proiect calin laura alina

11
Unitatea şcolară: Colegiul National I. L. Caragiale Localitatea: București Data: 06.VI.2013 Profesor: Călin Laura Alina Proiect didactic Disciplina : Economie Aria curriculară: Om și societate” Clasa: a XI-a F Unitatea de învăţare: Economie deschisă Tema lecţiei: Locul României în Uniunea Europeană Subiectul lecţiei: Costurile și avantajele integrării României în UE. Tipul lecţiei: mixtă Durata: 50 min Locul de desfăşurare: Clasă Mijloace de învăţare: surse formale: - European Economic Forecast, Autumn 2012 http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2012_autumn/ro.h tml - Institutul naţional de statistică, Ocupare şi şomaj în 2011, Rezultate principale, Comunicat presă nr. 89/2012 of April 17th, 2012, p. 6 - Eurostat

Upload: laura-alina

Post on 03-Jan-2016

28 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Calin Laura Alina

Unitatea şcolară: Colegiul National I. L. Caragiale

Localitatea: București

Data: 06.VI.2013 Profesor: Călin Laura Alina

Proiect didactic

Disciplina : Economie

Aria curriculară: Om şi societate”

Clasa: a XI-a F

Unitatea de învăţare: Economie deschisă

Tema lecţiei: Locul României în Uniunea Europeană

Subiectul lecției: Costurile și avantajele integrării României în UE.

Tipul lecţiei: mixtă

Durata: 50 min

Locul de desfăşurare: Clasă

Mijloace de învăţare:

surse formale:

- European Economic Forecast, Autumn 2012 http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2012_autumn/ro.html

- Institutul naţional de statistică, Ocupare şi şomaj în 2011, Rezultate principale, Comunicat presănr. 89/2012 of April 17th, 2012, p. 6

- Eurostat

fişă de lucru;

imagini in format electronic

manual

Metode şi procedee didactice:

Page 2: Proiect Calin Laura Alina

-conversaţia euristică, expunerea, problematizarea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia

Material didactic: Manual , fişă de evaluare, texte, videoproiector

Bibliografie:

1. Ec. Adriana Richiter, Prof. Dr. Cristina Antoaneta Ciungu ECONOMIE SINTEZE. TESTE.

REZOLVĂRI, Editura SITECH Craiova, 20112. Ilie Gavrila, Paul Tănase Ghiță, Economie, clasa a XI – a, Editura Tribuna Economica,

București, 2006

Scopul lecţiei:

-informativ: înţelegerea şi folosirea datelor statistice si economice pentru a identifica locul

României in Uniunea Europeană

-formativ: să înţeleagă şi să utilizeze adecvat limbajul economic;

Competenţe generale:

- Utilizarea corectă şi adecvată a termenilor economici și înțelegerea contextului actual al

României privind sectoarele de activitate.

Competenţe specifice:

La sfârşitul activităţii didactice elevii vor fi capabili sa :

1. Să îşi însuşească corect noii termeni prezentaţi;

2. Să își însușească un limbaj specific disciplinei

3. Să înțeleagă avantajele și costurile ce derivă din integrarea României în Uniunea

Europeană

4. Să identifice locul României în raport cu Uniunea Europeană

Desfăşurarea lecţiei

Page 3: Proiect Calin Laura Alina

1.Moment organizatoric:

-Se pregăteşte clasa şi materialul didactic pentru buna desfăşurarea a lecţiei;

-Se notează absenţele.

2.Captarea atenţiei:

-Se face prin realizarea unei scheme de tip ciorchine, folosind cunostintele dobandite anterior pe parcursul unitatii de invatare cu tema Integrare Economică

Scop: fiecare elev scrie o noţiune ce se referă la termenul propus

- au loc discuţii pe baza materialului rezultat între elev-profesor

- au loc dezbateri pe baza cunoștințelor acumulate între elev-elev

Metode: Discursul, conversaţia, dezbatere, explicaţia, exerciţiul, tema.

3. Reactualizarea cunoştiinţelor anterioare

-Se face prin enunţarea a câteva întrebări din tema: Uniunea Europeană”:

a) Când s-a constituit Uniunea Europeană?

b) Care sunt țările membre a Uniunii Europene?

c) Ce efecte colaterale determină integrarea economică?

Metode: exerciţiu, problematizarea

4. Anunţarea titlului şi a competenţelor lecţiei

- Se prezintă competenţele care vor fi urmărite pe parcursul noului conţinut instructiv-educativ;

- Se enunţă noua temă şi se scrie titlul pe tablă.

Metode: Definiție, conversaţia și expunerea.

5. Evaluarea performanței

Page 4: Proiect Calin Laura Alina

- Se realizează o evaluare pe baza unei fișe la care elevii trebuie să răspundă scurt la

următoarele cerințe:

1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în Uniunea Europeană?

2. Precizati câte tipuri de costuri sunt alocate integrarii României În UE?

3. Precizați din ce perspective se analizează locul României în UE?

- Se fac aprecieri globale si individuale

- Se notează elevii

Metode: Conversația, explicația, exercițiul

SCHEMA LECȚIEI

1. Avantajele generale ale integrării României în UE

a) crestere economica,

b) cresterea investitiilor starine directe,

c) protectie sporita a consumatorilor,

d) cresterea economiilor si investitiilor populatiei,

e) micsorarea fiscalitatii prin politici de impozitare mai relaxate,

f) extinderea pietelor de capital

2. Costurile aderării, pe care romanii le vor suporta, sunt de trei tipuri:

costuri publice (care vor fi acoperite din bugetul de stat),

costuri private (ce vor fi suportate de societăţile comerciale)

costuri individuale (ce vor fi plătite de fiecare cetăţean român pentru reforma sistemului

de pensii, pentru, chiar si generala, a valorii acestora, insa pentru cele individuale este

imposibil de făcut o apreciere

Page 5: Proiect Calin Laura Alina

3. Situatia actuala Romaniei in Raport cu Uniunea Europeana

Perspectivele de analiză pentru a determina locul României în UE sunt:

a) Ocuparea forţei de muncă

b) Productivitatea muncii

c) Antreprenoriat şi forme flexibile de ocupare a forţei de muncă

d) Economia la negru

e) Şomajul

FIȘĂ INDIVIDUALĂ DE LUCRU

Page 6: Proiect Calin Laura Alina

1. Precizați 2 consecințe economice în cazul neaderării României la UE si consecințe

în cazul aderării conform paralelei prezentată la clasă.

- In cazul neaderarii

a)

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

b)

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

- In cazul neaderării

a)………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

b)………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

2. Pe baza tabelelor de mai jos precizati:

a) Care sunt ratele de ocupare a forţei de muncă* pentru populaţia cu vârsta 20 - 64 de

ani pentru anii 2009 – 2011

b) Care este procentajul de angajați cu contracte temporare în EU27 și România

pentru anii 2009 – 2011

c) Care este rata șomajului pe sexe pentru anii 2007-2011?

Tabelul nr. 1

Ratele de ocupare a forţei de muncă* pentru populaţia cu vârsta 20 - 64 de ani – medii

Page 7: Proiect Calin Laura Alina

anuale în %10 2007-2011d)

Populaţia totală (20-64 ani)

2007 2008 2009 2010 2011

UE 27 69.9 70.3 69.0 68.6 68.6

România 64.4 64.4 63.5 63.3 62.8

Rate ocupare femei (20-64 ani)

UE 27 62.1 62.8 62.3 62.1 62.3

România 57.9 57.3 56.3 55.9 55.7

Rate ocupare bărbaţi (20-64 ani)UE 27 77.8 77.9 75.8 75.1 75.0

România 71.0 71.6 70.7 70.8 69.9

Tabelul nr. 2

Procentajul de angajaţi cu contracte temporare în EU 27 şi în România din2007 până în 2011

28

2007 2008 2009 2010 2011

EU28 14,6 14,2 13,6 14,0 14,1

Romania 1,6 1,3 1,0 1,1 1,5

Tabelul 3: Rata şomajului – media anuală pe sexe în %36 2007-2011

Rată şomaj total

2007 2008 2009 2010 2011

EU 27 7,2 7,1 9,0 9,7 9,7

Romania 6,4 5,8 6,9 7,3 7,4

Rată şomaj bărbaţi

EU 27 6,6 6,7 9,1 9,7 9,6

Romania 7,2 6,7 7,7 7,9 7,9

Rată şomaj femei

EU 27 7,9 7,6 8,9 9,6 9,8

Romania 5,4 4,7 5,8 6,5 6,8

FIȘĂ DE EVALUARE PE GRUPE

Page 8: Proiect Calin Laura Alina

1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE

2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea

Europeană

3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană.

1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE

2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea

Europeană

3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană.

1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE

2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea

Europeană

3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană.

1. Menționați 3 avantaje ale integrării României în UE

2. Precizați care sunt cele 3 tipuri de costuri aferente integrării României în Uniunea

Europeană

3. Numiți care sunt criteriile de analiză privind locul României în Uniunea Europeană

Page 9: Proiect Calin Laura Alina