proiect de lecție „regate și imperii ale orientului antic”

4
PROIECT DE LECȚIE Data: 19.11.2013 Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu” Clasa: a V-a Tema: Regate și imperii ale Orientului Antic Lecția: India și China Tipul lecției: Mixtă Timp desfășurare: 50 minute Profesor: Popescu Elena-Patricia Bibliografie: Valentin Bănuțoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, București, 2009; Zoe Petre, Laura Căpiță, Monica Dvorski, Carol Capiță, Ioan Grosu, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, București, 2001. Mijloace de învățare: manualul, tabla și creta, atlasul, fișe de lucru Metode de învățare: expunerea, conversația, lucrul cu manualul, problematizarea Competențe generale: dobândirea de cunoștințe cu privire la formarea Indiei și a Chinei, la viața pe care o duceau locuitorii regatelor, la cronologia și evoluția acestora Competențe specifice: localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor, folosind sursele istorice; relatarea unui fapt

Upload: patriciapopescu11

Post on 28-Nov-2015

99 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

Proiect de lecție „Regate și imperii ale Orientului Antic”

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de lecție „Regate și imperii ale Orientului Antic”

PROIECT DE LECȚIE

Data: 19.11.2013

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu”

Clasa: a V-a

Tema: Regate și imperii ale Orientului Antic

Lecția: India și China

Tipul lecției: Mixtă

Timp desfășurare: 50 minute

Profesor: Popescu Elena-Patricia

Bibliografie: Valentin Bănuțoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, București, 2009; Zoe Petre, Laura Căpiță, Monica Dvorski, Carol Capiță, Ioan Grosu, Istorie. Manual pentru clasa a V-a, Editura All, București, 2001.

Mijloace de învățare: manualul, tabla și creta, atlasul, fișe de lucru

Metode de învățare: expunerea, conversația, lucrul cu manualul, problematizarea

Competențe generale: dobândirea de cunoștințe cu privire la formarea Indiei și a Chinei, la viața pe care o duceau locuitorii regatelor, la cronologia și evoluția acestora

Competențe specifice: localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor, folosind sursele istorice; relatarea unui fapt istoric din realitate folosind informații din sursele istorice, utilizarea termenilor specifici epocii antice

Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

- Identifice originile civilizațiilor indiene și chineze- Plaseze regatele în timp și spațiu- Cunoască evoluția civilizațiilor- Identifice structura societății- Identifice dinastiile conducătoare și decăderea regatelor

Page 2: Proiect de lecție „Regate și imperii ale Orientului Antic”

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Succesiunea momentului lecției și timpul afectat

Succesiunea elementelor de conținut

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Momentul organizatoric

1 minut

Pregătesc mijloacele de predare

Evaluare din lecția anterioară5 minute

Cauzele, numărul și urmările Cruciadelor

Întreb elevii cauzele, numărul și urmările

cruciadelor

Elevii răspund la întrebări

Dobândirea noilor cunoștințe

33 minute

Spațiul și timpul desfășurării

evenimentelor istorice;

Civilizația Indusului;

Civilizația chineză

Schițez lecția pe tablă fixând cronologic și în spațiu, cu ajutorul hărții, evenimentul

istoric

Încep predarea cu civilizația indiană.Le prezint elevilor

originea civilizației, structura societății, etapele evoluției, orașele, religia

indienilor, decădere. Îi provoc să răspundă la întrebări și să pună

întrebări

Continui predarea cu civilizația chineză.Le prezint elevilor

originea civilizației,Etapele evoluției,

Unificare,decădere

Elevii notează pe caiete și sunt atenți la

hartă

Elevii sunt atenți la explicații, răspund la

întrebări, pun întrebări și notează

pe caiete

Elevii sunt atenți, răspund și pun

întrebări, notează pe caiete

Page 3: Proiect de lecție „Regate și imperii ale Orientului Antic”

Fixarea cunoștințelor10 minute

Fișă de lucru cu două puncte de rezolvat

Dau fiecărui elev o fișă de lucru ce

conține două puncte de rezolvat pentru a-

și fixa mai bine cunoștințele

Elevii rezolvă cerințele și îmi

prezintă fișa de lucru

Temă pentru acasă1 minut

Învățarea lecțieiCa temă pentru acasă,

le cer elevilor învățarea lecției

predate

Elevii notează tema pe caiete