adina lupoae proiect de activitate integrata mama draga te iubesc

29
DATA: 6 martie 2012 EDUCATOARE: LUPOAE ADINA GRĂDINIŢA: NR. 38 ,,LICURICI”, GALAŢI NIVEL: I Grupa Mijlocie TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce si cum exprimăm ceea ce simţim” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Primăvara-i mai frumoasă cand zambește mama mea” TEMA ZILEI: ,,Mamă draga,te iubesc !“ ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: DLC+DOS TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere şi însuşire de cunoştinţe FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DLC: “E ziua ta”de Elena Dragoș-memorizare DOS: “Felicitări pentru mama “-aplicaţie ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES Bibliotecă: “Citim imagini din poezie” “Unește punctele pentru a-i oferi mamei tale o floare de ziua ei” Artă: “Felicitare pentru mama” Joc de masă: Mama” – puzzle “Ajută baieţelul \fetiţa să ajungă la ghiocel“-labirint ETAPA a III a: Program artistic: “Ganduri pentru mama”

Upload: maryo-marlboro

Post on 02-Oct-2015

379 views

Category:

Documents


14 download

TRANSCRIPT

  • DATA: 6 martie 2012 EDUCATOARE: LUPOAE ADINA GRDINIA: NR. 38 ,,LICURICI, GALAI

    NIVEL: I Grupa Mijlocie TEMA ANUAL DE STUDIU: Cu ce si cum exprimm ceea ce simim

    TEMA SPTMNII: Primvara-i mai frumoas cand zambete mama mea TEMA ZILEI: ,,Mam draga,te iubesc ! ACTIVITI DE NVARE: DLC+DOS TIPUL ACTIVITII: transmitere i nsuire de cunotine FORMA DE REALIZARE: activitate integrat

    ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):

    DLC: E ziua tade Elena Drago-memorizare DOS: Felicitri pentru mama -aplicaie ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES Bibliotec: Citim imagini din poezie Unete punctele pentru a-i oferi mamei tale o floare de ziua ei Art: Felicitare pentru mama

    Joc de mas: Mama puzzle Ajut baieelul \fetia s ajung la ghiocel-labirint

    ETAPA a III a: Program artistic: Ganduri pentru mama

  • SCOPUL ACTIVITII:

    DLC: * Dezvoltarea unei exprimri orale corecte din punct de vedere fonetic , lexical i gramatical ; Dezvoltarea memeoriei logice; * Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral; * Formarea deprinderilor de a memora i reproduce logic i voluntar un text literar;

    DOS: * Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;

    * Dezvoltarea simului practic i estetic; OBIECTIVE DE REFERIN:

    DLC S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor; S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles; S neleag i s transmit mesaje simple; s reacioneze la acestea; DOS: S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice; S identifice, s proiecteze i s gseasc ct mai multe soluii pentru realizarea temei propuse n cadrul activitilor practice;

  • OBIECTIVE OPERAIONALE:

    DOMENIUL LIMB I COMUNICARE(DLC):

    O1: S audieze cu atenie poezia;

    O2: S recite clar, corect i ct mai expresiv versurile poeziei,respectnd intonaia, ritmul i pauzele;

    O3:S-i imbogeasc vocabularul cu expresii i cuvinte noi: dar, minile ce nu au odihna pentru mine

    O4: S alctuiasc propoziii cu expresii i cuvinte din poezie;

    O5: S rspund la ntrebri viznd coninutul poeziei;

    DOMENIUL OM I SOCIETATE(DOS): O6: S denumeasc materialele necesare realizrii lucrrii; O7: S confectioneze felicitari cu materialele date; O8: S lipeasca i s asambleze prile componenete ale obiectului dat; O9: S analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie i pe cele a colegilor

    BIBLIOTEC:

    O10: s citeasc imagini din poezie; O11: s se exprime corect din punct de vedere gramatical; O12: s rezolve corect sarcina fisei de lucru;

    ART:(La acest centru se desfoar activitatea DOS)

    O13: S denumeasc materialele necesare realizrii lucrrii O14: S confectioneze felicitri cu materialele date; O15: S lipeasca i s asambleze prile componenete ale obiectului dat; O16: S analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie i pe cele a colegilor

    JOC DE MAS: O17: s reconstituie ntregul din buci,dup imaginea model O18: s formuleze propoziii pe baza imaginilor obinute;

  • O19: s descopere drumul pe care-l are de parcurs b ieelul \ fetia la ghiocel;

    STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: observaia, conversaia, brainstorming

    explicaia, exerciiul, instructajul verbal, , jocul, demonstraia, lucrul n

    grup,comunicarea rotativ, aprecierea verbal.

    Resurse materiale: plane reprezentnd imagini din poezie, fie de

    lucru,elemente pentru completarea calendarului naturii, aparat foto, calculator,

    lucrarea model, joc de mas puzzle, joc de construcie, lipici, foarfece,

    hrtie,ecusoane, creioane colorate, carioca.

    Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

    Metode de evaluare: observarea sistematic a comportamentelor, analiza produselor, probe practice, aprecierea rspunsurilor copiilor, stimulente.

    BIBLIOGRAFIE: Dumitru Gherghina, Cornel Novac, Alexandru Mitrache,Didactica

    activitilor instructiv-educative pentru nvmntul preprimar , Ed. Didactica Nova, Craiova 2005

    Revista nvmntului precolar, nr. 3-4/2009; Revista nvmntului precolar, nr.1-2/2010; Curriculum pentru nvmantul precolar(3-6/7ani); Smaranda Maria-Cioflica,Camelia Lazar, Ziua bun ncepe la ntlnirea

    de diminea,Editura Tehno-Art,Petroani, 2009;

  • .

    Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea. Salutul de diminea se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative. Copiii se aaz n semicerc. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei,fiecare salutndu-i colegul din partea dreapt. Copiii sunt salutai prin intermediul versurilor:

    Dimineaa a sosit, Toi copiii au venit

    n semicerc s ne-adunm, Pe scunele s ne aezm,

    Cu toii s ne salutm: -Bun dimineaa, dragi pitici,

    M bucur c suntei aici. A-nceput o nou zi.

    -Bun dimineaa, copii!

    Prezena Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am salutat

    Colegii ne-am intalnit; Cine oare n-a venit?( Se verific cu ajutorului copaculuiAstazi sunt prezent)

    Atenia copiilor este ndreptat spre Calendarul naturii.

    Calendarul e-cntat C va fi iar completat. Cu zpad,vnt sau ploaie Dar mai bine cu mult soare. Sunt adresate urmtoarele ntrebri: - Ce zi este astzi? (este aezat jetonul care indic ziua respectiv).

    - n ce anotimp ne aflm? - In ce lun a anului ne aflm?( este aezat jetonul care indic luna respectiv) - Cum este vremea astzi?( este aezat jetonul care indic starea vremii din ziua respectiv). - Cum ne mbrcm pe o vreme ca aceasta?(este aezat jetonul care indic vestimentaia potrivit vremii din ziua respectiv). mprtirea cu ceilali se realizeaz prin intermediul metodei brainstorming: Cum este mama voastr?

  • Activitatea de grup o realizez cntnd mpreun cu copiii cntecul preferat Dac vesel se triete. Noutatea zilei : Copii, astzi este o zi special, n care avem musafiri.Au venit

    doamnele educatoare s ne vad ct de frumoi i istei suntem i cum vom lucra pe parcursul zilei. Astzi cnd s intru in sala noastra de grup am avut parte de o mare surpriz. M-a ntmpinat Zna Primavar. Mi-a spus c a auzit c suntei copii cumini i istei i pentru asta v-a trimis cateva surprize. Suntei curioi s le vedei? Captarea ateniei

    Se realizeaz prin intermediul unui co cu surprize primit de la Zna Primvar. n co se

    afl : ghiocei, inima(mamei) i un microfon. Vor avea loc discuii pe baza surprizelor

    primite.

    Se anun tema activitii Mam drag, te iubesc!. V propun mai nti s nvm o poezie despre mama dup care vom face felicitare pentru mama n cadrul centrului de

    interes ART ,n cadrul centrului BIBLIOTEC vom citi imagini despre mama i vom rezolva sarcinele fiei de lucru i ne vom juca cu puzzle-uri la JOC DE MAS . Voi trece la desfurarea activitii din cadrul Domeniului Limb i

    Comunicare(DLC) i anume poezia MAMAde ELENA DRAGO. Tranziia se va realiza prin intermediul unor exerciii nsoite de versuri: 1 , 2 1 , 2 Mergei toi n pas vioi Braele le ridicm Minile le fluturm Stnga , dreapta 1 , 2 Facei toi la fel ca noi. Poezia se va realiza frontal. Se prezint centrele de interes, se intuiesc materialele i modul de lucru. La centrul ART se va desfura activitatea din cadrul Domeniului Om i Societate

    i anumeFelicitare pentru mama aplicaie, unde copiii vor lipi inimioare, floricele i un mesaj pentru mama. La centrul BIBLIOTEC copiii vor citi imagini din poezia nvat i vor rezolva sarcinile fiei de lucru. La centrul JOC DE MAS copii vor reconstitui imagini din poezia nvat,apoi vor formula propoziii pe baza imaginilor i vor ajuta bieelul sau fetia s ajung la ghiocel Voi trece la activitatea reacreativ care se realizeaz prin intermediul unui program artistic

    Gnduri pentru mama i un dans tematic muzical De ziua ta FINALITATEA ZILEI se realizeaz prin expoziie cu lucrrile copiilor din acea zi.

  • Evenimentul

    didactic

    Ob.

    Coninut tiinific

    Strategii didactice

    Evaluare

    Resurse procedurale Resurse materiale

    Moment

    organizatoric

    - asigurarea condiiilor pentru activitate: aerisirea slii, pregtirea materialului didactic pentru activitate, amenajarea

    centrului tematic,aezarea mobilierului.

    -instructajul verbal;

    -

    observare

    curent;

    Captarea

    ateniei

    Se realizeaz cu ajutorul unui

    coule cu surprize de la Zna Primvara.n coule copiii vor descoperi o inim,ghiocei i un microfon.Se va purta o scurta

    convorbire despre cele observate.

    - conversatia;

    - expunerea;

    - surpriza: coul cu surprize de la Zna Primvar

    -

    observarea

    comporta

    mentului

    copiilor;

    -interesul

    pentru

    coul cu surprize

    Anunarea temei i a obiectivelor

    - Copii, astzi vom nva n cadrul domeniului limb i comunicare poezia E ziua ta de Elena Drago, apoi vom face Felicitri pentru mama, vom citi imagini din poezie i vom rezolva sarcinile

    - expunerea;

    - conversaia ; - explicaia;

    -

    observarea

    comporta

    mentului si

    a

    interesului

  • O1

    O2

    fielor n cadrul centrului de interes Bibliotec i ne juca cu puzzle-uri.

    pentru

    mesajul

    transmis.

    Dirijarea

    nvrii i obinerea performanelor

    Trecerea la activitatea din

    cadrul domeniului limb i comunicare se realizeaz prin tranziia:

    1 2, 1 2, Cte doi n pas vioi.

    Braele le ridicm Minile le fluturm. Stnga, dreapta, 1 2, Facei i voi ca i noi !

    Se va desfura activitatea din cadrul domeniului limb i comunicare i anume, poezia Mamade Elena Drago. Voi recita poezia model. Apoi o

    voi mai recita o data i voi explica textul poeziei cu ajutorul planelor. Mai recit nc o dat poezia, apoi voi trece la memorarea poeziei de

    ctre copii. Recit prima strof, apoi numesc

    - conversaia - exerciiul

    - explicaia - demonstraia - observaia - exerciiul

    -pln cu elemente de primvara si ziua mamei

    -plane cu imagini din poezie;

    -

    Observare

    a

    sistematic a

    comporta-

  • O4

    O6

    O7

    O8

    2-3 copii s o repete. n continuare, recit prima strof mpreun cu a doua i numesc ali copii s repete cele dou strofe. Explic copiilor cuvintele i expresiile noi din poezie:dar,

    minile ce nu au odihn pentru mine.Rog 1-2 copii s formuleze propoziii cu expresiile i cuvintele noi ntlnite.

    Pentru a stimula participarea

    activ a tuturor copiilor apelez la recitarea colectiv.

    Tranziia ctre activitile ce se vor desfura la centrele de interes se realizeaz prin intermediul

    cntecului Flori pentru mama. Copiii sunt ndrumai ctre centrele de interes, unde le sunt

    prezentate sarcinile:

    La centrul ART voi desfura activitatea din cadrul domeniului

    om i societate i anume Felicitare pentru mama-aplicaie,unde copiii vor lipi tulpin cu flori, inimoare cu mesaj pentru

    Conversaia Explicaia Demonstraia Exerciiul Lucrul n grup

    Coli cartonate

    colorate

    Lipici

    abloane inimioare de diferite mrimi Coulee Lucrarea model

    mentului

    copiilor

    Aprecierea

    rspunsurilor

    copiilor;

  • O16

    O10

    O11

    O12

    O17

    mama, floricele, buburuze,fluturai pentru realizarea felicitrii. Voi trece la:

    Prezentarea lucrrii model;

    Explicarea i demonstrarea modului de lucru;

    Exerciiile pentru nclzirea articulaiei minilor

    Vine ploaia Voi supraveghea activitatea

    copiilor i voi oferi explicaii suplimentare acolo unde este

    necesar.

    Copiii care au lucrat la acest sector

    vor primi stimulente.

    La centrul BIBLIOTEC copiii vor citi imagini din poezia nvat i vor rezolva sarcinile fiei de lucru.

    La centrul JOC DE MAS copiii vor reconstitui imagini din poezia

    nvat, apoi vor formula propozi ii pe baza imaginilor i vor ajuta bieelul sau fetia s ajung la

    Conversaia Explicaia Exerciiul

    Plane cu imagini din poezie

    Fie de lucru Carioci

    Jetoane

    Imagini din poezie

    Labirint

    Probe

    practice

    Observare

    a

    sistematic

  • O18

    O19

    1

    ghiocel pentru a-l oferi mamei.

    Conversaia Explicaia Exerciiul Lucrul n grup

    a

    comporta-

    mentului

    copiilor

    Obinerea performanei

    S-a realizat pe parcursul

    secvenei didactice:Dirijarea nvrii, respectiv:

    nvarea poeziei E ziua tade Elena Drago;

    Realizarea felicitrilor pentru mama;

    Citirea imaginilor din poezie;

    Rezolvarea sarcinilor de lucru;

    Reconstituirea imaginilor din poezie

  • Evaluarea i ncheierea

    activitii

    La finalul activitii se va realiza o expoziie cu lucrrile copiilor Apoi voi evidenia efortul colectiv, dar i cel individual al copiilor. n ncheiere copiii vor fi

    recompensai cu diplome pentru participarea i implicarea n activitile desfurate.

    Diplome

    Analiza

    lucrrilor

  • PROIECT DIDACTIC

    GRDINIA: NR. 38 LICURICI , GALAI

    EDUCATOARE: LUPOAE ADINA

    GRUPA : MIJLOCIE

    DENUMIREA ACTIVITII: Jocuri i activiti alese ( etapa I )

    CENTRE DE INTERES: a) Joc de rol

    b) tiin

    c)Construcii

    TEME PROPUSE: a) ,,Astzi sunt mmic!

    b) ,,Piticlic familia mea primvara

    c) ,, Daruri pentru mama

    OBIECTIVE OPERAIONALE

    JOC DE ROL:

    O1 s participe activ la activitatea de joc,interpretnd rolul propus ;

    O2 s s interacioneze cu partenerii de joc ;

    O3 s stabileasc rolurile i regulile jocului.

    TIIN:

    O4 s rezolve ceriele jocului interactiv mpreun cu Piticlic

    CONSTRUCII:

    O5s asambleze din piesele puse la dispoziie cadouri pentru mama;

  • O6: s colaboreze cu partenerii de grup n realizarea construciei; STRATEGIA DIDACTIC:

    a) Metode i procedee: explicaia, demonstraia, exercitiul, jocul,

    conversaia, aprecierea verbal.

    b) Mijloace de nvmnt:

    Ecusoane

    Carioca

    Trusa de buctrie

    Truse de construit

    Cd piticlic

    c) Forme de organizare: - frontal, individual, pe grupuri

    DURATA: 30 min.

    Evaluare: observarea curent, aprecierea comportamentului copiilor,

    aprecierea lucrrilor copiilor

    BIBLIOGRAFIE:

    ,,Curriculum pentru nvmntul precolar- prezentare i explicitri ,

    Bucureti 2009;

    ,,Revista nvmntului Precolar (1,2/ 2001)

    ,,Didactica activitilor instructive - educative pentru nvmntul

    preprimar, Craiova 2005

  • Ob.

    Op.

    Etapele

    activitii

    Activitatea educatoarei

    Activitatea copiilor

    Doza

    re Strategii didactice

    a) b) c)

    Moment

    organizatoric

    - aerisirea slii de grup; - asezarea mobilierului;

    - pregtirea materialelor pentru buna desfurare a activitii; - introducerea copiilor n sala de grup.

    - intra n sala de grup ordonat;

    1

    Fro

    nta

    l

    Captarea ateniei

    - se realizeaz prin intuirea materialelor;

    - se cere copiilor s observe i s denumeasc materialele aflate pe msue;

    - observ, identific i denumesc materialele;

    - solicit explicaii acolo unde nu au nteles;

    2

    Conve

    rsati

    e

    Fi

    e de

    lucr

    u,

    Cari

    oca

    Ecu

    soane

    Fro

    nta

    l

    /indiv

    idual

    Anunarea temelor i a unor obiective

    - se anun tema pentru fiecare sector:

    a) ,, Astzi sunt mmic

    b) ,,Piticlic familia mea

    primvara

    , c) ,, Daruri pentru mama

    - ascult, rein i repet temele;

    1

    Conve

    rsati

    a

    Fro

    nta

    l

  • Explicarea i demonstrarea

    temelor (succint)

    a)Cu ajutorul trusei de buctrie a

    mamei voi va trebui s pregtii o masa

    festiv pentru mama. Pentru aceasta

    vom juca jocul de rolAstzi sunt

    mmic. Explic modul de desfurare

    al jocului.

    b) La acest sector trebuie s rezolvaicerinele jocului interactiv mpreun cu Piticlic.

    c) La sectorul Construcii vei avea de construit cadouri pentru mama.

    - ascult cu atenie explicaiile;

    8

    Exp

    lica

    tia

    Dem

    onst

    rai

    a

    Ecu

    soane

    repre

    zent

    nd c

    ifre

    le

    i s

    emnel

    e

    mate

    mati

    ce

    Fro

    nta

    l

    - urmresc, receptioneaz i rein explicaiile date.

    Exp

    lica

    tia

    C

    ari

    oca

    fie

    Fro

    nta

    l

    O1

    O2

    O3

    O4

    O5

    Realizarea temelor

    de ctre copii

    - urmresc realizarea sarcinilor de ctre copii i intervin cu explicaii suplimentare la nevoie;

    - urmresc i dirijez mai mult jocul de rol;

    - realizeaz sarcinile cerute la fiecare sector de lucru;

    30

    Jocu

    l,

    Exe

    rci

    iul

    Conve

    rsai

    a

    Fro

    nta

    l, In

    div

    idual

  • Evaluarea

    rezultatelor

    - apreciez verbal activitatea, modul de

    lucru, lucrrile copiilor. - aez la expoziia clasei lucrrile de la

    centrul construcii.

    - apreciaz lucrrile proprii i ale colegilor

    2 Apre

    cier

    i

    verb

    ale

    Fro

    nta

    l

    ncheierea activitii - ofer stimulente

    - prsesc ordonat sala de grup.

    1

    Sti

    mule

    nte

  • PROIECT DIDACTIC

    DATA: 6 martie 2012

    EDUCATOARE: LUPOAE ADINA GRDINIA: NR. 38 ,,LICURICI, GALAI

    NIVEL: I Grupa MIJLOCIE TEMA ANUAL DE STUDIU: Cu ce si cum exprimm ceea ce simim

    TEMA SPTMNII: Primvara-i mai frumoas cand zambete mama mea TEMA ACTIVITII: ,,E ziua ta de Elena Drago TIPUL ACTIVITII: transmitere i nsuire de cunotine FORMA DE REALIZARE: memorizare

    SCOPUL ACTIVITII:

    DLC: Dezvoltarea unei exprimri orale corecte din punct de vedere fonetic , lexical i gramatical ; Dezvoltarea memeoriei logice; Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral; Formarea deprinderilor de a memora i reproduce logic i voluntar un text literar; OBIECTIVE OPERAIONALE:

    O1: S audieze cu atenie poezia;

    O2: S recite clar, corect i ct mai expresiv versurile poeziei,respectnd intonaia, ritmul i pauzele;

    O3:S-i imbogeasc vocabularul cu expresii i cuvinte noi: dar,

    minile ce nu au odihn pentru mine; O4: S alctuiasc propoziii cu expresiile icuvintele noi din poezie;

    O5: S rspund la ntrebri viznd coninutul poeziei;

  • STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, instructajul

    verbal, demonstraia, aprecierea verbal.

    Resurse materiale: plane reprezentnd imagini din poezie.

    Forme de organizare: frontal

    Metode de evaluare: observarea sistematic a comportamentelor, analiza produselor, aprecierea rspunsurilor copiilor, stimulente.

    BIBLIOGRAFIE: Dumitru Gherghina, Cornel Novac, Alexandru Mitrache,Didactica

    activitilor instructiv-educative pentru nvmntul preprimar , Ed. Didactica Nova, Craiova 2005

    Revista nvmntului precolar, nr. 3-4/2009; Revista nvmntului precolar, nr.1-2/2010; Curriculum pentru nvmantul precolar(3-6/7ani);

  • Evenimentul

    didactic

    Coninutul tiinific

    Strategii didactice

    Resurse procedurale

    Resurse materiale

    Moment organizatoric

    Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea activitii: -aerisirea slii de grup; -aranjarea mobilierului; -pregtirea materialului necesar desfurrii activitii.

    Instructajul verbal

    Captarea ateniei

    - Se prezint cu ajutorul unei plane surpriz cu elemente de primvara.

    Conversaia Expunerea

    plan

    Anunarea temei i a

    obiectivelor

    Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

    Anun tema i obiectivele: astzi

    vom nva poezia E ziua ta de

    Elena Drago. Pentru aceasta, vei

    audia cu atenie textul poeziei, vei

    recita corect i expresiv versurile

    poeziei, respectnd intonaia, ritmul i

    pauzele, vei reine cuvinte i expresii

    noi din poezie, alctuind apoi

    propoziii cu acestea.

    Voi recita poezia integral i apoi o voi

    explica , folosindu-m de plane . Mai

    recit nc o dat poezia, apoi se trece

    la memorarea poeziei de ctre copii.

    Recit prima strof de 2 ori , apoi

    numesc 2-3 copii s o repete. n

    continuare, recit prima strof

    mpreun cu a doua de 2 ori i

    numesc ali 2-3 copii s repete cele

    dou strofe . Apelez i la recitarea

    colectiv pentru a stimula

    participarea activ a tuturor copiilor.

    Conversaia Explicaia, Exerciiul

    Expunerea

    Plane cu imagini din poezie

  • Obinerea

    performanei

    Evaluarea activitii

    ncheierea

    activitii

    - Ce poezie am nvat astzi?

    -De cine este scris aceast poezie?

    - Despre cine este vorba n poezie ?

    -Ce o asteapt pe mama cnd va veni

    acas?

    - Ce va face copilul cnd mama lui va

    ajunge acas?

    - Cum sunt minile mamei?

    Le propun copiilor s alctuiasc

    propoziii cu cuvntul dar.

    n final voi propune un joc Continu

    tu! unde copiii numii vor recita

    poezia de unde a rmas copilul

    solicitat anterior.

    n ncheiere voi face aprecieri asupra

    modului n care au rspuns copiii i

    au nvat poezia .

    Conversaia Exerciiul Conversaia Conversaia

    Plane cu imagini din poezie

  • E ZIUA TA

    de Elena Drago

    E ziua ta micu ,

    Te-ateapt flori pe mas,

    i un dar micu te-ateapt

    Cnd ai sa vii acas .

    Am s-i srut obrajii

    La piept cnd m vei ine

    i minile ce nu au

    Odihn pentru mine.

  • PROIECT DIDACTIC

    DATA: 6 martie 2011 GRUPA: mijlocie EDUCATOARE: LUPOAE ADINA GRDINIA:NR. 38 LICURICI TEMA ANUAL DE STUDIU: Cu ce si cum exprimm ceea ce simim

    TEMA SPTAMNII: Primvara-i mai frumoas cand zambete mama mea CATEGORIA DE ACTIVITATE:Jocuri i activiti alese(etapa a III a) SUBIECTUL ACTIVITII: Gnduri pentru mama MIJLOC DE REALIZARE:- program artistic TIPUL ACTIVITII: consolidare de priceperi i deprinderi FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe

    SCOPUL ACTIVITII: Stimularea calitilor artistice prin mbinarea textului cu melodia ;consolidarea coeziunii n cadrul grupului, crearea unei bune dispoziii.

    OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 s recite poezii cu respectarea intonaiei, ritmului, pauzei;

    O2- s intoneze cntece, nsoite de micri sugerate de text;

    O3- s-i coordoneze micrile cu ritmul i textul cntecului;

    O4- s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ,

    cooperare i interes;

    Material bibliografic: -Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani);

    -Nicoleta Bucur-Culegere de programe artistice pentru precolari-Ed. Diamant

  • EVENIMENTUL

    DIDACTIC

    CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE

    Resurse

    procedurale

    Resurse

    materiale

    MOMENT

    ORGANIZATORIC

    CAPTAREA

    ATENIEI

    ANUNAREA TEMEI I A

    OBIECTIVELOR

    DESFURAREA ACTIVITII

    Copiii se aaz in semicerc,stnd in picioare i se pregatesc pentru susinerea programului artistic.

    Se realizeaza prin o prezentare power point la

    calculator despre mama

    Anun tema programului i obiectevele. .

    Copiii vor recita poezii despre mama, vor cnta cntece nchinate mamei i vor dansa pe melodia E ziua ta

    conversaia

    conversaia

    explicaia

    demonstraia

    calculator

    prezentare power

    point

    cd

  • NCHEIEREA

    ACTIVITII

    Se fac aprecieri generale stimulative asupra modului

    de implicare a copiilor n cadrul programului artistic.

    conversaia

  • GNDURI PENTRU MAMA MEA

    1) Astzi este ziua mamei, 2) 8 Martie! E ziua ta!

    Zi frumoas ca i ea O floare-i dau, mmica

    Toate florile din lume i vreau s tii c-n dar

    i le-a da micua mea! E dragostea-mi fr-de hotar

    3) Grijulie i duioas Nu m lai s simt ce-i greu

    i zmbind mereu voioas

    Eti tot timpu-n jurul meu!

    CANTEC : MAMA

    4) Mama mea drag i bun 6) Lumea celor mici ca mine

    Te asemeni cu o zn Azi la tine s-a gndit

    Care vegheaz mereu Mam nu mai e ca tine,

    Linitea somnului meu Chip mai dulce i iubit

    5) C-un zmbet frumos, 7) Pentru ziua ta mmico,

    Tu m creti duios i-am adus un ghiocel;

    ns azi e ziua ta, Ct de mic l vezi cuprinde

    Eu i dau inima mea! Toat primvara-n el.

    CANTEC : SOARELE DE DIMINEA

  • 8) Mami, azi e ziua ta 9) Sunt mic, micu drag

    Ghiocei n dar i-oi da Dar tare te iubesc

    Obrazul s mi-l srui nct ntreg pmntul

    i-ochiorii mei micui. A vrea s-i druiesc.

    10) Mam drag, eti frumoas

    i eti harnic n cas.

    Eu sunt bieelul tu

    i te voi iubi mereu!

    11) Eu sunt mic, dar mi dau seama

    Ct de mult nseamn mama.

    Am s cresc voinic, detept,

    S-o ajut, abia atept!

    12) Eu pentru c sunt mai mic

    O srut pe-a mea mmic,

    Pe frunte i pe obraz,

    S-i alung orice necaz.

    Si ca dar eu iti ofer

    Toate stelele din cer.

    CANTEC FLORICIC DE PE ES

    CNTEC SI DANS: DE ZIUA TA