proiect didactic antim desen 2

8
Proiect didactic Propunator: Nenadov Oana Flavia Unitatea de învatamânt: Scoala Ortodoxa „Sf. Antim Ivireanul” Timisoara Data: 13.05.2015 Clasa: a V-a Aria curriculara: Arte Disciplina: Educatie plastica Unitatea de învatare: Compozitia plastica Tema plastica: Tipuri de compozitii: statica-dinamica ; inchisa- deschisa Numar de ore acordat temei: 2 ore Subiectul: Lumea circului Titlul: „Personaje din lumea circului” Tehnica: Pictura in culori de vitraliu pe placa de faianta Competente specifice:

Upload: raluca-ralu

Post on 08-Dec-2015

141 views

Category:

Documents


14 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Antim Desen 2

Proiect didactic

Propunator: Nenadov Oana FlaviaUnitatea de învatamânt: Scoala Ortodoxa „Sf. Antim Ivireanul” TimisoaraData: 13.05.2015Clasa: a V-a Aria curriculara: ArteDisciplina: Educatie plasticaUnitatea de învatare: Compozitia plasticaTema plastica: Tipuri de compozitii: statica-dinamica ; inchisa-deschisa Numar de ore acordat temei: 2 oreSubiectul: Lumea circuluiTitlul: „Personaje din lumea circului”Tehnica: Pictura in culori de vitraliu pe placa de faianta

Competente specifice: Cunoaşterea regulilor de bază în conceperea şi realizarea unei

compoziţii plastice. Dezvoltarea abilităţii de folosire a elementelor de limbaj plastic şi a

mijloacelor de expresie plastică în compoziţii plastice. Utilizarea adecvata a materialelor si instrumentelor de lucru.

Page 2: Proiect Didactic Antim Desen 2

Obiective operationale: O1 – sa cunoasca si sa recunoasca caracteristicile celor 4 tipuri de compozitii

plastice. O2 - sa utilizeze corect materialele de lucru O3 - sa foloseasca intr-un mod ingenios elementele de limbaj plastic invatate. O4 - sa lucreze in echipa. O5 - sa realizeze compozitia plastica : statica, dinamica, inchisa si deschisa. O6 - sa analizeze compozitiile plastice la finalul lectiei.

Strategia didactica:

Tipul de lectie: teoretic – practic - aplicativa Metode si procedee: explicatia, conversatia, observatia, dialog

dirijat,demonstratia,exercitiul Mijloace didactice:

-resurse materiale: blocul de desen,placa de faianta, pensule,culori vitraliu, contur vitraliu, diluant, servetele. -resurse umane: clasa de elevi, profesorul. -resurse procedurale:forma de organizare a clasei de elevi (activitate pe echipe de 3 elevi),metodele de învățare,predare și evaluare.

Page 3: Proiect Didactic Antim Desen 2

Modul de evaluare: prin analiza raspunsurilor si a lucrarilor, turul galeriei.

Momentele lectiei

Ob.op.

Timp

Continutul activitatii didactice

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace didactice

Evaluare

1.Etapa pregatitoare.Moment organizatoric.

1’ Verificarea prezentei elevilor.Verificarea materialelor de lucru.Captarea atentiei elevilor.

Verifica prezenta.Se asigura ca elevii sunt impartiti in echipe de cate 3 persoane.Verifica materialele de lucru si se asigura ca fiecare elev are cu ce sa lucreze.Capteaza atentia elevilor prin discutii legate de ora anterioara.

Elevii isi pregatesc materialele de lucru necesare pentru buna desfasurare a lectiei.

Conversatia

2.Etapa de reactualizare a cunostintelor dobandite anterior

O1 7’ Anuntarea temei, subiectului si a obiectivelor.Reactualizarea cunostintelor dobandite in ora anterioara: Compozitia plastica : statica, dinamica, inchisa, deschisa.

Profesorul noteaza pe tabla tema plastica : „Compozitia plastica” Profesorul reactualizeaza problemele discutate in ora anterioara cu elevii: Compozitia plastica.Pune intrebari elevilor :Ce este compozitia plastica?Care sunt tipurile de compozitii plastice?Ce este centrul de interes?

Elevii raspund intrebarilor puse de profesor.Elevii observa pe imagini- reproduceri care sunt caracteristicile fiecarui tip de compozitie plastica

Conversatia

Explicatia

Observatia

Dialogul dirijat

Album cu reproduceri de arta :Revista Mari Pictori: 1.Seurat2.Toulouse- Lautrec3.Degas4.Cezanne5.Van Gogh

Apreciere verbala

3. Etapa de creatie si de

O2 40’ Dupa reactualizarea cunostintelor invit elevii

Profesorul invita elevii sa continue activitatea de creatie

Elevii asculta cu atentie indrumarile Exercitiul

Page 4: Proiect Didactic Antim Desen 2

formare a priceperilor si deprinderilor.

O3

O4

O5

sa lucreze in echipa, explicand pe parcurs eventualele nelamuriri, raspunzand la intrebarile elevilor si ajutandu-i unde este cazul.Fiecare echipa realizeaza o compozitie plastica diferita dintre cele 4: statica, dinamica, inchisa, deschisa, compozitie inceputa in ora anterioara- schita pe suportul de faianta.

pe care au inceput-o in ora anterioara.Ii indruma in eventualitatea unor nelamuriri atat verbal cat si practic.Profesorul da explicatii, indrumari atat colective, cat si individuale privind anumiti elevi care au nevoie de ajutor.

date de profesor.Elevii pun intrebari daca au nelamuriri.Elevii lucreaza in echipa.Elevii continua tema primita in ora anterioara si o duc la bun sfarsit.Elevii realizeaza compozitia plastica respectand cerintele indicate de profesor.

Dialogul

Demonstra-tia

Lucrarea practica

Apreciere verbala

4.Etapa finala de analiza si evaluare

O6 2` Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor elevilor, tinându-se cont de cerintele date la inceputul orei.Se urmareste daca elevii au înteles cerintele si au realizat o compozitie in care sa le respecte.Se vor evidentia lucrarile cele mai reusite.Se fac precizari pentru activitatea din ora urmatoare.

Profesorul face aprecieri asupra modului de lucru al elevilor si propune observarea si analizarea compozitiilor tinand cont de asezarea in pagina, utilizarea corecta a elementelor de limbaj plastic, schema compozitionala, gradul de finalizare al lucrarii.Evidentiaza lucrarile cele mai reusite si eventual le noteaza.

Face precizari in legatura cu ora urmatoare.

Cate un elev din fiecare grupa este invitat in fata clasei pentru a-si prezenta lucrarea.(Turul galeriei)Elevii impreuna cu profesorul analizeaza lucrarile observa aspectele lor pozitive cat si pe cele negative astfel realizandu-se si o fixare a cunostintelor.

Dialogul

Analiza lucrarilor

Aprecire verbala

Page 5: Proiect Didactic Antim Desen 2

Bibliografia:

„Manual de Educatie plastică pentru clasa a V-a”, Doina Marian, Nicolae Filoteanu, Editura All

Albume de arta din colectia „ Mari Pictori ”

„Pedagogie”, Constantin Cucoș, Editura Polirom,2006

W.w.w.Wikipedia.org