proiect didactic pentru activitate integrata ,,calatorie in cosmos’’
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Calatorie in cosmos’’
- Grupa: pregatitoare
PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
,,Calatorie in cosmos’’
Gradinita ,,Prichindelul Istet’’
Turda
Grupa: pregatitoare
Tema activitatii: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?
Tema zilei: ,,Calatorie in cosmos’’
Scopul activitatii: Imbogatirea cunostintelor despre Univers, stimularea interesului si a curiozitatii copilului pentru investigarea si explorarea realitatii inconjuratoare ;
Obiective operationale :
ADP – sa respecte opiniile celorlalti,exprimandu-le totodata si pe cele proprii ;
- sa fie increzatori pentru a impartasii idei si experiente importante cu ceilalti ;
ALA – sa citeasca imagini despre stele,planete si sa se exprime in propozitii ;
- sa traseze litere mergand pe linia punctata ;
- sa scrie singuri cuvinte cu litere mari de tipar ;
-sa utilizeze si sa manuiasca telescopul si binoclul ;
-sa se transpuna in urmatoarele roluri :astronomi,cercetatori,astrolog ;
-sa imbine armonios materialele puse la dispozitie pentru realizarea temei ;
-sa descrie verbal modelul creat si sa-si motiveze actiunile intreprinse ;
- sa coloreze fiecare spatiu cu culoarea indicata de cifra corespunzatoare ;
- sa coloreze incadrandu-se in spatiul dat ;
ADE - sa cunoasca existenta corpurilor ceresti ,a vehicolelor cosmice ;
- sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare ;
- sa comunice impresii,idei pe baza observarilor efectuate ;
- sa numere de la 1-10 recunoscand grupele cu 1-10 obiecte ;
- sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal ;
- sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10 ;
- sa obtina forme spontane si sa realizeze lucrari originale,manifestand creativitate;
Strategii didactice :
Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea.
Resurse materiale : carti cu imagini din cosmos, enciclopedii, foi, creioane colorate, planse, lipici, sticle pet, foarfeci, scoci, hartie colorata, figurine cu planetele din sistemul solar, rachete-miniaturi cu magnet,puzzle,fise de lucru individuale ,binoclu, telescop confectionat din carton, calculator, CD, tabla magnetica.
Forme si metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala, examinare fise ;
Forma de organizare : frontala, individuala, pe grupe ;
Categoriile de activitati de invatare : Activitati de dezvoltare personala
Activitati liber alese
Activitati pe domenii experientiale-Domeniul stiinta
Bibliografie : Aplicarea noului curriculum pentru o educatie timpurie-o provocare ?,editura DianaActivitatea integrata din gradinita, Didactica Publishing House,2008 Revista Invatamantului Prescolar 1-2/2009
Scenariul didactic
Activitatea zilei va debuta cu intalnirea de dimineata.Dupa salutul,,Buna dimineata, prichindei isteti’’ se poarta o discutie despre cum se simt astazi, daca ar dori sa calatoreasca si unde anume, daca ar vrea sa calatoreasca in cosmos si ce cred ei ca ar vedea in aceasta calatorie.
Se anunta tema zilei si copiii sunt antrenati in pregatirea acestei calatorii. Se vor ,,citi’’ carti despre cosmos, se vor scrie litere si cuvinte pentru a putea scrie o scrisoare din calatorie,se va construi o racheta cu care se poate calatorii in spatiu, se vor colora imagini respectand culorile indicate, se vor studia stelele, se vor face harti si se va anunta horoscopul inainte de plecare.
Dupa pregatirea necesara vom porni in calatorie. Vom vedea cat de mare este Universul, cum arata sistemul solar, cate planete sunt in sistemul solar,catevacaracteristici a fiecarei planete, aparate folosite pentru explorare,stele,constelatii,etc.Copiii pot veni cu informatii noi referitoare la materialul prezentat ,cu informatii auzite prin mass media sau citite de parinti in carti.
In continuare se aseaza planetele (figurine) pe tabla magnetica stabilindu-se ordinea fiecareia ( prima planeta de la soare,a doua…) si se zboara cu rachetele (figurine) pe cate o planeta. Se numara rachetele,se numara planetele, se fac probleme de adunare si scadere, se lucreaza pe fisa care contine cerintele parcurse in timpul activitatii.
Se va desfasura jocul ,,Cosmonautii’’iar apoi se vor face aprecieri referitoare la calatorie.
Evenimentuldidactic
Continutul stiintific Strategiididactice
Evaluare
Momentul
organizatoric
Capacitatea si orientarea atentiei
ADP
Anuntarea
temei
-tranzitie-
Elemente de reactualizare
(cunostinte,
deprinderi,
redarea experientei cognitive)
ALA
-tranzitie-
Prezentarea
noului continut si dirijarea invatarii
-aerisirea salii;
-distribuirea materialelor pe sectoare;
-intrarea copiilor in sala de grupa;
Intalnirea de dimineata
,,Buna dimineata, prichindei isteti’’
Copii se aseaza pe scaunelele asezate in forma de cerc. Se poarta un dialog intre educatoare si copii referitor la :
,,Cum va simtiti azi ?’’
,,Ati dori sa calatoriti in cosmos ?’’
,,Unde ai zbura ?’’
,,Ce credeti ca vom gasi in cosmos ?’’
Astazi vom face o calatorie in cosmos. Inaine de a pleca in calatorie trebuie sa ne pregatim .
Voi prezenta centrele deschise la care vor lucra,tema si obiectivele pe care le au de indeplinit la fiecare centru.
Dupa ritmizarea cantecului :
,,Suntem prichindei isteti
Si plecam in Univers!
Mai intai ne pregatim
exercitiul
conversatia
explicatia
conversatia
explicatia
jocul
exercitiul
expunerea
explicatia
problematizarea
conversatia
explicatia
problematizarea
explicatia
exercitiul
Interesul pentru activitate; reactiile copiilor
Participare activa si afectiva
Evaluare orala
Proba orala
Chestionare
orala
Proba scrisa
Participare activa-afectiva
Evaluare orala
ADE
Asigurarea
feed-back-ului
Evaluare
Si abia apoi pornim !’’
Copiii vor merge la cele patru sectoare deschise,isi vor pune un ecuson care este simbolic acestui sector si vor incepe lucrul.
Biblioteca :,,Citim despre cosmos’’
,,Scriem litere si cuvinte’’
Joc de rol : ,,De-a astronomii’’
Constructii : ,,Construim o nava cosmica’’
Arta : ,,Coloram imagini cu cosmosul’’
Voi vizita fiecare sector si voi adresa intrebari referitoare la tema pe care o au de realizat si voi de explicatii acolo unde este nevoie.
Cu totii vom trece pe la fiecare sector si vom observa daca si-au indeplinit sarcinile.Voi face aprecieri asupra modului cum au lucrat copiii si cum s-au comportat.
Prin interpretarea cu miscari a cantecelului se face trecerea la domeniul stiintei.
,,Suntem prichindei isteti
Si plecam in Univers !
Cu una,doua, trei rachete
Pornim spre stele si planete !’’
Copiii vor viziona o prezentare in Power Point referitoare la cosmos, planetele din sistemul solar,caracteristici ale acestora,soare,stele,aparate folosite pentru explorarea spatiului.
Copiii vor urmarii prezentarea si vor veni cu completari. Cei care au studiat la,,biblioteca’’(ii recunoastem dupa ecuson) vor veni cu informatii referitoare la planete,soare,stele.Acestea vor fi intregite si de cei care au fost la sectorul,,arta’’.
Copiii care au fost astronomi si cei care au
construit nava vor completa informatiile referitoare la aparatele de explorare a spatiului.
Astfel calitoria in cosmos se realizeaza impreuna cu participarea copiilor.
In continuare voi prezenta copiilor tabla magnetica pe care se afla planetele din sistemul solar pe care le vom aseza in ordinea lor fata de soare si le vom numara stabilindu-le ordinea.
Vom numara si rachetele gata de plecare si putem forma perechi, putem revolva probleme,etc.
Ex. Pe langa cele 9 planete din sistemul solar cerceta-torii astronomi au mai descoperit inca o planeta.Cate planete vor fi in sistemul solar ?
Fiecare copil va primi o fisa pe care va trebui sa o rezolve.Vor colora planeta Pamant, vor numara stelele, planetele, rachetele si vor scrie cifrele corespunzatoare fiecaruia.Vor forma o constelatie din stelutele date,creand ceva personal si dand dovada de imaginatie.
Fisele se vor pune la expozitie alaturi de lucrarile de la sectoare si se vor admira constelatiile gasite .
Joc : ,,Cosmonautii’’
Copiii ,,cosmonauti’’sunt asezati in formatie de cerc, tinandu-se de maini,cu fata spre centru.In spatele lor,la o distanta,sunt desenate 6 rachete cosmice in care se deseneaza trei cercuri care reprezinta locurile pentru ,,cosmonauti’’.Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor.
La comanda de incepere a jocului ,,cosmonautii’’se invartesc in cerc repetand :
,,Suntem prichindei isteti
Si zburam prin Univers !
Ne-am facut cosmonauti
Si de-aceea o sa zburam
Cu care nava apucam !
Jocul are un secret,
Cel ce va intarzia
Acasa, pe Pamant va sta !
Dupa ultimul,,vers’’cosmonautii alearga spre navele cosmice ca sa ocupe un cerculet(loc in nava),dar cel putin 2-3 vor ramane pe loc. Jocul se repeta.
Am revenit la gradinita si pentru ca am calatorit in cosmos toti copiii vor primi cate o amintire :o steluta.
Se fac aprecieri referitoare la activitate si la participarea activa a copiilor.