proiect cerc pedagogic

26
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: 26.05.2011 GRUPA: pregătitoare ”Hărnicuții” TEMA DE STUDIU: ”Ce și cum vreau să fiu?” TEMA PROIECTULUI: ”Școala ne-așteaptă” SUBTEMA PROIECTULUI: ”Școlărei și școlărițe” TEMA ZILEI: ”În curând voi fi școlar” TIPUL ACTIVITĂȚII: evaluare sumativă MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată multidisciplinară ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ALA Bibliotecă: ”Scriem cuvinte” ALA Artă: ”Rechizitele școlarului” ALA Știință: ”Ora la școală” ADE DȘ/DLC : ”Ne-am pregătit pentru școală?” DEC: ”Suntem artiști isteți” ALA Dans tematic muzical: ”Dansul școlarilor” OBIECTIV FUNDAMENTAL: Evaluarea cunoștințelor acumulate în grădiniță în vederea integrării cu succes a preșcolarilor în activitatea școlară; înțelegerea rolului școlarului a grijei și atenției acestuia față de rechizitele școlare de școală și ținuta sa, trezirea dorinței de a deveni școlari silitori și ascultători; ACTIVITĂȚI PE ARII DE STIMULARE Activități liber alese (ALA) Bibliotecă: ”Scriem cuvinte” Conținuturi: - de comunicare verbală; - de comunicare scrisă; OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

Upload: marian-dimitrie-dumanovschi

Post on 18-Dec-2015

26 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: 26.05.2011GRUPA: pregtitoare Hrnicuii

TEMA DE STUDIU: Ce i cum vreau s fiu? TEMA PROIECTULUI: coala ne-ateapt SUBTEMA PROIECTULUI: colrei i colrie TEMA ZILEI: n curnd voi fi colarTIPUL ACTIVITII: evaluare sumativMIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat multidisciplinarACTIVITI DE NVARE: ALA Bibliotec: Scriem cuvinte ALA Art: Rechizitele colarului

ALA tiin: Ora la coal

ADE D/DLC : Ne-am pregtit pentru coal? DEC: Suntem artiti istei

ALA Dans tematic muzical: Dansul colarilor

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Evaluarea cunotinelor acumulate n grdini n vederea integrrii cu succes a precolarilor n activitatea colar; nelegerea rolului colarului a grijei i ateniei acestuia fa de rechizitele colare de coal i inuta sa, trezirea dorinei de a deveni colari silitori i asculttori; ACTIVITI PE ARII DE STIMULAREActiviti liber alese (ALA) Bibliotec: Scriem cuvinte Coninuturi: - de comunicare verbal;

de comunicare scris;

OBIECTIVE DE REFERIN:

cunoaterea i recunoaterea literelor alfabetului i a altor convenii ale limbajului scris (semne sau imagini); utilizarea instrumentelor de scris;OBIECTIVE OPERAIONALE:

s mnuiasc corect instrumentul de lucru; s scrie cuvinte cu ajutorul semnelor grafice nvate regsite n abecedar;Material distributiv: fi de lucru, pix cu gel/stilou;

Activiti liber alese (ALA)

Art: Rechizitele colaruluiMijloc de realizare: desenConinuturi:- coninut plastic cunotine, priceperi urmrite; subiect ludicOBIECTIVE DE REFERIN:

exersarea deprinderilor i priceperilor psiho-motrice i oculomotorii specifice desenului; compunerea spaiului plastic aplicnd cunotinele de teorie a culorilor i elementele de limbaj plastic;OBIECTIVE OPERAIONALE: s utilizeze adecvat instrumentele i materialele de lucru; s deseneze dup model; s respecte forma, dimensiunea, culoarea, echilibru n distribuirea elementelor;Material distributiv: foi de lucru, culori, carioci;Activiti liber alese (ALA)

tiin: Ora la coalOBIECTIVE DE REFERIN:

efectuarea unor experimente practice de msurare a timpului; aplicarea n situaii practice concrete a cunotinelor matematice dobndite;OBIECTIVE OPERAIONALE:

s msoare timpul i s compare cu ajutorul clepsidrei; s citeasc ora pe ceas; ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)

1. Domeniul limb i comunicare (DLC)Mijloc de realizare: convorbireOBIECTIVE DE REFERIN:

utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale; exprimarea oral corect din punct de vedere fonetic, lexical i sintactic; capacitatea de a nelege i transite intenii, gnduri, semnificaii, mijlocite de limbajul scrisOBIECTIVE OPERAIONALE:cognitive i de limbaj s participe la activitatea de grup; s neleag i s transmit mesaje; s utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical; s recunoasc literele alfabetului;

s utilizeze adecvat instrumentele de scris; s alctuiasc propoziii cu un numr de cuvinte date;

s discrimineze propoziia n cuvinte, cuvintele n silabe, silabele n sunete;

s reprezinte grafic propoziia, cuvntul, silaba, sunetul;

s alctuiasc propoziii enuniative, interogative, exclamative;

s recunoasc i s scrie semnele de punctuaie: .,?,!

s identifice sunetul n propoziia iniial i final;

s scrie cu litere de tipar;

Material necesar: plane, tabla, cret, stimulente;2. Domeniul tiine (D) OBIECTIVE DE REFERIN:

capacitatea de a nelege i utiliza numerele i cifrele; capacitatea de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor; efectuarea operaiilor aritmetice de adunare i scdere n concentrul 0-10; compunerea i descompunerea numerelor;OBIECTIVE OPERAIONALE:

s numere n ordine cresctoare/descresctoare n intervalul 1-10; s numeasc vecinul din dreapta sau din stnga unui numr dat;

s compun/descompun un numr, gsind ct mai multe soluii;

s efectueze operaii de adunare i de scdere cu 1-2 elemente, n limitele 1-10; s compun probleme dup exerciii date; s utilizeze un limbaj matematic adecvat;

3. Domeniul estetic i creativ (DEC)Mijloc de realizare: desenOBIECTIV DE REFERIN:

capacitatea de a realiza corespondene ntre diferitele elemente de limbaj plastic i forme, obiecte din mediul nconjurtor;OBIECTIVE OPERAIONALE: s redea teme plastice specifice desenului;

s compun n mod original i personal spaiul plastic; ACTIVITI PE ARII DE STIMULAREDans tematic muzical: Dansul colarilorOBIECTIVE DE REFERIN:

deprinderi motrice de baz aplicativ - utilitare;

aplicarea interdependent a deprinderilor nsuite;OBIECTIVE OPERAIONALE:

s-i coordoneze micrile cu ritmul i textul cntecului; s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ, cooperare i interes;

STRATEGIA DIDACTIC: mixt

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, lucru n echip, jocul, observarea spontan i dirijat;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri

MIJLOACE DE NVMNT: video-proiector,calculator, fie de lucru, plane, CD- player, tabla, cret, burete, pix cu gel, carioci, creioane colorate, stimulente;

RESURSE

1. UMANE: 34 copii, educatoare

2. BIBLIOGRAFICE:

Curriculum pentru nvmntul precolar Revista nvmntului precolar Nr. 1-2/2009

Didactica nvmntului precolar

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

1. Moment organizatoric Asigur condiiile necesare desfurrii activitii:

- aerisirea slii de grup;

- aezarea mobilierului pe grupe i semicerc;

- pregtirea aparaturii audio-vizuale (laptop, proiector);

- organizarea colectivului de precolari;Activiti de dezvoltare personal(ADP)

Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea.

Salutul se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative, sub diferite forme : sub form de telefon, dau mna, bat palmele.

Copiii sunt invitai s se aeze n semicerc, pe scunele. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei, fiecare salutndu-i colegul din partea dreapt.

Prezena voi numi un copil s numere copiii prezeni. Jetoanele cu fotografiile copiilor abseni sunt puse n plicul copiilor abseni.

mprtirea cu ceilali se realizeaz printr-un dialog despre ce a vzut fiecare Intr ordonat n sala de grup pe fond muzical i se aeaz n semicerc.- conversa

ia;

-explicaia

-frontal;-jetoanele corespunztoare calendarului naturii;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

n drum spre grdini. Atenia copiilor este ndreptat spre calendarul naturii.Calendarul naturii va fi aezat pe flanelograf i mpreun vom purta o discuie despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra zilei sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am aezat imaginile respective n calendar. Sunt adresate urmtoarele ntrebri:

- n ce anotimp ne aflm?

- n ce lun suntem?

- n ce an ne aflm?

- n ce zi a sptmnii suntem?

- A cta zi din sptmn este?

- Cum este vremea astzi?( sunt aezate jetoanele extrase din couleul special pregtit)

Activitatea de grup se va realiza printr-un cntec de nviorare cunoscut de toi copiii.

Noutile zilei

Le voi spune copiilor c n drum spre grdinia m-am ntlnit cu Spiriduul Clopoel care era tare suprat. Eu i-am povestit spiriduului ct de harnici i istei sunt copiii din grupa pregtitoare i mi-a primvaramai2011

joia patra.este nsorit

-cntecFrumos miroase primvara-conversaia-frontal-individual-calendarul naturii

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

nmnat o scrisoare din care vor afla de ce este el att e suprat. Pentru a-l ajuta pe Spiriduul Clopoel ei vor trebui s munceasc la centrele pregtite i s execute corect sarcinile date. Astzi vom desfura tema: n curnd vom fi colari

Vom trece mpreun n revist fiecare centru n parte, cu discuii despre ce au de realizat i cu enumerarea materialelor disponibile. Activiti liber alese(ALA1)

BIBLIOTEC Scriem cuvinte-numele i prenumele, cuvntul COAL, prenumele educatoarei ART Rechizitele colarului Le explic copiilor modul de lucru;

- Desenm rechizitele colarului folosind culorile i cariocile

Copiii vor afla din scrisoare c materialele din co sunt trimise de el pentru a-l ajuta.

Copiii deseneaz folosind culorile i cariocile.

-conversaia

-explicaia

-exerciiul-frontal

-individual-pe grupuri-caiete tip1;-pix cu gel/stilou;

-fie de lucru;

-culori;

-carioci;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

TIIN Ora la coal Copiii vor rezolva o fi pentru consolidarea cunotinelor despre msurarea timpuluiPrezint sarcinile de lucru.

Copiii ncep activitatea, iar educatoarea supravegheaz modul cum i ndeplinesc sarcinile. Face aprecieri individuale i globale asupra modului de desfurare a activitii.Lucreaz cu atenie n timpul activitii i manifest atitudini de cooperare i spirit de echip.

-conversaia-explicaia

-exerciiul-individual

-pe grupuri-fia de lucru-pix cu gel

-culori

2. Captarea i motivaia ateniei Prezint musafirii:

-Doamnele educatoare au venit s vad cum ne-am pregtit pentru coal, ct de frumos recitm i cntm, cum ne comportm. Prezint copiilor pe proiector un slide imagini cu coala Nr.28 aspecte din curtea colii, din clas; Copiii ascult motivaia activitii.

-conversa

ia;

-frontal;

-video-proiector;

-calculator;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

3.Reactualizarea cunotinelor

Solicit copiilor s rspund unui set de ntrebri care sistematizeaz cunotinele acumulate despre coal:- n ce anotimp ncepe un nou an colar?

- Cine folosete ghiozdanul?

- Cum sunt colarii?

- Ce credei c se afl n ghiozdanul unui colar?- Denumii cteva rechizite ale colarului-Cine o s v atepte la toamn n clasa I?-Noi tim vreun cntecel pentru coal? Copiii rspund la ntrebrianotimpul de toamn colariisilitori, ordonai

rechizitele colarului

penar, stilou, radier, linie, creioane colorate, pix, ascuitoare, caiete, abecedarul d-na nvtoareInterpreteaz cntecul Clopoelul-conversa

ia;

-observa

ia spontan i dirijat;-frontal;

-individual;-video-proiector;

4. Prezentarea coninutului

Numim coala pe care am vzut-o n slide, ne exprimm dorina de a pi pragul ei; accentum felul n care trebuie s fie pregtit un copil pentru a fi un bun colar.

- Astzi vom vorbi despre coal, vom vedea ct de bine ne-am pregtit pentru a fi colari, tema activitii este: Ne-am pregtit pentru coal?

-conversaia

-explicaia-frontal

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

5. Dirijarea nvrii Solicit copiii s rspund unui set de ntrebri care sistematizeaz cunotinele acumulate n grdini n vederea integrrii cu succes n activitatea colar:

- Ce activiti am desfurat n grdini?-Despre ce am vorbit la cunoaterea mediului?

-n ce lun suntem acum?

-Cum i se mai spune lunii mai?

-De ce?

-Ce grup de plante alctuiesc florile?

-Ce alte grupe de plante mai tim?

-Ce deosebire este ntre plantele care cresc n pdure i cele care cresc n grdinile noastre?

-Ce plante cresc n pdure?

-Ce bogii mai are pdurea?

-Ce legtur este ntre plante i animale?Rspund solicitrilor.activiti de cunoterea mediului, educarea limbajului, activiti matematice, educaie muzical, educaie fizic, educaie plastic etc.despre plante, animale, anotimpuri, forme de relief despre tot ce ne nconjoar;mai

florar

pentru c este luna florilor

grupa de plante ornamentale

plante medicinale, otrvitoare

n pdure cresc plantele necultivate de om, iar n grdini plante cultivate de om;

copaci, fructe de pdure, ciuperci

animalele

de interdependen multe -conversa

ia;

-lucrul n echip;-explicaia

-frontal;

-individual;

-plane;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

5. Dirijarea nvrii-Ce asemnare este ntre plante i animale?-Cum se mai numete pdurea?

-Ce fel de pduri cunoatem?

-Ce forme de relief are ara noastr?

-Ce lan de muni este n Romnia?

-Ce ape are ara noastr?

-Cum se numete oraul nostru?

-Ce obiecte culturale importante are oraul

Bacu?

-Ce poveti dramatizate ai vzut la teatru?

-Cine a scris Capra cu trei iezi, Iedul cu trei

capre,Pungua cu doi bani?

-Unde s-a nscut?

-Ce meseria a avut?

-Ce alte poveti mai cunoatei?

-Dai exemplu de un personaj pesonaj pozitiv din povestea Fata babei i fata moneagului

Dramatizare - secven din animale se hrnesc cu plante;i plantele i animalele au nevoie de ap, de cldur

aurul verde al pmntului, plmnul pmntului, o cetate de verdea;

de brazi, de stejari

cmpii, dealuri, podiuri, muni

Carpai

stttoare(bli,lacuri), curgtoare(praie, ruri, fluvii)

Bacu

Ateneu, biblioteci, muzee, casa de cultur,teatru

Capra cu trei iezi, Turtia, Iedul cu trei capre etc.

Ion Creang.

la Humuleti.

nvtor , scriitor

Inima mamei, Fata babei i fata moneagului etc.

fata moneagului-conversa

ia;

-lucrul n echip;-explicaia

-frontal;

-individual;

-plane;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

5. Dirijarea nvriiPovestea Fata babei i fata moneagului(Anexa 1)-Alctuiete o propoziie n care s fie cuvntul fata

- Cte cuvinte are propoziia?

-Care este primul cuvnt? Dar al treilea?

-Haidei s lungim/scurtm propoziia.

-Transform propoziia n prop.interogativ

-Reprezint grafic la tabl propoziia, cuvintele, silabele i sunetele

-Dai exemplu de cuvinte care ncep i se termin cu acelai sunet

-Scrie la tabl cu litere mari de tipar opusul cuvintelor: mare, ru, rece;-Spune o propoziie cu 4 cuvinte.

-Care este al treilea cuvnt?

-Numr cresctor i descresctor n limitele 1-10

-Numr din 2 n 2 ncepnd de la 1

-Numr din 2 n 2 ncepnd de la 2

-Spune vecinii numerelor: 2,4,5,9,7

-Compune i descompune numerele: 8,7,5

-Compune o problem care s se rezolve prin operaia de adunare/scdereFata car sacul.3 cuvinte

...fata;sacul

Fata car sacul n spate./Fata car.

Fata car sacul?cuc, bob, prosop,copac, Ana Rspund solicitrilor.-conversa

ia;

-lucrul n echip;-explicaia

-frontal;

-pe grupuri;

-imagini cu aspecte de primvar;

-plane;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

6.Obinerea performanei-Numete 3 fiine din clas

-Numete patru lucruri din clas

-Spune numele/prenumele a dou fete/ doi biei

Va-i gndit,va-i consultat

i rspunsuri bune-ai dat,

Dar timpul s-a terminat Face aprecieri individuale i globale asupra modului de desfurare a activitii, ofer stimulente.-conversaia-stimulente

7. Asigurarea reteniei i a transferului Solicit copiilor s formeze trei grupe.-grupa matematicienilor, grupa scriitorilor, grupa artitilor.Grupa matematicienilorCopiii vor rezolva o fi matematic cu cinci sarcini.Prezint pe rnd sarcinile de lucru:1.Scrie cifrele fr so din irul numeric 1-10

2.Scrie cifrele din 2 n 2(numere cu so) n irul numeric 1-10

3.Scrie vecinii numerelor

( 2 ( ( 7 ( ( 5 (4.Stabilete semnul >,