proiect didactic educatie rutiera

6
IMPORTANȚA ORELOR DE EDUCAȚIE RUTIERĂ ÎN CLASELE TERMINALE DE LICEU Visul fiecărui licean este să împlinească mai repede 18 ani şi să îşi ia permisul de conducere. Conştientizarea lui, încă de când este elev în clasa terminală, asupra principalelor cauze de producere a accidentelor rutiere cu consecințe deosebit de grave, îl va face să fie un şofer mai responsabil atunci când va obține carnetul. Scopul activităților de educație rutieră este prevenirea vătămării copiilor şi adolescenților prin accident rutier, prin formarea abilităților, competențelor şi comportamentului rutier. Potrivit Direcției Politiei Rutiere, pierderile de vieți omeneşti înregistrate anual, în România, echivalează cu dispariția de pe harta țării a unei localități rurale de mărime medie. În ultimii 15 ani, circulația rutieră din România a cunoscut o dezvoltare semnificativă, odată cu dublarea parcului de autovehicule, care însuma anul trecut peste 4,6 milioane de unități, şi creşterea numărului posesorilor de permis de conducere, care a ajuns la aproximativ 5,6 milioane de persoane. Ca soluții pentru combaterea accidentelor rutiere, un raport privind "Programul european de acțiune pentru 1

Upload: esteravlad

Post on 15-Jan-2016

205 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Educatie Rutiera

IMPORTANȚA ORELOR DE EDUCAȚIE RUTIERĂ ÎN CLASELE TERMINALE DE LICEU

Visul fiecărui licean este să împlinească mai repede 18 ani şi să îşi ia permisul de conducere. Conştientizarea lui, încă de când este elev în clasa terminală, asupra principalelor cauze de producere a accidentelor rutiere cu consecințe deosebit de grave, îl va face să fie un şofer mai responsabil atunci când va obţine carnetul.

Scopul activităților de educație rutieră este prevenirea vătămării copiilor și adolescenților prin accident rutier, prin formarea abilităților, competențelor și comportamentului rutier.

Potrivit Direcției Politiei Rutiere, pierderile de vieți omenești înregistrate anual, în România, echivalează cu dispariția de pe harta țării a unei localități rurale de mărime medie. În ultimii 15 ani, circulația rutieră din România a cunoscut o dezvoltare semnificativă, odată cu dublarea parcului de autovehicule, care însuma anul trecut peste 4,6 milioane de unități, și creșterea numărului posesorilor de permis de conducere, care a ajuns la aproximativ 5,6 milioane de persoane. Ca soluții pentru combaterea accidentelor rutiere, un raport privind "Programul european de acțiune pentru siguranța rutieră", text adoptat de Parlamentul European, susținea că trebuie acordată o prioritate absolută ansamblului de politici care urmăresc aplicarea mai eficientă a legislației (centurile de siguranța, limitele de viteză, respectarea Codului Rutier pe autostradă), îmbunătățirea normelor rutiere (permise de conducere, comportamentul șoferului, respectarea pietonilor), îmbunătățirea infrastructurii (calitatea autostrăzilor si a rețelelor rutiere, benzi de circulație, semne de circulație) și îmbunătățirea vehiculelor prin inspecții periodice.

În vederea realizării unei educaţii rutiere eficiente, continue şi coerente a elevilor se recomandă: - abordarea transdisciplinară (utilizarea contextelor rutiere ca studii de caz la diverse discipline de studiu, ca: fizică, educaţie civică, psihologie, chimie, protecţia mediului, geografie, arte etc.); - centrarea activităţilor pe conştientizarea copiilor asupra complexităţii traficului şi riscului rutier; - centrarea activităţilor pe identificarea riscului rutier şi a consecinţelor acestuia;

1

Page 2: Proiect Didactic Educatie Rutiera

- centrarea activităţilor pe identificarea modalităţilor de prevenire a riscului rutier; - utilizarea metodelor interactive, preponderent rezolvarea de probleme şi studiile de caz; - formarea competenţelor de evaluare, autoevaluare şi decizionale.

În continuare am prezentat un model de proiect didactic ce poate fi folosit la clasele terminale.

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Diriginte: Clasa: a XII-aData: TEMA: Neatenția, teribilismul, alcoolul și mașinileTipul de lecţie: mixtăTipul componentei educaţionale: Educaţia pentru securitatea personalăTipul subcomponentei educaţionale: Educaţia rutieră

OBIECTIVE GENERALE : cunoaşterea şi respectarea regulilor de circulaţie rutieră formarea unui comportament responsabil ca participant la trafic înţelegerea complexităţii şi a funcţiilor străzii ca spaţiu social

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : să înţeleagă necesitatea existenţei unor reguli care să

reglementeze deplasarea pe drumurile publice să cunoască şi să respecte regulile de circulaţie (legislaţia rutieră) să cunoască noţiunile de: drum public, parte carosabilă,

participant la traficul rutier, pieton, conducător de vehicul să cunoască semnificaţia unor indicatoare rutiere ce se adresează

conducătorilor de vehicule să se comporte responsabil în calitate de participant la traficul

rutier să fie capabil să înţeleagă complexitatea străzii ca spaţiu social

Strategii educaţionale utilizate: metode: conversaţie, studiu de caz, discuţii, problematizare,

dezbatere, analizare;

2

Page 3: Proiect Didactic Educatie Rutiera

mijloace: pliante, cărţi.Resurse bibliografice:

Internet; Reviste.

Forma de desfăşurare a activităţii: activitatea se va desfăşura sub forma unei mese rotunde.Loc de desfăşurare: sală de clasă.Timp de desfăşurare: 50 min.

Scenariul didactic:MOMENTUL ORGANIZATORIC. Notarea absenţelor,

observaţii privind ţinuta elevilor, modul de organizare a clasei, asigurarea condiţiilor didactico – materiale şi a aspectelor de disciplină şcolară.Se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei. Se creează climatul favorabil desfăşurării activităţii didactice.

CAPTAREA ATENȚIEI. Se anunță titlul temei. Este prezentat un film ce are legătură cu tema propusă.

OPERAŢIONALIZAREA CUNOŞTINŢELOR. Se poartă discuții legate de întâmplările văzute în filmul prezentat. Dirigintele se asigură că fiecare elev este conștient de ceea ce ți se poate întâmpla în trafic ca pieton și conducător, și ce consecințe poate avea neatenția și alcoolul.

ASIGURAREA CONEXINII INVERSESe realizează prin intermediul unui joc – „Cum ajungi la bunica?”

(elevilor li se cere să descrie drumul pe care îl fac până la bunica, prezentând cel puţin trei reguli de circulaţie respectate ca pieton, biciclist sau călător. Vor alege şi indicatoare pe care le pot întâlni).

CONCLUZII ŞI APRECIERI Cu ajutorul elevilor, se stabilesc nişte concluzii ale lecţiei:

existenţa regulilor de circulaţie este necesară, a le respecta trebuie să fie o obligaţie

a respecta regulile de circulaţie înseamnă nu numai a ne apăra viaţa, ci şi un semn de civilizaţie, de bună creştere

omul are calitatea de pieton toată viaţa, de aceea toată viaţa trebuie să respecte regulile de circulaţie

să alegem locurile de joacă în spaţii adecvate, departe de arterele rutiere intens circulate

3

Page 4: Proiect Didactic Educatie Rutiera

să circulăm cu atenţie în caz de vreme rea (ploaie, ceaţă, polei, ninsoare, viscol)

să nu trecem nepăsători pe lângă cei care îşi pun viaţa în pericol, poate viaţa şi libertatea altora atunci când nu respectă regulile elementare de deplasare pe drumurile publice.

Se fac aprecieri şi asupra modului cum au participat elevii la lecţie.

Biliografie1. www.isj-db.ro 2. http://www.amosnews.ro/ 3. http://www.politiaromana.ro/statistici_2004_2012.htm 4. http://db.politiaromana.ro 5. Camelia Drăgușin, Iuliana Dulică, Aurelia Profeanu. Educație

rutieră, Editura Carminis, Pitești

4