proiect didactic def

21
Proiect didactic Data: 01.02.2005 Clasa: a II a A Grupa: Kati (alalie motorie) Obiectul: Terapia tulburărilor de limbaj Tema lecţiei: Consolidarea sunetului “p” Obiective de referinţă: Elaborarea, organizarea şi dezvoltarea limbajului oral, a abilităţilor necesare însuşirii unei pronunţii corecte a sunetelor Dezvoltarea psihomotricităţii Îmbogăţirea vocabularul pasiv Obiective operaţionale: O 1 : Să repete corect exerciţiile specifice terapiei generale, în vederea recepţionării vorbirii şi învăţării pronunţiei sunetului “p”. O 2 : Să-şi însuşească pronunţia corectă a sunetului: “p” în silabe şi cuvinte O 3: Să deosebească anotimpul iarna de celelelete anotimuri O 4 : Să deosebească hainele de iarnă de hainele de vară sau de alte obiecte O 5 : Să recunoască elementele schemei corporale proprii şi a partenerului. în poziţii diferite O 6 : Să realizeze corespondenţa haină-partea corpului pe care o îmbracă. O 7 : Să-şi dezvolte motricitatea fină a mîinii O 8 : Să demonstreze înţelegeriea unor mesaje verbale, prin îndeplinirea sarcinii cerute Metode şi procedee: Demonstraţia Exerciţiul Jocul didactic

Upload: ramona-bota

Post on 27-Jun-2015

1.463 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Def

Proiect didactic

Data: 01.02.2005

Clasa: a II a A

Grupa: Kati (alalie motorie)

Obiectul: Terapia tulburărilor de limbaj

Tema lecţiei: Consolidarea sunetului “p” Obiective de referinţă: Elaborarea, organizarea şi dezvoltarea limbajului oral, a abilităţilor necesare însuşirii unei pronunţii

corecte a sunetelor Dezvoltarea psihomotricităţii Îmbogăţirea vocabularul pasiv

Obiective operaţionale:O1: Să repete corect exerciţiile specifice terapiei generale, în vederea recepţionării vorbirii şi învăţării pronunţiei sunetului “p”.O2: Să-şi însuşească pronunţia corectă a sunetului: “p” în silabe şi cuvinte O3: Să deosebească anotimpul iarna de celelelete anotimuriO4: Să deosebească hainele de iarnă de hainele de vară sau de alte obiecteO5: Să recunoască elementele schemei corporale proprii şi a partenerului. în poziţii diferiteO6: Să realizeze corespondenţa haină-partea corpului pe care o îmbracă.O7: Să-şi dezvolte motricitatea fină a mîiniiO8: Să demonstreze înţelegeriea unor mesaje verbale, prin îndeplinirea sarcinii cerute

Metode şi procedee: Demonstraţia Exerciţiul Jocul didactic

Materiale didactice: Trusa de respiraţie, oglinda logopedică Planşa cu animale, jetoane cu imagini (având sunetul „p” în poziţie iniţială, imagini cu anotimpuri,

imagini cu figuri umane Jocul „Îmbracă păpuşa” Fişe de lucru: „Completează omuleţul”, „Haine de iarnă”

Page 2: Proiect Didactic Def

Desfăşurarea activităţii

Obiective Etapele activităţii

Activitateapsihopedagogului

Activitatea elevului/elevilor

1. Momentul organiztoric

Profesorul psihopedagog pregăteşte cabinetul în vederea desfăşurării optime a activităţii

Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.

Profesorul psihopedagog aduce elevii în cabinet

…elevii se aşează la locul indicat de profesor

2 Pregătirea psihologică.

Kati astăzi vom cânta, lucra din nou la oglindă, vom face exerciţii, ne vom juca cu lumânarea şi fulgii de vată iar apoi vom îmbrăca păpuşa cu haine de iarnă şi vom colora..

3. Enunţarea temei şi a obiectivelor

Vom face toate acestea pentru a încerca să emitem cît mai corect sunetul “p” şi pentru repeta ceea ce am învăţat ora trecută despre iarnă şi îmbrăcămintea de iarnă.. Hai să începem.

O1

4.Prezentarea conţinutului învăţării

Corectarea tulburării de limbaj oral

Educarea motricităţii generale Jocuri muzicale de mişcare cu cu antrenarea a

părţilor principale ale corpului- Tic-tac, tic-tac (gât)

- Luaţi seama (mâini)“Luaţi seama bine În picioare drepţi Ochii toţi la mine Mâinile la piept. 1,2,3-1,2,3 (se vor mişca mâinile lateral) Aşa Kati.

Luaţi seama bine După cum v-am spus

Urechile le mine Mâinile în sus 1,2,3-1,2,3 (se vor mişca mâinile sus-jos)

Aşa Kati.” - Bat din palme (mâini, picioare, trunchi)“Bat din palme: poc, poc, poc Din piciaoe : trop, trop, trop Ne-nvârtim , ne răsucim Şi la loc iar revenim.”

Formarea unuei respiraţii corecteExerciţii pentru inspiraţie:

…eleva va repeta după professor toate exerciţiile propuse, faţă în faţă cu acesta sau în faţa oglinţii, după caz

Page 3: Proiect Didactic Def

O2

mirosim florile; Exerciţii pentru expiraţie: Suflăm în lumânare Suflăm fulgii de vată

Exerciţii de dezvoltarea aparatului fonoarticulator specifice emiterii vocalelor şi sunetului “p”

Exerciţii pentru dezvoltarea motricităţii labiale Ţuguie buzele: pupic Întinde buzele: zâmbetExerciţii pentru dezvoltarea motricităţii faciale Umflă obrajiiExerciţii pentru dezvoltarea musculaturii maxilarului şi mandibulei Închide şi deschide gura: peştele pe uscat Împingerea şi tragerea bărbiei; mişcări stânga-

dreapta.Exerciţii pentru dezvoltarea morticităţii linguale Mişcări de ridicare şi coborâre a limbii Presarea buzelor Desprinderea bruscă a buzelor

Educarea atenţiei vizuale, verbale.În faţa oglinzii se vor urmări mişcările gurii logopedului şi apoi ale propriei guri în timpul pronunţării sunetelor

Dezvoltarea auzului fonematic şi a capacităţii de diferenţiere fonematică

- Imitarea sunetelor din natură: Pronunţarea onomatopeelor cu voce oscilatorie în tărie şi ritm. Joc: “Cum fac animalele?” Joc: “Cum face…?”

- trosnetul focului: poc, poc- ploaia: pic, pic- căzatuă: puf. Pronunţarea vocalelor şi a unor cuvinte

formate din serii vcalice

Terapia propriu-zisă Se va relua exerciţiul de respiraţie: suflăm

în fulgii de vată cu buzele strânse (poziţie apropiată de poziţia de emitere a sunetului “p”: buzele unite, dinţii uşor îndepărtaţi, limba relaxată pe planşeul bucal), pentru a obţine un “p” cât mai correct şi clar

Consolidarea sunetului “p” în silabe şi cuvinte

…eleva va repeta după professor toate exerciţiile propuse, faţă în faţă cu acesta sau în faţa oglinţii,

Page 4: Proiect Didactic Def

O3

O6, O8

O4, O8

O4, O6, O8

Introducerea sunetelor în silabe deschise: pa-pe-pi.

Exerciţii în poziţie intervocalică: apa, epe; ipi; opo

Exerciţii cu vocale diferite: apă, epa: upe; ape. Serii silabice inverse: ap-ep-ip; Exerciţii de pronunţie a cuvintelor formate din

silabe duble: papa, pepe, pipi (cu support imagistic)

Exerciţii de pronunţie a unor cuvinte bisilabice, unde consoana se repetă, iar vocala este diferită: papă, papi, popa, pupă, pupi, pipa. (cu support imagistic)

Stimulare cognitivă: Formarea unor noţiuni- Anotimpul iarna şi îmbrăcămintea adecvată

Dezvoltarea psihomotricităţii: Formarea schemei corporale proprii şi a partenerului

Prezentarea unei planşe cu cele patru anotimpuri. Elevei I se va cere să răspundă la intrebări:

“În ce anotimp sunem noi, acum?”“Cum e acum afară?e cald sau frig? ” Elevei I se vor prezenta mai multe imagini

cu anotimpuri şi I se va cere să indice care dintre ele reprezintă anotimpul iarna

Cum se imbracă copii din tablouri? Ce haine iau pe ei? Hai să ne îmbrăcăm şi noi.

“Ce-ti pui iarna pe cap, la gît, pe mâini, pe corp, în spate, pe picioare, în picioare? ”Elevul va fi încurajat să se îmbrace/dezbrace cu hainele proprii, iar profesorul îl va imita.

Având în faţă tablourile de iarnă, elevului I se vor da jetoane reprezentând haine de vară şi de iarnă. În cadrul jocului didactic “Alege repede şi bine” I se va cere să aleagă doar hainele cu care se îmbracă iarna.

Se va prezenta elevului jocul “Îmbracă păpuşa”. Păpuşa (de carton) are haine de vară şi haine de iarnă.. Sarcina elevului va fi să o îmbrace în haine de iarnă. Se va urmări în permanenţă cunoaşterea corespondenţei haină-partea corpului pe care o îmbracă.

după caz

… va răspunde gestual:…iarna (arată imaginea )…frig (va mima)… va sorta tablourile de iarnă

…se va îmbrăca, demonstrând cunoaşterea corespondenţei haină-partea corpului pe care o îmbracă.

..va alege hainele de iarnă

…va îmbrăca păpuşa

Page 5: Proiect Didactic Def

O5, O8

O5, O8

O7

Pe aceeaşi păpuşă se vor identifica din nou părţile corpului păpuşii, prin jocul “Arată-mi…”.

Un alt joc pentru identificarea părţilor corpului celuilalt va fi “Arată-mi şi tu.”. Elevul şi profesorul vor avea fiecare în faţă desenul unui copil, sand însă în poziţii diferite

Educarea mâinii dominante, definitivarea lateralităţii prin accentuarea unor exerciţii

Diferite poziţii ale mâinii: mâna cuib, acoperiş, zboară păsărelele, ploaia sau cântatului la pian

…va arăta părţile corpului indicate de professor

… va arăta pe desen aceeaşi parte a corpului pe care o arată profesorul.

…va repeta exerciţiile

O5

O7, O8

O4

5. Fixarea cunoştinţelor noi

Pentru fixarea elementelor schemei corporale se va da elevului fişa de lucru “Completează omuleţul”, expicându-i-se sarcina de a-I desena copilului ce-I lipseşte

Pentru fixarea noţiunii articole de îmbrăcămine, elevul va completa fişa de lucru “Haine de iarnă”, avînd sarcina de a colora doar articolele de îmbrăcămine de iarnă.

…va desena părţile lipsă ale omuleţului.

…va colora imaginile reprez. Haine de iarnă

6. Evaluarea elevilor şi oferirea feedback-ului

Eleva va primi întăriri pozitive, precum şi corecţiile necesare atât pe parcursul lecţiei cât şi în finalul ei

Datorită faptului că activitatea preferată a elevei este coloratul, fişa de lucru “Haine de iarnă”, va reprezenta pentru ea o recompensă

Eleva va fi recompensată şi material pentru efortul depus, va primi dulciuri

Page 6: Proiect Didactic Def

Proiect didactic

Data: 01.02.2005

Clasa: a-IV-a C

Grupa: Lori, Ştefan (sigmatism, dislexie-disgrafie)

Obiectul: Terapia tulburărilor de limbaj

Tema lecţiei: Diferenţierea sunetelor s-z Obiective de referinţă: Elaborarea, organizarea şi dezvoltarea limbajului oral, a abilităţilor necesare însuşirii unei pronunţii

corecte a sunetelor Corectarea disfuncţionalităţilor dislexico-disgrafice prin: discriminarea fonemelor şi grafemelor în

diferite combinaţii de sialbe şi cuvinte Îmbogăţirea vocabularului şi formarea expresivităţii citirii

Obiective operaţionale:O1: Să repete corect exerciţiile specifice terapiei generale, în vederea recepţionării vorbirii şi învăţării pronunţiei sunetulor “s”-“z”.O2: Să diferenţieze fonetic sunetele s-z în silabe şi cuvinteO3: Să diferenţieze grafic sunetele s-z în silabe şi cuvinteO4: Să realizeze corespondenţa imagne-cuvântO5: Să realizeze corespondenţa litere de mână-litere de tiparO6 : Să realizeze analiza fonetică a cuvintelorO7: Să-şi dezvolte capacitatea de orientare în spaţiul grafic al caietului

Metode şi procedee: Demonstraţia Exerciţiul Jocul didactic

Materiale didactice: Trusa de respiraţie, oglinda logopedică Jetoane cu imagini (cuvinte paronime cu s-z) Caietul (exerciţii) Fişa de lucru (orientarea în spaţiul grafic şi coordonarea ochi-mână) Fişa de lucru „Rebus”

Page 7: Proiect Didactic Def

Desfăşurarea activităţii

Obiective Etapele activităţii

Activitateapsihopedagogului

Activitatea elevului/elevilor

1. Momentul organiztoric

Profesorul psihopedagog pregăteşte cabinetul în vederea desfăşurării optime a activităţii

Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.

Profesorul psihopedagog aduce elevii în cabinet

…elevii se aşează la locul indicat de profesor

2. Pregătirea psihologică

Astăzi vom face exerciţii de gimnastică pe muzică, vom lucra din nou la oglindă, , ne vom juca cu lumânarea, cu balonul apoi cu jetoane cu imagini. Vom şi scrie în caiete, iar în final v-am pregătit o surpriză.

3. Enunţarea temei şi a obiectivelor

Prin exerciţiile pe care le vom face astăzi, vom învăţa să-l deosebim pe “s” de “z” şi atunci când vorbim, dar şi când scriem.

O1 4.Prezentarea conţinutului învăţării

Corectarea tulburării de limbaj oral Terapiea generală:

Educarea motricităţii generale Exerciţii de mişcare realizate în 4 timpi, pe

muzică cu cu antrenarea a părţilor principale ale corpului: găt, măini, trunchi, picioare.

Formarea unuei respiraţii corecteExerciţii pentru inspiraţie: mirosim florile; parfumulExerciţii pentru expiraţie: Suflăm în lumânare Umflăm balonul Fluierăm

Exerciţii de dezvoltarea aparatului fonoarticulator specifice emiterii sunetelor s-z

Exerciţii pentru dezvoltarea motricităţii labiale Ţuguie buzele: pupic Întinde buzele: zâmbetExerciţii pentru dezvoltarea morticităţii linguale Mişcări de ridicare şi coborâre a limbii la

alveolele dentale, Pisicuţa bea lăptic (încet), apoi limba se retrage

în cavitatea bucală Limba jgheab

Dezvoltarea auzului fonematic şi a capacităţii de diferenţiere fonematică

- Imitarea sunetelor din natură: Pronunţarea onomatopeelor cu voce oscilatorie în tărie şi ritm.

…eleva va repeta după professor toate exerciţiile propuse, faţă în faţă cu acesta sau în faţa oglinţii, după caz

Page 8: Proiect Didactic Def

O2

O7

O2, O3

Joc: “Cum face…?”- Şarpele şi albinuţa- Trenul şi vântul

Pronunţarea vocalelor şi a unor cuvinte formate din serii vcalice

Terapia propriu-zisă Diferenţierea sunetelor s-z la nivelul

silabelor Introducerea sunetelor în serii silabice deschise:

sa-se-si; za-zo.-zu, sa-za; se-ze, si-zi; sa-zo, se-zi, so-za

Introducerea sunetelor în serii silabice inverse: as-es-is; oz-uz-ăz;

Logatomi: , ses, sîs; zoz; zuz; saz, zes Combinaţii de silabe deschise-inverse;

deschise-logatomi, etc: sa-as; iz-zi; sa-sus; za-zus, sa-zus. za-sos

Exerciţii de introducere a sunetelor cuvinte paronime: sar-zar, sare-zare, seama-zeama, rasă-rază, vase-vaze, oase-oaze, groasă-groază. Elevilor li se vor prezenta imaginile, se vor explica cuvintele necunoscte

Corectarea dislexiei-disgrafiei Educarea mâinii dominante, definitivarea

lateralităţii prin exerciţii de dezvoltare a motricităţiii fine a mâinii: mâna cuib, acoperiş, zboară păsărelele, ploaia sau cântatului la pian

Pentru formarea capacităţii de orientare în spaţiul grafic al caietului (menţinerea liniilor, formarea deprinderii de a scrie de la stânga la dreapta, coordonarea ochi-mână) li se dă elevilor să completeze la alegere una dintre cele două fişe.

Următoarele exerciţii vor fi realizate în caiet. Datorită nivelului diferit al tulburării dislexico-disgrafice, elevilor li se vor propune exerciţii cu un grad de dificultate diferit, urmând însă aceleaşi principii

Nivelul I: Alege cuvântul corect: suc sau zuc; sic sau zic; nas sau naz, gas sau gaz, masă şau mază.

…elevii vor repeat cuvintele paronime după profesor

...elevii vor repeta exerciţiile

…elevii vor completa fişele

…va alege cuvântul potrivit încercuindu-l

Page 9: Proiect Didactic Def

O3, O4, O5, O6

O2, O3

O3, O4, O5, O6

Formează un cuvânt din literele date, după imagine:- a, s, c -- s, c, o - - z, b, u, e -- z, d, i -Elevul este capabil să realizeze sarcina doar cu ajutorul materialului imagistic şi concret.

Nivelul II Înlocuieşte cu “s” sau “z” pentru a forma

cuvinte: __alut; plan__; __enin; co__tum; mie__; __ar; fu__ta; __ahăr; microbu__; bar__ă;

Formează un cuvânt din literele date. Ai ăn faţă imaginea pentru fiecare cuvânt, dar va trebui să o identifici. Formează apoi propoziţii cu cuvintele- c, e, i, m, z - - a, t, o, u, b, z, u -- b, o, s, r, a, c, ă - - s, a, c, u, n -

…va alege literele din cutia cu cuburi, va scrie cuvântul din litere pe baza imaginii, apoi va transcrie cuvântul în caiet.

…va scrie litera potivită

..va forma cuvinte şi va alcătui propoziţii

O2, O3, O4, O6

5. Fixarea cunoştinţelor noi

Fişa de lucru “Rebus”. Elevii vor completa rebusul, scriind cuvintele în căsuţele orizontale corespunzătoare imaginilor (nivelul I), sau scriind sinonimul cuvintelor (nivelul II), după caz.. Pe verticală, pe linia marcată vor obţine un cuvânt nou pe care îl pot şi ilustra.

…vor completa rebusul

6. Evaluarea elevilor şi oferirea feedback-ului

Elevii vor primi întăriri pozitive, precum şi corecţiile necesare atât pe parcursul lecţiei cât şi în finalul ei.

Exerciţiile din caiete şi de pe fişe vor fi notate cu puncte sau steluţe roşii

Elevii vor fi recompensaţi şi material pentru efortul depus, vor primi dulciuri

Page 10: Proiect Didactic Def

Proiect didactic

Data: 01.02.2005

Clasele: a VI a, a VII a, a VIII a

Grupa: Elevi cu risc de abndon şcolar ridicat

Obiectul: Consiliere de grup

Tema lecţiei: Autocunoaşterea /Dezvoltare personală Obiective de referinţă: Să-şi descopere sau redescopere trăsăturile de personalitate

Obiective operaţionale:O1: Să-şi enumere cât mai multe trăsături de personalitate O2: Să-şi exemplifice o trăsătură de personalitate printr-o situaţie de viaţăO3: Să-şi careacterizeze colegiiO4: Să-şi asume rsponsabilitatea afirmaţiilor pe care le facO5: Să compare caracteristicile autoevaluate cu evaluarea colegilor O6: Să găsească împreună cu colegii moduri de a-şi corecta comportamentele deranjante

Metode şi procedee: Jocul didactic Exerciţiul Învăţarea prin descoperire Materiale didactice: Planşa cu trăsături de personalitate Fişa de lucru creată de elevi (Palma) Cartonaşe de două culori diferite, purtând semnul „+” sau “-”.

Desfăşurarea activităţii

Obiective Etapele Activitatea Activitatea

Page 11: Proiect Didactic Def

activităţii psihopedagogului elevului/elevilor1. Momentul organiztoric

Profesorul psihopedagog pregăteşte sala unde se va desfăşura activitatea de consiliere în vederea desfăşurării optime a activităţii

Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.

Profesorul psihopedagog invită participanţii în sală

…participanţii se aşează pe scaunele dispuse în cerc

2. Pregătirea psihologică

Participanţii sunt rugaţi să se ridice pe rând pentru a -şi salute colegii, în modul său unic şi personal, stabilit la şedinţa anterioară.

..elevii se vor saluta

3. Enunţarea temei şi a obiectivelor

Li se explică participanţilor că scopul întâlnirii este de descoperi căt mai multe lucruri noi despre propria persoană, de a afla cum sunt văzuţi de ceilalţi şi de a înţelege motivele eventualelor discrepanţe (diferenţe dintre cum mă văd eu şi cum mă văd ceilalţi).

O1, O2

O3, O4, O5, O6,

4.Prezentarea conţinutului învăţării

Participanţii vor fi informaţi că în continuare,vor realize împreună portretul grupului, dar pentru aceasta, fiecare va trebui săţşi realizeze mai întâi propriul portret.

Pe o coală de hârtie se vor afişa trăsături de personalitate, dispuse în perechi cu sensuri contrare.

Se va citi lista împreună cu participanţii şi se vor explica acele trăsături a căror sensuri nu sunt cunoscute

Fiecărui participant i se va oferi o coală de hârtie şi un creion, pe care îşi va desena forma palmei

Pe palmă, fiecare va scrie cât mai multe trăsături de personalitate (minim 5), pe care consideră că le are.

Fiecare palmă va fi discutată. Pentru una dintre trăsături (oricare) I se cere elevului să exemplfice cu o situaţie, când a demonstrate respectiva trăsătură.

Fiecare palmă va fi personalizată şi apoi lipită pe o coală mare de hârtie împreună cu amprentele palmare ale celorlalţi

Următorul exerciţiu va avea ca şi scop compararea percepţiei de sine cu percepţia celorlalţi.

Fiecare elev va primi două bucăţi de hârtie de două culori diferite, purtând semnul „+” şi “-”.

Ei vor fi încurajaţi să lipească cele două hîrtii pe spatele colegilor lor: semnul „+” pe spatele

…vor desena palma

…vor enumera cât mai multe trăsături …vor exemplifica cu câte o situaţie de viaţă

…vor personalize palma şi o vor lipi pe coala mare

…fiecare va prinde cele două cartonaşe pe spatele a doi

Page 12: Proiect Didactic Def

colegului pe care îl place cel mai mult şi semnul “-” pe spatele colegului pe care il place cel mai puţin

Fiecare participant va fi provocat să-şi motiveze alegerea, enunţând trăsăturile care îi plac sau care nu-i plac la colegii aleşi

Participantul în discuţie, va avea ocazia să-şi spună părerea despre ce a auzit sau să riposteze şi cei doi împreună să găsească modalităţi de a se înţelege.

colegi diferiţi.

..,fiecare îşi va motive aegerile

…participantul în discuţie se va antrena în discuţie

5. Fixarea informaţiilor

Participanţii vor fi întrebaţi pe rând, ce au învăţat nou despre ei în urma acestei activităţi

Activitatea se va încheia cu salutul de la început

...fiecare va răspunde

6. Oferirea feedback-ului

Se va oferi feed-back participanţilor pe tot parcursul activităţii

Se va face în final observaţii asupra modului de desfăşurare a activităţii, al eventualelor probleme care au apărut şi a modului lor de rezolvare

Proiect didactic

Page 13: Proiect Didactic Def

Data: 01.02.2005Clasa: a IV a CGrupa: AndreeaVârsta: 11 ani, 9 luniObiectul: PsihodiagnosticScopul:: Evaluarea nivelului inteligenţei- Stabilirea QITeste administrate:: “TestulGOODENOUGH (OMULEŢUL)” „Proba WISC-R” (probele verbale şi proba de memorie a cifrelor)Obiective operaţionale:O1: Să deseneze un omuleţO2: Să răspundă la întrebările psihologului

Desfăşurarea activităţii

Obiective Etapele activităţii

Activitateapsihopedagogului

Activitatea elevului/elevilor

1. Momentul organiztoric

Profesorul psihopedagog pregăteşte cabinetul în vederea desfăşurării optime a activităţii

Profesorul psihopedagog pregăteşte materialul didactic.

Profesorul psihopedagog aduce elevii în cabinet

…elevul se aşează la locul indicat de profesor

2. Pregătirea psihologică

Eu ştiu că tu eşti un elev bun, silitor, conştiincioă. De aceea, astăzi cînd d-na inspectoare a venit la noi în vizită, am vrut să-i arătăm şi dânsei acest lucru.

3. Enunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi vom avea două tipuri de activităţi: mai întâi o să desenăm un omuleţ, iar apoi o să-mi răspinzi la nişte întrebări.

4.Aplicarea testelor

I se va da elevului o foaie de hârtie şi un creion. Indicaţia va fi: “Te rog să desenezi un om, aşa cum ştii tu”

Se va trece apoi la aplicarea scalelor verbale şi a probei de memorie a cifrelor din proba WISC. Indicaţia de muncă va fi: “”Te voi ruga să imi răspunzi la câteva întrebări . Dacă la un moment nu ştii răspunsul nu e nici o problemă, trecem mai departe. De acord? Hai să începem!” Psihologul va nota în protocol rezultatele înregistrate

…va desena omuleţul

…va răspunde la întrebări

5. Evaluarea elevilor şi oferirea feedback-ului

Prin analiza protocoaleleor se va calcula QI subiectului.

Testul GOODENOUGH în calitatea sa de test proiectiv poate fi folosit şi pentru interpretarea personalităţii

PROTOCOL DE INREGISTRARE A REZULTATELOR “Testului GOODENOUGH (OMULEŢUL)”

Page 14: Proiect Didactic Def

INTERPRETAREA REZULTATELORA. 11 aB. 1 b

2 12 a3 b4 a c

b dc e

5 a 13b 14 a

6 a bb c

7 a db ec fd 15 ae b

8 a 16 ab b

9 a cb dc 17 ad b

10 a 18 ab bc PUNCTAJde

QI = EM-10*100/EC*11 =

OBSERVATII RELEVANTE DIN TIMPUL EVALUARII PSIHOLOGICE

PROTOCOL DE ÎNREGISTRARE A REZULTATELOR “Testului WISC”

Page 15: Proiect Didactic Def