proiect didactic - timtim- · pdf fileproiect didactic grĂdiniŢa ... cutie exista o...

10
PROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA: Grădiniţa cu P. P”Dumbrava Minunata” Vaslui GRUPA: mare EDUCATOARE: Malanca Elena DATA: 22.11.2012 TEMA ANUALĂ: CÂND / CUM SI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? TEMA PROIECTULUI : CAND SE INTAMPLA? TEMA SĂPTĂMÂNII : ANUL SI LUNILE LUI TEMA ZILEI : POVESTEA ANULUI SCOP: Consolidarea cunostintelor despre caracteristicele celor patru anotimpuri ale anului TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunostintelor, priceperilor şi deprinderilor FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată : ALA + ADE ( DLC, DOS ) +ADP ACTIVITĂTI DE ÎNVĂTARE: ADP: Întâlnirea de dimineată: „In ce luna m-am nascut?Rutine: Sunt cuminte in orice loc, si la masa si la jocT:„ Buna dimineata!- cantec T: „Trenul anului-joc de miscare distractiv ALA: Bibliotecă: „Citim imagini cu aspecte din cele patru anotimpuri” Stiinta: „Cand se intampla?”- rezolvare de fise Joc de masa: „Anotimpul preferat” „Da sau nu”- joc distractiv „La multi ani, Andreea!” – petrecere ADE:

Upload: doancong

Post on 06-Feb-2018

461 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA: Grădiniţa cu P. P”Dumbrava Minunata” Vaslui

GRUPA: mare

EDUCATOARE: Malanca Elena

DATA: 22.11.2012

TEMA ANUALĂ: CÂND / CUM SI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?

TEMA PROIECTULUI : CAND SE INTAMPLA?

TEMA SĂPTĂMÂNII : ANUL SI LUNILE LUI

TEMA ZILEI : POVESTEA ANULUI

SCOP: Consolidarea cunostintelor despre caracteristicele celor patru anotimpuri ale

anului

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea cunostintelor, priceperilor şi deprinderilor

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată : ALA + ADE ( DLC, DOS ) +ADP

ACTIVITĂTI DE ÎNVĂTARE:

ADP:

Întâlnirea de dimineată: „In ce luna m-am nascut?”

Rutine: „Sunt cuminte in orice loc, si la masa si la joc”

T:„ Buna dimineata!”- cantec

T: „Trenul anului”-joc de miscare distractiv

ALA:

Bibliotecă: „Citim imagini cu aspecte din cele patru anotimpuri”

Stiinta: „Cand se intampla?”- rezolvare de fise

Joc de masa: „Anotimpul preferat”

„Da sau nu”- joc distractiv

„La multi ani, Andreea!” – petrecere

ADE:

Page 2: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

DLC-Educarea limbajului - Memorizare:„Povestea anului” de Camelia Suru

DOS-Activitate practica si elemente de activitate casnica - aplicatie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADP

Stiinta:

- sa uneasca cuvantul care denumeste anotimpul cu imaginea specifica;

- sa rezove cerintele din fisa de lucru.

Biblioteca:

- sa citeasca imagini cu anotimpuri;

- sa sesizeza asemanari si deosebiri intre cele patru anotimpuri.

Joc de masa:

- sa recunoasca activitatile specifice fiecarui anotimp;

- sa respecte regulile jocului.

ADE

DLC – Educarea limbajului

Să memoreze logic si conştient poezia, pe baza modelului educatoarei şi a

ilustraţiilor;

Să recite corect, expresiv, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele;

Să reţină titlul şi autorul poeziei.

DOS - Activitate practica si elemente de activitate casnica

Să-şi descopere masa de lucru corespunzătoare anotimpului in care s-a nascut;

Să mânuiască corect instrumentele şi materialele de lucru;

Să coopereze în grup pentru îndeplinirea sarcinii de lucru;

Să aprecieze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale copiilor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: - observatia, braistormingul, posterul, conversaţia, explicaţia ,

demonstraţia, lucrul pe grupe,

Mijloace didactice: hartie colorata, lipici, coli duplex, PC, imagini din cele patru

anotimpuri decupate, suport din carton pentru aplicatie

Page 3: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru

învăţământul preşcolar (3 – 6/ 7 ani), 2008

2. Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu,

Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002

3. Proiecte tematice orientative, Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica,

Editura Tehno-Art, Petroşani .

Page 4: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra in sala de grupa si descopera o cutie frumos decorata. Pe

cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de

cineva foarte, foarte batran. Cine a trimis cutia si scrisoarea? Educatoarea citeste

scrisoarea copiilor: „Dragi copii, am aflat ca saptamana aceasta invatati despre anul

si lunile lui si de aceea m-am gandit sa va trimit mai multe surprize pe care le veti

gasi in cutie. Atentie! Pentru a deschide cutia si a gasi prima surpriza trebuie sa

raspundeti la trei intrebari: 1. Ati completat calendarul naturii? 2. Copacul prezentei

este completat? 3. Sarcinile de la ariile de stimulare sunt rezolvate? Veti putea

deschide cutia dupa ce sunt indeplinite cele trei cerinte. Cu drag, Batranul An Mult

succes!”

Dupa ce sunt indeplinite cele trei cerinte copiii deschid cutia si descopera un

copac in format 3D reprezentand transformarile lui in cele patru anotimpuri dar si

un mesaj de la Batranul An. Educatoarea le citeste mesajul : „ Copii, copacul

surpriza infatiseaza cele patru fiice ale mele, adica cele patru anotimpuri. Memorand

poezia „ Povestea anului” de Camelia Suru dobanditi cunostinte noi care va vor ajuta

sa descoperiti urmatoarea surpriza. Mult scucces!” Copiii se asaza pe scaunele si

asculta cu atentie recitarea model a educatoarei. Dupa ce invata poezia vor juca jocul

„Spune cand te-ai nascut” ( educatoarea numeste un anotimp iar cei nascuti in acel

anotimp se ridica in picioare, recita strofa din poezie corespunzatoare anotimpului

primind ca recompensa un ecuson cu imaginea anotimpului respectiv). Copiii privesc

cu atentie ecusoanele apoi formeaza un trenulet si pleaca in cautarea unor surprize.

Trenul opreste in patru statii reprezentand cele patru anotimpuri. In fiecare statie

coboara copiii care au ecusoane reprezentand anotimpul respectiv. Educatoarea

explica sarcinile de lucru si la semnalul ei copiii vor incepe sa lucreze. Fiecare grupa

are de realizat un tablou cu anotimpul reprezentat de imaginea de pe masa. Se va

trece pe la fiecare grupa indrumandu-i si incurajandu-i pe cei care reusesc mai greu

sa realizeze sarcinile. In timp ce copiii lucreaza, se aude in surdina cantece despre

anotimpri si lunile anului. Cand lucrarile au fost finalizate liderul de la fiecare

grupa va expune lucrarea si va explica elementele folosite in realizarea tabloului.

Drept rasplata pentru realizarea tablourilor copiii vor primi ultima surpriza

de la Batranul An, apoi vor forma un trenulet care soseste in fiecare gara a celor

patru anotimpuri si invita copiii in urmatoarea calatorie. Trenul se opreste in statia

jocului „Da sau Nu” unde vor juca acest joc ( educatoarea relateaza o afirmatie iar

copiii daca o considera corecta se aseaza in dreptul simbolului care il reprezinta pe

Da , iar daca afirmatia e incorecta in dreptul simbolului care il reprezinta pe Nu).

Page 5: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!
Page 6: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

6

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Forma de

organizare

1. 2. 3. 4. 5. 6.

1. Moment

organizatoric

Se pregăteşte sala de grupă şi materialul

necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea

atenţiei

Copiii sunt indemnati sa deschida cutia cu

surprize de la Batranul An descoperind un

copac in format 3D reprezentand

transformarile lui in cele patru anotimpuri, dar

si un mesaj cu o poezie .

Braistormin

gul

surpriza

Copacul

3D

Frontal

Stimularea

interesului

pentru

activitate

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

activităţii

Se citeste mesajul de la Mosul An care ii

indeamna pe copii sa memoreze poezia

„Povestea anului” de Camelia Suru deoarece ii

ajuta sa–si insuseasca cat mai multe cunostinte

despre lunile si anotimpurile anului. Aceste

cunostinte ii vor ajuta sa descupere inca una din

surprizele din cutie.

Expunerea

Explicatia

Frontal Stimularea

interesului

pentru

activitate

Page 7: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

7

4. Dirijarea

învăţării

Recitarea model a poeziei

Se recită poezia, respectând intonaţia, accentul,

pauzele, tonul, nuanţarea vocii în funcţie de

ceea ce transmit versurile.

Povestea anului

de Camelia Suru

Primavara, hai mai stai!

Martie, aprilie, mai

Ziua mamei o cantam

Si de Pasti ne bucuram.

Vara, hai, mai stai putin!

Iunie, iulie, august vin.

Gata-i gradi, bucurie,

Soare, cant si veselie.

Iarna ne aduce sanie

Explicaţia

Recitarea

model

Demonstrati

Copacul

3D

Frontal

Frontal

Pe grupe

Interesul

copiilor

pentru

activitate

Page 8: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

8

Si un brad impodobit.

Decembrie, ianuarie, februarie,

Mos Craciun, bine-ai venit!

Toamna e cea mai bogata

Septembrie, ocombrie, noiembrie iata

Vin cu ploi si vanturi multe

Ne-aduc legume, fructe.

Se va prezenta copacul intuinde-se fiecare

anotimp pentru transmiterea continutului de

idei din poezie.

Învăţarea poeziei:

Poezia va fi memorată pe unităţi logice: se

recită prima strofă- se repetă pe rând cu 2-

3copii; se recită prima cu a doua - se repetă cu

2-3 copii, se recita primele trei – se repeta cu

2-3 copii, se recita cele patru strofe repetandu-

se cu 2-3 copii.Se va repeta în întregime poezia

de către 1-2 copii.

a

Explicaţia

Exercitiul

Exerciţiul

Frontal

individual

pe grupe

Aprecieri

verbale

Page 9: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

9

Copiii vor juca jocul “Spune cand te-ai

nascut!”( educatoarea numeste un anotimp iar

cei nascuti in acel anotimp se ridica in picioare,

recita strofa din poezie corespunzatoare

anotimpului primind ca recompensa un ecuson

cu imaginea anotimpului respectiv).

Tranzitie “Trenul anului”

Ecusoane

Aprecierea

grupării

corecte.

5. Asigurarea

retenţiei, a

transferului de

cunoştinţe şi

obţinerea

performanţei

Copiii sunt impartiti in grupe la patru mese

astfel:

Fiecare copil se asaza la masa unde se afla

imaginea corespunzatoare ecusonului din piept.

Se explica sarcinile si la semnalul educatoarei

copiii vor incepe lucrul.

Se va trece pe la fiecare grupa indrumandu-i si

incurajandu-i pe cei care reusesc mai greu sa

realizeze sarcinile.

Cand lucrarile au fost finalizate liderul de la

fiecare grupa va expune lucrarea si va explica

elementele folosite in realizarea tabloului.

Explicaţia

Exerciţiul

Portretul

Problemati-

zarea

Lucrul pe

grupe

Imagini cu

cele patru

anotimpuri

Lipici

Carton

Hartie

colorata

Pe grupe

Aprecierea

grupării

corecte.

Aprecierea

rezolvării

corecte a

sarcinilor

date

Aprecierea

rezultatului

activităţii de

grup.

Page 10: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF filePROIECT DIDACTIC GRĂDINIŢA ... cutie exista o scrisoare sub forma de papirus ceea ce inseamna ca este trimisa de ... Mos Craciun, bine-ai venit!

10

6. Încheierea

activităţii

Dupa finalizarea tablourilor va fi anuntata si

ultima surpriza de la Batranul An.

Tranzitie „Trenul anului”

Aprecierele asupra implicarii in activitate a

copiilor vor fi facute la finalul zilei.

Surpriza

stimulente Apreciri

stimulative