proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare -...

22
1 | Page Proiect didactic i ntegrat

Upload: lycong

Post on 27-Apr-2018

224 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

1 | P a g e

Proiect didactic integrat

Page 2: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

2 | P a g e

Data: 20.10.2011

Unitatea: Grădiniţa cu program prelungit nr. 53 Oradea

Nivel II: Grupa mare „B”

Ed. Mirela Octavia Pleş

Tema anuală: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Zema proiectului tematic: „Portretul toamnei”

Tema saptămânii: „Fructe de toamnă”

Tipul activităţii : Consolidare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

Modalitate de realizare: Activitate de tip integrat „Comorile lui Brumărel”

Elemente componente ale activităţii integrate:

A) ADP- :”Salut, sunt – Brumărel! “

- “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare

- “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

- “Mergem cu Brumărel la plimbare”- moment de relaxare

- “Sunt voinicul Brumărel ”- tranziţie

B) ALA1-( J.A.L+A.R)“Eu şi Brumărel”

- “Întregeşte mărul”, puzzle (JOC DE MASĂ)

- Numărăm şi colorăm fructe”, fişă (ŞTIINŢE)

- „Modelăm mere şi pere”, modelaj (ARTĂ)

- „Lădiţe pentru fructe”, piese tip lego (CONSTRUCŢII)

- “E ora să ne jucăm ”- tranziţie

C) ADE –(DS-act. mat+ D.O.S.-act practice ) “Să-l ajutăm pe Brumărel”

- “Răspunde repede şi bine” joc didactic D.S.

- “Hai să numărăm în cor”- tranziţie

- “ Merele lui Brumărel”, aplicaţie D.O.S.

- “1-2,1-2. Să nu facem tărăboi”- tranziţie

D) ALA2-“Ne jucăm cu Brumărel”

- “Fructele în coş” (JOC DE MIŞCARE)

- “Brumărel încearcă să te păcălească” (JOC DISTRACTIV)

Page 3: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

3 | P a g e

Modelul integrării: Polarizarea -toate demersurile întreprinse pe parcursul zilei polarizează

către finalitatea zilei, respectiv consolidarea achiziţiilor matematice

privind însuşirea conceptului de număr natural în concentrul 1-5

Strategia de integrare: 1. Inserţia unui fragment de conţinut specific activităţii matematice în

structura celorlalte activităţi derulate pe parcursul zilei, respectiv

DOS , ALA

2. Armonizarea obiectivelor şi conţinuturilor într-un tot unitar,

asigurându-se astfel coerenţa şi logica desfăşurării activităţi

Obiective fundamentale:

DS, Activitate matematică: Consolidarea achiziţiilor matematice privind însuşirea

conceptului de număr natural în concentrul 1-5, întrebuinţând limbajul matematic adecvat

DS, Activitate practică: Exersarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare

motrică utilizând cunoştinţe matematice

ALA1: Aplicarea unor cunoştinţe matematice pentru a realiza sarcinile de lucru în cadrul

activităţilor pe arii de stimulare.

ALA2: Transpunerea prin joc a unor achiziţii matematice dobândite anterior

ADP: Exersarea capacităţii de relaţionare interpersonală armonioasă utilizând elemente de

limbaj matematic

ADE (DS-act. mat+ D.O.S.-act practice ); Obiective operaţionale:

a) Cognitiv-informaţionale:

OC1: - să formeze grupe de obiecte respectând indicaţia referitoare la numărul elementelor

din grupă

OC2: - să asocieze numărul corespunzător cantităţii

OC3: - să numere crescător şi descrescător, cu sprijin vizual

OC4: - să denumească materialele puse la dispoziţie şi să le utilizeze;

OC5: - să realizeze tema propusă folosind tehnici de lucru cunoscute:rupere pe contur, lipire

b) Afectiv-motivaţionale:

OAF1- să manifeste interes pentru activitate prin participare activă;

c) Psihomotorii:

OPM1 - să răspundă printr-un comportament motric adecvat la o sarcină dată.

ALA (ALA1+ALA2); Obiective operaţionale:

a) Ştiinţă:

OB1 – să coloreze prin haşurare folosind culori adecvate şi respectând conturul atâtea fructe

câte indică cifra

Page 4: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

4 | P a g e

b) Construcţii :

OC1 - să îmbine armonios piesele tip lego într-o construcţie în relief, pentru a obţine lădiţe

pentru fructe

c) Artă:

OA1- să execute mere şi pere prin tehnici specifice modelajului

d) Joc de masă:

OJM1 - să întregească din cât mai puţine încercări imaginea mărului

e) Activităţi complementare:

OAC1 - să se grupeze respecând numărul indicat de conducătorul jocului

OAC2- să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;

Resurse bibliografice:

a) Ştiiţifice :

- coord. Culea L., Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie-o provocare?,

Editura Diana, Piteşti, 2008

- coord. Culea L., Activitatea integrată din grădiniţe: ghid metodic, Editura Didactica

Publishing House, Bucureşti, 2008

- Revista învăţământului preşcolar, nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureşti, 2009

b) Oficiale:

- M.E.C.I , “Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani ”, Bucureşti,

2008

Resurse metodologice:

A) STRATEGII DIDACTICE : Algoritmice şi mixte (bazate pe joc, intuitive, imitative)

B) METODE ŞI PROCEDEE : jocul didactic, explicaţia, expunerea, exerciţiul,

conversaţia, demonstraţia, observarea dirijată

C) FORME DE ORGANIZARE: Frontală, individuală, pe grupuri mici;

D) MIJLOACE DIDACTICE :

a) demonstrative: panoul merelor, panoul perelor, scrisoarea lui Brumărel; buline

autoadezive, jetoane mere, pere, cifre, flip-chart, calendarul naturii, planşă

demonstrativă.

b) distributive:- pentru fiecare copil:ecusoane coşuleţ în care se află trunchi,

coroană şi fructe de carton, lipici, puzzle, gum-fix, cartoane colorate, creioane colorate,

fişe de lucru, piese tip lego, plastilină, planşete

E) TEMPORALE o zi

F) UMANE 31 copii

Page 5: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

5 | P a g e

ŞTIINŢE:

„Numărăm şi colorăm fructe”

Fişă

JOC DE MASĂ:

“ Întregeşte mărul”

Puzzle

ARTĂ:

„Modelăm mere şi pere”

Modelaj

CONSTRUCŢII:

„Lădiţe pentru fructe”

Construcţii în relief

Activitate de tip integrat:

“COMORILE LUI BRUMĂREL”

DOMENII EXPERIENŢIALE :

D.Ş.: ACTIVITATE MATEMATICĂ, joc didactic: „Răspunde repede şi

bine"

D.O.S.: ACTIVITATE PRACTICĂ, aplicaţie “Merele lui Brumărel“

Page 6: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

6 | P a g e

SCENARIUL ZILEI

Sala de grupă este pregatită pentru desfăşurarea activităţii. Ziua debutează printr-o

secvenţă de gimnastică de înviorare ”Fac mişcare 1,2,3”.

Realizez întâlnirra de dimineaţă. Copiii se vor aşeza jos în semicerc şi se vor saluta

aplicând metoda Amestecă, îngheaţă, formează perechi.

Prezenţa se realizează în manieră interactivă cu ajutorul panoului de prezenţă.

Calendarul naturii: se completează după selectarea imaginilor corespunzătoare

timpului de afară

Împărtăşirea cu ceilalţi: Copiii îşi vor exprima liber părerile, îşi vor împărtăşi

experienţele, vor schimba impresii.

Activitate de grup: Copiii intonează “Pip, pic, pic” şi execută mişcările

corespunzătoare.

Noutatea zilei–mesaj de la Brumărel, fiul mijlociu al Toamnei.

Mesajul zilei „Să descoperim comorile lui Brumărel„

Prin tranziţia „Sunt voinicul Brumărel” se face trecerea spre realizarea activităţilor pe

arii de stimulare.

La centrul Ştiinţă copiii vor avea prilejul de a număra şi colora fără a depăşi conturul,

folosind culori adecvate atâtea fructe câte indică cifra..

Copiii care optează pentru Construcţii vor construi pentru Brumărel din piese tip lego

lădiţe pentru fructe.

La centrul Joc de masă se va întregi imaginea unui fruct preferat de Brumărel.

Copiii care vor lucra la centrul Artă vor modela mere şi pere.

Prin tranziţia „E ora să ne jucăm” ne vom continua călătoria alături de Brumărel. În

cadrul activităţii matematice prin jocul „Răspunde repede şi bine” îl vom ajuta pe acesta

să înveţe să numere. Tranziţia „Hai să numărăm în cor” ne va conduce spre activitatea

practică. În cadrul acesteia vom lipi „Merele lui Brumărel” aşa cum am aflat din povestea

livezii fermecate.

În final, prin tranziţţia „1-2, 1-2, să nu facem tărăboi”, ne vom juca „Fructele în coş” şi

„Brumărel încearcă să te păcălească”.

La finalul acestei zile îi asigur pe copii că au fost atât de atenţi şi de isteţi încât au

descoperit toate comorile lui Brumărel iar acesta a învăţat multe petrecând o zi alături de noi.

Ziua se încheie “la plimbare” cu Brumărel

Page 7: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

7 | P a g e

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul

didactic

Conţinutul

stiintific

Strategii Evaluare

Moment

organizatoric

Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea

activităţilor. Mesele sunt dispuse în patru grupuri a câte

două.

Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit

În cerc să ne adunăm

Pe covor să ne-aşezăm!

Copiii formează cercul.

Realizez întâlnirea de dimineaţă. Adresez

salutul:

„Începem o nouă zi

Bună dimineaţa, dragi copii!”

Voi numi „omul zilei”. Acesta le va oferi

colegilor câte un ecuson (mere roşii sau pere galbene).

La semnalul Fructele se amestecă, copiii încep

să se plimbe aleatoriu într-un spaţiu dinainte stabilit şi

se opresc doar la semnalul Fructele îngheaţă. Atunci

când vor auzi cuvintele Fructele formează perechi

copiii vor forma perechi şi se vor saluta prin diverse

formule de salut. (”Bună dimineaţa, mărule roşu / pară

galbenă!” ) Exerciţiul se va repeta de câteva ori

(pentru ca un număr cât mai mare de copii să

interacţioneze.)

Prezenţa:

Ce frumos ne-am salutat

O zi bună ne-am urat!

Cercul mare îl formăm

Pe covor ne aşezăm

Să vedem cine-i prezent

Să aflăm cine-i absent!

versuri

mobilizatoare

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

versuri

mobilizatoare

obs.

comport.

verbal

şi

nonverbal

formativă

Page 8: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

8 | P a g e

Calendarul naturii:

A-nceput o nouă zi

Cum e vremea azi, copii?

Se aleg imaginile corespunzătoare timpului de

afară şi se completează calendarul naturii. Se vor repeta

lunile de toamnă, cu accent pe numele popular al lunii

octombrie.

Împărtăşirea cu ceilalţi:

Multe lucruri vom afla

De vorbă dacă vom sta!

Să vedem ce-aţi mai făcut

Si câte s-au petrecut

Fiecare să ne spună

Dacă are o zi bună.

Copiii îşi vor exprima liber părerile, îşi vor

împărtăşi experienţele, vor schimba impresii.

Activitate de grup:

Copiii intonează “Pip, pic, pic” şi execută

mişcările corespunzătoare.

conversaţia

exerciţiul

versuri

mobilizatoare

conversaţia

exerciţiul

de proces

Captarea

atenţiei

Noutatea zilei:

Trimit un copil la Centrul tematic să verifice dacă

nu cumva picăturile de ploaie au adus ceva cu ele.

Acesta va descoperi acolo un plic. În plic vom găsi un

mesaj de la Brumărel - Anexa 1, unul din copiii

toamnei.

Sunt voinicul Brumărel

Mititel şi hărnicel

Vin din toate zările,

Argintând cărările

Brumărel ştie cât suntem noi de isteţi. Dorind să

se joace cu noi, el a ascuns sub fiecare grup de

mese câte o comoară.

exerciţiul

versuri

mobilizatoare

expunerea

evaluarea

capacitaţii

de atenţie

voluntară

Page 9: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

9 | P a g e

„Dacă doriţi să descoperim comorile lui

Brumărel, va trebui să îl invităm să petreacă o zi

alături de noi”

Mesajul zilei „Să descoperim comorile lui Brumărel„

Voi acum vă ridicaţi

Unul după altul vă încolonaţi

Şi spre centre vă-ndreptaţi!

obs.

comport.

Reactualizarea

cunoştinţelor

anterioare

Intuirea materialului; explicarea modului de lucru

Copiii vor descoperi rând pe rând „comorile” de

sub fiecare grup de măsuţe. Sarcinile de rezolvat de la

fiecare arie de stimulare se vor afla prin intuirea lor:

Ştiinţe:

„ Ce avem aici?”…o fişă cu mere, pere şi cifre

Anexa 2

„Voi va trebui să coloraţi folosind culoarea

potrivită şi respectând conturul, atâtea fructe cât indică

cifra. ”

Construcţii:

Pe aceste măsuţă ce avem?...piese tip lego,

„Cei care vor alege acest sector vor construi

lădiţe pentru fructele lui Brumărel. Puteţi să

construiţi lădiţe mici singuri sau lădiţe mari

împreună cu un coleg”

Joc de masă:

„Dar pe această măsuţă, ce comori sunt?” …

piese de puzzle- Anexa 3, foi de hârtie şi plastelină

gum fix

„Aici, voi va trebui să întregiţi imaginea corect

şi repede.”

„Fiecare piesă de puzzle o veţi lipi pe foaia de

hârtie folosind plastelină adezivă gum-fix”

conversaţia

observarea

dirijată

explicaţia

conversaţia

observarea

dirijată

explicaţia

de grup

obs.

comport.

Page 10: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

10 | P a g e

Artă:

„Ce avem pe această măsuţă?… plastelină,

planşete şi frunzuliţe de hârtie

Aici va trebui să modelăm mere şi pere pentru

Brumărel.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

„Aşadar vom număra şi colora mere şi pere, le

vom modela, vom construi lădiţe pentru ele şi vom

face puzzle.”

Realizarea activităţilor pe arii de stimulare

Copiii aleg centrul preferat şi se aşează la

măsuţe.

Dar că-ncepem lucrul/Şi s-avem mult spor/

Azi lucrează fiecare/Cu ce are la sector.

Exerciţiu de încălzire al muşchilor mici ai mâinii

„Batem palmele uşor”

Batem palmele uşor, batem palmele de zor,

1-2-1-2 faceţi toţi la fel ca noi,

Închid pumnii şi-i desfac, degetelor fac pe plac,

1-2-1-2 faceţi toţi la fel ca noi,

Copiii execută sarcinile de la sectoarele de

activitate. Voi trece pe la fiecare sector şi voi îndruma

copiii, ajutându-i dacă este cazul. De asemenea voi

urmări relaţiile dintre copii în timpul jocului.

Cei care vor să meargă la alt sector o pot face. În

timp ce copiii lucrează le notez numele pe lucrări.

La sectorul Ştiinţă- urmăresc dacă tema este

realizată, dacă copiii colorează folosind culoarea

adecvată atâtea mere/pere câte indică cifra; atrag atenţia

asupra poziţiei pe care trebuie să o aibă la măsuţă;

Reamintesc faptul că vor ţine creionul în mâna dreaptă,

conversaţia

observarea

dirijată

explicaţia

exerciţiul

de grup

obs.

comport

Page 11: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

11 | P a g e

între degetul mare şi degetul arătător, sprijindu-l pe cel

mijlociu. Cotul se sprijină pe masă, spatele trebuie să

stea drept, iar foaia se ţine cu mâna stângă pentru a nu

se mişca.

La sectorul Artă- urmăresc dacă tema este

realizată. Reamintesc faptul că bucata de plastilină o

înmuiem frământând-o în mâini. Apoi o rotim între

palme până obţinem un rotund (minge). După ce am

obtinut rotundul îl aşezăm pe planşetă şi apăsăm uşor cu

degetul mare; dacă vrem să modelăm o pară procedăm

la fel, obţinem rotundul, apoi îl aşezăm între palme,

mişcându-le înainte şi înapoi până obţinem o forma

alungită la unul dintre capete.

La sectorul Joc de masă- urmăresc dacă copiii

întregesc corect imaginea. Acord sprijin în fixarea

pieselor de puzzle cu gum-fix pe foaia-suport.

La sectorul Construcţii- urmăresc îmbinarea

armonioasă a pieselor tip lego pentru realizarea

lădiţelor pentru fructele lui Brumărel; de asemenea

urmăresc dacă există colaborare între copii, realizarea

acesteia în perechi ;

Evaluarea lucrărilor pe sectoare

Cu cinci minute înainte de terminarea activităţii le voi

spune copiilor să se pregătească să termine ceea ce

lucrează. Vom face un tur al sectoarelor pentru a aprecia

lucrările colegilor.

„Brumărel s-a înveselit văzând câţi copii

harnici sunt în grupa mare. El a pregătit două panouri

pe care copiii sunt rugaţi să îşi aşeze lucrările. Lângă

panouri se vor aşeza lădiţele iar în lădiţe se vor pune

fructele din plastilină.

Brumărel felicită pentru ceea ce aţi lucrat până

exerciţiul

observarea

dirijată

conversaţia

invivid.

obs.

comport

de grup

Page 12: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

12 | P a g e

acum şi vă spune aşa:

Este ora, este ora,/E ora să ne jucăm../

La uşă repede cu toţii/Pe un rând ne aşezăm.

Ilari, lari e, o, o, o.. bis

În timp ce copiii se încolonează pentru a ieşi din

grupă grupez măsuţele în spate. Amplasez scăunelele în

faţa lor, în careu. În faţă voi pune două măsuţe cu

jetoane (mere şi pere) şi cifre iar în părţile laterale voi

aşeza panoul merelor şi panoul perelor. Pe un scăunel

voi aşeza panoul pentru scor, carioca şi buline

autoadezive.

versuri

mobilizatoare

exerciţiul

de grup

Dirijarea

procesului de

consolidare

Organizarea activităţilor pe domenii experienţiale

La revenirea în sală copiii se grupează după

ecusonul primit la întâlnirea de dimineaţă, formând

două echipe: merele care se aşează în prima jumătate a

careului şi perele care se aşează în continuare.

„Noi în grupă am intrat/ Locul ni l-am ocupat

În linişte ne deplasăm,/ Spre scăunele ne-ndreptăm.

Ce frumos noi am lucrat/ La sectoare ne-am jucat

Iar acum atenţi să fim/ De lecţie ne pregătim”

Captarea atenţiei

Voi prezenta sub formă de comori materialele

de pe măsuţe, iar copiii le vor numi.

Am să vă spun acum un secret:

„Brumărel e supărat

S-a-ncurcat la numărat.

Prietenii au râs de el

Şi l-au lăsat singurel.

Hai copiii să-l ajutăm

Să numere să-l învăţăm.”

Reactualizarea cunoştinţelor

Până la cât am învăţat să numărăm? (până la 5)

Voi solicita 2-3 copii: să numere de la mic la

expunerea

versuri

mobilizatoare

conversaţia

obs.

comport.

copiilor

evaluarea

capacitaţii

de atenţie

voluntară

Page 13: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

13 | P a g e

mare şi de la mare la mic, alternativ cu recunoaşterea

cifrelor (1-5) şi recitarea poeziilor despre cifre.

Anunţarea temei şi a obiectivelor

„Astăzi la activitatea noastră vom desfăşura

jocul „Răspunde repede şi bine”, în care, cu

materialele de pe măsuţa din mijloc vom repeta

număratul pentru ca acesta să nu se mai încurce.

Cum se numeşte jocul nostru? ... 1-2 copii vor

repeta cum se numeşte jocul

Conţinutul D.Ş. –activitate matematică:

Explicarea regulilor de joc:

Voi explica copiilor că vom desfăşura un concurs

pe echipe: echipa merelor şi echipa perelor.

Vom lucra în perechi şi în echipă.

Câte o pereche din fiecare echipă va avea câte o

sarcină de îndeplinit, iar fiecare sarcină rezolvată corect

va fi premiată cu o bulină roşie aşezată pe panou în

dreptul echipei respective. Echipa care va aduna cele

mai multe buline va câştiga concursul nostru.

Jocul de probă:

Câte doi copii din fiecare echipă vor veni în faţă

şi vor realiza sarcina propusă. Voi adresa întrebări

referitoare la grupurile de elemente şi cifrele de pe

măsuţe, pe care fiecare echipă le va aşeza pe panoul din

faţă. Un copil va aşeza grupul de elemente, celălalt va

pune cifra corespunzătoare.

Executarea jocului de către copii:

La semnalul dat jocul începe.

„Aşează la panou atâtea fructe câte bătăi din

palme auzi. Perechea ta să aşeze cifra potrivită. (1)”

„Aşează la panou atâtea fructe câte mâini are

joc didactic

de grup

obs.

comport

Page 14: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

14 | P a g e

Brumărel. Ce cifră aşezi? (2)”

„Aşează la panou atâtea fructe câte degete ţi-

am arătat. Aşează cifra corespunzătoare. (3)”

„Aşează la panou atâtea fructe câte

anotimpuri are un an. Aşează cifra (4)”

„Aşează la panou atâtea fructe câte degete ai

la o mână. Perechea ta să aşeze cifra potrivită. (5)”

„Hai să numărăm în cor,/ Şi să stabilim un scor,

Să rostim cu voce tare,/ Echipa câştigătoare!”

joc didactic

de grup

obs.

comport

Obţinerea

performanţei

Variantă de joc:

„Păcăleli” : copiii din fiecare echipă vor închide

ochii, timp în care voi opera o schimbare la grupele

formate la panouri. Copiii sesizezază „păcăleala” şi o

corectează motivând acţiunea.

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

Complicarea jocului:

Toţi copiii se ridică în picioare. Voi adresa

fiecărui copil câte o întrebare-fulger referitoare la

vecinii numerelor. Copilul care greşeşte sau se gândeşte

prea mult la răspuns se va aşeza pe scaun. Astfel vom

afla cine sunt azi campionii fructelor.

Evaluarea intermediară D.S.:

Brumărel este mulţumit că a învăţat de la voi

foarte multe lucruri despre numere. El ne invită să

mergem mai departe cu „Trenuleţul muzical”. Ultima

strofă, improvizată:

„ Înspre uşă chiar acum/El ne va conduce

Noi ne vom încolona/ Şi frumos vom sta.”

În timp ce copiii se încolonează pentru a ieşi din

grupă aranjez măsuţele în careu şi distribui pe măsuţe

coşuleţele cu materiale necesare activităţii practice iar

joc didactic

individ.

obs.

comport

Page 15: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

15 | P a g e

în faţă flip-chart-ul cu planşa demonstrativă, o măsuţă

şi un scăunel.

Intensificarea

retenţiei şi a

transferului

Conţinutul D.O.S. –activitate practică:

La revenirea în sală copiii se aşează pe scăunele.

„Acum vom avea o activitate mai deosebită.

Pentru mine sunteţi o comoară,văzând cât de buni

matematiceni sunteti. Aş dori să mă ajutaţi să lipim

pe foaia pregătită fructele lui Brumărel după cum

spune povestea.

„A fost odată o livadă fermecată. În mijlocul

livezii era un măr care făcea mere cu totul şi cu totul

de aur. Brumărel a mâncat multe mere. Acum în măr

mai sunt doar trei mere ”

Anunţarea temei:

Astăzi vom realiza tabloul “Merele lui

Brumărel”- Anexa 4 ; vom lipi întocmai cum spune

povestea.

Cum se numeşte tabloul nostru?

Un copil va repeta numele tabloului.

Reactualizarea cunoştinţelor:

Voi adresa întrebări: ( Ce fel de livadă avea

Brumărel?; Ce pom fructifer era în mijlocul ei?; Ce

fel de mere făcea mărul fermecat?; Ce culoare vom

folosi pentru merele de aur?)

Prezentarea şi intuirea materialului:

Prezint copiilor coşuleţele cu materialele

pregătite şi solicit analizarea conţinutului: carton

colorat, lipici, siluete de trunchi, coroană şi fructe.

Explicarea tehnicii de lucru:

Prezint planşa model şi o analizăm. Exemplific

şi reactualizez ruperea pe contur (hârtia se ţine cu mâna

expunerea

conversaţia

explicaţia

demonstraţia

formativă

de produs

Page 16: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

16 | P a g e

stângă iar cu dreapta se rupe pe contur, resturile de

carton în se pun în coşuleţe) şi aspectele de care se ţine

cont în timpul lipirii (substanţa de lipit se aplică pe

spatele formei obţinute, pe toată suprafaţa, nu pe

suport; cantitatea de lipici trebuie să fie suficientă

pentru a asigura fixarea formei, dar nu prea mare,

pentru a se evita cutarea hârtiei sau ieşirea lipiciului de

sub formă; este de preferat aplicarea substanţei de lipit

dinspre mijlocul formei spre exteriorul acesteia).

Exerciţiu de încălzire al muşchilor mici ai mâinii,

cântec (pe melodia Printre munţi şi printre văi) :

„Toate degeţele au sărit pe rând

Unul după altul, vesele săltând.

La, la, la, la ,la, la...

După 10 degeţele tare sprintenele

Palmele pe loc au ieşit la joc

La, la, la, la ,la, la...

Pumnişorii când sosesc repede lovesc

Coatele sosesc şi ele tare-s hărnicele

La, la, la, la ,la, la...

Picioruşele-şi fac loc, ultimele intră-n joc

Ele bat şi bat sub masă, orice-ai face nu se lasă

La, la, la, la ,la, la...

Veselia-i mare, jocul s-a sfârşit

Fiecare-ncepe a munci grăbit

La, la, la, la ,la, la...

Executarea temei de către copii:

Supraveghez modul de execuţie corectând

eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.

Evaluarea intermediară D.O.S.:

Se va realiza cu ajutorul metodei "Turul

galeriei", unde copiii vor “nota” lucrarea preferată sau

exerciţiul

observarea

dirijată

obs.

comport

Page 17: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

17 | P a g e

lucrarea mai putin reuşită (prin lipirea unei fete

expresive) şi îşi vor motiva alegerea, privind lipirea

numărului de fructe corespunzător poveştii, lucrare

îngrijită fără pete sau mototolirea hârtiei.

Organizarea jocurilor şi activităţilor recreative :

”Bat din palme clap, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap

De mânuţe ne luăm

Şi în cerc ne aşezăm ”

După ce copiii sunt aşezaţi în formaţie de cerc :

1-2,1-2, să nu facem tărăboi,

3-4 chiar şi 5, mă voi aşeza aici

Captarea atenţiei:

Se va realiza printr-o scurtă poezie :

„Brumărel se învârteşte/ Toată lumea se gândeşte

Şi va spune fiecare/Ce jocuri vom juca oare ?”

Anunţarea temei

„Vom juca jocul „Fructele în coş” şi

“Brumărel încearcă să te păcălească”

Cum se numesc jocurile ?...

1. Fructele în coş

Prezentarea regulilor jocului

Copiii se încolonează. Fiecare copil e un

fruct fermecat. Fructele se plimbă în coloană prin

livadă. Eu voi spune, de exemplu “5 fructe în coşuleţ”.

La auzul acestei comenzi,copii se strâng în cercuri

formate din câte 5 copii. Cei care nu au reuşit să se

grupeze în bucheţele conform numărului vor fi

eliminaţi din joc.

Joc de probă

Vom desfăşura împreună un joc de probă.

Dacă va fi cazul voi da explicaţii suplimentare.

conversaţia

exerciţiul

joc didactic

formativă

Page 18: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

18 | P a g e

Jocul propriu-zis

Jocul continuă strigându-se alte numere, până

rămân doar 3 copii. Intervin numai dacă copiii

întâmpină greutăţi sau încalcă regulile stabilte

2. Brumărel vrea să vă păcălească

Prezentarea regulilor jocului

Vă voi da o comandă dar eu voi executa alta

pentru a vă păcăli. Voi va trebui să executaţi comanda

fără a ţine cont de faptul că eu voi arăta altceva.

Jocul de probă:

Desfăşor un joc de probă cu 4 – 5 copii pentru

verificarea înţelegerii regulilor jocului, însoţit de

explicaţii şi indicaţii.

Desfăşurarea propriu-zisă a jocului:

La semnalul dat jocul începe.

joc didactic

formativă

Evaluarea şi

încheierea

activităţii

Îi voi felicita pe copiii pentru că au reuşit să

descopere toate comorile lui Brumărel.

Le mulţumesc copiilor şi le spun că, drept

răsplată Brumărel a lăsat şi o punguţă cu dulciuri pe

care le împart ca şi recompensă pentru participare

activă şi comportament adecvat la activitate.

Încolonaţi câte doi copiii se vor relaxa câteva

momente “la plimbare” cu Brumărel prin sala de grupă.

Voi face în final aprecieri individuale şi colective

asupra modului de desfăşurare a activităţii.

Rutină:

“Rândul iute să-l formăm / Lângă uşă ne-aşezăm

Şi cuminţi să aşteptăm, / Înspre baie să plecăm.

Pe mâini o să ne spălăm / Este timpul să mâncăm!”

conversaţia

exerciţiul

formativă

Page 19: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

19 | P a g e

Anexa 1

Brumărel

Page 20: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

20 | P a g e

FIŞĂ DE LUCRU Anexa 2

1.Coloreazǎ tot atâtea fructe câte îţi aratǎ cifra!

1

4

5

2

3

Page 21: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

21 | P a g e

Anexa 3

Puzzle

Page 22: Proiect didactic integrat - timtim-timy.ro “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare - “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare

22 | P a g e

Anexa4

Merele lui Brumărel