proiect didactic matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.exerciţii şi...

8
Proiect didactic Data: 12.10.2011 Propunatoare: Dragotoiu Maria Adelina Clasa: a III-a B Disciplina :Matematica Subiectul lecţiei : Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme Tipul lecţiei : consolidare Scopul lecţiei : consolidarea înmulţirii când unul din factori este 2, 3 sau 4; dezvoltarea capacităţii de calcul rapid şi corect, oral şi scris; dezvoltarea gândirii logice. Obiective operaţionale : O1: să efectueze operaţii de înmulţire cu doi sau trei factori ; O2: să utilizeze corect terminologia matematică (factori, termeni, de atâtea ori mai mare) ; O3: să efectueze exerciţii combinate (de înmulţire şi adunare, de înmulţire şi scădere); O4 : să rezolve probleme care presupun una-două operaţii; Strategii didactice : 1. Metode ş i procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problenatizarea;

Upload: adelina-dragotoiu

Post on 17-Jan-2016

47 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme

Proiect didactic

Data:12.10.2011Propunatoare:Dragotoiu Maria AdelinaClasa: a III-a BDisciplina:MatematicaSubiectul lecţiei: Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi problemeTipul lecţiei: consolidareScopul lecţiei: consolidarea înmulţirii când unul din factori este 2, 3 sau 4; dezvoltarea capacităţii de calcul rapid şi corect, oral şi scris; dezvoltarea gândirii logice.Obiective operaţionale:

O1: să efectueze operaţii de înmulţire cu doi sau trei factori ; O2: să utilizeze corect terminologia matematică (factori, termeni, de atâtea ori mai mare) ;

O3: să efectueze exerciţii combinate (de înmulţire şi adunare, de înmulţire şi scădere);O4 : să rezolve probleme care presupun una-două operaţii;

Strategii didactice:1. Metode ş i procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problenatizarea;2. Mijloace de î nv ăţă m â nt : manualul, caietul, instrumente de scris, tabla, fişa de lucru;3. Modul de organizare : frontal, individual;

Durata:50 minBibliografie: - «  Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar », Bucureşti ; - Ştefan Pacearcă, Adriana Răducan, Mariana Mogoş, „Matematică – Manual pentru clasa a III-a”, Editura Teora - Neacşu I.,- „ Metodica predării matematicii la clasele I-IV”, E.D.P., Bucureşti, 1998

Page 2: Proiect Didactic Matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme

SECVENŢELE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

Asigur cele necesare desfăşurării în bune condiţii a orei de matematică.

Elevii păstrează ordinea şi disciplina.

Continua şi formativă

2.Verificarea temei

Solicit elevilor să deschidă caietele de teme şi să le aşeze la marginea băncii.Realizez controlul cantitativ al temei.

Elevii pregatesc în linişte caietele.

conversaţia

3.Captarea atenţiei

O1

O2

Propun elevilor să dezlege o ghicitoare matematică: Are Vlad 7 caiete, De 3 ori mai multe – Petre. Câte caiete are Petre?

Copiii răspund direct la întrebare: 21 caiete (7 x 3 = 21)

ConversaţiaProblemati-zarea

4.Enuntarea obiectivelor

În această oră de matematică vom rezolva exerciţii şi probleme care implică operaţii de înmulţire, adunare şi scădere.Scriu pe tablă subiectul lecţiei:“Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme”

Elevii ascultă.

Elevii scriu în caiete titlul lecţiei.

conversaţia

5.Dirijarea Pun elevilor intrebări referitoare Elevii răspund la Conversaţia

Page 3: Proiect Didactic Matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme

activităţii de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

la terminologia matematica:-Prin ce operaţie aţi aflat câte caiete are Petre ?-Cum se numeşte rezultatul înmulţirii?-Cum se numesc numerele care se înmulţesc?-Ce este restul sau diferenţa?-Cum se numeşte rezultatul adunării ?-Aflaţi produsul numerelor 3 şi 10; 4 şi 5; 2 şi 4; -Găsiţi numărul de 4 ori mai mare decât 10.Găsiţi numărul cu 4 mai mare decât 10.-Aflaţi produsul numerelor 4 şi 7; 3 şi 5; 2 şi 8;-Găsiţi :

dublul numerelor 8, 6, 10. triplul numerelor 4, 9, 7.

Scriu pe rând la tabla exerciţii combinate şi probleme:21 + 10 x 4 = 3 x 9 + 7 x 2 =4 x 8 – 20 = 8 x 3 – 2 x 7 =4 x (7 + 2) = 4 x 2 x 5 =3 x (7 – 3) = 3 x 3 x 2 =Solicit elevilor să rezolve exerciţiile în caiete, primul care termina iese

întrebări:...înmulţire

…produs

…factori…rezultatul scăderii

…sumă

Elevii raspund oral la întrebări.

Elevii rezolvă exerciţiile în caiete apoi ies la tabla.

Problemati-zarea

Explicaţia

Exerciţiul

Page 4: Proiect Didactic Matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme

să rezolve exerciţiul la tabla.

Probleme: Cu cât este mai mare produsul numerelor 2, 5 şi 10 decât suma lor ?

-Într-o cutie sunt 5 rânduri cu câte 4 bomboane. Câte bomboane sunt în cutie ? Câte mai rămân dacă Alex mănâncă 10?

La o librărie s-au adus 9 cutii cu câte 7 pixuri albastre şi 4 cutii cu câte 7 pixuri roşii.

Puneţi întrebarea şi rezolvaţi problema.

Repetăm problema! Se face analiza acesteia: -Ce ştim în problemă?

-Ce putem să aflăm?

-Prin ce operaţie aflăm câte pixuri albastre s-au adus ? Dar

Scriu în caiete problemele de pe tabla, iar dupa ce termină ies sa le rezolve.

Scriu problema în caiete.

Sunt atenţi şi răspund la întrebări:…că s-au adus 9 cutii cu câte 7 pixuri albastre şi 4 cutii cu câte 7 pixuri roşii.…câte pixuri albastre s-au adus, câte pixuri roşii s-au adus, câte pixuri s-au adus în total.…înmulţire 9 x 7, 4 x 7

Problenati-zarea

Page 5: Proiect Didactic Matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme

roşii ? -Care este operaţia prin care aflăm câte pixuri s-au adus în total ? -Să scriem rezolvarea la tablă şi pe caiete!

1. 9 x 7 = 63 (pixuri albastre)2. 4 x 7 = 28 (pixuri roşii)3. 63 + 28 = 91 (pixuri în

total)E.n. 9 x 7 + 4 x 7 = 91

…de adunare

Un elev iese la tablă să scrie rezolvarea problemei, iar restul notează în caiete.

6.Obţinerea performanţei

Distribui fiecărui elev fişa de lucru independentă.După timpul de lucru acordatvreific corectitudinea rezolvarii fişelor de lucru.

Elevii rezolvă fişa. ExerciţiulProblemati-zarea

7. Evaluare Fac aprecieri si recomandări frontale şi individuale.

Elevii ascultă. conversaţia

8.Incheierea lecţiei

Stabilesc tema pentru acasă. Notează tema. explicaţia

Page 6: Proiect Didactic Matematica Înmulţirea când unul din factori este 2, 3 sau 4.Exerciţii şi probleme