proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=proiect...operaţii cu foldere şi...

11
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Gura Bărbulețului Profesor: Țigăeru Adrian Lorin Disciplina de studiu : Informatică și T.I.C Clasa: aV-a Data: 11:X:2017 Ora/durata: 50 minute Proiect didactic Unitatea de învăţare : Sisteme de operare Subiectul lecţiei: Operații cu fișiere și directoare Tipul de lecţiei:predare-evaluare Locul desfăşurării lecţiei: Laboratorul de informatică Competențe generale. 1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor . COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software. OBIECTIVELE LECȚIEI : La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - definească noțiunea de fișier și director; O2 - determine tipul fișierului; O3 - creeze fișiere și directoare; O4 - Să efectuieze operații cu fișiere și directoare; STRATEGII DIDACTICE: observația conversaţia; dialogul; problematizarea; explicaţia; învățarea prin descoperire Mijloace de învăţare: Calculatoare PC. Software : SO WINDOWS, Prezentare Microsoft Office (Power Point); Manual; Fişe; Bibliografia: 1. Luminița Ciocaru, Ștefania Penea, Claudia-Elena Stan, Oana Rusu ,,Informatică și TIC.Manuala pentru clasa a V-a, Editura Litera-2017. 2. www.google.md , www.didactic.ro 3. Aplicația http://easyquizzy.ru/

Upload: others

Post on 26-Jan-2020

52 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Gura Bărbulețului Profesor: Țigăeru Adrian Lorin Disciplina de studiu : Informatică și T.I.C Clasa: aV-a Data: 11:X:2017 Ora/durata: 50 minute

Proiect didactic Unitatea de învăţare : Sisteme de operare

Subiectul lecţiei: Operații cu fișiere și directoare

Tipul de lecţiei:predare-evaluare

Locul desfăşurării lecţiei: Laboratorul de informatică

Competențe generale. 1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor.

COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software.

OBIECTIVELE LECȚIEI : La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 - Să definească noțiunea de fișier și director;

O2 - Să determine tipul fișierului;

O3 - Să creeze fișiere și directoare;

O4 - Să efectuieze operații cu fișiere și directoare;

STRATEGII DIDACTICE:

• observația

• conversaţia;

• dialogul;

• problematizarea;

• explicaţia;

• învățarea prin descoperire

Mijloace de învăţare:

➢ Calculatoare PC.

➢ Software : SO WINDOWS, Prezentare Microsoft Office (Power Point);

➢ Manual;

➢ Fişe;

Bibliografia:

1. Luminița Ciocaru, Ștefania Penea, Claudia-Elena Stan, Oana Rusu ,,Informatică și TIC.Manuala pentru

clasa a V-a, Editura Litera-2017.

2. www.google.md , www.didactic.ro

3. Aplicația http://easyquizzy.ru/

Etapele

(evenimentele,

momentele)

lecţiei

Timp

alocat

(în

minute)

ACTIVITATEA DE PREDARE-ÎVĂȚARE Metode și

mmmm mijloace de

de învațământ

utilizate

Modalități

de evaluare Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment

organizatoric 1 min

Salut elevii. Notez absențele

Repartizez elevii la calculatoare.

Pregătesc materialele necesare pentru

lecție.

observarea Atențiore,

aprecieri

Reactualizarea

cunoştinţelor

anterioare

necesare

învăţării care

urmează

10 min Verific tema pentru acasă și cunoștințele acumulate

printr-un chestionar la calculator. (Anexa nr.1)

Elevii răspund la întrebări și anunță

profesorul despre punctajul acumulat.

Lucrul

independent

Evaluarea

cunoștintelor

anterioare

Captarea atenției 1 min Proiectează o imagine cu un ,,Folder și intreabă-Ce

reprezintă imaginea?

Observă și răspund: În imagine este un

folder.

Conversația

euristică

Anunţarea

subiectului

lecţiei şi a

obiectivelor

1 min

Anunț tema lecției :””. Operații cu fișiere și

directoare

Își notează tema în caiete.

Comunicarea

noilor

conţinuturi:

organizarea şi

dirijarea

învățării

20 min

Întreb elevii ce cunosc ei despre aceste cuvinte:

Fișiere și directoare.

Le indic în ce dosar se află prezentarea PowerPoint

la această temă.

Explic noțiunile de fișier și director.

Răspund la întrebările profesorului.

Definesc noțiunile în caiete.

Conversația

Învățarea prin

descoperire

Observația

Conversația

euristică

Explicația

Explic elevilor cum se crează un nume de fișier și

dosar.

Elevii definesc noțiunile în caiete.

Adresează întrebări dacă nu le este clar.

Dialogul

Problematizare

a

Explicația

Reprezentarea grafică a unui fişier se face printr-o

pictogramă care conţine iconul aplicaţiei din care

provine.

Fişierele se grupează după criterii în dosare

(foldere).

Organizarea dosarelor se face pe principiul ierarhic

al arborelui. Dosarul rădăcină se află pe primul nivel

şi reprezintă întregul stoc de informaţie de pe

suportul de stocare (dischetă, hard-disc, etc).

Celelalte grupări creează nivelurile 2, 3, la final se

regăsesc fişierele.

Explic crearea unui fișier, unui folder și operațiile

care le putem efectua cu ele.

Discuţii dirijate

Întrebări reflexive

Pentru copierea, mutarea şi ştergerea

fişierelor există două metode:

“decupează / copiază şi inserează” (cut / copy,

paste), folosind tastatura sau mouse-

Paşii pentru a muta/copia un fişier prin

metoda “decupează/copiază şi inserează” –

mouse-ul:

1. selectaţi fişierul pe care doriţi să-l

mutaţi sau să-l copiaţi;

2. alegeţi Edit > Cut sau efectuaţi clic pe

butonul din dreapta al mouse-ului şi

selectaţi Cut din meniul care apare.

Pentru copiere alegeţi Edit > Copy;

3. deschideţi directorul destinaţie;

4. efectuaţi clic pe butonul din dreapta al

mouse-ului şi alegeţi Paste pentru

inserarea fişierului la destinaţie;

5. dacă fişierul există deja, va apărea

căsuţa de dialog în care sunteţi întrebat

dacă doriţi înlocuirea fişierului existent

cu fişierul sursă.

Urmăresc cu atenție apoi crează propriul

folder.

Relizează pașii impreună cu profesorul.

Observația

Paşii pentru a muta sau copia un fişier prin

metoda “decupează/copiază şi inserează” –

tastatura:

1. selectaţi fişierul pe care doriţi să-l

mutaţi sau să-l copiaţi;

2. pentru a muta/copia fişierul menţineţi

apăsate combinaţia de taste

CTRL+X/CTRL+C;

3. pentru inserarea fişierului/dosarului

menţineţi apăsate combinaţia de taste

CTRL + V;

4. dacă fişierul există deja, va apărea

căsuţa de dialog în care sunteţi întrebat

dacă doriţi înlocuirea fişierului existent

cu fişierul sursă.

Paşii pentru ştergerea unui dosar sau a

unui fişier:

1. selectaţi fişierul sau dosar pe care doriţi

să-l ştergeţi;

2. apăsaţi tasta <Del>

3. confirmaţi ştergerea prin selectarea

butonului OK din caseta de dialog

apărută.

Fişierele şterse sunt păstrate în Recycle

Bin, de unde pot fi recuperate, până când

acesta este golit prin opţiunea Empty

Recycle Bin.

Paşii pentru căutarea unui dosar sau a

unui fişier:

1. START – SEARCH/CĂUTARE;

2. tastaţi numele fişierului/dosarului

căutat;

3. SEARCH/CĂUTARE;

4. tastaţi numele fişierului/dosarului

căutat

Paşii pentru redenumirea unui dosar sau a

unui fişier:

1. executaţi click dreapta pe

dosarul/fişierul dorit;

2. RENAME/REDENUMIRE, tastaţi

numele dorit. Obţinerea feed-

back-ului

10 min

Lucrare practică. (Anexa2)

Analizăm cele create de elevi la fiecare calculator.

Elevii realizează lucrarea practică la

calculatoare.

Creează o structură arborescentă de

dosare și fișiere.

Evaluare

practică

Fixarea

cunoştinţelor 5 min

Se realizează prin intrebări (Anexa 3)

Elevii citesc cu atenție întrebările și

răspund. răspund

Interogațiile de

control și

dialogul

Evaluarea

finală

Stabilirea

sarcinilor pentru

activitatea

independentă a

Elevilor.

2 min Propun elevilor pentru data viitoare să ne aducă

exemple și informație despre fișiere unde extensia

este formată din 4 litere și nu 3.

Notez elevii cei mai activi.

Temă pentru acasă:

Noteză în caiete

Explicația

Anexa nr.2 Operaţii cu foldere şi fişiere

Fisa 1

1. Creaţi in folderol vostru următoarea structură arborescentă de foldere si fişiere:

CLASA

ELEV

Numele Prenumele

SCOALA SOARE

text.doc desen.bmp

2. Creaţi în folderul,, ȘCOALA” un fişier cu numele,, text.doc”. Acest fişier va conţine denumirea școlii și a clasei din care facțti parte.

Anexa nr. 3

1. Ce este un fișier ?

2. Ce este un director ?

3. Cum se creează un fişier/director?

4. Cum se salvează un fişier?

5. Cum se copiază un fişier/dosar?

6. Cum se şterg fişierele sau dosarele?

Anexa nr.1

FIŞĂ DE EVALUARE

Nume şi prenume…………………………..

1. Ce este un sistem de operare?

Raspuns asteptat. Sistemul de operare este un program special cu rol de dirijare şi control asupra resurselor hardware şi software ale calculatorului şi care asigură interfaţa între utilizator şi calculator.

3p

2. Care sunt funcţiile unui sistem de operare?

Raspuns asteptat. Funcţiile unui sistem de operare sunt: administrarea drepturilor

utilizatorilor, controlul executării aplicațiilor, gestionarea informațiilor și înlesnirea

comunicării intre utilizator și sistemul de calcul. 2p

3. Ce tipuri de sisteme de operare cunoaşteţi? Raspuns asteptat . MS DOS (Microsoft Disk Operating System), Linux, Unix, Windows

2p 4. Un calculator poate funcționa fară un sistem de operare?

Raspuns asteptat. Un calculator nu poate funcționa fără un sistem de operare.

2p

Se oferă din oficiu 1p.