biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · web viewautoevaluarea...

12
Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni PROIECT DIDACTIC Data: 28 aprilie 2010 Clasa: 7 -a - “A” Profesor de chimie: dr., Alina BUGA Capacitatea de învăţare a elevilor: nivel mediu Unitate: “Structura substanţei”. Sub-unitate: “Legături chimice.” Tema lecţiei: “Legătura covalentă polară.” Tipul lecţiei: mixtă Obiectiv cadru: Înţelegerea celor mai importante noţiuni, legi, teorii. Coordonata funcţională: A. Obiective cognitive. Elevii trebuie achiziţioneze următoarele cunoştinţe: A 1 – să aprofundeze informaţiile referitoare la legăturile chimice covalente; A 2 – să stabilească deosebirile dintre legătura covalentă polară şi legătura covalentă nepolară; A 3 – să recunoască substanţele cu tip de legătură covalent polară;

Upload: others

Post on 12-Feb-2020

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

PROIECT DIDACTIC

Data: 28 aprilie 2010 Clasa: 7-a - “A”

Profesor de chimie: dr., Alina BUGA Capacitatea de învăţare a elevilor: nivel mediu

Unitate: “Structura substanţei”. Sub-unitate: “Legături chimice.”

Tema lecţiei: “Legătura covalentă polară.” Tipul lecţiei: mixtă

Obiectiv cadru: Înţelegerea celor mai importante noţiuni, legi, teorii.

◘ Coordonata funcţională:

A. Obiective cognitive. Elevii trebuie achiziţioneze următoarele cunoştinţe:

A1 – să aprofundeze informaţiile referitoare la legăturile chimice covalente;

A2 – să stabilească deosebirile dintre legătura covalentă polară şi legătura covalentă nepolară;

A3 – să recunoască substanţele cu tip de legătură covalent polară;

B. Capacităţi şi deprinderi. Elevii trebuie să posede următoarele abilităţi;

B1 – să dezvolte mobilitatea gîndirii, modelării, capacităţii de generalizare şi abstractizare;

B2 – să cultive spiritual analitic şi a puterii de sinteză;

B3 – să piceapă a ordona cunoştinţele în sisteme logice;

C. Comunicare şi abilităţi sociale. Deprinderile de comunicare include capacitatea elevilor de a:

C1 – să folosescă limbajul chimic, terminologia chimică în prezentarea informaţiilor despre legătura chimică, legătura chimică covalentă;

C2 – să lucreze in binom şi să schimbe informaţii cu referire la modelare moleculară.

D. Rezolvare de exerciţii. Elevii trebuie:

Page 2: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

D1 – să aplice cunoştinţele dobîndite la rezolvarea exerciţiilor referitoare la asemănările şi deosebirile dintre legătura covalentă nepolară şi

polară.

◘ Coordonata structurală:

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, rezolvarea de exerciţii, descoperire dirijată, explicaţia, brainstorming,

jocul de rol, diagrama Venn, problematizarea;

b) Mod de organizare: individual, binom, abordare frontală;

c) Mijloace de învăţământ: tabelul periodic al elementelor chimice, seria electronegativităţii, trusă cu modele, plastilină,

chibrituri/scobitori, fişă de lucru, imagini, minioficiul elevului.

d) Forme de evaluare: observarea sistematică, analiza răspunsurilor orale şi scrise, autoevaluarea.

e) Resurse bibliografice:

1) oficiale: MET., Chimie. Curriculum şcolar pentru clasele a VII-a-a IX-a. Chişinău, Ed. Univers Pedagogic - 2006. pag.6-9., 20p.;

2) pedagogice: KUDRIŢCAIA S., et. al., Chimie. Teste şi lucrări de control. Proiectare de lungă durată pentru clasele 7-9. Chişinău,

Ed. Arc-2004., 85 p.;

3) oficiale: ROMAN M., et. al., Chimie. Manual pentru clasa a VII-a. Chişinău, Ed. Lumina-2007., 144 p.;

4) metodice: KUDRIŢCAIA S., et. al., Ghidul profesorului. Chimie. Clasa a 7-a. Chişinău, Ed. Arc-2002., 79 p.;

f) Resurse spaţiale: cabinet de chimie

Page 3: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

◘Coordonata operaţioanală:

Evenimentul instrucţional Conţinut instructiv-educativ Conexiune inversă TimpStrategiile didactice

Evaluarea

(feed-back-ul)

Amenajarea spaţiului de lucru şi organizarea clasei

Salutul, pregătirea materialului necesar, verificarea prezenţei la oră, se asigură un climat favorabil desfăşurării lecţiei.

Elevii îşi pregătesc minioficiul (manualul, caietul de chimie, glosarul, trusa de modele moleculare). Elevul de serviciu anunţă prezenţa/elevii absenţi la oră. Stabilesc climatul adecvat pentru desfăşurraea actului didactic.

1 conversaţia Aprecierea elevilor pentru organizarea locului şi spaţiului de muncă

Captarea şi orientarea atenţiei

Situaţii declanşatoare.

Captarea atenţiei se realizează prin rezolvarea acrostih-ului: Descoperă răspunsul la întrebarea: Ce monument reprezintă simbolul oraşului Bruxelles? Se distribuie elevilor fişa de lucru (Anexa 1). Profesorul prezintă elevilor imaginea cu monumentul Atom din or. Bruxelles, (Anexa 2). Se reactualizează cunoştinţele despre atom, electroni de valenţă, legătură, tip de legătură chimică, electronegativitate, legătură covalentă nepolară.

Elevii rezolvă acrostih-ul.

Răspund la întrebări.

Elevii voluntari vor scrie schema Lewis pentru H2, O2, Cl2, N2 la tablă.

8

brainstormig

conversaţie frontală

rezolvare de exerciţii

observarea sistemică

chestionare orală

chestionare scrisă pentru 4 elevi

autoevaluarea

Anunţarea temei, stabilirea Profesorul citeşte povestea „Clorul cel Elevii deduc tema, notează tema 7 expunerea observarea

Page 4: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

ideii - ancoră lacom”, din Chimie, manual, clasa 10-a, pag. 63. Solicită elevilor să deducă tema lecţiei.

lecţiei în caiete, elevul de serviciu scrie tema pe tablă.

discoperire dirijată sistemică a elevilor

Actualizarea informaţiilor ancoră

Profesorul solicită doi elevi ce vor interpreta rorlurile atomului de hidrogen şi atomului de clor. Atomul de clor fiind mai electronegativ „mai puternic” va atrage perechea de electroni spre sine.

Profesorul va îndruma elevul să scrie formula lectronică, grafică şi moleculară amoleculei de HCl.

Profesorul va orienta elevii să modeleze cu ajutorul plastilinei şi chibritelor molecula de HCl.

Elevii din joc vor deduce definiţia legăturii covalente polare. Definiţia se va nota pe tablă şi în caiete.

Elevii vor scrie în caiete schema Lewis de formare a moleculei de HCl.

Elevii vor modela molecula HCl.

joc de rol

descoperire dirijată

modelare

se apreciază rapidatea raţionamentului, formularea noului conţinut

Dirijarea învăţării Activitatea de învăţare n° 1: Modelarea moleculei de NH3. Incursiune despre etimologia cuvîntului „amoniac”, (Anexa 3).

Activitatea de învăţare n° 2: Modelarea moleculei de apă. Situaţie problemă: Apa are memorie?

Elevii modelează molecula de amoniac, molecula de apă.

15 explicaţia

modelarea

brainstorming

se apreciază capacitatea elevilor de a modela, de acompara, de a traspune cunoştinţele

Page 5: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

Obţinerea performanţelor şi asigurarea conexiunii inverse

Profesorul aplică diagramma Venn pentru a elucida: asemănările şi desosebirile între legătura covalentă nepolară şi polară în baza moleculelor modelate anterior: H2, Cl2, O2, N2.

Elevii notează diagrama în caiete.

Un elev lucrează la tablă.

8 problematizarea se apreciază capacitatea elevilor de a trage concluzii şi de a sistematiza informaţiile, capacitatea de adistinge esenţialul

Evaluarea formativă a progresului realizat

Profesorul solicită rezolvarea exerciţiului IV, pag. 107.

Elevii rezolvă exerciţiul în caiet. 4 rezolvarea de exerciţii

observarea curentă

Aprecieri privind participarea elevilor

Profesorul notează elevii.

Mesajul profesorului:

„Aţi fost foarte atenţi şi receptivi şi sunt mulţumită de activitatea voastră! O zi bună!”

Elevi sunt atenţi la aprecierile verbale ale profesorului. Elevii notează tema pentru acasă par. 3.13, ex. III, pag. 107. În glosar de notat definiţia legătura covalentă nepolară.

2 conversaţie euristică

activitatea frontală

aprecieri verbale

tema pentru acasă

Anexa 1.

Page 6: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

Descoperă răspunsul la întrebare din acrostih!

Întrebare: Ce monument reprezintă simbolul oraşului Bruxelles?

1. Pelinul are gust...2. Secţionez3. Elementul de bază al scheletului4. Zeiţă a poeziei

1.

Page 7: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

Anexa 2. Monumentul arhitectural „Atom”, or. Bruxelles

Page 8: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id340/proiect de lectie cl.7... · Web viewautoevaluarea Anunţarea temei, stabilirea ideii - ancoră Profesorul citeşte povestea „Clorul

Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, or. Ungheni

Anexa 3. Zeul Amon şi amoniacul, NH3