proiect de lectie - bluepink.ro - dezvoltare aplicatii...

12
DATA :31.03.2011 CLASA :a VII-a PROFESOR :Bostan Livia DISCIPLINA :Matematica - Geometrie UNITATEA DE INVATARE : Rapoarte constante în triughiul dreptunghic TEMA : Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiurile de 30 0 , 45 0 , 60 0 TIPUL LECTIEI : comunicare/însuşire de noi cunoştinţe OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul acestei activitati elevii: O1- vor scrie relatiile matematice ale elementelor de trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic; O2- vor determina lungimi de segmente si masuri de unghiuri folosind relatii metrice in triunghiul dreptunghic si elemente de trigonometrie; O3- vor realiza corect figurile geometrice folosind instrumentele de geometrie; O4- isi vor exprima clar, coerent si concis solutia unei probleme; O5- vor transpune cunostintele invatate in rezolvarea unor probleme din viata cotidiana. O6- îşi vor regla comportamentul în condiţii de stres; O7- vor rezolva sarcini multiple (cantitate-volum-calitate) în condiţii cât mai variate de organizare / timp; O8- vor avea o atitudine pozitiva, cooperanta in desfasurarea lectiei. MOTIVATIA : Lectia este utila in lectiile si in anii urmatori pentru valorile functiilor trigonometrice pentru unghiurile de 30 0 , 45 0 , 60 0 , dar si in viata cotidiana. CONDITII PREALABILE : Pentru a desfasura aceasta lectie in bune conditii este necesar ca elevii sa aiba cunostinte depre figurile geometrice studiate si sa cunoasca formulele pentru functiile trigonometrice. EVALUARE : Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lectie. Tema pentru acasa. Eseu de cinci minute. PERFORMANTA STANDARD: Se considera performanta daca toti elevii isi insusesc valorile trigonometrice pentru unghiurile de 30 0 , 45 0 , 60 0 intr-un timp dat. STRATEGII DIDACTICE : RESURSELE SI MANAGEMENTUL LOR :

Upload: phamkhuong

Post on 09-May-2018

215 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

DATA:31.03.2011CLASA:a VII-a PROFESOR:Bostan LiviaDISCIPLINA:Matematica - Geometrie UNITATEA DE INVATARE: Rapoarte constante în triughiul dreptunghicTEMA: Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiurile de 300 ,450 , 600

TIPUL LECTIEI: comunicare/însuşire de noi cunoştinţeOBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul acestei activitati elevii: O1- vor scrie relatiile matematice ale elementelor de trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic; O2- vor determina lungimi de segmente si masuri de unghiuri folosind relatii metrice in triunghiul dreptunghic si elemente de trigonometrie; O3- vor realiza corect figurile geometrice folosind instrumentele de geometrie; O4- isi vor exprima clar, coerent si concis solutia unei probleme; O5- vor transpune cunostintele invatate in rezolvarea unor probleme din viata cotidiana. O6- îşi vor regla comportamentul în condiţii de stres; O7- vor rezolva sarcini multiple (cantitate-volum-calitate) în condiţii cât mai variate de organizare / timp; O8- vor avea o atitudine pozitiva, cooperanta in desfasurarea lectiei.MOTIVATIA: Lectia este utila in lectiile si in anii urmatori pentru valorile functiilor trigonometrice pentru unghiurile de 300 , 450 , 600, dar si in viata cotidiana. CONDITII PREALABILE: Pentru a desfasura aceasta lectie in bune conditii este necesar ca elevii sa aiba cunostinte depre figurile geometrice studiate si sa cunoasca formulele pentru functiile trigonometrice.EVALUARE:

Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lectie. Tema pentru acasa. Eseu de cinci minute.

PERFORMANTA STANDARD: Se considera performanta daca toti elevii isi insusesc valorile trigonometrice pentru unghiurile de 300 , 450 ,600 intr-un timp dat.STRATEGII DIDACTICE:RESURSELE SI MANAGEMENTUL LOR: - resurse de timp: 50minute - resurse umane: clasa de elevi - resurse materiale/mijloace: M1- rebus matematic; M2 – fise de lucru; M3 – diplome „Cel mai bun elev la lectia „Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiurile de 300 , 450 , 600”; M4 – ecusoane cu fete vesele sau triste; METODE SI PROCEDEE: m1-spargerea ghetii(rebus matematic); m2-lucrul in grupe; m3-brainstorming; m4-conversatia; m5- explicatia; m6- exercitiul; m7- eseul de cinci minute.

BIBLIOGRAFIE: ”Programa scolara-claseleV/VIII” „Proiectarea lectiilor si evaluarea” „Metodica predarii matematicii” Culegere MATE 2010-2011, clasa a VII-a – sem. II; editura”Comper” Manual de Matematica pentru clasa a VII-a, Ed. Radical

DU- OB. STRATEGII

ETAPELE LECTIEI

CADRULE.R.R.

RA-TA(MINUTE)

OPE-RA-TIO-NALE

ELEMENTE DE CONTINUT DIDACTICE EVALUAREMETO-DE

MIJ-LOACE

1.CAPTAREA ATENŢIEI

EVOCARE 5’

O6

-Se noteaza absentii si se verifica daca toti elevii au cele necesare lectiei.SPARGEREA GHETII-Se împart elevii în trei grupe.

m1 M2

-Ev orala

2.VERIFICAREA TEMEI ŞI REACTUA-LIZAREA CUNOŞTIN-ŢELOR ANTERIOR ÎNSUŞITE

7’ O1

O7O8

-Se verifica tema pentru acasa.-Elevii vor primi fise cu un rebus matematic in care vor descoperi pe vertical functiile trigonometrice in forma lor prescurtata. -Fiecare grupa isi alege un reprezentant care va completa rebusul de pe o fisa, dar in conlucrare cu restul membrilor grupei. Grupa care va termina prima va primi ecusoane cu fete vesele.

m4m2m3

M1

M4

-Ev scrisaSe considera performanta daca toti elevii rezovla rebusul intr-un timp cat mai scurt.

3. COMUNICA-REA TITLULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR URMĂRITE

3` -Se anunta si se noteaza pe tabla titlul lectie si se fac cunoscute obiectivele urmarite. -Se evidentiaza ca insusirea noului continut din aceasta lectie se va baza pe rezolvare de probleme si prin descoperire.

m5

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

REALIZA-REA SENSULUI

25` O1O2O3O4

-Elevilor li se propun spre rezolvare problemele din fisa nr 1, probleme care vor fi rezolvate la tabla de catre elevi.-Dupa rezolvarea problemelor se intocmeste tabelul de valori trigonometrice ale unghiurilor de 300 ,450 , 600.

m4m5m6

M2-Ev orala-Ev scrisaSe considera performanta daca toti elevii isi insusesc val. trig. ale unghiurilor de 300 , 450 , 600

5. FIXAREA SI CONSOLI-DAREA CUNOSTIN-TELOR

REALIZA-REA SENSULUI

7` O5O1O2O4

-Se va rezolva la tabla(frontal) o problema din viata cotidiana din fisa nr 2.

m4m5m6

M2 -Ev orala-Ev scrisa

6.REALIZAREA TRANSFERULUI DE CUNOSTINTE

REFLECTIA 3’ O8 Activitate transcurriculara„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .................... deoarece.............”-Se anunta tema pentru acasa:-Se acorda diplome catorva elevi din clasa care au lucrat cel mai bine in timpul orei:<Cel mai bun elev la lectia „Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiurile de 300 ,450 , 600”> (diploma care se va atasa la Portofoliul elevului.)

m7 M2

M3M4

-Ev finala

Fişa de lucru nr.1

1. Fie Δ ABC cu m (∢ A )=900 , m (∢B )=300 si AC=1.a)Determinati masura unghiului C.b)Calculati lungimile BC si AB.c)Copiati si completati:

sin 300= AC…

=…2

; cos300= …BC

=……

tg300= AC…

= …√3

; ctg300= …AC

=…

d)Copiati si completati:sin 600= AB

…=…

2;cos600= …

BC=…

tg 600= AB…

= …√3

=…;ctg 600= …AB

=……

2. Fie Δ ABC isoscel si dreptunghic in A si AB=1.a)Calculati lungimile AC , BC , m (∢B ).b)Calculati sin 450 ,cos 450 , tg450, ctg 450.

3.Completati tabelul cu valorile obtinute la problemele anterioare.

sin cos tg ctg300

450

600

Fişa de lucru nr.2

Un turist urcă de la o cabană A la o cabană B pe o pantă cu înclinaţia de 300. Ştiind că între cabane a parcurs 2 km, aflaţi la ce altitudine se găseşte cabana B.

Tema pentru acasă

1.Refaceti tabelul din fişa nr.1 pe caietul de clasa si in portofoliul cu noţiuni teoretice.2.Soclul (temelia) unei statui este în secţiune un trapez isoscel cu baza mare de 7,5 m şi baza mică de 2,5 m , iar unghiurile de la bază de 450. Ca să găsească înălţimea potrivită pentru statuia sa, sculptorul vrea să ştie ce înălţime are soclul.3.O scară interioară are 10 trepte, având lăţimea treptei de 20cm şi înălţimea treptei de 15 cm. a)Sub ce unghi stă înclinată scara? b)La ce înălţime faţă de sol se ridică scara pe perete?4. O scară se sprijină pe un perete şi formează cu acesta un unghi de 300. Ionel trebuie să urce pe ea, dar are rău de înălţime. Ştiind că distanţa de la piciorul scării la zid este egală cu 2 m, ajutaţi-l să afle la ce înălţime se sprijină scara pe perete.

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Fişă de evaluare a lecţiei

„Daca as fi o functie trigonometrica in triunghiul dreptunghic, mi-ar placea sa fiu .......................................... deoarece.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................”

Orizontal1. Funcţia trigonometrică egală cu

catetaopusă

ipotenuză.

2. Teorema ce ne dă lungimea înălţimii din vârful drept a unui triunghi dreptunghic.3. Un triunghi este format din trei laturi si trei ...

4. Funcţia trigonometrică egală cu catetaalăturată

ipotenuză.

5. Funcţiile trigonometrice sunt rapoarte ...6. Funcţiile trigonometrice se aplică unui unghi ... într-un triunghi dreptunghic

7. Funcţia trigonometrică egală cu catetaopusă

catetaalăturată.

8. Teorema ce ne oferă o relaţie între ipotenuza şi catetele unui triunghi dreptunghic.

9. Funcţia trigonometrică egală cu catetaalăturată

catetaopusă.

10. Teorema ce ne dă lungimea unei catete într-un triunghi dreptunghic.11. Unitatea de măsură pentru unghi.

Vertical A-B: Scrierea prescurtata a funcţiilor trigonometrice într-un triunghi dreptunghic.