proiect de activitate integrata elena stoichit

11
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ UNITATEA: Gradinita cu program prelungit Dumbrava Minunata, Tulcea EDUCATOARE: Stoichit Elena GRUPA: mare, nivelul II TEMA DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?” PROIECT TEMATIC: „Din lumea celor care nu cuvanta” SUBTEMA: „La ferma” MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / colaj FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ADE+ALA TIPUL ACTIVITĂŢII: fixare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi DURATA: 1 zi ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE I. Activitate de dezvoltare personală (ADP) Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineata, catelusi, oite si iepurasi ”. Tranziţii: joc de miscare „Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”/ „Mergem ca...: / „Intr-o ferma de la tara”(cantec) Rutine : „Daca beau laptic, voi mai creste un pic!(deprinderea de a consuma alimente sanatoase) II. Activităţi liber alese (ALA 1) Arta: „La ferma” (colaj) Constructii: „Ferma”(truse de constructii) Bibloteca: „Codita purcelusului”/ „Catelul si pisica de plus” / „Codita pisicii”/ „Lana oitei” / „Casuta fermierului” / „Pomii din curtea fermierului” (grafisme) III. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) DS: „La ferma” ( joc didactic) DOS:La ferma”: „In ograda”; „Pe pasune”;”Langa casa fermierului”(decupare, lipire, in centrul Arta) IV. Activităţi Liber Alese (ALA 2) Balul animalelordans, recitare de poezii (bal mascat)

Upload: mari-petcu

Post on 01-Jan-2016

57 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

uuiiiujui

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA: Gradinita cu program prelungit Dumbrava Minunata, Tulcea

EDUCATOARE: Stoichit Elena

GRUPA: mare, nivelul II

TEMA DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?”

PROIECT TEMATIC: „Din lumea celor care nu cuvanta”

SUBTEMA: „La ferma”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / colaj

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ADE+ALA

TIPUL ACTIVITĂŢII: fixare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

DURATA: 1 zi

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I. Activitate de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineata, catelusi, oite si iepurasi ”.

Tranziţii: joc de miscare „Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”/ „Mergem ca...: / „Intr-o

ferma de la tara”(cantec)

Rutine : „Daca beau laptic, voi mai creste un pic!”(deprinderea de a consuma alimente

sanatoase)

II. Activităţi liber alese (ALA 1)

Arta: „La ferma” (colaj)

Constructii: „Ferma”(truse de constructii)

Bibloteca: „Codita purcelusului”/ „Catelul si pisica de plus” / „Codita pisicii”/ „Lana oitei” /

„Casuta fermierului” / „Pomii din curtea fermierului” (grafisme)

III. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

DS: „La ferma” ( joc didactic)

DOS:”La ferma”: „In ograda”; „Pe pasune”;”Langa casa fermierului”(decupare, lipire, in

centrul Arta)

IV. Activităţi Liber Alese (ALA 2)

„ Balul animalelor” –dans, recitare de poezii (bal mascat)

Page 2: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

Scopuri : Consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la infatisarea, foloasele, mediul de viata, ingrijirea

si ocrotirea animalelor/ pasarilor domestice;

Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Obiective operationale:

DS:

Sa identifice, sa recunoasca si sa denumeasca corect animalele/ pasarile domestice, precum si puii acestora;

Sa descrie corect, din punct de vedere fizic, animalele/ pasarile prezentate in imagini;

Sa prezinte motivele pentru care omul creste aceste pasari si animale;

Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;

Să manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a animalelor/ pasarilor

domestice;

Sa respectele regulile jocului didactic

DOS:

Sa-si consolideze tehnicile de lucru propuse ( decupare, mototolire, lipire ); Sa manuiasca corect instrumentele de lucru ;

Sa decupeze dupa contur elemente din apropierea casei fermierului,din ograda, de pe pasune ;

Sa aplice in locul potrivit fiecare element care compune tabloul pe care il au de realizat;

Să manifeste independentă in acţiune;

Să-şi cultive gustul pentru frumos, simţul critic şi autocritic în evaluarea lucrarilor.

Sa colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite;

Constructii : Sa imbine corect piesele de leggo in realizarea constructiei, respectand tema propusa;

Sa utilizeze materialele puse la dispozitie;

Să-şi exprime emoţiile şi sentimentele pe parcursul jocului;

Sa amplaseze animalele (mulaje)

Biblioteca: Sa respecte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii;

Sa utilizeze corespunzator instrumentul de scris;

Sa-si dezvolte coordonarea oculomotorie si muschii mici ai mainii;

Sa traseze liber si in spatiul dat semnele grafice(ovalul, carcelul, bastonasul, linia curba)

Sa se incadreze in spatiul dat;

Sa-si autoevalueze obiectiv lucrarea.

Joc de masa: Sa imbine corect si constient piesele de puzzle;

Sa participe cu interes la completarea puzzle-ului.

Page 3: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

Sarcina didactica: recunoasterea animalelor/ pasarilor domestice si precizarea caracteristicilor

acestora.

Regulile jocului didactic: copilul numit de educatoare va denumi si va aseza pe macheta animalul

pe care-l reprezinta silueta aleasa ; la cererea educatoarei, copilul va enumera cateva notiuni despre

acel animal; apoi descrierea animalului/ foloasele vor fi completate de alti copii din grupa.

Elemente de joc: surpriza; manuirea materialului; aplauzele.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: Conversaţia, Expunerea, Explicaţia, Exerciţiul, Observaţia, Jocul,

Problematizarea, Brainstorming-ul, Diamantul.

b) Mijloace didactice: macheta, siluete de animale/ pasari domestice, forfecute, lipici, hartie

creponata, imagini de decupat/lipit, leggo, puzzle cu animale/ pasari domestice, fisa de lucru

individual(grafisme).

Bibliografie:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3- 6/7 ani, 2008

Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009.

Culea, L., Sesovici, A., (2008), Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing

House, Bucureşti.

Metode interactive de grup-ghid metodic-editura Arves, 2002

Page 4: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONŢINUTUL STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUAREA Instrumente/indicatori

Momentul

organizatoric

Pentru ca activitatea să se desfăşoare în

bune condiţii se vor avea în vedere

următoarele:

- aerisirea sălii de grupă;

- aranjarea scăunelelor şi măsuţelor in

semicerc / careu deschis;

- pregătirea materialului didactic .

Captarea

atenţiei

Anuntarea temei

si a obiectivelor

In cadrul Intalnirii de dimineata

atentia copiilor este captata cu ajutorul

unui mesaj primit de la fermierul de la

munte, care ii roaga pe copii sa rezolve o

problema foarte importanta: cateva dintre

animalele din ferma lui au plecat in

excursie, dar la intoarcere s-au ratacit,

nemaigasind drumul spre casa .

Copiii vor ajuta animalele sa urce in

trenuletul vesel, care le va duce inapoi

acasa, unde le asteapta cu mare nerabdare

fermierul si prietenii lor.

ANUNT IMPORTANT:

Cateva dintre animalele de la ferma mea,

8oite,7 iepurasi si 8 catelusi au plecat

duminica,5 februarie 2012,

intr-o excursie la Tulcea,

dar n-au mai gasitdrumul de

intoarcere la ferma de la munte!

Stiu ca sunteti copii mari si foarte isteti,

motiv pentru care va rog din suflet,

daca le vedeti, sa le ajutati sa urce

in trenul care vine spre ferma!

Va voi invita apoi cu mare placere

sa-mi vizitati ferma si simpaticele

animale si pasari pe care le ingrijesc

cu atata drag si va vor ruga

sa ma ajutati sarezolv mici probleme

ale gospodariei!

Semnat: ION, femierul din CARPATI!

Explicatia

Conversaţia

Observaţia

-mesajul

-siluete de

animale (oite,

catei, iepurasi)

-asculta cu atentie

mesajul primit

-aseaza siluetele in

tren, completand

astfel prezenta

Page 5: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

Dirijarea

invatarii

Copiii pleaca la drum jucand jocul:

”Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”

1.amesteca - copiii se plimba prin sala de

grupa;

2.formeaza perechi - fiecare copil isi va

alege o pereche;

3.ingheata - copiii vor denumi animalutul

reprezentat de perechea aleasa, dupa care

se vor aseza.

ADE-DS

Ajunsi pe scaunele, copiii vor

participa la realizarea si popularea fermei

grupei noastre.Jocul didactic se va

desfasura in 3 variante: 1)-le voi arata

siluete de animale/ pasari domestice pe

care vor trebui sa le recunoasca, sa le

denumeasca si sa le descrie, sa le aplice pe

macheta, la locul potrivit; 2)-„Zi cum zice

…”(onomatopee); 3)-categorii de animale

(clasificari ): pasari/animale; animale cu

coarne/fara coarne; animale care ne dau

lapte; animale erbivore/ carnivore.

Dupa realizarea machetei, copiii vor

fi invitati de catre fermierul Ion sa joace un

joc:

Vor completa cu jetoane un

„diamant”, in masura in care vor raspunde

corect la ghicitorile despre animalele/

pasarile de pe jetoane, dupa care vor gasi

punctele comune ale animalelor/ pasarilor

pe care le-au asezat pe aceeasi linie/

culoare.

Fermierul va face aprecieri cu

privire la participarea copiilor in

desfasurarea activitatii si le va acorda

stimulente, reprezentand animale

domestice (oite, iepuri, catelusi).

TRANZITII:

In pasi care reprezinta mersul

anumalelor pe care le reprezinta , copiii se

indreapta spre toaleta.

Dupa pauza, in acelasi stil de mers,

intra in sala de grupa si canta cantecul

„Intr-o ferma de la tara”

Se opresc in dreptul fiecarei zone a

„fermei”, pentru a afla cum pot deveni utili

fermierului Ion.

Se vor aseza la cantrele de interes in

functie de stimulentul primit, care se va

regasi ca si simbol in fiecare sector.

Conversaţia

Explicatia

Jocul

Jocul didactic

Explicatia

Brainstormingul

Diamantul

Problematizarea

Jocul

Explicatia

Exercitiul

-siluete de

animale si pui de

animale

-participa activ la joc

-recunosc, denumesc

si descriu corect

animalele/ pasarile,

foloasele, mediul de

viata al acestora

-raspund la ghicitori

si completeaza panoul

cu jetoanele potrivite

DIAMANTUL

GHICITORILE

-imita mersul

animalului pe care il

reprezinta

-canta catecul,

respectand textul si

linia melodica

Page 6: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

Obţinerea

performanţei

Incheierea

activitatii

Arta-DOS - Dupa secventa de

incalzire a manutelor, copiii vor trece la

lucru in cea mai importanta zona a fermei,

impartita in 3 sectoare, astfel:

” pasunea” - tabloul va fi completat prin

aplicarea de animale (vaca , vitel, capra,

tap, ied, oaie, berbec, miel, cal, manz,

magar, pui de magar, copaci, flori, soare,

nori), dupa care vor fi rugati de catre

fermier sa repare gardul ce imprejmuieste

pasunea, pentru ca puii animalelor sa nu se

poata indeparta de parinrii lor; „curtea din

apropierea casei fermierului”- imaginea va

fi completata prin aplicarea siluetelor

animalelor de companie( pisica, pisoi,

caine, catelus, iepure, pui de iepure, copaci,

flori, soare, nori), dupa care vor repara si

gardul curtii;”in ograda”-acest tablou va fi

realizat prin aplicarea de: siluete de pasari

domestice cu puii lor, soare, nori, mancare

pentru pasari.

Constructii – acesta este sectorul in

care copiii demonstreaza ca sunt mesteri

mari: construiesc noi anexe si gardul

fermei, datorita caruia puii animalelor nu

se vor pierde niciodata de parintii lor.

Biblioteca - locul de meditatie si de

studiu al oricarui fermier: vor scrie semne

grafice care seamana cu un element mereu

prezent in ferma, „codita

purcelusului”„catelul si pisica de plus” /

„codita pisicii”/ „lana oitei” / „casuta

fermierului” / „pomii din curtea

fermierului” (grafisme)

Voi urmari activitatea copiilor din

cele patru centre si voi face aprecieri

pozitive asupra modului de lucru. Voi

acorda ajutor acolo unde va fi necesar.

ALA 2- „Bal mascat”

Copiii sunt invitati in sala de petrecere

a casei fermierului Ion, unde vor participa

la un bal mascat.Vor interpreta cantecul

„Intr-o ferma de la tara” si vor dansa ,

purtand pe fata o masca, ce intruchipeaza

animalul pe care l-a reprezentat fiecare, pe

parcursul activitatii.

-siluete de pasari

si pui

-hartie

creponata

-imagini de

decupat pentru

decor

-lipici

-foarfece

Conversatia

-puzzle cu

animale / pasari

domestice

Conversatia

-piese leggo

Conversatia

Exercitiul

-fise de lucru

individual(grafis

me)

Explicatia

TABLOURI

-decupeaza dupa

contur siluetele,

mototolesc hartia

creponata prin

miscari rotatorii/

translatorii si aplica

corect elementele

obtinute

-asambleaza

corespunzator piesele

truselor de constructii

-scriu corect semnele

grafice

FISA

-canta si danseaza cu

placere, intrand in

atmosfera balului

Page 7: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

PORC

CAL

RATA GAINA

CAPRA VACA OAIE

PISICA CAINE

Page 8: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

Vara buruieni îi dai Toamna, boabe si malai, Cartofi, sfecla furajera. Grasanul nostru de-aici

Iarna da la schimb, sorici, Cârnati, caltabosi, carnita, si-o gustoasa sunculita. (Porcul)

E lânos si sta la stâna si pe oi el le aduna. Roade oase, Sta în cusca, Pe dusmanii sai îi musca. (Câinele)

Are blana matasoasa, La caldura toarce-n casa; La labute-are ghetute - Stau ascunse în pernute.

Are si mustati si gheare, Uneori ca tigrul sare.

Lânga mine n-o mai las! Am si-acuma semn pe nas! Dupa soba la bunica, Toarce-ntruna mitica si o cheama Miaunica. (Pisica) Are coarne si barbita,

Parul aspru si-o codita. Ea pe pomi se catara, Iedul drag îsi apara. (Capra) Cu copite încaltata

si-n cojoc e îmbracata.

Rumega la iarba-ntr-una. Ne da carne, lapte, lâna, Adapostul ei e-n stâna. (Oaia) Ea este buna la toate, Ne da carne, ne da lapte,

Iar vitei mititei Se numesc copiii ei. (Vaca) Leganat e mersul meu, Puii mei sunt "bobocei" si la balta merg cu ei. Cu gâsca sunt ruda buna

si-n cotet stam împreuna. Dam foloase omului, Crestem lânga casa lui. (Rata) Prieten îmi e cocoşu’, Cel frumos cu pinten roşu,

Sigur sunt că mă ghiciţi, Dar vă rog nu vă pripiţi? (Găina)

Este un prieten bun,

El ma duce unde-i spun Cu capastru si cu sa, Iarna-mi plimba sania. (Calul)

Page 9: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

ANUNŢ IMPORTANT !

Cateva dintre animalele de la ferma mea,

8oite,7 iepurasi si 8 catelusi au plecat

duminica,5 februarie 2012,

intr-o excursie la Tulcea,

dar n-au mai gasitdrumul de

intoarcere la ferma de la munte!

Stiu ca sunteti copii mari si foarte isteti,

motiv pentru care va rog din suflet,

daca le vedeti, sa le ajutati sa urce

in trenul care vine spre ferma!

Va voi invita apoi cu mare placere

sa-mi vizitati ferma si simpaticele

animale si pasari pe care le ingrijesc

cu atata drag si va vor ruga

sa ma ajutati sa rezolv mici probleme

ale gospodariei!

Semnat: ION, femierul din CARPATI!

Page 10: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

SCENARIUL ZILEI

Ziua va incepe cu “Intalnirea de dimineata”, in cadrul careia copiii sunt asezati pe scaunele, in semicerc.Salutul va fi conform temei zilei, “Buna dimineata,dragi copii!”

Astazi vom intra impreuna in minunata lume a animalelor domestice.Vreti sa ne jucam de-a animalutele?

Vom completa, ca in fiecare zi, Calendarul naturii, dupa ce am obtinut de la ei informatii cu privire la data calendaristica, vreme si alte elemente ce compun

calendarul. In concordanta cu vremea de afara, le fac cunoscuta noutatea zilei, cu ajutorul

unui “anunt important”, trimis de un fermier de la munte, numit Ion.Acesta le spune copiilor ca, de la ferma lui, au plecat cateva animale in exursie la Tulcea si s-au ratacit

la intoarcere, pentru ca n-au stiut in ce tren sa se urce.Ii roaga apoi sa le ajute pe

acele animale sa se intoarca cu trenul acasa.Astfel se realizeaza prezenta, fiecare copil avand de urcat in tren un animal de la ferma.Tot prin anunt, copiii sunt invitati

apoi la ferma de la munte, pentru a-l ajuta pe fermier cu treburile gospodariei: vor trebui sa duca animalele la pascut pe pasune, sa dea mancare celor care stau pe langa

casa si sa aranjeze frumos pasarile in curtea amenajata pentru ele.Apoi vor repara gardurile ce imprejmuiesc ferma pentru ca puii animalelor sa nu se poata indeparta de

familiile lor. Copiii pornesc spre ferma, jucand “Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”,

activitate de miscare si socializare: se misca liber prin sala de grupa, la semnal formeaza perechi, apoi, la un nou semnal, ingheata, dupa care, cativa dintre ei, ne

prezinta “animalutul” cu care au facut pereche.Jocul se repeta, iar de data aceasta, la final, copiii vor ingheta pe scaunele, pentru ca au ajuns la ferma si trebuie sa fie atenti

la sarcinile pe care le vor avea de indeplinit la ferma.(DS) Jocul didactic incepe prin prezentarea unei machete care reprezinta “Ferma de la

munte”, pe care ei vor trebui s-o amenajeze si s-o populeze cu animale si pasari

domestice.Le voi arata pe rand cate o silueta de animal/ pasare, ei le vor recunoaste, le vor denumi, vor prezenta cateva caracteristici ale fiecarui animal/ pasare in

parte(varianta 1).In a doua varianta a jocului propune copiilor sa „vorbeasca” ca animalele/ pasarile domestice.Iar in cea de-a treia varianta, copiii clasifica animalele/

pasarile dupa mai multe criterii: animale/pasari; animale care ne dau lapte; animale cu coarne; animale carnivore/ erbivore.Dupa finalizarea machetei, fermierul le propune

copiilor sa joace un joc numit “Diamantul animalelor/ pasarilor domestice”.Le voi citi 9 ghicitori la care copiii vor raspunde si vor alege jetonul care reprezinta raspunsul

corect.Apoi vor aplica jetonul pe panoul cu diamantul, dupa care vor face conexiuni intre animalele/ pasarile situate pe aceeasi linie.

Drept recompensa, fermierul le acorda stimulente reprezentate de “fotografii” cu animale de la ferma lui.

Dupa aprecierile colective si individuale, copiii sunt invitati sa-l ajute pe fermier in diferite sectoare ale fermei lui, astfel: o echipa va trebui sa faca ordine in ferma ( pe

pasune, langa casa si in curtea de pasari), realizand niste tablouri ( arta, DOS);

Page 11: Proiect de Activitate Integrata Elena Stoichit

o alta echipa va merge in sala de studiu a fermei si va decora prosopelele fermierului cu semne grafice, scriind “codite de purcelusi”, „catelul si pisica de plus” / „codita

pisicii”/ „lana oitei” / „casuta fermierului” / „pomii din curtea fermierului” (grafisme). (biblioteca); cea de-a treia echipa se va ocupa de extinderea fermei: copiii vor

construi cu dibacie si alte anexe ale fermei, precum si garduri pentru acestea, si le vor popula cu animale-mulaje.(constructii).

In timpul activitatii pe centre, voi urmari ca toti copiii sa treaca pe la ferma (arta-DOS), pentru a completa tabloul pregatit pentru fiecare echipa in parte.

In sala de grupa exista si “un atelier” (joc de masa), in care fermierul face obiecte care ajuta la infrumusetarea interiorului fermei: in timpul liber, copiii pot

realiza tablouri cu animale/ pasari domestice.(puzzle). La sfarsitul zilei, pentru ca au fost copii harnicuti, fermierul ii invita la

petrecerea “Balul animalelor”, in care copiii vor canta cantecul “Intr-o ferma de la tara”

si vor dansa, purtand pe fata masti de animale.