1 | P a g e
Proiect didactic integrat
2 | P a g e
Data: 20.10.2011
Unitatea: Grădiniţa cu program prelungit nr. 53 Oradea
Nivel II: Grupa mare „B”
Ed. Mirela Octavia Pleş
Tema anuală: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Zema proiectului tematic: „Portretul toamnei”
Tema saptămânii: „Fructe de toamnă”
Tipul activităţii : Consolidare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
Modalitate de realizare: Activitate de tip integrat „Comorile lui Brumărel”
Elemente componente ale activităţii integrate:
A) ADP- :”Salut, sunt – Brumărel! “
- “Fac mişcare 1-2-3 ”- gimnastica de înviorare
- “Multe lucruri vom afla, de vorbă dacă vom sta”- Î.D.,activitate de socializare
- “Mergem cu Brumărel la plimbare”- moment de relaxare
- “Sunt voinicul Brumărel ”- tranziţie
B) ALA1-( J.A.L+A.R)“Eu şi Brumărel”
- “Întregeşte mărul”, puzzle (JOC DE MASĂ)
- Numărăm şi colorăm fructe”, fişă (ŞTIINŢE)
- „Modelăm mere şi pere”, modelaj (ARTĂ)
- „Lădiţe pentru fructe”, piese tip lego (CONSTRUCŢII)
- “E ora să ne jucăm ”- tranziţie
C) ADE –(DS-act. mat+ D.O.S.-act practice ) “Să-l ajutăm pe Brumărel”
- “Răspunde repede şi bine” joc didactic D.S.
- “Hai să numărăm în cor”- tranziţie
- “ Merele lui Brumărel”, aplicaţie D.O.S.
- “1-2,1-2. Să nu facem tărăboi”- tranziţie
D) ALA2-“Ne jucăm cu Brumărel”
- “Fructele în coş” (JOC DE MIŞCARE)
- “Brumărel încearcă să te păcălească” (JOC DISTRACTIV)
3 | P a g e
Modelul integrării: Polarizarea -toate demersurile întreprinse pe parcursul zilei polarizează
către finalitatea zilei, respectiv consolidarea achiziţiilor matematice
privind însuşirea conceptului de număr natural în concentrul 1-5
Strategia de integrare: 1. Inserţia unui fragment de conţinut specific activităţii matematice în
structura celorlalte activităţi derulate pe parcursul zilei, respectiv
DOS , ALA
2. Armonizarea obiectivelor şi conţinuturilor într-un tot unitar,
asigurându-se astfel coerenţa şi logica desfăşurării activităţi
Obiective fundamentale:
DS, Activitate matematică: Consolidarea achiziţiilor matematice privind însuşirea
conceptului de număr natural în concentrul 1-5, întrebuinţând limbajul matematic adecvat
DS, Activitate practică: Exersarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică utilizând cunoştinţe matematice
ALA1: Aplicarea unor cunoştinţe matematice pentru a realiza sarcinile de lucru în cadrul
activităţilor pe arii de stimulare.
ALA2: Transpunerea prin joc a unor achiziţii matematice dobândite anterior
ADP: Exersarea capacităţii de relaţionare interpersonală armonioasă utilizând elemente de
limbaj matematic
ADE (DS-act. mat+ D.O.S.-act practice ); Obiective operaţionale:
a) Cognitiv-informaţionale:
OC1: - să formeze grupe de obiecte respectând indicaţia referitoare la numărul elementelor
din grupă
OC2: - să asocieze numărul corespunzător cantităţii
OC3: - să numere crescător şi descrescător, cu sprijin vizual
OC4: - să denumească materialele puse la dispoziţie şi să le utilizeze;
OC5: - să realizeze tema propusă folosind tehnici de lucru cunoscute:rupere pe contur, lipire
b) Afectiv-motivaţionale:
OAF1- să manifeste interes pentru activitate prin participare activă;
c) Psihomotorii:
OPM1 - să răspundă printr-un comportament motric adecvat la o sarcină dată.
ALA (ALA1+ALA2); Obiective operaţionale:
a) Ştiinţă:
OB1 – să coloreze prin haşurare folosind culori adecvate şi respectând conturul atâtea fructe
câte indică cifra
4 | P a g e
b) Construcţii :
OC1 - să îmbine armonios piesele tip lego într-o construcţie în relief, pentru a obţine lădiţe
pentru fructe
c) Artă:
OA1- să execute mere şi pere prin tehnici specifice modelajului
d) Joc de masă:
OJM1 - să întregească din cât mai puţine încercări imaginea mărului
e) Activităţi complementare:
OAC1 - să se grupeze respecând numărul indicat de conducătorul jocului
OAC2- să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;
Resurse bibliografice:
a) Ştiiţifice :
- coord. Culea L., Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie-o provocare?,
Editura Diana, Piteşti, 2008
- coord. Culea L., Activitatea integrată din grădiniţe: ghid metodic, Editura Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008
- Revista învăţământului preşcolar, nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureşti, 2009
b) Oficiale:
- M.E.C.I , “Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani ”, Bucureşti,
2008
Resurse metodologice:
A) STRATEGII DIDACTICE : Algoritmice şi mixte (bazate pe joc, intuitive, imitative)
B) METODE ŞI PROCEDEE : jocul didactic, explicaţia, expunerea, exerciţiul,
conversaţia, demonstraţia, observarea dirijată
C) FORME DE ORGANIZARE: Frontală, individuală, pe grupuri mici;
D) MIJLOACE DIDACTICE :
a) demonstrative: panoul merelor, panoul perelor, scrisoarea lui Brumărel; buline
autoadezive, jetoane mere, pere, cifre, flip-chart, calendarul naturii, planşă
demonstrativă.
b) distributive:- pentru fiecare copil:ecusoane coşuleţ în care se află trunchi,
coroană şi fructe de carton, lipici, puzzle, gum-fix, cartoane colorate, creioane colorate,
fişe de lucru, piese tip lego, plastilină, planşete
E) TEMPORALE o zi
F) UMANE 31 copii
5 | P a g e
ŞTIINŢE:
„Numărăm şi colorăm fructe”
Fişă
JOC DE MASĂ:
“ Întregeşte mărul”
Puzzle
ARTĂ:
„Modelăm mere şi pere”
Modelaj
CONSTRUCŢII:
„Lădiţe pentru fructe”
Construcţii în relief
Activitate de tip integrat:
“COMORILE LUI BRUMĂREL”
DOMENII EXPERIENŢIALE :
D.Ş.: ACTIVITATE MATEMATICĂ, joc didactic: „Răspunde repede şi
bine"
D.O.S.: ACTIVITATE PRACTICĂ, aplicaţie “Merele lui Brumărel“
6 | P a g e
SCENARIUL ZILEI
Sala de grupă este pregatită pentru desfăşurarea activităţii. Ziua debutează printr-o
secvenţă de gimnastică de înviorare ”Fac mişcare 1,2,3”.
Realizez întâlnirra de dimineaţă. Copiii se vor aşeza jos în semicerc şi se vor saluta
aplicând metoda Amestecă, îngheaţă, formează perechi.
Prezenţa se realizează în manieră interactivă cu ajutorul panoului de prezenţă.
Calendarul naturii: se completează după selectarea imaginilor corespunzătoare
timpului de afară
Împărtăşirea cu ceilalţi: Copiii îşi vor exprima liber părerile, îşi vor împărtăşi
experienţele, vor schimba impresii.
Activitate de grup: Copiii intonează “Pip, pic, pic” şi execută mişcările
corespunzătoare.
Noutatea zilei–mesaj de la Brumărel, fiul mijlociu al Toamnei.
Mesajul zilei „Să descoperim comorile lui Brumărel„
Prin tranziţia „Sunt voinicul Brumărel” se face trecerea spre realizarea activităţilor pe
arii de stimulare.
La centrul Ştiinţă copiii vor avea prilejul de a număra şi colora fără a depăşi conturul,
folosind culori adecvate atâtea fructe câte indică cifra..
Copiii care optează pentru Construcţii vor construi pentru Brumărel din piese tip lego
lădiţe pentru fructe.
La centrul Joc de masă se va întregi imaginea unui fruct preferat de Brumărel.
Copiii care vor lucra la centrul Artă vor modela mere şi pere.
Prin tranziţia „E ora să ne jucăm” ne vom continua călătoria alături de Brumărel. În
cadrul activităţii matematice prin jocul „Răspunde repede şi bine” îl vom ajuta pe acesta
să înveţe să numere. Tranziţia „Hai să numărăm în cor” ne va conduce spre activitatea
practică. În cadrul acesteia vom lipi „Merele lui Brumărel” aşa cum am aflat din povestea
livezii fermecate.
În final, prin tranziţţia „1-2, 1-2, să nu facem tărăboi”, ne vom juca „Fructele în coş” şi
„Brumărel încearcă să te păcălească”.
La finalul acestei zile îi asigur pe copii că au fost atât de atenţi şi de isteţi încât au
descoperit toate comorile lui Brumărel iar acesta a învăţat multe petrecând o zi alături de noi.
Ziua se încheie “la plimbare” cu Brumărel
7 | P a g e
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul
didactic
Conţinutul
stiintific
Strategii Evaluare
Moment
organizatoric
Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea
activităţilor. Mesele sunt dispuse în patru grupuri a câte
două.
Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Pe covor să ne-aşezăm!
Copiii formează cercul.
Realizez întâlnirea de dimineaţă. Adresez
salutul:
„Începem o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
Voi numi „omul zilei”. Acesta le va oferi
colegilor câte un ecuson (mere roşii sau pere galbene).
La semnalul Fructele se amestecă, copiii încep
să se plimbe aleatoriu într-un spaţiu dinainte stabilit şi
se opresc doar la semnalul Fructele îngheaţă. Atunci
când vor auzi cuvintele Fructele formează perechi
copiii vor forma perechi şi se vor saluta prin diverse
formule de salut. (”Bună dimineaţa, mărule roşu / pară
galbenă!” ) Exerciţiul se va repeta de câteva ori
(pentru ca un număr cât mai mare de copii să
interacţioneze.)
Prezenţa:
Ce frumos ne-am salutat
O zi bună ne-am urat!
Cercul mare îl formăm
Pe covor ne aşezăm
Să vedem cine-i prezent
Să aflăm cine-i absent!
versuri
mobilizatoare
conversaţia
explicaţia
exerciţiul
versuri
mobilizatoare
obs.
comport.
verbal
şi
nonverbal
formativă
8 | P a g e
Calendarul naturii:
A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?
Se aleg imaginile corespunzătoare timpului de
afară şi se completează calendarul naturii. Se vor repeta
lunile de toamnă, cu accent pe numele popular al lunii
octombrie.
Împărtăşirea cu ceilalţi:
Multe lucruri vom afla
De vorbă dacă vom sta!
Să vedem ce-aţi mai făcut
Si câte s-au petrecut
Fiecare să ne spună
Dacă are o zi bună.
Copiii îşi vor exprima liber părerile, îşi vor
împărtăşi experienţele, vor schimba impresii.
Activitate de grup:
Copiii intonează “Pip, pic, pic” şi execută
mişcările corespunzătoare.
conversaţia
exerciţiul
versuri
mobilizatoare
conversaţia
exerciţiul
de proces
Captarea
atenţiei
Noutatea zilei:
Trimit un copil la Centrul tematic să verifice dacă
nu cumva picăturile de ploaie au adus ceva cu ele.
Acesta va descoperi acolo un plic. În plic vom găsi un
mesaj de la Brumărel - Anexa 1, unul din copiii
toamnei.
Sunt voinicul Brumărel
Mititel şi hărnicel
Vin din toate zările,
Argintând cărările
Brumărel ştie cât suntem noi de isteţi. Dorind să
se joace cu noi, el a ascuns sub fiecare grup de
mese câte o comoară.
exerciţiul
versuri
mobilizatoare
expunerea
evaluarea
capacitaţii
de atenţie
voluntară
9 | P a g e
„Dacă doriţi să descoperim comorile lui
Brumărel, va trebui să îl invităm să petreacă o zi
alături de noi”
Mesajul zilei „Să descoperim comorile lui Brumărel„
Voi acum vă ridicaţi
Unul după altul vă încolonaţi
Şi spre centre vă-ndreptaţi!
obs.
comport.
Reactualizarea
cunoştinţelor
anterioare
Intuirea materialului; explicarea modului de lucru
Copiii vor descoperi rând pe rând „comorile” de
sub fiecare grup de măsuţe. Sarcinile de rezolvat de la
fiecare arie de stimulare se vor afla prin intuirea lor:
Ştiinţe:
„ Ce avem aici?”…o fişă cu mere, pere şi cifre
Anexa 2
„Voi va trebui să coloraţi folosind culoarea
potrivită şi respectând conturul, atâtea fructe cât indică
cifra. ”
Construcţii:
Pe aceste măsuţă ce avem?...piese tip lego,
„Cei care vor alege acest sector vor construi
lădiţe pentru fructele lui Brumărel. Puteţi să
construiţi lădiţe mici singuri sau lădiţe mari
împreună cu un coleg”
Joc de masă:
„Dar pe această măsuţă, ce comori sunt?” …
piese de puzzle- Anexa 3, foi de hârtie şi plastelină
gum fix
„Aici, voi va trebui să întregiţi imaginea corect
şi repede.”
„Fiecare piesă de puzzle o veţi lipi pe foaia de
hârtie folosind plastelină adezivă gum-fix”
conversaţia
observarea
dirijată
explicaţia
conversaţia
observarea
dirijată
explicaţia
de grup
obs.
comport.
10 | P a g e
Artă:
„Ce avem pe această măsuţă?… plastelină,
planşete şi frunzuliţe de hârtie
Aici va trebui să modelăm mere şi pere pentru
Brumărel.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
„Aşadar vom număra şi colora mere şi pere, le
vom modela, vom construi lădiţe pentru ele şi vom
face puzzle.”
Realizarea activităţilor pe arii de stimulare
Copiii aleg centrul preferat şi se aşează la
măsuţe.
Dar că-ncepem lucrul/Şi s-avem mult spor/
Azi lucrează fiecare/Cu ce are la sector.
Exerciţiu de încălzire al muşchilor mici ai mâinii
„Batem palmele uşor”
Batem palmele uşor, batem palmele de zor,
1-2-1-2 faceţi toţi la fel ca noi,
Închid pumnii şi-i desfac, degetelor fac pe plac,
1-2-1-2 faceţi toţi la fel ca noi,
Copiii execută sarcinile de la sectoarele de
activitate. Voi trece pe la fiecare sector şi voi îndruma
copiii, ajutându-i dacă este cazul. De asemenea voi
urmări relaţiile dintre copii în timpul jocului.
Cei care vor să meargă la alt sector o pot face. În
timp ce copiii lucrează le notez numele pe lucrări.
La sectorul Ştiinţă- urmăresc dacă tema este
realizată, dacă copiii colorează folosind culoarea
adecvată atâtea mere/pere câte indică cifra; atrag atenţia
asupra poziţiei pe care trebuie să o aibă la măsuţă;
Reamintesc faptul că vor ţine creionul în mâna dreaptă,
conversaţia
observarea
dirijată
explicaţia
exerciţiul
de grup
obs.
comport
11 | P a g e
între degetul mare şi degetul arătător, sprijindu-l pe cel
mijlociu. Cotul se sprijină pe masă, spatele trebuie să
stea drept, iar foaia se ţine cu mâna stângă pentru a nu
se mişca.
La sectorul Artă- urmăresc dacă tema este
realizată. Reamintesc faptul că bucata de plastilină o
înmuiem frământând-o în mâini. Apoi o rotim între
palme până obţinem un rotund (minge). După ce am
obtinut rotundul îl aşezăm pe planşetă şi apăsăm uşor cu
degetul mare; dacă vrem să modelăm o pară procedăm
la fel, obţinem rotundul, apoi îl aşezăm între palme,
mişcându-le înainte şi înapoi până obţinem o forma
alungită la unul dintre capete.
La sectorul Joc de masă- urmăresc dacă copiii
întregesc corect imaginea. Acord sprijin în fixarea
pieselor de puzzle cu gum-fix pe foaia-suport.
La sectorul Construcţii- urmăresc îmbinarea
armonioasă a pieselor tip lego pentru realizarea
lădiţelor pentru fructele lui Brumărel; de asemenea
urmăresc dacă există colaborare între copii, realizarea
acesteia în perechi ;
Evaluarea lucrărilor pe sectoare
Cu cinci minute înainte de terminarea activităţii le voi
spune copiilor să se pregătească să termine ceea ce
lucrează. Vom face un tur al sectoarelor pentru a aprecia
lucrările colegilor.
„Brumărel s-a înveselit văzând câţi copii
harnici sunt în grupa mare. El a pregătit două panouri
pe care copiii sunt rugaţi să îşi aşeze lucrările. Lângă
panouri se vor aşeza lădiţele iar în lădiţe se vor pune
fructele din plastilină.
Brumărel felicită pentru ceea ce aţi lucrat până
exerciţiul
observarea
dirijată
conversaţia
invivid.
obs.
comport
de grup
12 | P a g e
acum şi vă spune aşa:
Este ora, este ora,/E ora să ne jucăm../
La uşă repede cu toţii/Pe un rând ne aşezăm.
Ilari, lari e, o, o, o.. bis
În timp ce copiii se încolonează pentru a ieşi din
grupă grupez măsuţele în spate. Amplasez scăunelele în
faţa lor, în careu. În faţă voi pune două măsuţe cu
jetoane (mere şi pere) şi cifre iar în părţile laterale voi
aşeza panoul merelor şi panoul perelor. Pe un scăunel
voi aşeza panoul pentru scor, carioca şi buline
autoadezive.
versuri
mobilizatoare
exerciţiul
de grup
Dirijarea
procesului de
consolidare
Organizarea activităţilor pe domenii experienţiale
La revenirea în sală copiii se grupează după
ecusonul primit la întâlnirea de dimineaţă, formând
două echipe: merele care se aşează în prima jumătate a
careului şi perele care se aşează în continuare.
„Noi în grupă am intrat/ Locul ni l-am ocupat
În linişte ne deplasăm,/ Spre scăunele ne-ndreptăm.
Ce frumos noi am lucrat/ La sectoare ne-am jucat
Iar acum atenţi să fim/ De lecţie ne pregătim”
Captarea atenţiei
Voi prezenta sub formă de comori materialele
de pe măsuţe, iar copiii le vor numi.
Am să vă spun acum un secret:
„Brumărel e supărat
S-a-ncurcat la numărat.
Prietenii au râs de el
Şi l-au lăsat singurel.
Hai copiii să-l ajutăm
Să numere să-l învăţăm.”
Reactualizarea cunoştinţelor
Până la cât am învăţat să numărăm? (până la 5)
Voi solicita 2-3 copii: să numere de la mic la
expunerea
versuri
mobilizatoare
conversaţia
obs.
comport.
copiilor
evaluarea
capacitaţii
de atenţie
voluntară
13 | P a g e
mare şi de la mare la mic, alternativ cu recunoaşterea
cifrelor (1-5) şi recitarea poeziilor despre cifre.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
„Astăzi la activitatea noastră vom desfăşura
jocul „Răspunde repede şi bine”, în care, cu
materialele de pe măsuţa din mijloc vom repeta
număratul pentru ca acesta să nu se mai încurce.
Cum se numeşte jocul nostru? ... 1-2 copii vor
repeta cum se numeşte jocul
Conţinutul D.Ş. –activitate matematică:
Explicarea regulilor de joc:
Voi explica copiilor că vom desfăşura un concurs
pe echipe: echipa merelor şi echipa perelor.
Vom lucra în perechi şi în echipă.
Câte o pereche din fiecare echipă va avea câte o
sarcină de îndeplinit, iar fiecare sarcină rezolvată corect
va fi premiată cu o bulină roşie aşezată pe panou în
dreptul echipei respective. Echipa care va aduna cele
mai multe buline va câştiga concursul nostru.
Jocul de probă:
Câte doi copii din fiecare echipă vor veni în faţă
şi vor realiza sarcina propusă. Voi adresa întrebări
referitoare la grupurile de elemente şi cifrele de pe
măsuţe, pe care fiecare echipă le va aşeza pe panoul din
faţă. Un copil va aşeza grupul de elemente, celălalt va
pune cifra corespunzătoare.
Executarea jocului de către copii:
La semnalul dat jocul începe.
„Aşează la panou atâtea fructe câte bătăi din
palme auzi. Perechea ta să aşeze cifra potrivită. (1)”
„Aşează la panou atâtea fructe câte mâini are
joc didactic
de grup
obs.
comport
14 | P a g e
Brumărel. Ce cifră aşezi? (2)”
„Aşează la panou atâtea fructe câte degete ţi-
am arătat. Aşează cifra corespunzătoare. (3)”
„Aşează la panou atâtea fructe câte
anotimpuri are un an. Aşează cifra (4)”
„Aşează la panou atâtea fructe câte degete ai
la o mână. Perechea ta să aşeze cifra potrivită. (5)”
„Hai să numărăm în cor,/ Şi să stabilim un scor,
Să rostim cu voce tare,/ Echipa câştigătoare!”
joc didactic
de grup
obs.
comport
Obţinerea
performanţei
Variantă de joc:
„Păcăleli” : copiii din fiecare echipă vor închide
ochii, timp în care voi opera o schimbare la grupele
formate la panouri. Copiii sesizezază „păcăleala” şi o
corectează motivând acţiunea.
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
Complicarea jocului:
Toţi copiii se ridică în picioare. Voi adresa
fiecărui copil câte o întrebare-fulger referitoare la
vecinii numerelor. Copilul care greşeşte sau se gândeşte
prea mult la răspuns se va aşeza pe scaun. Astfel vom
afla cine sunt azi campionii fructelor.
Evaluarea intermediară D.S.:
Brumărel este mulţumit că a învăţat de la voi
foarte multe lucruri despre numere. El ne invită să
mergem mai departe cu „Trenuleţul muzical”. Ultima
strofă, improvizată:
„ Înspre uşă chiar acum/El ne va conduce
Noi ne vom încolona/ Şi frumos vom sta.”
În timp ce copiii se încolonează pentru a ieşi din
grupă aranjez măsuţele în careu şi distribui pe măsuţe
coşuleţele cu materiale necesare activităţii practice iar
joc didactic
individ.
obs.
comport
15 | P a g e
în faţă flip-chart-ul cu planşa demonstrativă, o măsuţă
şi un scăunel.
Intensificarea
retenţiei şi a
transferului
Conţinutul D.O.S. –activitate practică:
La revenirea în sală copiii se aşează pe scăunele.
„Acum vom avea o activitate mai deosebită.
Pentru mine sunteţi o comoară,văzând cât de buni
matematiceni sunteti. Aş dori să mă ajutaţi să lipim
pe foaia pregătită fructele lui Brumărel după cum
spune povestea.
„A fost odată o livadă fermecată. În mijlocul
livezii era un măr care făcea mere cu totul şi cu totul
de aur. Brumărel a mâncat multe mere. Acum în măr
mai sunt doar trei mere ”
Anunţarea temei:
Astăzi vom realiza tabloul “Merele lui
Brumărel”- Anexa 4 ; vom lipi întocmai cum spune
povestea.
Cum se numeşte tabloul nostru?
Un copil va repeta numele tabloului.
Reactualizarea cunoştinţelor:
Voi adresa întrebări: ( Ce fel de livadă avea
Brumărel?; Ce pom fructifer era în mijlocul ei?; Ce
fel de mere făcea mărul fermecat?; Ce culoare vom
folosi pentru merele de aur?)
Prezentarea şi intuirea materialului:
Prezint copiilor coşuleţele cu materialele
pregătite şi solicit analizarea conţinutului: carton
colorat, lipici, siluete de trunchi, coroană şi fructe.
Explicarea tehnicii de lucru:
Prezint planşa model şi o analizăm. Exemplific
şi reactualizez ruperea pe contur (hârtia se ţine cu mâna
expunerea
conversaţia
explicaţia
demonstraţia
formativă
de produs
16 | P a g e
stângă iar cu dreapta se rupe pe contur, resturile de
carton în se pun în coşuleţe) şi aspectele de care se ţine
cont în timpul lipirii (substanţa de lipit se aplică pe
spatele formei obţinute, pe toată suprafaţa, nu pe
suport; cantitatea de lipici trebuie să fie suficientă
pentru a asigura fixarea formei, dar nu prea mare,
pentru a se evita cutarea hârtiei sau ieşirea lipiciului de
sub formă; este de preferat aplicarea substanţei de lipit
dinspre mijlocul formei spre exteriorul acesteia).
Exerciţiu de încălzire al muşchilor mici ai mâinii,
cântec (pe melodia Printre munţi şi printre văi) :
„Toate degeţele au sărit pe rând
Unul după altul, vesele săltând.
La, la, la, la ,la, la...
După 10 degeţele tare sprintenele
Palmele pe loc au ieşit la joc
La, la, la, la ,la, la...
Pumnişorii când sosesc repede lovesc
Coatele sosesc şi ele tare-s hărnicele
La, la, la, la ,la, la...
Picioruşele-şi fac loc, ultimele intră-n joc
Ele bat şi bat sub masă, orice-ai face nu se lasă
La, la, la, la ,la, la...
Veselia-i mare, jocul s-a sfârşit
Fiecare-ncepe a munci grăbit
La, la, la, la ,la, la...
Executarea temei de către copii:
Supraveghez modul de execuţie corectând
eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.
Evaluarea intermediară D.O.S.:
Se va realiza cu ajutorul metodei "Turul
galeriei", unde copiii vor “nota” lucrarea preferată sau
exerciţiul
observarea
dirijată
obs.
comport
17 | P a g e
lucrarea mai putin reuşită (prin lipirea unei fete
expresive) şi îşi vor motiva alegerea, privind lipirea
numărului de fructe corespunzător poveştii, lucrare
îngrijită fără pete sau mototolirea hârtiei.
Organizarea jocurilor şi activităţilor recreative :
”Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
De mânuţe ne luăm
Şi în cerc ne aşezăm ”
După ce copiii sunt aşezaţi în formaţie de cerc :
1-2,1-2, să nu facem tărăboi,
3-4 chiar şi 5, mă voi aşeza aici
Captarea atenţiei:
Se va realiza printr-o scurtă poezie :
„Brumărel se învârteşte/ Toată lumea se gândeşte
Şi va spune fiecare/Ce jocuri vom juca oare ?”
Anunţarea temei
„Vom juca jocul „Fructele în coş” şi
“Brumărel încearcă să te păcălească”
Cum se numesc jocurile ?...
1. Fructele în coş
Prezentarea regulilor jocului
Copiii se încolonează. Fiecare copil e un
fruct fermecat. Fructele se plimbă în coloană prin
livadă. Eu voi spune, de exemplu “5 fructe în coşuleţ”.
La auzul acestei comenzi,copii se strâng în cercuri
formate din câte 5 copii. Cei care nu au reuşit să se
grupeze în bucheţele conform numărului vor fi
eliminaţi din joc.
Joc de probă
Vom desfăşura împreună un joc de probă.
Dacă va fi cazul voi da explicaţii suplimentare.
conversaţia
exerciţiul
joc didactic
formativă
18 | P a g e
Jocul propriu-zis
Jocul continuă strigându-se alte numere, până
rămân doar 3 copii. Intervin numai dacă copiii
întâmpină greutăţi sau încalcă regulile stabilte
2. Brumărel vrea să vă păcălească
Prezentarea regulilor jocului
Vă voi da o comandă dar eu voi executa alta
pentru a vă păcăli. Voi va trebui să executaţi comanda
fără a ţine cont de faptul că eu voi arăta altceva.
Jocul de probă:
Desfăşor un joc de probă cu 4 – 5 copii pentru
verificarea înţelegerii regulilor jocului, însoţit de
explicaţii şi indicaţii.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului:
La semnalul dat jocul începe.
joc didactic
formativă
Evaluarea şi
încheierea
activităţii
Îi voi felicita pe copiii pentru că au reuşit să
descopere toate comorile lui Brumărel.
Le mulţumesc copiilor şi le spun că, drept
răsplată Brumărel a lăsat şi o punguţă cu dulciuri pe
care le împart ca şi recompensă pentru participare
activă şi comportament adecvat la activitate.
Încolonaţi câte doi copiii se vor relaxa câteva
momente “la plimbare” cu Brumărel prin sala de grupă.
Voi face în final aprecieri individuale şi colective
asupra modului de desfăşurare a activităţii.
Rutină:
“Rândul iute să-l formăm / Lângă uşă ne-aşezăm
Şi cuminţi să aşteptăm, / Înspre baie să plecăm.
Pe mâini o să ne spălăm / Este timpul să mâncăm!”
conversaţia
exerciţiul
formativă
19 | P a g e
Anexa 1
Brumărel
20 | P a g e
FIŞĂ DE LUCRU Anexa 2
1.Coloreazǎ tot atâtea fructe câte îţi aratǎ cifra!
1
4
5
2
3
21 | P a g e
Anexa 3
Puzzle
22 | P a g e
Anexa4
Merele lui Brumărel