proiect activitate integrata

8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Propunator : Tistuleasa Ramona Grupa : Mare “Buburuzele” Nivel : II Tema de studiu: CUM ESTE / A FOST SI VA FI AICI, PE PAMANT? Proiect: Au fost si sunt in jurul nostru Tema zilei : In lumea celor care nu cuvanta. Tipul activitatii: consolidare de cunostiinte, priceperi, deprinderi. Categoria activitatii :Cunoasterea mediului, Activitate practica Forma de realizare: activitate integrate Durata : 1 zi ACTIVITATI DE INVATARE: ADP: Intalnirea de dimineata: Salutul: „Buna dimineata ...ursuletilor,vulpitelor,etc..!Salutul se va realiza in cerc,copiii se saluta si isi dau mana. Impartasirea cu ceilalti:Ce animal mi-ar placea sa fiu...? Completarea calendarului naturii cu simbolurile potrivite Tranzitii: Cantec(Cate unul pe carare,Ursuletul doarme) Rutine:”Servim micul dejun”-Deprinderea de autoservire

Upload: tistuleasa

Post on 08-Apr-2016

67 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Propunator : Tistuleasa Ramona

Grupa : Mare “Buburuzele”

Nivel : II

Tema de studiu: CUM ESTE / A FOST SI VA FI AICI, PE PAMANT?

Proiect: Au fost si sunt in jurul nostru

Tema zilei : In lumea celor care nu cuvanta.

Tipul activitatii: consolidare de cunostiinte, priceperi, deprinderi.

Categoria activitatii :Cunoasterea mediului, Activitate practica

Forma de realizare: activitate integrate

Durata : 1 zi

ACTIVITATI DE INVATARE:

ADP:

Intalnirea de dimineata:

Salutul: „Buna dimineata ...ursuletilor,vulpitelor,etc..!Salutul se va realiza in cerc,copiii se saluta si isi dau mana.

Impartasirea cu ceilalti:Ce animal mi-ar placea sa fiu...?

Completarea calendarului naturii cu simbolurile potrivite

Tranzitii: Cantec(Cate unul pe carare,Ursuletul doarme)

Rutine:”Servim micul dejun”-Deprinderea de autoservire „Astazi mi-a placut...”-Deprinderea de a-si exprima parerea

ALA 1:

Arta:”Coloreaza animalul preferat”Stiinta:”Aseaza atatea animale cate iti indica cifra”Constructii :”Adaposturi pentru animale”

Page 2: PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA

ADE:DS:Joc didactic:”Ce stim despre animale?”DOS-Activitate practica: “Animale mari si mici ”ALA2:Joc de miscare:”iepurasii veseli”

Obiective operationale:

ALA1:Arta:”Coloreaza animalul preferat”-sa coloreze corect respectand conturul dat animale domestice si salbatice-sa pastreze un aspect ingrijit al lucrarii-sa utilizeze corect instrumentele de lucru

Stiinta:”Aseaza atatea animale cate iti indica cifra”-sa numere corect in limitele 1-3-sa raporteze corect cantitatea la numar si numarul la cantitate

Constructii :”Adaposturi pentru animale”-sa construiasca adaposturi pentru animale-sa manuiasca cu grija jucariile

ADE:

DS: Joc didactic”Ce stim despre animale?”-sa identifice si sa denumeasca animale domestice si salbatice-sa cunoasca hrana,adapostul,puii animalelor -sa recunoasca animalele carnivore si ierbivore

DOS-Activitate practica: „Animale mari si mici”-sa foloseasca corect materialele puse la dispozitie pentru realizarea unei teme practice-sa analizeze lucrarile pe baza unor criterii date

ALA2:-sa respecte cerintele si regulile jocului-sa se orienteze in spatiul salii de grupa-sa se comporte adecvat in situatii de interactiune cu ceilalti copii

SARCINA DIDACTICA:

Recunoastrea animalelor de pe jetoane Cunosterea unor elemente legate de viata animalelor (adapost, hrana, pui, foloase)

Page 3: PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA

REGULI DE JOC:

Copiii vor raspunde la intrebare si vor specifica numele animalului ,ce ii place sa manance,unde ii place sa doarma,cum se numesc puii sai.la sfarsit copii vor impartii animalele pe doua categorii:domestice si salbaticeRaspunsurile corecte se aplauda si se recompenseaza.

ELEMENTE DE JOC:

Aplauzele,manuirea materialului,miscarea,recompensele

Strategia didactica Metode si procedee didactice :conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, brainstormingul, metoda cubului,turul galeriei, munca in echipa, stimulente.Mijloace de invatamant: flipchart, jetoane cu animale, jetoane cu adapostul animalelor, metoda cubului, turul galeriei, stimulente, recompense.

Forma de realizare: pe grupe, in perechi, individual.

Bibliografie:

- Curriculum pentru invatamantul prescolar, 2008- Breben S, Gongea E, Ruiu G, Metode interactive de grup, editura Arves 2002- Revista Invatamantul prescolar editura Arlequin

Scenariul zileiZiua va debuta cu Intalnirea de dimineata.Copiii sunt asezati in cerc pentru a exista contact

vizual intre toti membrii.Salutul:prescolarii se saluta in lant,dau mana unii cu altii.Buna dimineata ursuletule,buna

dimineata veverito,...(in functie de ecusonul purtat in piept)Calendarul naturii se va completa cu simbolurile specifice.Se reaminteste anotimpul in care

ne aflam,fenomenul de afara ,anul,luna,ziua si se face prezenta la grupa.Se trece la observarea centrelor de interes pregatite si fiecare copil isi alege centrul la care

vrea sa lucreze.Trecerea la ADE se face prin tranzitia ”Ursul doarme”

Page 4: PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1 Moment organizatoric

Se creaza conditii pentru desfasurarea activitatii.

Aranjarea mobilierului si distribuirea materialului pentru partea a doua a activitatii.

Aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii. Pregatirea materialelor necesare

Ev. PracticaParticipa la organizarea activitatii

2 Captarea atentiei

Se realizeaza sub forma unei surprize – elemental surpriza pachetul adus de postas ( se descopera continutul pachetului progresiv, se scot mai intai plicurile cu ghicitori si pe parcurs materialele necesare la activitate)\ se citesc doua ghicitari:“ Cine stie si ghicesteOmul pe cine-ngrijeste?”“ Cine stie si ghicestePadurea pe cine adaposteste ?”

Explicatia

Conversatia

Frontal

orala

3 Anuntarea temei si formularea obiectivelor

Educatoarea anunta titlul activitatii “ In lumea celor care nu cuvanta “Astazi la activitatevom juca un joc:” Ce stim despre animale?”si vom realiza animale mari si mici la activitatea practica.

Conversatia

Explicatia

FormativaIsi insusesc continutul sarcinilor ce urmeaza a fi rezolvate.

4 Desfasurarea activitatii

Copiii sunt asezati in semicerc, educatoarea cere acestora sa spuna tot ce gandesc cand aud cuvantul animal, iar toate raspunsurile lor sunt notate pe plipchart.Pe masuta sunt pregatite plicuri intrebari despre animale, domestice , salbatice, hrana si adapostul acestora.Copiii vor raspunde la intrebari prin utilizarea metodei cubului. Un copil arunca cubul, se desface plicul cu numarul de pe cub si se raspunde la intrebare, alegand de pe masuta jetonul corespunzator, acolo unde este cazul:

- Unde traiesc animalele domestic?- Cine ingrijeste animalele domestic?- Cu ce se hranesc animalele

Frontal

Explicatia

Conversatia

Brainstormingul

Urmaresc cu atentie explicatiile date

Se urmareste cu atentie realizarea

Page 5: PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA

Intuirea materialului

Explicarea etapelor de lucru

Executarea lucrarilor de catre copiii

domestice?- Gaseste mama iedului?- Gaseste mama vitelului?- Cum se numesc animalele care se

htranesc cu iarba? Dar cele care se hranesc cu carne?

- Care sunt partile componete ale corpului animalelor?

- Gaseste puiul oii?- Gaseste mama catelului?- Cunoasteti o poezie in care

intalnim animale domestice?Urmeaza un alt set de intrebari referitoare la animalele salbatice:- Unde traiesc animalele salbatice?- Cine are grija de ele?- Ce se intampla cu ele in timpul

iernii?- Cum se numeste casuta vulpii?- Cum se numeste casuta ursului?- Cum se numeste casuta veveritei?- Cu ce se hranesc animalele

salbatice?- Gaseste animalele salbatice din

povestea “Ursul pacalit de vulpeFiecare copil isi alege din cosulet o bulina cu una dintre cele doua culori. Dupa terminarea setului de intrebari despre animalele domestice si salbatice copii in functie de culoarea bulinei merg la masutele cu culoarea reprezentativa echipei lor si vor realiza un animal domestic si un animal salbatic, echipa rosie – cainele , echipa galbena –vulpea.Tranzitii : cate unul pe carare…..Copiii intuiesc materialul de pe masute: silueta de animal, material din natura, hartia creponata mototolita in bobite, lipici).Educatoarea va prezenta copiiilor un animal model si va explica etapele de lucru.Se realizeaza incalzirea degetelelor prin exercitii scurte: ploua, stropim, inchidem –deschidem manutele…Copiii vor realiza tema propusa, acolo

Jetoane

Cubul

Poezia

Explicatia

Conversatia

Jetoane

Frontal

Siluete de animale

Hartie creponata

Aracet

corecta a sarcinilor

Verbalizeaza

Asculta

Retin

Recita

Verbalizeaza

Asculta

Retin

Page 6: PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA

unde este nevoie educatoarea ii va ajuta, practic sau cu sfaturi.

5 Obtinerea performanteisi asigurarea retentiei si a transferului

Dupa realizarea lucrarilor practice copiii se intorc in semicerc unde echipa copiilor le sunt adresate diverse intrebari: - despre ce am discutat noi astazi?- cum se numesc animalele din curtea omului?- cum se numesc animalele din padure? - ce am realizat noi la lucrarea practica?- ce fel de animal este cainele?- ce fel de animal este vulpea?

Conversatia

6 Evaluarea Turul galeriei- aprecieri privind modul de lucru. Se face bilantul asupra activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile.

Conversatia

7 Incheierea activitatii

La sfarsitul zilei ne vom juca jocul de miscare:Iepurasii veseliSe alege un vanator,iar ceilalti copii la comanda :”Iepurasii veseli”...sar si spun „Tup,Tup”,La comanda „Vine vanatorul !”toti iepurasii se aseaza pe covor si stau nemiscati,cel care se misca este luat de vanator si dus in cabana sa.La comanda:”Vanatorul a plecat!”,iepurasii sar din nou si striga”Bravo,bravo,am scapat!”Se fac aprecieri asupra comportamentului copiilor.

Conversatia Aprecieri verbale