proiect de lectie · web viewastăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de...

14
PROIECT DE LECTIE Data: 18. 03. 2009 Şcoala cu clasele I – VIII Seleuş Clasa: a III- a A Aria curriculară: Arte Disciplina: Educaţie plastică Subiectul lecţiei: “Pomi înfloriţi” - colaj Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Scopul lecţiei: dezvoltarea deprinderilor unor tehnici specific artei plastic Obiective de referinţă: - Dezvoltarea limbajului plastic şi operarea cu noţiunile însuşite - Dezvoltarea imaginaţiei, creativităţii şi gustului estetic Obiective operaţionale: O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite O2 - să decupeze pomii, floricelele, fluturaşii şi rândunelele respectând conturul trasat;

Upload: others

Post on 30-Dec-2019

9 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

PROIECT DE LECTIE

Data: 18. 03. 2009

Şcoala cu clasele I – VIII Seleuş

Clasa: a III- a A

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Educaţie plastică

Subiectul lecţiei: “Pomi înfloriţi” - colaj

Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecţiei: dezvoltarea deprinderilor unor tehnici specific artei plastic

Obiective de referinţă:

- Dezvoltarea limbajului plastic şi operarea cu noţiunile însuşite- Dezvoltarea imaginaţiei, creativităţii şi gustului estetic

Obiective operaţionale:

O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primiteO2 - să decupeze pomii, floricelele, fluturaşii şi rândunelele respectând conturul trasat;O3 - să asambleze elementele componente ale colajului respectând modelul;O4 - să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda turul galeriei

Mijloace didactice: planşe, acuarele, desene cu pomi, flori, albine, randunele, hârtie glace, aracet.

Forme de organizare: frontală, individuală

Page 2: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

Bibliografie:

1. M.E.C., Programe şcolare pentru clasa a III –a, Educaţie plastica, Bucureşti, 2005

2. Aurel Dascălu, Educaţia plastică în ciclul primar – ghid metodic, Ed. Polirom, Iaşi, 1997

3. Maria Ilioaia, Metodica predării desenului la clasele I – IV

Page 3: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

Momentele lecţiei Conţinutul lecţiei

Strategii didacticeEvaluareOb.

op.Metode şi procedee

Mijloace Forme de organizare

1. Moment organizatoric Asigură condiţiile

optime pentru buna desfăşurare a

lecţiei: aerisirea sălii de clasă,

pregătirea materialului didactic şi

stabilirea liniştii.

conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei Prezint copiilor două

ghicitori:

a) Cu sprancene de poiene,

Cu codite de mladite

Si cu flori la cingatoare,

A venit in tara, cine oare?

( Primavara )

b) Zapada s-a topit,

Ghiocelul a rasarit,

Pomul a inmugurit

Ce anotimp a sosit?

( Primavara )

explicaţia Planşă rebus

Frontal

Frontal

Evaluare orală

Page 4: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

Pentru a se bucura de

frumuseţile pe care le oferă

anotimpul Primăvara le spun

poezia “Primăvara” de Vasile

Alecsandri în format PowerPoint.

(ANEXA 1)

Frontal

3. Anunţarea temei lecţiei şi a

obiectivelor

Astăzi, la ora de educaţie

plastică, aş dori să ne bucurăm de

frumuseţile primăverii prin

intermediul lucrărilor pe care le

vom realiza şi anume, un colaj cu

titlul “Pomi înfloriţi”.

conversaţia Frontal

4. Dirijarea învăţării

a) Prezentarea şi intuirea

modelului

b) Explicarea tehnicii de lucru

Prezint lucrarea model –

un colaj ce înfăţişează anotimpul

primăvara (pomi înfloriţi, albine,

rândunele etc.). Le cer copiilor să

spună ce materiale s-au folosit

pentru realizarea acestui colaj.

(ANEXA 2)

Se explică tehnica de

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Acuarele

Hartie glace

Foi de

Frontal

FrontalEvaluare practică

Page 5: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

Executarea lucrării

O2

O1

O3

O2

lucru:

- pe lângă acuarele, vor folosi

diverse materiale: hârtie glace,

decupaje pomi, flori, albine,

rândunele etc.

Se va explica cuvântul

colaj (procedeu artistic care constă

în compunerea unui tablou prin

lipirea laolaltă a unor elemente

eterogene).

Se prezintă un model

orientativ realizat prin tehnica

colajului.

Se urmăreşte executarea

colajului şi se dau indicaţii

suplimentare, individuale sau

globale dacă este cazul

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia

desenDecupaje

Pomi

Flori

Rândunele

Frontal

Frontal

Evaluare practică

5. Evaluare

O3

Elevii expun lucrările şi

fiecare apreciază o lucrare (excepţie

făcând lucrarea lui).

Lucrarea cu cele mai

Metoda – turul galeriei

ExpoziţieFrontal

Page 6: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

O4 multe puncte va fi expusă la panoul

şcolii, celelalte rămân expuse în

clasă.

Se fac aprecieri finale.

Page 7: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

ANEXA 1

Primăvara de Vasile Alecsandri

A trecut iarna geroasa

Campul iata-l inverzit,

Randunica cea voioasa

La noi iarasi a sosit.

Dintr-o creanga-n alta zboara

Sturzul galben aurit;

Salutare, primavara,

Timp frumos, bine-ai venit!

Turturelele se-ngana

Mii de fluturi vezi zburand

Si pe harnica albina

Din flori miere adunand

Canta cucu-n dumbravioara

Pe copacul inflorit.

Salutare, primavara,

Timp frumos, bine-ai venit!

Page 8: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,

ANEXA 2

Page 9: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,
Page 10: PROIECT DE LECTIE · Web viewAstăzi, la ora de educaţie plastică, aş dori să ne bucurăm de frumuseţile primăverii prin intermediul lucrărilor pe care le vom realiza şi anume,