proiect de activitate integratĂ - timtim-timy.ro · consolidarea cunoştinţelor despre animalele...

10

Upload: others

Post on 31-Aug-2019

27 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei
Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL: I (grupa mică “Greieraşii veseli”)

EDUCATOARE: Stănciulică Steluţa – Grădiniţa “Rază de Soare” Târgovişte

TEMA ANUALĂ:”CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

TEMA PROIECTULUI:”DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVÂNTĂ”

SUBTEMA:”Vieţuitoarele pădurii”

TEMA ACTIVITĂŢII:”Petrecerea ursuleţului”

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DURATA: 3h

Categorii de activităţii :

ADP :

Întâlnirea de dimineaţă -“Ne pregătim pentru ziua ursuleţului!”

Tranziţii:”Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa” joc cu text şi cânt

ADE:

DOS: (Act. practică)“Măşti pentru petrecere”- lipire cu material textil

ALA I:

Bibliotecă: ”Invitaţii pentru petrecerea ursuleţului ” - formulare de propoziţii şi semne grafice

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

Construcţii: ”Amenajăm pădurea prieteniei pentru petrecere” – construcţii prin alăturare

Ştiinţă: ,, Găseşte invitatul potrivit’’ – sortare de jetoane cu animale sălbatice

“Găseşte mama puiului”- fişă de lucru

Joc de rol : “Prăjituri pentru petrecerea ursuleţului”- depr.practic-gospodăreşti – umplem prăjituri

ALA II:

Joc de atenţie: “ Cine face aşa?”

Joc de mişcare: “Schimbă prietenul”

Joc liniştitor: “Iepuraşul şi vulpea”

SCOPUL ACTIVITĂŢII

Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei din

jur respectând normele de comportare civilizată.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

ADE DOS: (Act. practică) “Măşti pentru petrecere”

Să aplice pasta de lipit pe suprafaţa măştii.

Să lipească firele tăiate pe toată suprafaţa dată, conform indicaţiilor primite.

ALA I Bibliotecă:

Să formuleze propoziţii simple.

Să traseze liber linii pe invitaţie.

Construcţii :

Să alcătuiască pădurea din materialele puse la dispoziţie..

Să selecteze animalele sălbatice aşezându-le în pădure .

Să alăture piesele lego delimitând padurea.

Ştiinţă:

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

Să sorteze jetoane cu animale sălbatice.

Să realizeze corespondenţe găsind mama puiului.

Joc de rol:

Să pregătească prăjiturile respectând normele de igienă şi utilizând corect ustensilele de lucru.

Să respecte reţeta ilustrată.

ALA II

Să participe cu plăcere la jocurile distractive.

Să respecte regulile de joc.

STRATEGII DIDACTICE

1. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, demonstraţia, jocul, dialogul, aprecierea verbală.

2. Mijloace de învăţământ: fiere tăiate de diferite culori, şablon pentru mască, lipici, şerveţele umede, invitaţii în formă de animale,

creioane, copaci, piese lego, animale din plastic, animale din pluş, bucăţi de polistiren, crenguţe de copaci, jetoane cu animale,

planşă, fişe de lucru, şorţuleţe, boneţi, farfuriuţe, cuţite, prăjitură în formă de ursuleţi, dulceaţă de zmeură, dulceaţă de mure.

Bibliografie:

MECTS “Învăţământul preşcolar în mileniul III” Editura REPROGRAPH

MEC “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”(3-6 / 7 ani), 2009

Revista învăţământului preşcolar nr. 3 – 4, 2010

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

SCENARIUL ZILEI

În cadrul întâlnirii de dimineaţă copiii vor descoperii cu surprindere că se află într-o “pădure”. După salut şi prezenţă, prin

intermediul jocului “Cine lipseşte astăzi din pădure?”, stabilim cum este vremea în pădure alegând cartonaşul potrivit la calendarul

naturii. Printr-o scrisoare trimisă de animalele din pădure copiii află că ursuleţul este foarte supărat deoarece, crede că toate animalele

au uitat de ziua lui. Împreună cu copiii hotărâm să îi organizăm noi petrecerea. De aceea vom formula propoziţii şi vor scrie invitaţiile

pentru petrecere (centrul bibliotecă ), selectăm invitaţii care vor veni la petrecere (centrul ştiinţă ), pregătim prăjituri pentru invitaţi

(centrul joc de rol), amenajăm pădurea unde dăm petrecerea( centrul construcţii).

Dacă vor să paticipe la petrecere trebuie neapărat să-şi confecţioneze masca.

După ce termină toate pregătirile îşi pun măştile şi pornesc la petrecere, unde sărbătoresc ziua de naştere a ursuleţului. La

finalul petrecerii ursuleţul le mulţumeşte copiilor şi le dăruieşte, în semn de prietenie inimioare din turtă dulce .

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

EVENIMENTE

DIDACTICE

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE /

INSTRUMENTE

ŞI INDICATORI Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

1. Moment

organizatoric Se asigură condiţiile necesare pentru desfăşurarea în

condiţii optime a activităţii. Mijloacele de învăţământ

necesare vor fi distribuite în fiecare centru de interes

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul “Bună

dimineaţa, animăluţelor!”

Copiii se vor saluta între ei “Bună dimineaţa, iepuraş

Anne”... “Bună dimineaţa ursuleţ Mihnea”

Tranziţie “Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa” (joc cu

text şi cânt)

- conversaţia

- joc muzical

-observarea

comportamentului

-răspunsuri ale

copiilor

2. Captarea şi

orientarea atenţiei Se realizează printr - un element - surpriză : un colet

primit de la poştaş

- expunerea

- conversaţia

cutie-surpriză

3. Anunţarea temei

şi a obiectivelor Se va face prin intermediul unei poezii:

“ Animalele pădurii

Vă roagă pe voi copiii

Să le ajutaţi puţin

Surpriza să pregătim

Pe ursuleţ să bucurăm

Cu toţii să ne distrăm”

- expunerea - observarea

comportamentului

4. Reactualizarea

cunoştintelor Copiii sunt solicitaţi să spună cum se pregătesc pentru

ziua unui prieten.

- conversaţia - răspunsuri ale

copiilor

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

ADP Tranziţia către centrele de interes se va realiza prin

intermediul cântecului “Câte unul pe cărare”.

5. Dirijarea

procesului de

consolidare

(ADE-DOS )

Activitatea practică se desfăşoară în centrul Artă

- se intuiesc materialele din care va fi alcătuită masca;

- se explică etapele de lucru;

-se face precizarea că toţi vor trebui să realizeze masca

pentru a participa la petrecere.

- conversaţia

- explicaţia

-şablon

-pastă de lipit

-fire de diferite

culori

- observarea

comportamentului

- înţelegerea

mesajului transmis

6. Obţinerea

performanţei

(ADE –DOS)

- se execută exerciţii de încălzire a mâinilor

- copiii realizează sarcinile

- toţi copiii realizează masca pentru petrecere

- exerciţiul

7. Evaluarea

performanţei

(ADE - DOS)

Se face aprecierea lucrărilor după următoarele criterii de

evaluare:

- respectarea sarcinilor de lucru

- finalizarea lucrărilor

5. Dirijarea

procesului de

consolidare

(ALA I )

Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru:

Bibliotecă: vor realiza invitaţia pentru petrecere

Ştiinţă: vor sorta şabloane cu animale sălbatice şi vor găsi

pe fişă puiul corespunzător mamei.

-exerciţiul

- invitaţia,

creioane

- şabloane cu

animale, fişă

de lucru

-capacitatea de

concentrare

- manipularea

materialelor şi

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

Joc de rol: vor pregăti prăjituri pentru petrecere

Construcţii: realizează pădurea în care se va da petrecerea

având la dispoziţie diverse materiale.

- biscuiţi,

dulceaţă

- piese lego,

animale din

plastic,

animale din

pluş, crengi,

polistiren

instrumentelor de

lucru

6. Obţinerea

performanţei

(ALA I )

Copiii realizează sarcinile în centrul ales. - lucru

individual

- exerciţiul

7. Evaluarea

performanţelor

Se face aprecierea lucrărilor după următoarele criterii:

- respectarea sarcinilor de lucru

- finalizarea lucrărilor

- gradul de implicare în activitate

- aprecieri verbale

pozitive

ADP Fiecare copil îşi ia masca şi se fac pregătirile pentru

începerea petrecerii

5. Dirijarea

procesului de

consolidare

(ALA II)

Se vor desfăşura jocurile distractive:

“ Cine face aşa?”- reguli de joc: copilul numit de mine

imită un animal, va numi un alt copil care va trebui să

ghicească, dacă cel numit ghiceşte va imita şi el un animal.

Copilul care nu va ghici va primi o pedeapsă.

- explicaţia

-demonstraţia

- exerciţiul

- iepuraş,

vulpe, veveriţă,

căprioară, cerb,

ursuleţ din pluş

- observarea

comportamentului

- aprecieri verbale

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

“Schimbă prietenul”- fiecare copil ţine în mână un animal

preferat cu care va dansa, la comanda schimbă, va trebui să

schimbe cu alt coleg animăluţul, cel care nu va reuşi să

schimbe va primi o pedeapsă hazlie.“

“Iepuraşul şi vuplea” copiii sunt aşezaţi pe covor în

semicerc, va pleca primul iepuraşul din mână în mână de

la un copil la altul şi nu va trebui să se întâlnească. In

momentul în care se întâlnesc în mâna unui copil acela va

ieşi din joc.

- iepuraş,

vulpe

- observarea

comportamentului

- aprecieri verbale

6. Obţinerea

performanţei

(ALA II)

Copiii desfăşoară jocurile respectând regulile de joc

7. Evaluarea

performanţelor

Se fac aprecieri asupra gradului de participare şi a

respectării regulilor de joc.

- aprecieri verbale

pozitive

8. Încheierea

activităţii

În încheiere, ursuleţul le mulţumeşte copiilor pentru

petrecerea organizată, şi le dăruieşte inimioare din turtă

dulce în semn de prietenie.

inimioare din

turtă dulce

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · Consolidarea cunoştinţelor despre animalele sălbatice din ţara noastră şi a capacităţii de a intra în relaţie cu cei

AM ATAŞAT CÂTEVA IMAGINI DIN ACTIVITATE