevii vor avea de rezolvat fişa de evaluare.
Ascultă cu atenţie indicaţiile date. Rezolvă fişa de evaluare
ExplicaţiaExerciţiul Munca independentă
individual capacitatea de a se autoevalua şi a evalua - notarea elevilor;Observarea sistematică
5.Asigurarea feed-back-
ului
OA1 Se adreseză întrebări referitoare la lecţie.
Ascultă cu atenţie.
ConversațiaDialogul dirijat
frontal Observarea sistematică
6.Încheierea lecţiei
Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au răspuns pe parcursul lecţiei.Exerciţiile pe care le-am rezolvat astăzi mi-au demonstrat că voi cunoaşteţi destul de bine substantivul, dar mai ales mi-au arătat că ştiţi să lucraţi în echipă, să vă ajutaţi, să vă sfătuiţi şi să obţineţi rezultate bune.*Elevii vor primi tema pentru acasă :,,Alcătuiţi un scurt text cu ajutorul substantivelor :toamna, frunzele, păsările călătoare, fructele, şcolarii.’’
Participă la aprecieri.
Îşi notează tema.
Conversația frontal Aprecieri verbale
generale şi individuale
Cine ?
Când?
Unde ?
JOC DE TOAMNĂde Elena Dragoș
De ce?
Ce ?
1. DESCRIE
Scrie câte două însușiri pentru următoarele cuvinte:
Rândunele
pitici
furnici
pițigoi
ciute
copii
cucul
3.ASOCIAZĂ
a)Uneşte cuvintele cu înţeles asemănător:
a scădea voioscreangă a adunamoale a se micșoraa strânge înfricoșatvesel pufossperiat ramură
b)Uneşte cuvintele cu înţeles opus:
moale curaja strânge ziuaa crește a risipinoaptea a scădeaspaimă tristvesel aspru
4.ARGUMENTEAZĂ!
Ce nu-ţi place la toamnă? ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Ce – ţi place la toamnă? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2.COMPARĂ!
Semnele toamnei cu cele ale verii.
VARA TOAMNA
5.ANALIZEAZĂ
Bifează schimbările din natură prezentate în poezie:
o Vremea se răcește;o Pleacă păsările călătoare;o Cade bruma;o Rămân puține păsări la noi;o Se micșorează zilele;o Se adună lemne pentru iarnă;o Ninge;o Furnica și-a făcut provizii;o Înfloresc pomii;o Copiii merg la școală.
6.APLICĂ
Completează enunţurile următoare cu explicaţii din text.
Se-nșiră rândunelele spre orizont deoarece.............................. Au mai rămas pe creangă un pitigoi și un cuc fiindcă..................... Piticii adună uscături ca să .......................................... Furnica este mândră pentru că .............................................. În luminiș, la apă, vin ciute speriate deoarece ............................... Copiii zburdă veseli pentru că ............................................
Fișa nr.1
DIGRAMA WENN
Ca parte de vorbire, toate aceste cuvinte sunt.....
Găsiţi pluralul cuvintelor:
greier
pitic
furnică
copil
Daţi exemple de patru lucruri
Fișa nr.2
Găsiţi în textul ,,Joc de toamnă’’ :
Substantive la numărul singular Substantive la numărul plural
SUBSTANTIVUL
Definiţie
Partea de vorbire care denumeşte lucruri, fiinţe,
fenomene ale naturii.
Felulsubst.
Numărulsubst.
Comun SingularPlural
Denumeşte anumite lucruri, fiinţe, fenomene ale naturii, spre a
le deosebi de celelalte de acelaşi
fel.
Denumeşte lucruri, fiinţe, fenomene ale
naturii de acelaşi fel.
Se scrie întotdeauna
cu literă iniţială mare.
Propriu
Denumeşte un singur lucru, o
singură fiinţă, un singur
fenomen al naturii.
Denumeşte mai multe
lucruri, mai multe fiinţe, mai multe
fenomene al naturii.
FIȘĂ DE EVALUARE
1. Înlocuiţi substantivele comune subliniate cu substantive proprii potrivite:
Băiatul şi fetiţa au plecat la plimbare însoţiţi de căţeluş. S-au întâlnit cu un prieten. Fetiţa l-a invitat la ziua ei. I-a propus să vină şi cu sora lui.
…………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………….
2. a. Uneşte substantivele cu înţeles asemănător:
drum veselie bucurie cale cadou codrupădure dar
b. Găseşte substantive cu înţeles opus:
zi dușmani prieteni noapte bucurie pace război tristețe
Fişa de evaluare
Obiective:
să înlocuiască substantivele comune subliniate cu substantive proprii potrivite ; să unească substantivele cu înţeles asemănător și înțeles opus.
Itemii de evaluare
ITEMI FOARTE BINE BINE SUFICIENT
I.1Înlocuiesc corect toate substantivele.
Înlocuiesc corect trei substantive.
Înlocuiesc corect un substantiv.
I.2Unesc toate substantivele cu înţeles asemănător și opus.
Unesc parțial substantivele cu înţeles asemănător și opus.
Unesc substantivele cu înţeles asemănător și opus, cu ajutorul învățătorului.