pro i ect didactic

13
Proiect didactic Instituţia de învăţămînt: Colegiul National „Carol I” Craiova Profesor: GIJU ADRIANA, grad didactic I Clasa: a X-a F Subiectul: Relatii intre tabele Microsoft Access. Tipul lecţiei: lectie mixta Timp: 45 min Obiectivul de referinţă: - să elaboreze relatii pentru corelarea informatiilor dintr-o BD Microsoft Access. Obiective operaţionale: - să explice notiunea de realatie intre tabele unei BD; - să cunosta cele trei tipuri de relatii - sa construiasca BD tinand cont de relatiile dintre ele; - să elaboreze diferite tipuri de aplicatii Access; Obiective afective: - să – şi formeze competenţe integratoare: de cooperare, de responsabilitate personală, de exprimare a părerii proprii., Strategii didactice: - Prezentare Power Point - activitate cu întrebări şi răspunsuri; - tehnica 3-2-1 - fisa de lucru; Mijloace didactice: - calculatoare, aplicaţia Microsoft Access; - fişa de autoevaluare - lista teme proiecte indivividuale Bibliografia 1. Ion Bolun, Ion Covalenco,” Bazele informaticii aplicate”, Editura ASEM,1999, 2004 2. Grigore Vasilache, Iurie Mocanu,”Windows, Word, Excel, Access”, CNTI, Chişinău,1999 1

Upload: maxy-giuli

Post on 26-Sep-2015

220 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

xdfgvhbhkjl

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic

Instituia de nvmnt: Colegiul National Carol I CraiovaProfesor: GIJU ADRIANA, grad didactic I

Clasa: a X-a FSubiectul: Relatii intre tabele Microsoft Access.

Tipul leciei: lectie mixtaTimp: 45 minObiectivul de referin:

s elaboreze relatii pentru corelarea informatiilor dintr-o BD Microsoft Access.

Obiective operaionale:

s explice notiunea de realatie intre tabele unei BD;

s cunosta cele trei tipuri de relatii

sa construiasca BD tinand cont de relatiile dintre ele;

s elaboreze diferite tipuri de aplicatii Access;

Obiective afective:

s i formeze competene integratoare: de cooperare, de responsabilitate personal, de exprimare a prerii proprii.,

Strategii didactice: Prezentare Power Point

activitate cu ntrebri i rspunsuri;

tehnica 3-2-1

fisa de lucru;

Mijloace didactice: calculatoare, aplicaia Microsoft Access;

fia de autoevaluare lista teme proiecte indivividuale

Bibliografia

1. Ion Bolun, Ion Covalenco, Bazele informaticii aplicate, Editura ASEM,1999, 2004

2. Grigore Vasilache, Iurie Mocanu,Windows, Word, Excel, Access, CNTI, Chiinu,1999

3. Silvestru Petrescu , Manual de informatic cl. XII , Editura Teora

4. Stiven Koupsteik , Access 97 , Editura Binom, Moscova, 1998

5. James E.Powel, Microsoft Access pentru Windows 95. Ghid de referin , Editura ALL EDUCATIONAL S.A., 1997

Etapele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitate elevilorMetode i procedee

Moment organizatoric1 minSaluta elevii si realizeza prezenta.

Elevii sunt asezati la calculatoare si au deschisa aplicatia Microsoft Access.Conversaie

Evocare4 minCaptarea ateniei. Adreseza cateva intrebari recapitulative 1. Ce este o baza de date?

2. Care sunt obiectele unei baze de date?

3. Care este rolul unei chei primare?

4. Care sunt modurile de vizualizare a unei tabele?Elevii raspund la intrebariJoc didactic

Anunarea obiectivelor operaionale 10 minExpune continutul cu ajutorul unei prezentariPower Point:

Baza de date poate conine:

tabele corelate(tabele ntre care se stabilesc legturi)

tabele necorelate(tabele ntre care nu se stabilesc legturi) DEFINITIE

O relaie reprezint o legtur informaional ntre datele a dou tabele. Ea este asigurat prin apariia aceluiai cmp n ambele tabele.Relaia este o legtur dintre un cmp sau o combinaie de cmpuri dintr-un tabel(cheia primar) i cmpurile corespunztoare dintr-un alt tabel(cheia secundar)

Tipuri de relaii Relaie de tip 1 1

Relaie de tip 1 n

Relaie de tip n - m 1. Una-la una(one-to-one).nseamn c o nregistrare din primul tabel este legat la o singur nregistraredin al doilea tabel.

Tabelul A

a1 (a2 (a3 (a4 (Tabelul B

b1

b2

b3

b4

2. Una-la-mai-multe(one-to-many). nseamn c o nregistrare din primul tabel poate fi legat cu mai multe nregistrri din al doilea tabel.Tabelul A

a1( a2(Tabelul B

b1

b2

b3

b4

3. Mai-multe-la-mai-multe(many-to-many)nseamn c mai multe nregistrari din primul tabel pot fi legate la mai multe nregistrri din al doilea tabel i invers. Tabelul A

a1 (a2 (a3 (a4 (a5 (Tabelul B

b1

b2

b3

b4

Elevii noteaza in caiete si adreseaza intrebariPrezentare

Realizarea sensului2 min

5 min

3 minPropun elevilor sa rezolve fisa de lucru(Anexa 1)

Profesorul impreuna cu elevii explic coninutul tabelelor BD, rolul cmpurilor chei primare, tipul de relaii ntre tabele.

Elevii creaza structura tabelelor si populeaza tabelele cu cate 4 inregistrari

Elevii realizeaza relatia intre tabele conform indicatiilor profesoruluiConversaie euristic

Lucrul n grup

Lucrul la calculator

Etapele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitate elevilorMetode i procedee

Reflecie2 minPropun elevilor s formuleze ntrebri pentru consolidarea cunotinelor.

Exemple:

1. Ce reprezint o relatie intre tabele?

2. Cate tipuri de relatii exista?

3. Care este efectul unei relatii?

Elevii formuleaz intrebri i dau rspunsuri, completeaz, corecteaz.Activitate cu intrebri i rspunsuri

Debrifare3 minPropun elevilor s fac o totalizare a rezultatelor leciei.Elevii menioneaz, ca s-a realizat i ce nu s-a realizat din obiectivele propuse; ce le-a plcut, ce nu le-a plcut; ce mai trebuie s nvee. Conversaie

Evaluare final i autoevaluare5 min Propun elevilor

- s salveze fiierele cu care au lucrat i s le transmit prin mail - s completeze o fi de evaluare

(Anexa 3). Elevii

- salveaz fiierele;

- noteaz n fi:

3 termeni din ceea ce au nvat;

2 noiuni pe care ar dori s le nvee mai mult n continuare;

o capacitate, o pricepere, o abilitate care, cred ei , c au dobndit-o n cadrul leciei. Lucrul la calculator n reeaua local.

Tehnica 3-2-1

Extindere5 minPropun elevilor pentru lucrul de extindere s formuleze i s elaboreze tabele intre care sa existe diferite relatii.Elevii noteaz nsrcinarea i adresa bazei de date.Exerciiul.

Follow-up5 minPropun elevilor teme pentru proiectele la compartimentul BD i criteriile de apreciere a lor (Anexa 4). Se accept i se stimuleaz realizarea BD din alte domenii. Elevii primesc lista temelor propuse i fie cu criteriile de apreciere a proiectelor, comenteaz, precizeaz..Tehnica rubrici.

Fisa de lucru:

I) Creai BD SCOALA.

II) Creati tabelele : CLASE avand structura Denumire campTip campDimenisune camp

Cod

Sala

Etaj Text - primary keyText Number520 byte

ELEVI avand structura

Denumire campTip campDimenisune camp

Matricola

Nume

Media

Promovat Cod Text - primary keyText Number Yes/No

Text 1020Single5

III) Incarcati tabelele cu cate 4 inregistrari

IV) Realizati legatura dintre cele 2 tabele cu ajutorul campului cod:Instrumente baze de date-> Relatii

Structura tabelelor este:

O posibila populare a tabelelor este propusa in continuare:

Schema relaional a BD SCOALA este reprezentat n desenul de mai jos:

Fi pentru autoevaluare

Numele elevului _________________________ clasa ____________

Completai tabelul

Nr.ItemRspuns

1Numii 3 termeni( noiuni), pe care le-ai nsuit la lecie.a)

b)

c)

2Numii 2 termeni(noiuni), pe care nu le-ai neles pe deplin i ai dori s le mai nvai n continuarea)

b)

3Numii o capacitate, o pricepere, o abilitate, care ai dobndit-o n cadrul leciei

Lista temelorpropuse pentru proiecte individuale

Subiectul:Baze de date relaionaleNr.SubiectulTabele

1Publicaii (vnzarea publicaiilor n baza abonamentelor )Edituri, Reviste, Cleni, .a.

2Societatea comercialProducie, Aproviionare, Desfacere, Gestiune .a.

3AdmitereConcureni, Probe, Rezultate, Comisia, .a.

4PoliclinicaMedici, Specializri, Cabinete, Pacieni, .a.

5Campionatul la forbalEchipe, Juctori, Concursuri, .a.

6Asociaia de locatariNormative de plat, Locatari, Plata, .a.

7Lumea muziciiCntrei, Piese, Concerte(sau Albume), .a.

8Art plasticPictori(Sculptori), Lucrri, Muzee, .a.

9Birou turisticRute, Transport, Turiti, .a.

10Gara Auto( Gara de trenuri, Aeroport, Port maritim)Autobuse, Rute, Conductori Auto, .a.

11UniversitateFaculti, Profesori, Grupe, Obiecte, .a.

12Magazin( magazinede diferite profiluri)Marfuri, Clieni, Vnzri, .a.

13TeatruSpectacole, Teatre, Actori, .a.

14Barou de avocaiAvocai, Specializri, Clieni, .a.

Cerine fa de proiectele individuale

CriteriiNivelul de performan

MinimMediuMaxin-Excelent

Tabele2 tabele corelate corect3-4 tabele corelate corect5 i mai multe tabele corelate corect

Interogri4 interogri corecte de diferite tipuri5-6 interogri corecte de diferite tipuri6-8 interogri corecte de diferite tipuri, inclusiv interogri n baza a mai multor tabele

Formulare2 formulare 3 formulare:a) n baza unui table;b) formular cu subformular;c) formular cu subformular subordonat.3 formulare:a) n baza unui table;b)nformular n baza unei interogri;c) formular cu subformular;d) formular cu subformular subordonat.

RapoarteUn raport2 rapoarte, inclusiv raport n baza mai multor tabele i cu gruparea datelor.4 rapoarte, inclusiv - rapoarte n baza mai multor tabele;- gruparea datelor n cadrul rapoartelor;- subtotaluri n cadrul rapoartelor;- un raport, ce va conine o digram.

Anexa 1

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

PAGE 5