proiect de activitate integrata

9
Unitatea de invatamant : Gradinita “ FLOARE DE IRIS “ structura 1 Educatoare : Bordeiu Ancuta Grupa : Mica ( Buburuzelor) Tema : “ Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? “ Subtema : “ Traditii si obiceiuri “ Tema activitatii integrate : “Impodobim bradul “ Tipul activitatii : verificarea si consolidarea unor cunostinte , priceperi si deprinderi. Scopul activitatii : *fixarea cunostintelor copiilor referitoare la traditiile si obiceiurile de Craciun; *dezvoltarea creativitatii si indemanarii in tehnica dactilopicturii; *stimularea si dezvoltarea sentimentului de bucurie la sosirea Sarbatorilor de iarna; Categorii de domenii experientiale abordate: Domeniul stiinta ( activitate matematica) Domeniul estetic si creative ( dactilopictura) Sarcina didactica: Sa impodobeasca bradul respectand cerintele date de forma, marime si culoare; Obiective operationale : Domeniul stiinte:

Upload: florentinaiuliana

Post on 31-Oct-2014

400 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

cerc pedagogic, grupa mica

TRANSCRIPT

Page 1: proiect de activitate integrata

Unitatea de invatamant : Gradinita “ FLOARE DE IRIS “ structura 1Educatoare : Bordeiu AncutaGrupa : Mica ( Buburuzelor)Tema : “ Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? “Subtema : “ Traditii si obiceiuri “Tema activitatii integrate : “Impodobim bradul “Tipul activitatii : verificarea si consolidarea unor cunostinte , priceperi si deprinderi.Scopul activitatii : *fixarea cunostintelor copiilor referitoare la traditiile si obiceiurile de Craciun;*dezvoltarea creativitatii si indemanarii in tehnica dactilopicturii;*stimularea si dezvoltarea sentimentului de bucurie la sosirea Sarbatorilor de iarna;Categorii de domenii experientiale abordate: Domeniul stiinta ( activitate matematica) Domeniul estetic si creative ( dactilopictura)Sarcina didactica:

Sa impodobeasca bradul respectand cerintele date de forma, marime si culoare;

Obiective operationale :Domeniul stiinte:

- sa recunoasca forma geometrica de cerc (disc);- sa denumeasca marimile mare-mic;- sa recunoasca culorile galben, rosu;- sa numeasca si sa plaseze obiecte pe pozitii spatiale ( sus si jos);

Domeniul estetic si creativ:- sa redea teme plastice specifice dactilopicturii;- sa utilizeze un limbaj adecvat cu privire la diferite activitati plastice.

Strategii didactice:

Page 2: proiect de activitate integrata

A. Metode si procedee : conversatia , explicatia , exercitiul , elementul surpriza.

B. Mijloace didactice : Mos Craciun , bradul , imagini cu Sarbatoarea Craciunului, globuri de carton, acuarele , paharele cu apa , servetele.

C. Forma de organizare : frontala.Durata : 25-30 de minute.

Bibliografie:1. Curriculum pentru invatamantul prescolar , Ministerul Educatiei ,

Cercetarii si Tineretului, 2008.2. Activitatea integrata din gradinita , Laurentiu Culea, Angela Sesovici,

Filofteia Gama , Mioara Pletea , Daniela Ionescu, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2008

3. Metode interactive de grup.4. Ghid de bune practici pentru educatia timpurie a copiilor de intre

3 – 6\7 ani, Ministerul Educatiei , Cercetarii si Tineretului , 2008.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Page 3: proiect de activitate integrata

SECVENTELE ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

- aerisirea salii de grupa; -amenajarea spatiului educational; -pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii;

-observarea comportamentului nonverbal al copiilor

2.Captarea atentiei

- se poarta o scurta discutie cu copiii despre Sarbatoarea Craciunului , bazata pe imagini ( magii care vin cu daruri pentru Pruncul Iisus care s-a nascut in grajd )- se va introduce elementul surpriza ( Mos Craciun) care le-a adus copiilor un brad -copiii vor fi intreabati : Cum este bradul primit fata de cel din imagine? (impodobit)

-conversatia-elementul surpriza

- observarea comportamentului nonverbal al copiilor

- aprecieri verbale

3.Anuntarea temei

-pentru ca si bradul nostru sa fie impodobit ca

Page 4: proiect de activitate integrata

si cel din imagine eu am pregatit cateva globuri ca sa-l impodobim;-Copii, cum sunt globurile pe care le-am adus? (albe)-Dar globurile din imagine cum sunt?( colorate)-Astazi noi vom picta cu degetelul aceste globuri si vom impodobi impreuna bradul.

-conversatia- explicatia

-oservarea comportamentului nonverbal al copiilor

4.Dirijarea activitatii

- Cum sunt aceste globuri , sunt la fel?(nu, unul este mare si unul este mic)-Vom picta globul mare cu rosu si cel mic cu galben.-Copiii se vor aseza in liniste la masutele asezate in careu deschis.-urmeaza momentul de incalzire a mainilor, dupa care copiii vor incepe sa picteze

-conversatia - expunerea - exercitiul

- aprecieri globale si individuale

Page 5: proiect de activitate integrata

cu degetul .Dupa ce copiii au terminat de pictat globul mare cu rosu si cel mic cu galben, vor veni pe rand sa impodobeasca bradul.Globurile mici le vom pune sus pe brad , iar cele mari jos pe brad.

5.Asigurarea feedback-ului

- se realizeaza impreuna cu copiii impodobirea bradului dupa cerintele date de catre educatoare;- se face o scurta conversatie cu copiii in ceea ce priveste bradul obtinut prin impodobire.

- conversatia-aprecierea

6.Incheierea activitatii

- se fac aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii;-se acorda recompense – ingerasi galbeni din autocolant;-se interpreteaza cantecul “Trenuletul”.

- aprecierea -se acorda recompense

-se fac aprecieri colective