proiect didactic intervale cls a viii

3
PROIECT DIDACTIC Profesor: Bolos Radu Vasile Şcoala :Scoala Gimnaziala Nr 1 Curatele Data: 17.10.2013 Clasa a VIII-a Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Obiectul: Matematică Unitatea de învăţare: Numere reale Tema lecţiei: Fisa de lucru Tipul lecţiei: Mixta Durata: 50 min. Obiective de referinţă: OR1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii: OR2. Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi de rezolvare a problemelor OR3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaţiei în studiul matematicii. Obiective operaţionale: a) cognitive OC1.Sa identifice in exercitii sau in probleme numerele reale OC2. Sa reprezinte pe axa numerelor intervale de numere reale OC3. Sa scrie o multime sub forma de interval OC4 Sa efectuze operatii cu intervale b) afective OA1. Elevii să fie atenţi OA2. Să participe cu interes la lecţie OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse c) psiho-motorii OP1. Să aşeze corect în pagină OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă Stategii didactice: a) metode şi procedee folosite: -conversaţia

Upload: delia

Post on 17-Dec-2015

275 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

Proiect Didactic Intervale Cls a Viii

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICProfesor: Bolos Radu Vasile

coala :Scoala Gimnaziala Nr 1 CurateleData: 17.10.2013Clasa a VIII-aAria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Obiectul: Matematic

Unitatea de nvare: Numere reale

Tema leciei: Fisa de lucruTipul leciei: MixtaDurata: 50 min.

Obiective de referin:

OR1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcule specifice matematicii:

OR2. Dezvoltarea capacitii de explorare/investigare i de rezolvare a problemelor

OR3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaiei n studiul matematicii.

Obiective operaionale:a) cognitive

OC1.Sa identifice in exercitii sau in probleme numerele reale

OC2. Sa reprezinte pe axa numerelor intervale de numere reale

OC3. Sa scrie o multime sub forma de interval

OC4 Sa efectuze operatii cu intervaleb) afective

OA1. Elevii s fie ateni

OA2. S participe cu interes la lecie

OA3. S manifeste curiozitate i creativitate n rezolvarea sarcinilor propuse

c) psiho-motorii

OP1. S aeze corect n pagin

OP2. S scrie lizibil n caiete i pe tablStategii didactice:

a) metode i procedee folosite:

-conversaia

-observaia independent

-explicaia

-nvarea prin descoperire

b) mijloace de realizare:

-caietul

-tabla

c) forma de organizare:

-frontal

-individual Desfurarea leciei

ETAPELE LECIEI OBIECTIVECONINUT I SARCINI DE INSTRUIRESTRATEGII DIDACTICEMETODE DE EVALUARE

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment

organizatoric

(2 min.)

OA1OA2-Pregtirea leciei cu cele necesare

-Se pun absenii

- Se pregtesc pentru lecie.Conversaia

2.Verificarea cunostintelor dinlectiile anterioare

(10 min)OA2

OA3-Prin sondaj, se verific dac elevii si-au insusit notiunile din lectiile anterioare- Elevii raspund la intrebarile profesoruluiConversatia

verificarea prin sondaj

3.Anunarea temei si a obiectivelor

(3min )OA3-Anun subiectul leciei Recapitulare(fisa de lucru) Comunic elevilor obiectivele stabilite.

Ne propunem sa consolidam ceea ce am dobandit pe parcursul lectiilor anterioare

-Noteaz subiectul leciei pe caiet i sunt ateni la obiectivele anunate

Fiecare elev primeste o fisa de exercitii.Conversaia

ExplicatiaObservare

sistematic

4.Dirijarea invatarii(15 min)OC1

OC2OC3

OC4

Se propun spre rezolvare exerciitiile cuprinse in fisa de lucru

Fisa de lucruConversatia

Munca independenta

Explicatia

Observare

sistematic

5.Intensificarea retinerii si asigurarea transferului

(13 min)

OP1

OP2Se solicita cate un elev pentru a prezenta la tabla.un anumit tip de exercitiu de pe fisa si se discuta frontal rezolvarea lui Elevii participa activ la discutarea exercitiilor prezentate la tabla notand eventualele observatii sau ideiConversatia si explicatia Observare

sistematic

6. Evaluarea performantei

(5 min)OC1

OC2

OC3Se fac aprecieri recomandari, notarea elevilor care s-au remarcat la lectie.-Isi fac autocorectarea folosind fise de lucru.ConversatiaAprecierea verbal

7.Tema pentru acasa (2 min)Exercitiile ce au ramas neefectuate si fisa de lucru nr 2Elevii noteaza temaConversatia