proiect didactic - proprietati chimice ale acizilor , clasa a viii-a

Upload: constantinescu-ion

Post on 11-Feb-2018

442 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    1/7

    PROIECT DIDACTIC

    CLASA: a VIII-aDISCIPLINA: CHIMIETEMA: Proprieti chimice ale acizilorTIPUL LECIEI: mixt

    nainte de a ncepe lecia

    1. MOTIVAIA :a. De ce este important aceast lecie pentru elevi?Unul din cele mai importante obiective ale studiului chimiei l constituie cunoaterea

    proprietilor substanelor chimice i utilizarea acestora n viaa cotidian. De aceea, pe totparcursul acestei lecii Acizi- proprieti chimice se va urmri ca elevii s aprofundeze i s fieinformai cu noiuni ca: simbolurile chimice, formulele chimice, clasificarea subsatnelor chimice,recunoaterea diferitelor tipuri de substane i includerea lor ntr-o anumit clas de compui. Lancheierea lucrrii practice elevii vor cunoate mai bine modul de manipulare al ustensilelor de

    laborator, vor putea sintetiza observaiile practice sub form de scheme i tabele.

    b. Cum se realizeaz legtura ntre ceea ce au nvat pn acum elevii i ntre treapataurmtoare a asimilrii de cunotine?

    Lecia continu partea informativ, teoretic, a subcapitolului Acizi, cu partea care a atrasntotdeauna cel mai mult elevii, repectiv partea practic, experimental, specific tiinelor naturii.Aceast nou lecie pregtete elevii pentru a nelege mai bine legtura dintre nsuirilesubstanelor chimice i folosirea acestora n diferite domenii ale vieii. Deasemenea, elevii vornelege mai bine de ce viaa nu poate fi conceput fr aportul chimiei.Metodele interactive de nvare folosite pe parcursul leciei le ofer tuturor elevilor posibilitatea dea se implica n procesul de nvare.

    Din perspectiva interdisciplinar, subiectul leciei face apel la cunotine din domeniul matematicii,fizicii i biologiei.

    2. OBIECTIVELE URMRITE :La sfritul leciei elevii vor ti :

    a) S descopere singuri , n urma observaiilor fcute pe parcursul lucrrii experimentale, caresunt cele mai importante nsuiri ale acizilor;

    b) S rezume informaiile dobndite, s le schematizeze i s le nscrie ntr-un tabel;c) S foloseasc informaiile noi pentru a explica fenomene ntlnite frecvent n viaa de zi cu

    zi;d) S realizeze feed back-ul prin rezolvarea unor jocuri didactice(cubul) i prin conversaia

    euristic;e) S foloseasc vocabularul specific chimiei;f) S lucreze n echip i s-i dezvolte spiritul de creativitate i prietenie.

    3. CONDIII PREALABILE :Pentru a reui s atingem obiectivele propuse pentru aceast lecie elevii trebuie:

    s cunoasc suportul teoretic al leciei Acizi; s poat manipula corect ustensilele de laborator ; s posede capaciti de observare i interpretare a rezultatelor experimentelor efectuate ; s aib formate deprinderi de lucru n echip( n grup) .

    4. EVALUAREA :

    1

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    2/7

    Se realizeaz prin observarea sistematic a elevilor, analiza i autoevaluarea rspunsurilor de pe fiade lucru, rezolvarea unor jocuri didactice.

    4. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI :1. Resurse umane : clasa este alcatuita din 28 de elevi care vor forma 7 grupuri cas a cte 4

    elevi; n 2 grupuri cas vor fi inclui cei doi elevi cu deficiene de nvare, M. Florin i C.Daniela. n aceleai grupuri sunt cuprini i elevi foarte buni la nvtur, care vor forma

    perechi cu elevii cu CE ajutndu-i astfel i pe acetia s se integreze clasei i problamiticiidiscutate n timpul leciei.2. Metode i procedee didactice: conversaia euristic, brainstormingul, ciorchinele,

    cubul, expunerea, explicaia, demonstraia, problematizarea, feed-back-ul.3. Resurse materiale: tabl, cret,videoproiector, plan didactic Proprietile chimice ale

    acizilor, fie de lucru pe grupe de elevi, substane chimice, ustensile de laborator, cubul.4. Resurse de timp : 50 minute.

    Lecia propriu zis :

    1. EVOCAREA :

    1. Pentru evaluarea nivelului de cunoatere a leciei anterioare fiecare grup cas va primi ofi de lucru( Fia nr.1) care cuprinde doi itemi :

    I1 cuprinde 2 coloane : coloana A include diferitele categorii n care sunt clasificai acizii,iar coloana B cuprinde mai multe exemple de acizi.Elevilor li se cere s trasezecorespondena dintre acizi i categoriile n care pot fi inclui acetia.

    I2 este un tabel n care sunt notate formulele chimice a 5 acizi iar elevii vor avea ca sarcinde lucru completarea spaiilor libere din tabel cu radicalii acizi corespunztori fiecrui acidi cu denumirile acestora.

    Timp de lucru : 5 minuteElevii aflai n acelai grup vor schimba fiele cu grupul alturat i pe baza fiei de lucru etalon i a

    baremului stabilit, prezentate la videoproiector, se vor autoevalua.Prin sondaj se verific punctajul realizat de 1 2 grupuri cas i se prezint concluziile de ctreprofesor. Se precizeaz c notele obinute la acest test vor fi trecute n catalog, fiecare elev verificatavnd posibilitatea s-i mreasc nota demonstrnd atenie i implicare n desfurarea noii lecii.

    2. Se anun titlul noii lecii, se consemneaz pe tabl i n caietele elevilor; profesorulsubliniaz finalitile leciei i precizeaz c vor fi utilizate cunotinele anterioare.

    2. REALIZAREA SENSULUI :Mozaicul ( 30 minute)A. Se menine mprirea clasei n acelai tip de grupuri cas, atenionnd membrii

    fiecrui grup s-i distribuie sarcinile de lucru n mod echitabil( elevii cu CE se vor ocupa de

    identificarea substanelor).B. Se distribuie fiecrui grup de elevi cte o fi de lucru( Fia nr.2) care cuprinde

    succesiunea de lucrri experimentale ce vor fi efectuate.C. Fia de lucru va fi expus elevilor i cu ajutorul videoproiectorului astfel nct

    colaborarea permanent elev profesor s se menin.D. Profesorul subliniaz faptul c fiecare elev din grup va fi considerat expertpentru

    colegi deoarece va efectua o anumit secven de lecie. Membrii grupului vor obine un numr dela 1 la 4.

    E. Se distribuie sarcini precise pentru fiecare numr . Astfel: toi elevii cu numrul 1 vorefectua experimentul, cei cu numrul 2 vor nota observaiile, elevii cu numrul 3 vor scrie ecuaiilereaciilor chimice iar cei care au numrul 4 vor nota concluziile care sunt rezultatul colaborrii

    ntregii echipe.F. Profesorul discut cu elevii regulile pentru grup :

    Fiecare elev particip;

    2

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    3/7

    Nimeni nu domin; Fiecare elev se concentreaz asupra sarcinii care i revine; Se atrage atenia asupra gestionrii eficiente a timpului de lucru.

    G. Pe msur ce vor fi efectuate experimentele indicate n fi elevii vor nota la tablecuaiile reaciilor chimice. Observaiile fiecrui grup vor fi consemnate pe fia de lucru .

    H. Permanent profesorul va coordona activitatea experimental, va corecta greelile n cazulmanevrrii incorecte a ustensilelor i va aminti principalele reguli de protecie a muncii n

    laboratorul de chimie.I. Profesorul va conduce conversaia astfel nct elevii s descopere utilizrile practice ale

    acizilor cu care lucreaz i chiar i ale altor acizi.J. Se vor preciza importana pentru organismul uman a acidului clorhidric( legtura biologie

    chimie) i importana utilizrii n alimentaie a acidului fosforic.K. Pe tot parcursul predrii - descoperirii noii lecii, elevii vor formula ntrebri, vor face

    diverse supoziii, vor face legturi cu lecii anterioare i cu noiuni aflate de la alte disciplinecolare.

    3. REFLECIA :Gndii lucrai n grup comunicai ( 10 minute) :CUBUL

    Fiecare grup va primi cte un cub i pe fiecare din cele 6 fee ale acestuia va trebui snoteze, pentru acidul care l vor avea stabilit, urmtoarele :

    1. Formula chimic;2. Reacia de recunoatere cu turnesolul;3. Reacia cu Mg;4. Reacia cu MgO;5. Reacia de neutralizare(al doilea reactant fiind la alegere);6. O importan practic.

    Se dau acizii: acid clorhidric, acid sulfuric, acid azotic, acid fosforic, acid cloric, acid sulfhidric.

    Evaluare ( 5 min.) :A. Eti eful departamentului de vnzri pentru o firm care fabric acid sulfuric, cunoscut

    i sub denumirea de sngele industriei. Concepe o reclam publicitar sau un slogan care s te

    ajute s distribui acest produs agenilor industriali.Criterii de apreciere : Originalitate; Documentare; Eficien.

    B. Linia valorilor se adreseaz elevilor ntrebarea : Dac avei urmtorul ir de acizi :HCl, HNO3, H2SO4, HClO4 i H2CO3 care este ordinea descresctoare a triei acizilor?Justificai rspunsul.

    Tema pentru acas :Se recomand elevilor s caute ct mai multe exemple de acizi a cror utilitate practic este

    incontestabil motivnd folosirea acestora n diferite domenii pe baza proprietilor lor chimice..Se indic rezolvarea exerciiilor 5 i 6, pagina 101, din Caietul Elevului pentru clasa a VII-a.

    3

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    4/7

    Dup lecie :

    EXTENSIE :Elevii sunt ntrebai :

    Ce ai dori s mai aflai despre proprietile acizilor?

    Cunoatei alte reacii la care le pot participa acizi i care au influene negative asupra vieiinoastre? ( se recomand elevilor s se documenteze n legtur cu ploile acide i poluareafolosind ca surse de documentare enciclopediile on-line wikipedia.com,revistele Terra, etc.).

    REFLECII :A. Autoevaluarea cunotinelor nvate la lecia precedent a dezvluit un uor dezinteres

    al elevilor legat de noiunile pur teoretice.B. Mozaiculi-a puspe elevi n situaia de a colabora permanent, de a se susine reciproc,

    de a-i ajuta colegii cu probleme CE, de a-i gestiona eficient timpul. De altfel, acestultim punct a fost i cel mai greu de realizat deoarece dorina de a efectua de 2 -3 ori un

    experiment le-a decalat timpul afectat pentru aceast secven a leciei. De remarcat c,n comparaie cu elevii din clasa a VII-a, elevii clasei a VIII-a au colaborat mai mult, s-au consultat ntre ei i au completat mult mai bine fia de lucru.

    C. Cubul a fost o foarte bun alegere de realizare a feed-back-ului. Elevii au fostncntai de acest joc didactic i am constatat n urma evalurii c din cele 7 grupuri, 6au avut 0 greeli, 1 grup - 1 greeal. Concluzia este c 24 de elevi au lucrat fr nici ogreeal, numai 4 elevi avnd o singur greeal.

    D. Reclama publicitar a evideniat spiritul de echip i imaginaia creativ a elevilor.E. Linia valorilor a remarcat capacitatea de corelare a informaiilor primite cu cele

    cunoscute de la orele precedente.Acest punct a fost cel care a departajat eleviievideniindu-se aceia dintre ei care au manifestat constan n pregtirea leciilor i

    interes deosebit fa de obiectul chimie.F. Gestionarea timpului a fost punctul slab al coordonrii leciei. Am depit timpul cu 7

    minute, pierderea minutelor fiind corelat direct cu gestionarea defectuoas a timpuluide ctre grupurile de elevi pe perioada efecturii lucrrii practice.

    BIBLIOGRAFIE:1.Ftu, Sanda i colabor. Chimia, manual pentru clasa a VIII-a,Ed. Corint, Bucureti, 2001

    2. Gheorghiu,C i Panait, C. Chimia, manual pentru clasa a VIII-a, Ed.ALL, Bucureti, 19973. Bclea, D. i Constantinescu,M.- Chimie- planuri de lecie,Ed.Polirom, Iai, 1999

    Profesor gradul I Doina Chelariucoala cu clasele I-VIII Alexandru Ioan Cuza - Bacu

    4

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    5/7

    Anexa 1Numele i prenumele elevilor din grup...................................................................Clasa a VIII a B

    Fia nr. 1

    Exerciiul 1

    Trasai liniile de coresponden ntre acizii din coloana B i categoriilecrora le corespund, coloana A :

    A B

    Exerciiul 2

    Completai spaiile libere din tabelul urmtor cu radicalii acizi corespunztorii denumirea acestora:

    Acid Radical acid 1 Radical acid 2 Radical acid 3

    formul denumire formul denumire formul denumireH2SO4H2CO3H3PO4

    H2SHNO3

    H2CO3HCl

    hidracizi H3PO4

    oxiacizi H2SO4

    acizi monobazici H2SO3

    acizi polibazici HClO3

    acizi tari H4SiO4

    acizi slabi HNO3

    5

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    6/7

    Anexa 2Numele i prenumele elevilor din grup: A. RAMONA, M. CTLINA, C. DANIELA, B.GEORGEClasa a VIII a B

    Fia nr. 1 Rezolvare

    Exerciiul 1

    Trasai liniile de coresponden ntre acizii din coloana B i categoriilecrora le corespund, coloana A :

    A B

    Barem : 8 acizi x 1 punct + 2 puncte din oficiu = 10 puncte

    Punctaj realizat de elevii grupei = 10 puncte

    Exerciiul 2 - Rezolvare

    Completai spaiile libere din tabelul urmtor cu radicalii acizi corespunztorii denumirea acestora:

    Acid Radical acid 1 Radical acid 2 Radical acid 3formul denumire formul denumire formul denumire

    H2SO4 HSO4(I) ? SO4(II) sulfat - -H2CO3 HCO3(I) carbonat

    acidCO3(II) carbonat - -

    H3PO4 H2PO4(I) ? HPO4(II) ? PO4(III) FosfatH2S HS(I) sulfur

    acidS(II) sulfur - -

    HNO3 NO3(I) azotat

    Barem : 5 acizi x 2 puncte = 10 puncte

    H2CO3HCl

    hidracizi H3PO4

    oxiacizi H2SO4

    acizi monobazici H2SO3

    acizi polibazici HClO3

    acizi tari H4SiO4

    acizi slabi HNO3

    6

  • 7/22/2019 Proiect Didactic - Proprietati Chimice Ale Acizilor , Clasa a VIII-A

    7/7

    Punctaj realizat de elevii grupei = 8,5 puncte

    7