proiect de lectie stiinte cl.4

14
Proiect de lectie DATA : CLASA: a III-a OBIECTUL: STIINTE SUBIECTUL: CIRCUITUL APEI IN NATURA TIPUL LECTIEI: comunicare, însuşire de noi cunoştiinţe; DURATA: 45 minute SCOPUL LECŢIEI : *dobândirea cunoştiinţelor referitoare la circuitul inchis al apei; *consolidarea cunoştiinţelor referitoare la precipitatii; OBIECTIVE OPERATIONALE: a)COGNITIVE : O1. să precizeze etapele circuitul apei în natură,pe baza plansei si explicatiile primite, recunoscand cel putin 3 fenomene (vaporizare ,condensare , topire ,etc .) O2. să identifice formele apei in natura ,în timpul circulaţiei apei,in cel putin 3 puncte de plecare(sol,lac,nori), din mai multe posibile (sol ,nori,lac ,plante, animale, apa subterana,rauri,oceane si mari , etc); -1-

Upload: stela

Post on 15-Jan-2016

438 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

Proiect de lectie

DATA : CLASA: a III-a OBIECTUL: STIINTESUBIECTUL: CIRCUITUL APEI IN NATURATIPUL LECTIEI: comunicare, însuşire de noi cunoştiinţe;DURATA: 45 minute

SCOPUL LECŢIEI : *dobândirea cunoştiinţelor referitoare la circuitul inchis al apei;

*consolidarea cunoştiinţelor referitoare la precipitatii;

OBIECTIVE OPERATIONALE:a)COGNITIVE :

O1. să precizeze etapele circuitul apei în natură,pe baza plansei si explicatiile primite, recunoscand cel putin 3 fenomene (vaporizare ,condensare , topire ,etc .)

O2. să identifice formele apei in natura ,în timpul circulaţiei apei,in cel putin 3 puncte de plecare(sol,lac,nori), din mai multe posibile (sol ,nori,lac ,plante, animale, apa subterana,rauri,oceane si mari , etc); O3. sa explice de ce circuitul apei in natura este un proces continuu; O4. Sa precizeze ce importanta are sa protejam natura si sa pastram apele curate;

b)AFECTIVE: -cultivarea interesului pentru cunoasterea temeinica a mecanismelor din mediul inconjurator; -formarea unor deprinderi necesare ocrotirii factorilor mediului înconjurãtor ;METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, explicaţia, experimentul, observatia, jocul didactic,

problematizarea;MIJLOACE DE INVATAMANT:- planşe cu starea apei, planşe cu circuitul apei în natură,

fişă de lucru, uscător de păr, pahar cu apa rece , text "Poveţele izvorului", -1-

Page 2: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

material PPT(3X)MATERIAL BIBLIOGRAFIC: MEC "Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de

ştiinţele naturii la clasele a III-a şi a IV-a, Bucureşti 2001; M.M.Bogheanu,N.Ilarion-Stiinte ale naturii,Evaluare,cls.a I-IVa, Ed. Humanitas Educational,2002 Claudiu Voda,Stefan Voda-Din tainele naturii si ale lumii inconjuratoare, Ed. Aramis,2002 V.Paraiala, D.Paraiala,Carman Filoti-Stiinte ale Naturii,auxiliar pt.elevi,cadre didactice si parinti,Ed. Euristica, Iasi,2002 FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual si pe echipe;

-2-

Page 3: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

NR. CRT

MOMENTELE LECŢIEI

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI

DURATAMETODE ,

PROCEDEE SI FORME DE ORG.

MATERIALDIDACTICACTIVITATEA PROPUNATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

0 1 2 3 4 5 6 71.

MOMENTORGANIZATORIC

Pentru buna desfăşurare a lecţiei voi avea în vedere pregătirea materialului didactic şi a climatului favorabil.

- se pregătesc materialele necesare desfăşurării orei;- elevii stabilesc liniştea şi ordinea

1’-conversaţia

frontal

2.

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

Se va realiza reactualizarea cunoştinţelor accumulate referitoare la precipitatii;*principalele forme de precipitatii (ploaie, ninsoare , grindina, lapovita,)*mecanismul formarii fiecarui tip de precipitatii;*beneficiile si daunele pe care le produc precipitatiile;*masurile pe care le iau oamenii pentru a diminua efectele devastatoare datorate caderii masive de precipitatii;

-elevii raspund la intrebari; 7’

- conversaţia frontal

3. CAPTAREA ATENŢIEI

Se propune un rebus a carui cheie este circuit.Se explica notiunea de circuit:-circuit =miscare pe un traseu inchis cu revenire la punctul de plecare;

- se completează împreună cu clasa scoţând în evidenţă noţiunile: ploaie, lapoviţă, ninsoare, nori ;

3’ - conversaţiaexplicaţia,

frontal - planşa cu rebusul

4. ANUNŢAREA Se scrie titlul „CIRCUITUL APEI Elevii noteaza; - conversaţia-3-

Page 4: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

TEMEI ŞI SCRIEREA TITLULUI

ÎN NATURĂ" pe tabla si in caiete;

5.COMUNICAREA CUNOSTINTELOR

- se realizează experimentul cu farfurioara cu puţină apă şi uscătorul de păr;-se observa ce a aparut pe peretii unui pahar cu apa rece adus anterior de la frigider;

Se prezinta elevilor PPT-ul cu CIRCUITUL APEI IN NATURA ;

Se completeaza schema si fisele cu CIRCUITUL APEI IN NATURA;

Circuitul apei în natură condensare NORI PRECIPITATII

evaporare

APA DE LA APA revine la SUPRAFAŢĂ suprafaţa Pământului;

Se evidentiaza importanta

Elevii constata ca apa a disparut,s-a evaporat;

Elevii observa ca pe pahar au aparut picaturi de apa.Vaporii de apa din aer s-au condensat;

Elevii observa;

Elevii completeaza;

20’ - conversaţiaexplicaţia observatia;,experimentul,

frontal uscătorul de păr;pahar cu apa rece;

PezentarePPT

fisa de observatii;

-4-

Page 5: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

protejarii mediului inconjurator;

Se prezinta PPT-ul cu POVESTEA APEI si se concluzioneaza ca circuitul apei in natura este un proces continuu.

Concluziile sunt trecute in fisa de observatii;

Elevii asculta si participa la concluzii;

Elevii completeaza fisa;

PezentarePPT

fisa de observatii;

6. RELIZAREA FEED-BACK-ULUI

se va da spre completare o fişă de evaluare.

se rezolva un exercitiu continut intr-o prezentare PPT;

Se vizioneaza in completare PPT-ul cu POVESTEA UNEI PICATURI DE APA;Se realizeaza prin aceasta o noua fixare a cunostintelor acumulate;

Elevii completeaza fisa;

Elevii rezolva;

13’Problema-tizarea;jocul didactic

pe echipe

fisa de evaluare;

Prezentare PPT;

-5-

Page 6: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

7. INCHEIEREA ACTIVITATII

- se citeşte rapid lectura "Poveţele izvorului"- se dă ca temă pentru acasă răspunsul la lectură-se fac aprecieri si se acorda calificative;

elevii citesc 6’ frontal Poveste;

ANEXE-6-

Page 7: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

C1 P L O A I E

N I N S O A R EC

3 F U L G I 4 N O R I

L A P O V I T A

1. Se formează când norii trec prin straturi de aer mai reci.2. Precipitatii sub forma de fulgi;3. Iarna ,cad ca niste fluturi albi din cer;4. Fără ei nu există nici ploaie, nici ninsoare;5. Ninge si ploua in acelasi timp;

Circuitul apei în natură-7-

2

5

Page 8: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

condensare NORI PRECIPITATII

evaporare

APA DE LA APA revine la suprafaţa SUPRAFAŢĂ pământului;

Circuitul apei in natura este un proces continuu.

-8-

Page 9: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

Circuitul apei în natură

condensare NORI PRECIPITATII

evaporare

APA DE LA APA revine la suprafaţa SUPRAFAŢĂ pământului;

-9-

Page 10: Proiect de Lectie Stiinte Cl.4

Lectură

POVEŢELE IZVORULUI

Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată. Deasupra izvoru-lui cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"...

- Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi.

- Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre, de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!"

- Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"

- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..."

* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate? Argumenteaza!

-10-