proiect didactic prepozitia ...def
DESCRIPTION
plan de lectieTRANSCRIPT
Proiect didactic
Şcoala Gimnazială Popești, sat DăeștiProfesor: Secu RamonaClasa: a VII-aData: 07.05.2014Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăTitlul lecţiei: Prepoziţia Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Valori şi atitudini: * Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social. * Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
Competenţe generale: * Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. * Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competenţe specifice: 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 2.5 participarea la diferite situaţii decomunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite; 4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse.
Competențe derivate :
a) cognitive :
C1 Să definească prepoziţia;C.2 Să recunoască prepoziţia;C.3 Să clasifice prepoziţia în funcţie de regimul cazual;C.4 Să identifice cazurile termenilor însoţiţi de diverse prepoziţii;C.5 Să formuleze enunţuri cu diferite prepoziţii.
b) afective: Formarea deprinderilor de exprimare corectă, concesivă şi fluentă.
c) psiho-motorii:
Formarea deprinderilor de a opera în comunicarea scrisă sau orală cu noile concepte operaţionale.
Strategia didactică :
Metode şi procedee : rebusul, conversaţia, brainstormingul, exerciţiul, explicaţia.
Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi pe grupe.
Mijloace didactice : fişe, manuale, caietele elevilor, tabla.
Bibliografie :
1. Marin Iancu, A.Gh. Olteanu, Ana Tulbă, Manual de limba română pentru clasa a VII-a, Editura Corint ;
2. Adriana Hoaghea, Caiet de exerciţii pentru nota 10, Editura Juventus Press, Piteşti, 2011 ;
3. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-
Napoca, 2006;
4. Mihaela Secrieru, Metodica predării limbii române, Editura Studis, Iaşi, 2008.
Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.
Spaţiu de lucru : sala de clasă.
Timp : 50 de minute
Scenariul didactic
Nr. Crt
Momentul lecţiei
Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode Evaluare
1. Moment organizatori
c
1’ Se stabileşte ordinea în clasa, notarea absenţilor,
asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării
Elevii se pregătesc pentru lecţie.
lecţiei.
2. Verificarea cunoştinţelor
dobândite anterior şi a
temei
5’ Profesorul numeşte câţiva elevi care vor citi rezolvarea temei.
Elevii numiţi citesc tema, iar
ceilalţi îşi corectează sau
mai completează tema, dacă este
necesar.
Conversaţia Aprecieri verbale
3. Captarea atenţiei
10’ Profesorul împarte elevilor fişe de lucru ce
conţin un rebus.
Elevii încep să rezolve rebusul. După ce termină
de rezolvat rebusul, elevii vor ieşi la flip-chart şi
vor completa rebusul.
Activitate individuală
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a
obiectivelor
1’ Profesorul îi anunţă pe elevi că titlul lecţiei este
ceea ce a ieşit pe verticală la rebus : Prepoziţia.
Anunţă obiectivele propuse pentru această
lecţie.
Elevii îşi notează titlul lecţiei în
caiete şi ascultă obiectivele.
5. Conducerea învăţării şi dobândirea
de noi cunoştinţe
17’ Profesorul îi roagă pe elevi să-şi deschidă
caietele speciale la pagina 176. Rezolvând exerciţiul
1 se ajunge la definiţia prepoziţiei : Prepoziţia este partea de vorbire
neflexibilă care leagă un atribut sau un
complement de elementul regent. Prepoziţia nu are
funcţie sintactică şi se analizează împreună cu partea de vorbire pe care
o însoţeşte.
Elevii rezolvă exerciţiul 1 din caietul special,
formulează şi îşi notează în caiete
definiţia prepoziţiei.
Elevii se
Activitate individuală
Conversaţia
Aprecieri verbale
Profesorul împarte clasa în 4 grupe. Fiecare grupă va primi câte un plic care
conţine cuvinte. Elevii trebuie să ordoneze
cuvintele astfel încât să obţină enunţuri corecte. Acestea vor fi scrise la
tablă.
Profesorul le explică elevilor următoarea sarcină de lucru :
subliniaţi prepoziţiile şi indicaţi tipul (simplă/
compusă) şi cazul cerut de fiecare prepoziţie în
parte.
Având ca punct de plecare acest exerciţiu, profesorul împreună cu
elevii clasifică prepoziţia din punctul de vedere al formei şi al regimului
cazual.
grupează. Alcătuiesc enunţuri cu
termenii găsiţi în plicuri. După
expirarea timpului de lucru, elevii
citesc enunţurile şi le scriu la tablă.
Elevii rămân grupaţi şi rezolvă exerciţiu propus de profesor. După expirarea timpului de lucru, se corectează exerciţiile.
Elevii participă la discuţii, sunt
atenţi la explicaţii şi îşi notează
clasificările în caiete.
Activitate pe grupe
Activitate pe grupe
Conversaţia
Aprecieri verbale
8. Asigurarea retenţiei şi a transferului
5 Profesorul îi anunţă pe elevi că urmează un
concurs (desfăşurat pe grupe) numit « Prepoziţia
fericită » care constă în stabiliarea cazului unor termeni din enunţuri.
Elevii participă la concurs. Grupa cu
cele mai multe răspunsuri corecte
este desmnată câștigătoare.
Concurs Aprecieri verbale
Note
9. Tema pentru acasă
1’ Profesorul dă ca temă : ex. 1, 2 de la pag. 188 din
manual .
Elevii îşi notează tema.
Schema tablei
Def. Prepoziţia este partea de vorbire neflexibilă care leagă un atribut sau un complement de elemental regent. Prepoziţia nu are funcţie sintactică şi se analizează împreună cu partea de vorbire pe care o însoţeşte.
1. Până în oraşul tău este o distanţă mare.2. Fructele au căzut din copac.3. Oamenii s-au ridicat împotriva deciziei.4. Rezultatul a fost contrar aşteptărilor.
Prepoziţiile sunt: Simple: cu, de, după, spre, peste, lângă; Compuse: de la, de pe, de lângă, deasupra, înspre.
În limba română contemporană, prepoziţia cere cazul: Acuzativ: pe, la, cu, în, de, sub, peste, din, etc. Dativ: datorită, graţie, mulţumită, asemenea, aidoma, conform, potrivit,
contrar. Genitiv: asupra, contra, împotriva, înaintea, înapoia, deasupra, dedesubtul,
îndărătul, înăuntrul.
CONCURS
Stabileşte cazul termenilor subliniaţi:
1. Lecţia este conform programei şcolare.2. Dedesubtul casei s-au descoperit vestigii arheologice.3. “Mii de coifuri lucitoare ies din umbra-ntunecoasă.” (Scrisoarea III, de
Mihai Eminescu)4. Zorile luminează asemenea unei flăcări.
Fişa de lucru nr. 1
A
D
B
1. Comunicarea cu un singur predicat se numeşte …………….. .2. Partea de vorbire care ţine locul unui substantiv.3. Cuvântul “scaun” are genul ………………. .4. Verbul predicativ are funcţia sintactică de ………………….. verbal.5. Substantivul din propoziţia Maria, vino aici! este în cazul ……………………. .6. Categorie gramaticală a verbului care indică relaţia dintre acţiune, subiectul gramatical şi
obiectul care o suportă.7. Adjectivul care îşi modifică forma în funcţie de gen şi număr este ………………… .8. Termenul subliniat în propoziţia Copilul acesta este obraznic. are funcţia sintactică de
…………………….. .9. Verbul a decide este la modul ………………… .10. Ca parte de vorbire, ambele este …………………………… .
ŞCOALA GIMNAZIALĂ LUNA
Se acordă ……………………………………. grupei
…………………… pentru obţinerea celui mai mare punctaj la
concursul
Director, Profesor de Limba română,
Data: