proiect de lectie a v-a

9
PROIECT DE LECTIE LICEUL TEORETIC ”MIRON COSTIN” PAȘCANI DISCIPLINA: Limba și literatura română CLASA: a V-a C SUBIECTUL: Vocabularul PROFESOR: Roşu Camelia Elena MANUAL: Limba română, clasa a V-a, Editura Humanitas. TIPUL DE LECŢIE: de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor. COMPETENŢE SPECIFICE: 1.3 Sesizarea unitatilor lexicale necunoscute in fluxul vorbirii, in scopul clarificarii acestora; 2.2 Selectarea elementelor de lexic adecvate situatiilor de comunicare; 2.4 Adaptarea vorbirii la parteneri si la situatia de comunicare/ situatii de comunicare diverse; 4.2 Utilizarea, in redactare, a unor sinonime, antonime si derivate adecvate temei date. COMPETENȚE DERIVATE: (Obiective operaționale) 1

Upload: camelia-elena-rou

Post on 18-Nov-2015

108 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

proiect didact

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

LICEUL TEORETIC MIRON COSTIN PACANIDISCIPLINA: Limba i literatura romn

CLASA: a V-a CSUBIECTUL: VocabularulPROFESOR: Rou Camelia Elena

MANUAL: Limba romn, clasa a V-a, Editura Humanitas.TIPUL DE LECIE: de recapitulare i sistematizare a cunotinelor.COMPETENE SPECIFICE:

1.3 Sesizarea unitatilor lexicale necunoscute in fluxul vorbirii, in scopul clarificarii acestora;2.2 Selectarea elementelor de lexic adecvate situatiilor de comunicare;2.4 Adaptarea vorbirii la parteneri si la situatia de comunicare/ situatii de comunicare diverse;4.2 Utilizarea, in redactare, a unor sinonime, antonime si derivate adecvate temei date.COMPETENE DERIVATE: (Obiective operaionale)C1: s defineasc vocabularulC2: s numeasc cele dou pri ale vocabularuluiC3: s recunoasc sufixele i prefixeleC4: s identifice cuvintele derivate ntr-un text datC5: s defineasca sinonimele si antonimeleC6: sa distinga familia lexicala de campul lexical

C7: s opereze cu elemente de vocabular n situaii diverse METODE DIDACTICE : exerciiul, conversaia, explicaia, metoda copacului, metoda cubului.MIJLOACE DIDACTICE : fie de lucru individuale, lucru cu manualul, caietul de aplicaii.FORME DE ORGANIZARE A NVRII: activitate frontal, activitate individual, activitate pe grupe

RESURSE UMANE: colectivul de 29 elevi

TIMP DE LUCRU: 50 minute

BIBLIOGRAFIE DE SPECIALITATE:

Gramatica limbii romne, vol.I, Editura Academiei, 2005

Gramatica pentru toi, Mioara Avram, Editura Humanitas, Bucureti, 1997

BIBLIOGRAFIE METODIC:

Limba romn. Manual pentru clasa a Va,, Editura Humanitas, Bucureti, 2000.Didactica limbii romne, Mihaela Secrieru, Editura Studis, Iai, 2008

Metodica predrii limbii i literaturii romne, Vistian Goia, Ion Drgotoiu, Editura Didactic i pedagogic, Bucureti, 1995

SCENARIUL DIDACTICNr. crt.Evenimentele scenariului didacticComp.

derivateTimp Activitatea profesorului

Activitatea elevilorMetode didacticeForme de organizareEvaluarea

1.Momentul organizatoric1Noteaz absenele i le cer elevilor s i pregteasc materialele necesare unei bune desfurri a leciei.Elevii se pregtesc pentru lecie respectnd indicaiile profesorului.Activitate

frontal

2Verificarea temei3Verific tema att cantitativ, ct i calitativ. Elevii au avut ca tema de redactat o compunere cu titlul A venit toamna!.Elevii i pregtesc caietele i citesc tema.Conversaia

ExerciiulActivitate frontal

3Captarea ateniei i anunarea obiectivelor leciei2Le cer elevilor s-i aminteasc numele unittii pe care au studiat-o pana acum. Le voi desena o schema cu un copac care va avea in centru notiunea de vocabular. Astzi vom recapitula i sistematiza cunotinele accumulate de voi pn acum despre vocabular. Scriu titlul pe tabl i le comunic elevilor obiectivele propuse.Elevii rspund la ntrebrile puse de ctre profesor.

Elevii noteaz titlul n caiete.ConversaiaActiviate frontalObservarea sistematic

4. Dirijarea procesului de recapitulare i sistematizareC1

C2

C3

C4

C5

C633i antreneaz pe elevi ntr-un mic jocule, astfel nct i pun s i aminteasc tot ce tiu despre vocabular pentru a realiza o schem pe tabl, astfel nct s sintetizeze cunotinele lor despre vocabular.

nainte de a ncepe schema i ntreab pe elevi ce este vocabularul, care sunt prile sale. Dup, voi continua cu ntrebri, astfel nct s-i aminteasc ce sunt cuvintele derivate, prefixele, sufixele, familia lexicala, campul lexical, sinonimele si antonimele. n continuare i antreneaz ntr-o alt activitate. Elevii vor primi o fi de lucru, ce va conine exerciii de recapitulare a vocabularului, astfel incat cunostintele lor sa fie bine sintetizate.Pe tot parcursul orei, voi face aprecieri verbale, realiznd un feed-back permanent.Elevii ascult cu atenie indicaiile profesorului, prticip active, dnd rspunsurile ateptate de profesor.

Elevii rspund la ntrebri i realizeaz schema.

Elevii citesc enunurile din fia de lucru i rezolv individual exerciiile.Metoda copaculuiExplicaia

Exerciiul

ExercitiulConversatiaActivitate frontal

Activitate individual

Observaie sistematicEvaluare oral

5.Asigurarea feed-back-uluiC7

10 minmpart clasa n ase grupe. Elevii vor primi o fi de lucru cu un mic fragment de text. Fiecare grup va avea o sarcin diferit: precizeaz, identific, recunoate, alctuieste, compar, formeaza. Pentru a fi obiectiv, mprirea sarcinilor se va face cu ajutorul unui cub, pe care un elev din grup l va arunca precum un zar. Elevii au la dispoziie 4 minute pentru rezolvare, dup care un minut pentru prezentare (6 minute)Elevii rezolv cerinele din fi i apoi citesc rspunsurile.Metoda cubului

ConversaiaActivitate pe grupeObservaia sistematic

Evaluare oral

6. Tema pentru acas1 minAnun tema pentru ora urmtoare: Elevii vor avea ca tema o fis de lucru care contine exercitii de vocabulary.Fac cteva observaii asupra activitii elevilor.Elevii noteaz tema n caiete.ConversaiaActivitatea frontal

6