plan

3
Proiect didactic la limba română profesor Slivca Olesea Clasa - v-c data -10/11/2011 Subiectul lectiei -Naraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă Competenţe şi subcompetenţe - 8/8.1 9/9.2 10/10.1 Tipul lecţiei - mixtă Tehnologii/Metode –Conversaţia / Lucrul individual /Descoperirea /Asalt de idei /Exercitiul /comparaţia Mijloace - Manual / CD/ fişe Obiective operaţionale : O1-Să lectureze fluent un text narativ,adaptîndu-şi intonaţia la mesajul comunicat O2- să explice semnificaţia vocabularului în text O3- să distingă figurile de stil studiate Scenariu didactic Etapele lecţiei Ob . Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode 1.Evocare a)captarea atenţiei b)verif.te mei de acasă Se propune spre vizionare un spot ce reprezintă diferite animale Se ascultă temele cîtorva elevi, Vizionează,determină animalele şi scriu o frază despre animalul ce le-a plăcut Răspund oral tema de acasă Asalt de idei 2.Realizar ea sensului A)Prezenta rea noului subiect B)anunţare a obiectivel or C)predarea noului conţinut 3)Reflecţi e a)Consolid area O 1 O 2 O 3 Se anunţă noul subiect al lecţiei Naraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă Si obiectivele activităţii Se propune analiza imaginii din manual,explică noţiunea de naraţiune. Se iniţiază o scurtă discuţie despre autorul textului ,se prezintă o informaţie video despre autor Se face lectura model a textului,apoi se ini ţiază o discuţie în baza textului : Ce alte texte despre viaţa animalelor cunoaşteţi ;Care v-a plăcut mai mult ;etc. Notează noul subiect al lecţiei iNaraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă Si obiectivele activităţii Analizează imaginea,notează temele ce vor fi studiate in acest capitol. Citesc informaţia din manual şi notează datele importante sub formă de schemă Ascultă,apoi citesc pe rănd cîte un fragment. Se discută în baza textului,îşi exprimă emoţiile,impresiile provocate de text Se rezolvă exerciţiile de Analiza Descoper irea Asalt de idei Lucru individu al

Upload: postica-zinaida

Post on 01-Jan-2016

680 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Plan

Proiect didactic la limba română profesor Slivca Olesea

Clasa- v-c data -10/11/2011 Subiectul lectiei -Naraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă Competenţe şi subcompetenţe - 8/8.1 9/9.2 10/10.1 Tipul lecţiei - mixtă Tehnologii/Metode –Conversaţia / Lucrul individual /Descoperirea /Asalt de idei /Exercitiul /comparaţia Mijloace - Manual / CD/ fişe Obiective operaţionale : O1-Să lectureze fluent un text narativ,adaptîndu-şi intonaţia la mesajul comunicat O2- să explice semnificaţia vocabularului în text O3- să distingă figurile de stil studiate

Scenariu didactic

Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode1.Evocarea)captarea

atenţieib)verif.temei

de acasă

Se propune spre vizionare un spot ce reprezintă diferite animale

Se ascultă temele cîtorva elevi,

Vizionează,determină animalele şi scriu o frază despre animalul ce le-a plăcut

Răspund oral tema de acasă

Asalt de idei

2.Realizarea sensuluiA)Prezentarea noului subiectB)anunţarea obiectivelorC)predarea

noului conţinut

3)Reflecţiea)Consolidarea

cunoşt.

b)evaluare

c)tema pentru acasă

d)notarea

O1

O2

O3

Se anunţă noul subiect al lecţiei Naraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă Si obiectivele activităţii

Se propune analiza imaginii din manual,explică noţiunea de naraţiune.

Se iniţiază o scurtă discuţie despre autorul textului ,se prezintă o informaţie video despre autor

Se face lectura model a textului,apoi se

ini ţiază o discuţie în baza textului :Ce alte texte despre viaţa animalelor

cunoaşteţi ;Care v-a plăcut mai mult ;etc.

Se propune observarea textului prin rezolvarea exerciţiilor de vocabular p.68-69Se repartizează texte cu diferite figuri de stil

Se propune vizionarea cîtorva imagini despre pisici în ipostaze haioase

Realizaţi o compunere cu tema : »Minunata viaţă a animalelor «

Notează noul subiect al lecţiei iNaraţiunea. »Balada celor cinci motănaşi » ,de

I.Druţă Si obiectivele activităţii

Analizează imaginea,notează temele ce vor fi studiate in acest capitol.

Citesc informaţia din manual şi notează datele importante sub formă de schemă

Ascultă,apoi citesc pe rănd cîte un fragment.Se discută în baza textului,îşi exprimă emoţiile,impresiile provocate de text

Se rezolvă exerciţiile de vocabular (individual,fiecărui elev I se repartizează cite un exerciţiu)Depistează figurile de stil şi le include într-un tabel

Descriu pisicile din imagine şi le compară cu personajul din text

AnalizaDescoperirea

Asalt de idei

Lucru individual

DescriereComparaţie

Page 2: Plan

Proiect didactic la limba română profesor Slivca Olesea

Clasa- v-c data -11/11/2011 Subiectul lectiei -Explorarea textului »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă. Competenţe şi subcompetenţe - 8/8.1 9/9.2 10/10.1 Tipul lecţiei - mixtă Tehnologii/Metode –Conversaţia/Lucrul individual/Descoperirea /Asalt de idei /Exercitiul/comparaţia/lucru în grup Mijloace - Manual / CD/ fişe Obiective operaţionale : O1-Să identifice etapele unei acţiuni prezentate in naraţiunea dată O2- să selecteze ideile principale din textul studiat O3- să distingă naraţiunea ca mod de expunere de opera epică O4-să evidenţieze componentele unei naraţiuni

Scenariu didactic

Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode1.Evocarea)captarea

atenţieib)verif.temei

de acasă

Se propune spre vizionare un videoclip ce reprezintă diferite animale salbatice

Se ascultă temele cîtorva elevi, propune un şir de întrebări pe fişe

Vizionează,determină animalele şi scriu cu care animal s-ar identifica fiecare şi de ce

Răspund oral tema de acasă şi la întrebările de pe fişe

Asalt de idei

2.Realizarea sensuluiA)Prezentarea noului subiectB)anunţarea obiectivelorC)predarea

noului conţinut

3)Reflecţiea)Consolidarea

cunoşt.

b)evaluare

c)tema pentru acasă

d)notarea

O1

O2

O3

O4

Se anunţă noul subiect al lecţiei Explorarea textului »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă Si obiectivele activităţii Se propune recitirea primelor aliniate de la p.64 pentru a putea completa schema.Se repartizează un algoritm de lucru pentru a putea identifica etapele acţiunii din text : SD DA DSD CA sI SF Se propune activitatea de la rubrica « Învăţaţi jucîndu-vă » p.72

Se continuă cu exerc. de la rubrica « Observaţi »

Se repartizează ex.de la interpretarea textului pe grupuri.

Se propune un test :-Dacă eu aş fi în locul pisicii ? dacă aş fi motănaş ? ce aş schimba în conţinutul textului ?

Efectuaţi în scris ex.6 p.73

Notează noul subiect al lecţiei Explorarea textului »Balada celor cinci motănaşi » ,de I.Druţă

Si obiectivele activităţii

Recitesc fragmentele şi completează schema :Despre cine e vorba ?-------------------Unde are loc acţiunea--------------------------Cînd se desfăşoară acţiunea------------------Cum e pisica--------------------------Descoperă situaţia iniţială ,cauza acţiunii,desfăşurarea acţiunii etc. în baza exerciţiilor de la p.70-71 Completează schema în caiete şi la tablă.

În baza acestei activităţi descoperă definiţia naraţiunii şi elementele sale component: -autor, acţiune, personajeRezolvă individual exerc.1,2 p.73

Interpretează textul în baza ex.1-5 p.73, compară răspunsurile cu ale colegilor şi se discută.

Răspund oral la întrebările din test.

LecturăDescoperirea

Lucru individual

Descoperirea

Lucru individualObservareaLucru în grupComparaţia

conversaţia