proiect didactic matematica clasa i- inspectie
DESCRIPTION
PROIECT SUSTINUT LA INSPECTIA DE GRAD 2TRANSCRIPT
DATA: 27.03.2013
CLASA: I-B
PROPUNĂTOR: Fercu Oana
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
OBIECTUL: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numerele naturale 0 -100
SUBIECTUL: Recapitularea numerelor naturale 0-100 (Citire, scriere, compunere, descompunere, comparare, ordonare)
TIPUL: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:Consolidarea strategiilor algoritmice de numarare si scriere a numerelor in concentrul 0-100, printr-un joc didactic : "Sa-i reamintim lui Jojo! "
OBIECTIVE DE REFERINTA :
O.R.1.1 - sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati), utilizand obiecte pentru justificari
R .1.2. - sa scrie, sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numere naturale de la 0 la 100
O.R.2.7. - sa formuleze oral exercitii si probleme cu numere de la 0 - 30.
O.R.3.1. - sa verbalizeze modalitatile de calcul folosite in rezolvarea unor probleme practice si de calcul
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
O.C.1 - Să numere logic , cursiv, în concentrul 0 – 100, crescător şi descrescător fără a utiliza material de sprijin;O.C. 2 - Să ordoneze crescator si descarescator numere naturale din concentrul 0-100O.C. 3- Să găsească vecinii numerelor ;
1
O.C.2 - sa compare corect numerele in concentrul 0 - 100;
O.C.3 - să rezolve cu rapiditate exerciţii de calcul oral
O.C.4- sa compuna si sa descompuna in zeci si unitati numerele in concentrul 0- 100;
O.C.5- sa argumenteze valoarea de adevar a unor propozitii matematice;
O.C6 -sa opereze cu terminologia matematica , specifica operatiilor de adunare si scadere in verbalizarea actiunilor;
O.C.7 – să efectueze oral şi scris operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 30, fără trecere peste ordin;
O.C8- sa rezolve probleme ;
O.C9- sa verbalizeze operatiile efectuate, motivand alegerile facute in rezolvarea exercitiilor si problemelor;
O.C10 -sa compuna si sa rezolve pobleme dupa cerinta data.
O.C.1 - să definească corect noţiunile de termen, sumă, diferenţă; O.C.3 - să afle corect termenul necunoscut; O.C.5 - să descopere semnul dintre numere pentru a avea rezultatul cerut;
AFECTIV-ATITUDINALE:
O.A.1 - să participe cu interes la activităţile propuse in cadrul lectiei
O.A.2 - să se mobilizeze in vederea rezolvarii sarcinilor propuse (sa il salveze pe Iepuras);
O.A. 3-sa reactioneze pozitiv, dorind sa lucreze si sa fie aprecia
PSIHOMOTORII:
O.P.1 -să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru scris;O.P.2 -să mânuiască corect instrumentul de scris;O.P. 3 -să-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes vizat de invatator;
-
2
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: jocul didactic, observatia, explicatia, exercitiul, conversaţia, calculul mintal, munca independentă, descoperirea, problematizarea
MIJLOACE DIDACTICE: manual, fisa de lucru, diverse materiale didactice;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, joc didactic.
EVALUARE:-observarea sistematică;-autoevaluarea;-aprecieri verbale;
Durata: 45 de minute;
Locul desfăşurării: sala de clasă.
Bibliografie: Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – clasele I şi a II-a, Editura
„Didactica Press”, Bucureşti, 2004; Simionica Elena, Caraiman Florica, Matematica … prin joc, Editura Polirom, Iaşi, 1998. Aurel Maior, Elena Maior, Matematică pentru clasa I, Editura ,,Aramis”, Bucureşti,
2004 ; Metodica predării matematicii Didactic.ro
3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Nrcrt
ETAPELELECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE
EV
AL
UA
RE
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUIACTIVITATEA
ELEVILORMetode şi procedee
Resursemateriale
Forme de organizare
1.
2.
MOMENTORGANIZATORIC2’
REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR SI VERIFICAREA LECTIEI ANTERIOARE10’
O.A.1
O.C.1
-Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a lecţiei şi pregătirea materialelor necesare
Se verifică tema cantitativ si calitativ.In timp ce eu verific tema, elevii rezolva o fisa de lucru. (ANEXA NR.1)
1.
S A S E
2.
P L U S
T E R M E N I
4.
P A R E
Completeaza cu litere:1. 16-10=2. Semnul adunarii: 3. Numerele care se aduna se numesc4. 2,4,6,8 sunt numere ....2. Continua sirurile:
c)5, 10, 15, ____, ____,____, ____, ____, ____50, 55, 60d)100, 99, 98, ____, ____,____, ____,____, ____, ____, 90Daca ai terminat uneste punctele si coloreaza!
Se completeaza rebusul, se verifica munca independenta si exercitiile de acasa mai dificile.
-Elevii se pregătesc pentru ora de matematică
-Elevii citesc cu atenţie fiecare cerinţă din fisa şi o rezolva
2’
10
5’
*conversaţia
*observaţia conversaţia
*descoperirea conversaţia
*fişă de lucru
*fise de lucru
ANEXA NR.1
* muncăindividuală
*frontal
observarea sistematicăaprecieriverbale
observarea sistematică
aprecieriverbale
4
3.
4.
5.
CAPTAREA ATENŢIEI5’
ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR2’
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII20’
O.A.2O.C.2O.C.3O.C.4O.C.5O.C.6
O.C.7
O.A.3
Sunt evidentiati elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic si au un caiet ingrijit
Jojo este foarte fericita ca ati ajutat-o sa invete o noua litera si sa-si scrie si ea numele. Vazand cat de multe lucruri stiti voi, mi-a spus ca vrea sa vada cum va descurcati si la ora de matematica. Iata! Ea are un mesaj pentru voi ,copii:"Dragii mei, stiu ca deja m-ati indragit si ca suntem prieteni, pentru ca m-ati ajutat foarte mult in orele de limba si literatura romana dar am nevoie de ajutorul vostru si la ora de matematica pentru ca am uitat aproape totul.Va rog sa ma ajutati sa-mi reamintesc numerele naturale de la 0-100, si tot ce ati invatat voi in legatura cu aceste numere.Ce sa faca Jojo? E suparata tare! Ce ziceti?Vreti voi sa o ajutati?"Se anunta scopul lectiei si modalitatea in care se va realiza: Azi o sa facem o recapitulare a numerelor naturale de la 0-100, adica vom efectua exercitii de scriere, citire, numărare, ordonare a numerelor 0-100 si vom rezolva adunări si scăderi fara trecere peste ordin in limitele 0-30. Scriu titlul lectiei pe tabla: Recapitulare
Exercitii de calcul oral:Ghicitori matematice:
-numarati crescator din 1 in 1 de la: 35
*asculta indicatiile invatatoarei
*raspund intrebarilor
-Elevii scriu in caiete titlul si data
5’
2’
*exerciţiu problemati- zarea
*exerciţiul
ANEXA NR.2-*scrisoa-rea
ANEXA NR.4
ANEXA NR. 4
*frontal
aprecieriverbale
aprecieriverbale
aprecieriverbale
aprecieriverbale
corectare şi notare
5
REALIZAREA FEED-BACK-ULUI
la 42; 88 la 95;-numarati descrescator din 1 in 1 de la: 53-44; 21 la 14;-Numarati crescator din 2 in 2 de la 26 la 34; -Numarati crescator din 5 in 5 de la 80 la 100;- Care sunt vecinii numerelor: 54, 36, 68, 29?-aflati numarul cu 7 mai mare ca 10; cu 5 mai mare ca 22;-aflati numarul cu 3 mai mic decat 13; cu 20 mai mic decat 30.
Dragii copii, pentru a-i arata lui Jojo ce prieteni buni suntem noi, ca intr-o familie, vom lucra cate o fisa de lucru in perechi. Randul de la fereastra o fisa, cel de la mijloc o fisa si cel dinspre usa o fisa. Se impart cele 3 tipuri de fise. ANEXA 6Concurs!!! Am pregatit si un concurs pentru voi. Randul de la geam va fi grupa berzelor, cel din mijloc, grupa randunicilor si cei dinspre usa grupa lebedelor. Fiecare copil va primi cate o fisa cu o intrebare la care sa raspunda. Aveti la dispozitie 2 minute, apoi numaram cate raspunsuri corecte are fiecare grupa si aflam care grupa a castigat.
- Se imapart fisele de concurs:
*Scrie toate numerele de doua cifre care se pot forma cu cifrele 3,6,8
-Raspund la intrebari
Primesc fisele si incep sa le rezolve
20’
5’
ANEXA NR.4
ANEXA 6
*frontal
*frontal
Apreci-eri verbale si recom-pense
6
6.
7.
OBŢINEREA PERFORMANŢEI
10’
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII2’
Castigatorii concursului vor fi cei care vor avea dreptul sa inceapa jocul “Zarurile fermecate”Cate doi copii vor veni pe rand in fata clasei si vor arunca cele 2 zaruri. Zarul verde reprezinta cifra zecilor, zarul rosu, reprezinta cifra unitatilor. Dupa aruncarea zarurilor elevii vor citi numarul pe care l-au „format” prin aruncarea zarurilor si vor compara numarul cu cel al coechipierului. Fiecare copil scrie numarul sau la tabla si semnul corespunzator dintre cele doua numere comparate. Se vor scrie primele 4-5 exemple si in caiete.
Li se da elevilor tema pentru acasa. Se vor face aprecieri cu privire la evolutia elevilor la lectie, recomandari.
-Elevii rezolva cerinta si anunta cand au terminat. Se corecteaza fisele si se decid castigatorii.
-scriu in caiete exemplele de numere si semnul corespunzator (<, =,>)
-Elevii îşi însemnează tema pentru acasă
10’
2’
7
ANEXA NR. 1BRAINSTORMING
ADUNAREA SCĂDEREA
8
ANEXA NR.2 C A D R A N E L E
Realizaţi in grup:
1. 2.
3. 4.
Din şirul dat de numere: 12, 5, 78, 43, 2, 9, 24, 99, 50, 31, scrieţi în cadranul:
1. -numerele pare
2. – numerele impare
3. – ordonează numerele crescător
4. – ordonează numerele descrescător9
ANEXA 3.
ECHIPA NORISORILOR
1. Află suma numerelor 12 şi 35:………………………
2. Calculează:45- 31+ 75+24 36 11
3. Pe cer erau 15 nori cenuşii. Au mai apărut pe cer încă 12 nori.Câti nori sunt acum pe cer?
........................................................
4. Din numărul care se află intre 35 şi 37 sacade numărul 10.
........................................................
5. La cel mai mic număr de două cifre adaugă numărul 80.
........................................................
6. Efectuaţi:
20+15 =… 30+20 =… 40-10 = …
ECHIPA CIUPERCILOR.
1. Află diferenţa numerelor 77 şi 30: ………………………………
2. Calculează: 65- 61+ 97- 21 38 51
3. In pădure erau 43 ciupercute. Peste noapte au mai apărut 36 ciupercute.Cate ciupercute sunt acum?
...........................................................
4. La numărul care se află intre 29 şi 31 adaugă numărul 43.
.............................................................
5. Din cel mai mare număr de două cifre scade cel mai mic număr de două cifre...............................................................
6. Efectuaţi:
70-30 = … 50+20 = … 90-40 = …
ECHIPA FLORILOR
1. Află numărul cu 6 mai mare decât 41:…………………………………
2. Calculează: 85- 34+ 48- 34 53 32
3. In copac erau 97 de flori roz. Dintre acestea s-au uscat şi au căzut 45 flori.Cate flori au mai rămas in copac?
..............................................................
4. Din numărul care se află intre 87 şi 89 scade numărul 38.
..............................................................
5. Scrie numărul 28 sub forma unei sume de două numere.
.....................................................
6. Efectuaţi:
25+40 = … 40+40 = … 60-50 = …
ECHIPA FRUNZELOR
1. Află numărul cu 32 mai mic decât 67:…………………………….
2. Calculează: 29- 53+ 77- 15 16 44
3. In copac erau 32 de frunze verzi. Azi au mai infrunzit incă 17 frunze. Cate frunze verzi are copacul acum?
...........................................................
4. La numărul care se află intre 63 şi 61 adună numărul 28.
...........................................................
5. Scrie numărul 98 ca sumă a două numere.
...........................................................
6. Efectuaţi:
30+30 = … 40+25 = … 75-35 = …
10
ANEXA NR.4
Se dă numărul 4. Ştiind că acestui număr i se adaugă numerele din pătrate şi i se scad numerele din cercuri, află rezultatul final. Scrie rezultatul în triunghi.
15 5 3 22 10
2030332370
11
ANEXA NR. 5Joc didactic
Omiduţa jucăuşă
Sarcina: - pentru fiecare răspuns corect pot lipi un cerculeţ la trupul omidei
Calcul mintal: Află numărul cu 7 mai mare decât 32
Dublul lui 30
Cât fac 6 cu 51
Care-i restul numerelor 69 şi 5
Află numărul cu 4 mai mic decât 74
Cât e 79 fără 70
Andrea a colecţionat 30 timbre, iar Andrei tot atâtea. Câte timbre au colecţionat copiii?
Băiatul ţinteşte una din cele 10 păsări de pe gard.Câte mai rămân?
Găina ouă zilnic un ou şi jumătate.Câte ouă vor fi în două zile?
12
ANEXA NR. 6Fişă de lucru – Tema pentru acasa
Care-i suma numerelor date: 3 + 5 = 30 + 50 = 42 + 4 =
Care-i diferenţa numerelor date: 9 -5 =48 – 6 =37 – 7 =
Din suma numerelor 41 şi 6 ia restul dintre 12 şi 10:........................................................................................... ......................................................................................................................................................................................
Află termenul necunoscut:
65 + ….= 68 ..... + 43 = 45......+ .....= 80
Într-un magazin se aduc 54 pepeni roşii şi 30 pepeni galbeni.Câţi pepeni se aduc?……………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………............................
Din 96 lei Bogdan a luat o minge cu 90 lei şi un creion cu 4 lei.Câţi lei mai are?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
13
Pune semnele corespunzătoare: 66 ..... 2 ...... 10 ....... 8 = 70
ANEXA NR. 7
Scrisoarea
Dragi copii,
Vă mulţumesc din suflet pentru ajutor! Aţi rezolvat corect exerciţiile şi problemele. Aşa copacul nu mai e singur şi trist iar eu pot să mă bucur de toate frumuseţile naturii in drumul meu spre casa bunicii. Vă place rodul muncii voastre? Vă feicit pentru cum aţi răspuns şi cum aţi rezolvat exerciţiile şi problemele. Toţi sunteţi caştigători de aceea veţi fi răsplătiţi.
Cu drag, Scufiţa roşie
14
15